bab 3 dalam PPGB @ dasar dan pelaksanaan PBS 2014
Program Pembangunan Guru Baharu
3.1
PELAJARAN
pPGB
PROSES KERJA DAN CARTA ALIR SEBAGAI GURU MATA
LATAR BELAKANG
1. Guru mata pelajaran mempunyai peranan yang amat penting dalam
melaksanakan proses pengajaran dan pembelajaran di sekolah. Mereka
adalah nadi dalam pembelajaran di sekolah dan tunggak utama dalam
melaksanakan semua program kurikulum di sekolah.
2. Mereka bertanggungjawab merealisasikan kaedah PdP untuk tujuan
kefahaman dan penghayatan seterusnya mempertingkatkan prestasi pelajar
di sekolah. Mereka menyediakan khidmat bantu yang secukupnya bagi
memastikan penitisan ilmu berlaku secara berkesan dalam suasana, iklim
sekolah yang kondusif.
3. Panduan ini bertujuan untuk menjelaskan tugas dan tanggungjawab serta
peranan guru mata pelajaran dalam meningkatkan peresasi perkhidmatan
mereka.
OBJEKTIF AM
1. Meningkatkan kecekapan pengurusan akademik guru mata pelajaran.
2. Membangun kemahiran penyelidikan di kalangan guru mata pelajaran.
OBJEKTIF KHUSUS
1. Guru mata pelajaran mendapat paduan tentang tugas masing-masing dengan
berpandu.
2. Melahirkan guru mata pelajaran yang cekap, dedikasi dan bertanggungjawab
bagi meningkatkan prestasi akademi yang tinggi.
3. Merealisasikan hala tuju Semua Panitia Mata Pelajaran di Sekolah Kebangsaan
Taming Jaya.
FUNGSI UTAMA
1. Mendapatkan sukatan pelajaran terkini.
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 1
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
2. Menyediakan rancangan mengajar tahunan / harian.
3. Mengajar mengikut jadual yang ditetapkan.
4. Menyediakan bahan-bahan bantu mengajar.
5. Mengadakan kelas pengayaan dan pemulihan.
6. Menyediakan kertas soalan peperiksaan dalaman dan menandanya.
PROSES KERJA
iBil
Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini
Pegawai Yang
Meluluskan
Proses Kerja
1.
Menghubungi GPK/KP untuk mendapatkan
sukatan pelajaran terkini.
Guru Penolong Kanan /
Guru Kanan Mata
Pelajaran
2.
Memastikan sukatan yang didapati adalah yang
terkini.
Ketua Panitia
3.
Memahami dan boleh mentafsir serta
menghuraikan sukatan pelajaran.
Guru Penolong Kanan /
Ketua Panitia
4.
Memasukkan sukatan dalam buku rekod atau
fail yang ditetapkan.
Guru Penolong Kanan /
Ketua Panitia
5.
Melaksanakan PdP dalam kelas
Guru Mata Pelajaran
ii-
Bil
Menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan
Pegawai Yang
Meluluskan
Proses Kerja
1.
Mendapatkan buku rekod mengajar dari GPK
Guru Penolong Kanan
2.
Menyediakan Rancangan Tahunan / Harian
Guru Penolong Kanan
3.
Menyerahkan kepada ketua panatia untuk
disemak
Ketua Panitia
4.
Menyerahkan kepada PK 1 untuk semakan
semula
Guru Penolong Kanan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 2
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
5.
Menyerahkan kepada Guru Besar untuk
pengesahan
Guru Besar
6.
Melaksanakan dalam PdP
Guru Mata Pelajaran
iii-
Mengajar menikut jadual waktu yang ditetapkan
Bil
Pegawai Yang
Meluluskan
Proses Kerja
1.
Menulis rancangan pelajaran harian
Guru Besar
2.
Masuk kelas mengikut jadual
Guru Besar
3.
Ucap salam dan doa
Guru Mata Pelajaran
4.
Memastikan kebersihan kelas
Guru Mata Pelajaran
5.
Menyemak kehadiran pelajar
Guru Mata Pelajaran
6.
Set induksi
Guru Mata Pelajaran
7.
Memaklumkan tajuk dan objektif pengajaran
dan pembelajaran
Guru Mata Pelajaran
8.
Pengajaran dan pembelajaran berlangsung
Guru Mata Pelajaran
9.
Memberi nota dan kerja-kerja latihan dan
memeriksanya
Guru Mata Pelajaran
10.
Mengesan kelebihan dan kelemahan pelajar
untuk tindakan selanjutnya
Guru Mata Pelajaran
11.
Memberi latihan tambahan dan kerja rumah
Guru Mata Pelajaran
12.
Ucapan salam dan bacaan Surah al-Asr
Murid
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 3
Program Pembangunan Guru Baharu
ivBil
pPGB
Menyediakan Bahan Bantu Mengajar
Pegawai Yang
Meluluskan
Proses Kerja
1.
Menghadiri Mesyuarat Panitia
Ketua Panitia
2.
Menerima arahan daripada ketua panitia
Ketua Panitia
3.
Memilih tajuk-tajuk yang memerlukan BBM
GPK 1 / Ketua Panitia
4.
Memilih bahan-bahan untuk BBM
GPK 1 / Ketua Panitia
5.
Membuat bahan-bahan untuk BBM
GPK 1 / Ketua Panitia
6.
Menyerahkan kepada KP untuk disemak
GPK 1 / Ketua Panitia
7.
Menggunakannya dalam PdP
GPK 1 / Ketua Panitia
vBil
Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan
Pegawai Yang
Meluluskan
Proses Kerja
1.
Dapatkan senarai nama pelajar yang
memerlukan kelas pengayaan dan pemulihan
2.
Melaksanakan kelas berdasarkan program yang
ditetapkan oleh sekolah / panitia
3.
Membuat penilaian
4.
Post moterm dari masa ke masa untuk melihat
keberkesanan program
5.
Mengadakan penambahbaikan jika perlu
vi-
Menyediakan Soalan Peperiksaan Dalaman Dan Menandanya
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 4
Program Pembangunan Guru Baharu
Bil
Proses Kerja
1.
Menerima takwim peperiksaan daripada
setiausaha peperiksaan
2.
Mengubal soalan menggunakan susun atur
mengikut kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)
3.
Menaip dan menyerahkannya kepada PK 1
untuk disahkan
4.
Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak
dan diperbanyakkan
5.
Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam
kelas dan menyerahkannya kepada setiusaha
peperiksaan (bagi peperiksaan penggal sahaja)
6.
Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang
ditentukan
7.
Memeriksa kertas jawapan dan membuat
analisa
8.
Menghadiri mesyuarat post moterm untuk
mengenal pasti kelemahan dan kekuatan
pelajar
9.
Tindakan susulan jika berkaitan
pPGB
Pegawai Yang
Meluluskan
Guru Penolong Kanan
CARTA ALIR
i-
Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini
Menghubungi GPK/Ketua Panitia untuk mendapatkan sukatan pelajaran
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 5
terkini.
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
Memastikan sukatan pelajaran yang diperolehi adalah yang
terkini
Memahami serta mentafsirkan sukatan dan huraian Sukatan
pelajaran
Memasukkan ke dalam buku
rekod
Menjalankan pengajaran dan
pembelajaran
Melaksanakan PdP dalam Kelas
ii-
Menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan
Mendapatkan buku dari Guru Penolong
Kanan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 6
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
Menyediakan rancangan pelajaran tahunan dan harian
Menyerahkan kepada ketua panatia untuk disemak
Tidak
Betulkan
Ya
Serahkan kepada PK 1
Menyerahkan kepada Guru Besar untuk
disahkan
Melaksanakannya dalam PdP
iii-
Proses Pengajaran dan Pembelajaran
Menulis rancangan pelajaran
Guru masuk kelas ikut jadual
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 7
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
Pelajar bagi salam dan doa
Guru memastikan kebersihan
kelas kedatangan
Guru menyemak
pelajar
Set
induksi
Memaklumkan tajuk dan objektif
pengajaran
Pengajaran
dan pembelajaran
berlangsung
Tidak
Bimbingan
Penilaian
Ya
Beri nota, latihan dan
pengukuhan
Membuat
rumusan
Tindak ikut seterusnya
Salam dan surah alAsr
iv-
Menyediakan Bahan Bantu Mengajar
Menghadiri mesyuarat panitia
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 8
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
Menerima arahan daripada ketua
panitia
Memilih tajuk-tajuk yang memerlukan BBM
Memilih bahan-bahan untuk BBM
Membuat BBM
Menyerah kepada KP untuk
disemak
Menggunakannya dalam PdP
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 9
Program Pembangunan Guru Baharu
v-
pPGB
Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan
Dapatkan senarai nama pelajar yang memerlukan kelas
pengayaan dan pemulihan
Melaksanakan kelas berdasarkan program yang ditetapkan
oleh sekolah / panitia
Menilai keberkesanan program
-membuat penilaian untuk melihat keberkesanan
TIDAK
Ubah suai
Berkesan?
YA
Nilai semula
Program diteruskan
vi-
Meyediakan Soalan Peperiksaan Dalaman Dan Menandanya
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 10
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
Menerima takwim peperiksaan daripada setiausaha
peperiksaan
Mengubal soalan menggunakan susun atur mengikut
kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)
Ada kesilapan
Buat pembetulan
Menyemak draf
soalan
Tiada kesilapan
Menaip soalan dan menyerahkannya kepada PK 1
untuk disahkan
Guru Besar meluluskan
Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak dan
diperbanyakkan
Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam kelas dan
menyerahkannya kepada setiusaha peperiksaan (bagi
peperiksaan penggal sahaja)
Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang ditentukan
Memeriksa kertas jawapan dan membuat analisa
Menghadiri mesyuarat post moterm untuk mengenal
pasti kelemahan dan kekuatan pelajar
Tindakan susulan jika berkaitan
3.2
SENARAI SEMAK GURU MATA PELAJARAN
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 11
Program Pembangunan Guru Baharu
i-
Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini
Tandaka
n
Bil
Tindakan
1.
Menghubungi GPK untuk mendapatkan sukatan
pelajaran.
2.
Pastikan sukatan yang diterima adalah yang
terkini.
3.
Faham dan tafsirkan sukatan dan huraian
sukatan pelajaran.
4.
Memasukkan dalam buku rekod
5.
Melaksanakan PdP dalam kelas
iiBil
Tindakan
Mendapatkan buku rekod mengajar dari GPK
2.
Menyediakan Rancangan Tahunan
3.
Menyediakan Rancangan Harian
4.
Menyerahkan kepada ketua panatia untuk
disemak
5.
Menyerahkan kepada PK 1 untuk semakan
semula
6.
Menyerahkan kepada Guru Besar untuk
pengesahan
7.
Melaksanakan dalam PdP
Bil
Catatan
Menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan
1.
iii-
pPGB
Tandaka
n
Catatan
Mengajar menikut jadual waktu yang ditetapkan
Tindakan
Tandaka
n
Catatan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 12
Program Pembangunan Guru Baharu
1.
Menulis rancangan pelajaran harian
2.
Masuk kelas mengikut jadual
3.
Ucap salam dan doa
4.
Memastikan kebersihan kelas
5.
Menyemak kehadiran pelajar
6.
Set induksi
7.
Memaklumkan tajuk dan objektif pengajaran
dan pembelajaran
8.
Pengajaran dan pembelajaran berlangsung
9.
Memberi nota dan kerja-kerja latihan dan
memeriksanya
10.
pPGB
Mengesan kelebihan dan kelemahan pelajar
untuk tindakan selanjutnya
11. Memberi latihan tambahan dan kerja rumah
12. Ucapan salam dan bacaan Surah al-Asr
ivBil
Menyediakan Bahan Bantu Mengajar
Tindakan
1.
Menghadiri Mesyuarat Panitia
2.
Menerima arahan daripada ketua panitia
3.
Memilih tajuk-tajuk yang memerlukan BBM
Tandaka
n
Catatan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 13
Program Pembangunan Guru Baharu
4.
Memilih bahan-bahan untuk BBM
5.
Membuat bahan-bahan untuk BBM
6.
Menyerahkan kepada KP untuk disemak
7.
Menggunakannya dalam PdP
vBil
Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan
Tandaka
n
Tindakan
1.
Dapatkan senarai nama pelajar yang
memerlukan kelas pengayaan dan pemulihan
2.
Melaksanakan kelas berdasarkan program yang
ditetapkan oleh sekolah / panitia
3.
Membuat penilaian
4.
Post moterm dari masa ke masa untuk melihat
keberkesanan program
5.
Mengadakan penambahbaikan jika perlu
viBil
pPGB
Catatan
Menyediakan Soalan Peperiksaan Dalaman Dan Menandanya
Tindakan
1.
Menerima takwim peperiksaan daripada
setiausaha peperiksaan
2.
Mengubal soalan menggunakan susun atur
mengikut kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)
3.
Menaip dan menyerahkannya kepada PK 1
untuk disahkan
4.
Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak
dan diperbanyakkan
Tandaka
n
Catatan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 14
Program Pembangunan Guru Baharu
5.
Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam
kelas dan menyerahkannya kepada setiusaha
peperiksaan (bagi peperiksaan penggal sahaja)
6.
Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang
ditentukan
7.
Memeriksa kertas jawapan dan membuat
analisa
8.
Menghadiri mesyuarat post moterm untuk
mengenal pasti kelemahan dan kekuatan
pelajar
9.
Tindakan susulan jika berkaitan
3.3
pPGB
SENARAI UNDANG-UNDANG SEBAGAI GURU MATA
PELAJARAN
1. Memiliki , memahami dan boleh mentafsirkan serta menghuraikan kandungan
sukatan pelajaran dan huraian sukatan mata pelajaran yang berkenaan.
2. Memahami dan mematuhi pekeliling dan arahan yang berkaitan dengan mata
pelajaran yang diajar serta menentukan dan menetapkan matlamat yang harus
dicapai, iaitu dari segi pengetahuan, kebolehan dan kemahiran di akhir penggal
bagi setiap tingkatan.
3. Mempunyai sebuah Buku Rekod Mengajar yang kemaskini dan menyerahkan
kepada Guru Besar pada masa yang ditetapkan.
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 15
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
4. Menyediakan dengan lengkap Rancangan Pelajaran bagi mata pelajaran yang
diajar untuk tempoh setahun/sepenggal/harian dan melaksanakan pengajarannya
mengikut Rancangan Pelajaran yang disediakan.
5. Menyedia dan memberikan kerja-kerja latihan yang cukup, memeriksa buku latihan
pelajar dan memulangkan secepat mungkin. Menyerahkan / menunjukkan buku
latihan kepada Guru Besar atau wakilnya pada masa yang dikehendaki.
6. Menjalankan Ujian Bulanan dan penilaian kepada pelajar. Merekodkan soalansoalan dan keputusan ujian dalam Buku Rekod Mengajar.
7. Mengesan kelemahan pelajar dan menjalankan kelas pemulihan atau bimbingan.
8. Menjadi ahli dalam panitia mata pelajaran , menghadiri mesyuarat panitia dan
melaksanakan keputusan mesyuarat panitia.
9. Guru mata pelajaran harus menyedari dan menggunakan buku panduan yang
dikeluarkan oleh Kementerian Pelajaran / Jabatan Pelajaran / Pejabat Pelajaran
Daerah.
10.
Memastikan keselamatan pelajar di makmal, bengkel kemahiran hidup, serta
mengawasi penggunaan peralatan.
11.
Menghadiri mesyuarat atau taklimat mengenai mata pelajaran yang
berkenaan sama ada yang dikelolakan oleh Kementerian Pelajaran/ Jabatan
Pelajaran Negeri / Pejabat Pelajaran Daerah.
12.
Menyampaikan semula maklumat kepada guru lain yang mengajar mata
pelajaran yang sama.
13.
Sentiasa mengikuti perkembangan dan pembaharuan tentang teknik
mengajar bagi mata pelajaran berkenaan bagi meninggikan lagi prestasi dalam
pengajaran dan pembelajaran.
14.
Melaporkan kepada Ketua panitia Mata Pelajaran
pengajaran dan pembelajaran untuk tindakan selanjutnya.
tentang
masalah
15.
Menjaga keselamatan dan kebersihan alat-alat bantuan mengajar yang
digunakan. Memastikan bahawa balat-alat bantuan mengajar digunakan secara
meluas. Bertanggungjawab dalam menambahkan alat bantuan mengajar bagi
memperkayakan Pusat Sumber Sekolah.
16.
Mengadakan sudut-sudut mata pelajaran berkenaan dalam kelas-kelas yang
diajar.
17.
Membantu menguruskan Bank Soalan.
18.
Mematuhi arahan Guru Besar.
Tugas Pegawai
Guru mata
pelajaran
Tugas Dan Tanggungjawab
1. Memiliki, memahami dan menghurai
sukatan dan huraian sukatan pelajaran
Kuasa yang
diberi
Arahan Guru
Besar
2. Mematuhi pekeliling dan arahan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 16
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
berkaitan serta menetapkan matlamat
yang harus dicapai
3. Mempunyai dan mengemaskini buku
rekod mengajar
4. Menyediakan rancangan pelajaran
tahunan dan harian serta
melaksanakannya dalam PdP
5. Memberi kerja dan latihan kepada pelajar
dan memeriksanya
6. Menjalankan ujian, penilaian pentaksiran
kepada pelajar dan merekodkannya
7. Mengesan kelemahan pelajar dan
berusaha memulihkannya
8. Menjadi ahli dalam panitia mata
pelajaran
9. menghadiri mesyuarat panitia serta
mematuhi dan melaksanakannya
10. Guru mata pelajaran harus menyedari
dan menggunakan buku panduan yang
dikeluarkan oleh KP/JPN/PPD
11. Memastikan keselamatan pelajar di
makmal atau bengkel KH serta
pengurusan penggunaan peralatan
12. Menghadiri mesyuarat/taklimat kelolaan
Kementerian Pelajaran/Jabatan Pelajaran
Negeri
13. Mengguna dan bertanggungjawab
terhadap BBM
14. Mengadakan sudut mata pelajaran
berkenaan di dalam kelas
15. Membantu mengurus bank soalan
16. Bertindak sebagai konselor dan guru
disiplin
17. Bekerja sebagai “team work”
3.4
JAWATAN KURIKULUM, KOKURIKULUM, HAL EHWAL MURID
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 17
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
TAHUN 2013
Jawatankuasa Pengurusan Dan Pentadbiran
Sekolah
Unit
Jawatan
Kelab Guru Dan Kakitangan
Jawatankuasa
Unit Sekolah Kebangsaan
Taming Jaya.
Kurikulum
Naib bendahari
Unit
Jawatan
Panitia Pendidikan Seni & Visual
Ahli Jawatankuasa
Jawatankuasa Unit Hal Ehwal Murid
Unit
Jawatan
Kantin
Setiausaha
Jawatankuasa Unit Kokurikulum
Rumah Sukan
Bendahara
Badan Beruniform
Puteri Islam
Kelab Persatuan
Agama Islam
Sukan Permainan
Hoki
TAHUN 2014
Jawatankuasa Pengurusan Dan Pentadbiran
Sekolah
Unit
Jawatan
Jawatankuasa Kelab Guru Dan Kakitangan Sekolah
Nur SyahidaSetiausaha
Binti Mohd Haris | 18
Kebangsaan Taming Jaya.
Program Pembangunan Guru Baharu
Jawatankuasa Unit
Kurikulum
pPGB
Unit
Jawatan
Jawatankuasa Pentaksiran Berasaskan Sekolah
(PBS)/(SPPBS)
Ahli Jawatankuasa
Jawatankuasa Unit Hal Ehwal Murid
Unit
Jawatan
Disiplin dan Pengawas
Penolong Penyelaras
Majlis Pemuafakatan Sekolah PBSS/ 3K/ Program
Sekolah Selamat (PSS)
Ahli Jawatankuasa
Penolong Penyelaras
Disiplin Petang
Jawatankuasa Unit Kokurikulum
Unit
Jawatan
Jawatankuasa Penilaian Dan Data Kokurikulum
Penyelaras Unit
Beruniform
Rumah Sukan
Laksamana
3.5
i-
Bil
1.
NORMA KERJA GURU MATA PELAJARAN
Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini
Jenis Kerja
Masa yang diambil
Menghubungi GPK untuk mendapatkan sukatan
dan huraian sukatan pelajaran.
30 minit
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 19
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
2.
Pastikan sukatan terkini.
60 minit
3.
Faham dan dapat tafsirkan sukatan dan huraian
sukatan pelajaran.
4.
Memasukkan dalam buku rekod
20 minit
5.
Melaksanakan dalam PdP
40 minit
ii-
Penyediaan Rancangan Pengajaran Tahunan
Bil
Jenis Kerja
120 minit
Masa yang diambil
1.
Mendapatkan buku rekod mengajar dari GPK
10 minit
2.
Menyediakan Rancangan Tahunan
2 minggu
3.
Menyediakan Rancangan Harian
60 minit
4.
Menyerahkan kepada ketua panatia untuk
disemak
10 minit
5.
Menyerahkan kepada PK 1 untuk semakan semula
6.
Menyerahkan kepada Guru Besar untuk
pengesahan
7.
iii-
Melaksanakan dalam PdP
Mengajar Mengikut Jadual Waktu Yang Ditetapkan
Bil
Jenis Kerja
Masa yang diambil
1.
Menulis rancangan pelajaran harian
30 minit
2.
Masuk kelas mengikut jadual
90 minit
3.
Ucap salam dan doa
1 minit
4.
Memastikan kebersihan kelas
2 minit
5.
Menyemak kehadiran pelajar
2 minit
6.
Set induksi
5 minit
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 20
Program Pembangunan Guru Baharu
7.
Memaklumkan tajuk dan objektif pengajaran dan
pembelajaran
8.
Pengajaran dan pembelajaran berlangsung
9.
Memberi nota dan kerja-kerja latihan dan
memeriksanya
pPGB
2 minit
30 minit
5 minit
10.
Mengesan kelebihan dan kelemahan pelajar untuk
tindakan selanjutnya
11.
Memberi latihan tambahan dan kerja rumah
5 minit
12.
Ucapan salam dan bacaan Surah al-Asr
1 minit
iv-
Menyediakan Bahan Bantu Mengajar
Bil
Jenis Kerja
10 minit
Masa yang diambil
1.
Menghadiri Mesyuarat Panitia
60 minit
2.
Menerima arahan daripada ketua panitia
20 minit
3.
Memilih tajuk-tajuk yang memerlukan BBM
60 minit
4.
Memilih bahan-bahan untuk BBM
60 minit
5.
Menggunakan dalam PdP
40 minit
v-
Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan
Bil
Jenis Kerja
Masa yang diambil
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 21
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
1.
Dapatkan senarai nama pelajar yang memerlukan
kelas pengayaan dan pemulihan
40 minit
2.
Melaksanakan kelas berdasarkan program yang
ditetapkan oleh sekolah / panitia
80 minit
3.
Membuat penilaian
30 minit
4.
Post moterm dari masa ke masa untuk melihat
keberkesanan program
60 minit
5.
Mengadakan penambahbaikan jika perlu
60 minit
vi-
Menyediakan Soalan Peperiksaan Dalaman Dan Menandanya
Bil
Jenis Kerja
Masa yang diambil
1.
Menerima takwim peperiksaan daripada
setiausaha peperiksaan
2.
Mengubal soalan menggunakan susun atur
mengikut kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)
3.
Menaip dan menyerahkannya kepada PK 1 untuk
disahkan
80 minit
4.
Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak dan
diperbanyakkan
10 minit
5.
Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam kelas
dan menyerahkannya kepada setiusaha
peperiksaan (bagi peperiksaan penggal sahaja)
60 minit
6.
Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang
ditentukan
40 minit
7.
Memeriksa kertas jawapan dan membuat analisa
8.
Menghadiri mesyuarat post moterm untuk
10 minit
2 hari
Seminggu
30 minit
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 22
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
mengenal pasti kelemahan dan kekuatan pelajar
9.
Tindakan susulan jika berkaitan
TUGAS-TUGAS LAIN
3.6
Bil
1.
2.
40 minit
Aktiviti
Tugas
Perlu menanda bagi mengenalpasti kebolehan dan
Menanda buku kerja
kemahiran murid-murid tentang setiap tajuk yang
murid
diajar
i. Menghadiri / mengendalikan pelbagai jenis
mesyuarat.
ii. Menyediakan minit mesyuarat.
Mesyuarat
iii. Mengedarkan surat jemputan mesyuarat.
iv. Membuat memo / notis mesyuarat
v. Menentukan
bilik
kosong
yang
boleh
digunakan untuk mesyuarat berlangsung
3.
Aktiviti kokurikulum
i.
ii.
iii.
iv.
Perjumpaan unit uniform
Perjumpaan permainan
Perjumpaan persatuan / kelab
Melatih pasukan nasyid sekolah
4.
Kursus
Menghadiri pelbagai jenis kursus dalaman / luaran
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 23
Program Pembangunan Guru Baharu
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
Mengisi borang /
maklumat
pPGB
Antara maklumat yang perlu diisi:
i. Buku kawalan murid di dalam kelas
ii. Borang keluar masuk
iii. Melengkapkan borang Sasaran Kerja Tahunan
(SKT)
iv. Buku rekod disiplin murid
v. Buku MMI – melindungi masa instruksional
vi. Borang pemantauan unit Kokurikulum
Antara data maklumat yang perlu diisi:
i. Mengisi markah ujian/ peperiksaan
ii. Sistem Salahlaku Disiplin murid (SSDM)
Mengisi
data iii. i-think online
maklumat
secara iv. vle frog
online dan offline
v. e-profile
vi. e-pangkat
vii. e-SPLG
i. Menyiapkan fail PPGB
ii. Melengkapkan fail meja
iii. Melengkapkan fail mata pelajaran
Pengurusan fail
iv. Menyediakan data lengkap bagi ahli-ahli KGKS
2013/2014
i. Menangani masalah disiplin murid-murid
ii. Bertugas
mengikut jadual bertugas yang
ditetapkan
iii.
Menjalankan aktiviti guru penyayang
Disiplin
iv. Melayani kerenah ibu bapa / penjaga
v. Menjaga kebajikan murid
vi. Mengendalikan perhimpunan
i. Menghantar murid ke Klinik
Membawa
muridii. Menghantar murid ke pertandingan atau
murid keluar sekolah
kejohanan
Keceriaan sekolah
Program sekolah
i.
ii.
iii.
iv.
Gotong-royong
Mengecat sekolah, bilik-bilik khas
Membersihkan bilik / stor / bilik khas
Menceriakan bilik j-QAF
Wajib mellibatkan diri sepenuhnya dalam setiap
aktiviti yang telah dirancang oleh pihak sekolah
dan sama-sama membantu menjayakan aktiviti
tersebut.
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 24
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 25
3.1
PELAJARAN
pPGB
PROSES KERJA DAN CARTA ALIR SEBAGAI GURU MATA
LATAR BELAKANG
1. Guru mata pelajaran mempunyai peranan yang amat penting dalam
melaksanakan proses pengajaran dan pembelajaran di sekolah. Mereka
adalah nadi dalam pembelajaran di sekolah dan tunggak utama dalam
melaksanakan semua program kurikulum di sekolah.
2. Mereka bertanggungjawab merealisasikan kaedah PdP untuk tujuan
kefahaman dan penghayatan seterusnya mempertingkatkan prestasi pelajar
di sekolah. Mereka menyediakan khidmat bantu yang secukupnya bagi
memastikan penitisan ilmu berlaku secara berkesan dalam suasana, iklim
sekolah yang kondusif.
3. Panduan ini bertujuan untuk menjelaskan tugas dan tanggungjawab serta
peranan guru mata pelajaran dalam meningkatkan peresasi perkhidmatan
mereka.
OBJEKTIF AM
1. Meningkatkan kecekapan pengurusan akademik guru mata pelajaran.
2. Membangun kemahiran penyelidikan di kalangan guru mata pelajaran.
OBJEKTIF KHUSUS
1. Guru mata pelajaran mendapat paduan tentang tugas masing-masing dengan
berpandu.
2. Melahirkan guru mata pelajaran yang cekap, dedikasi dan bertanggungjawab
bagi meningkatkan prestasi akademi yang tinggi.
3. Merealisasikan hala tuju Semua Panitia Mata Pelajaran di Sekolah Kebangsaan
Taming Jaya.
FUNGSI UTAMA
1. Mendapatkan sukatan pelajaran terkini.
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 1
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
2. Menyediakan rancangan mengajar tahunan / harian.
3. Mengajar mengikut jadual yang ditetapkan.
4. Menyediakan bahan-bahan bantu mengajar.
5. Mengadakan kelas pengayaan dan pemulihan.
6. Menyediakan kertas soalan peperiksaan dalaman dan menandanya.
PROSES KERJA
iBil
Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini
Pegawai Yang
Meluluskan
Proses Kerja
1.
Menghubungi GPK/KP untuk mendapatkan
sukatan pelajaran terkini.
Guru Penolong Kanan /
Guru Kanan Mata
Pelajaran
2.
Memastikan sukatan yang didapati adalah yang
terkini.
Ketua Panitia
3.
Memahami dan boleh mentafsir serta
menghuraikan sukatan pelajaran.
Guru Penolong Kanan /
Ketua Panitia
4.
Memasukkan sukatan dalam buku rekod atau
fail yang ditetapkan.
Guru Penolong Kanan /
Ketua Panitia
5.
Melaksanakan PdP dalam kelas
Guru Mata Pelajaran
ii-
Bil
Menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan
Pegawai Yang
Meluluskan
Proses Kerja
1.
Mendapatkan buku rekod mengajar dari GPK
Guru Penolong Kanan
2.
Menyediakan Rancangan Tahunan / Harian
Guru Penolong Kanan
3.
Menyerahkan kepada ketua panatia untuk
disemak
Ketua Panitia
4.
Menyerahkan kepada PK 1 untuk semakan
semula
Guru Penolong Kanan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 2
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
5.
Menyerahkan kepada Guru Besar untuk
pengesahan
Guru Besar
6.
Melaksanakan dalam PdP
Guru Mata Pelajaran
iii-
Mengajar menikut jadual waktu yang ditetapkan
Bil
Pegawai Yang
Meluluskan
Proses Kerja
1.
Menulis rancangan pelajaran harian
Guru Besar
2.
Masuk kelas mengikut jadual
Guru Besar
3.
Ucap salam dan doa
Guru Mata Pelajaran
4.
Memastikan kebersihan kelas
Guru Mata Pelajaran
5.
Menyemak kehadiran pelajar
Guru Mata Pelajaran
6.
Set induksi
Guru Mata Pelajaran
7.
Memaklumkan tajuk dan objektif pengajaran
dan pembelajaran
Guru Mata Pelajaran
8.
Pengajaran dan pembelajaran berlangsung
Guru Mata Pelajaran
9.
Memberi nota dan kerja-kerja latihan dan
memeriksanya
Guru Mata Pelajaran
10.
Mengesan kelebihan dan kelemahan pelajar
untuk tindakan selanjutnya
Guru Mata Pelajaran
11.
Memberi latihan tambahan dan kerja rumah
Guru Mata Pelajaran
12.
Ucapan salam dan bacaan Surah al-Asr
Murid
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 3
Program Pembangunan Guru Baharu
ivBil
pPGB
Menyediakan Bahan Bantu Mengajar
Pegawai Yang
Meluluskan
Proses Kerja
1.
Menghadiri Mesyuarat Panitia
Ketua Panitia
2.
Menerima arahan daripada ketua panitia
Ketua Panitia
3.
Memilih tajuk-tajuk yang memerlukan BBM
GPK 1 / Ketua Panitia
4.
Memilih bahan-bahan untuk BBM
GPK 1 / Ketua Panitia
5.
Membuat bahan-bahan untuk BBM
GPK 1 / Ketua Panitia
6.
Menyerahkan kepada KP untuk disemak
GPK 1 / Ketua Panitia
7.
Menggunakannya dalam PdP
GPK 1 / Ketua Panitia
vBil
Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan
Pegawai Yang
Meluluskan
Proses Kerja
1.
Dapatkan senarai nama pelajar yang
memerlukan kelas pengayaan dan pemulihan
2.
Melaksanakan kelas berdasarkan program yang
ditetapkan oleh sekolah / panitia
3.
Membuat penilaian
4.
Post moterm dari masa ke masa untuk melihat
keberkesanan program
5.
Mengadakan penambahbaikan jika perlu
vi-
Menyediakan Soalan Peperiksaan Dalaman Dan Menandanya
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 4
Program Pembangunan Guru Baharu
Bil
Proses Kerja
1.
Menerima takwim peperiksaan daripada
setiausaha peperiksaan
2.
Mengubal soalan menggunakan susun atur
mengikut kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)
3.
Menaip dan menyerahkannya kepada PK 1
untuk disahkan
4.
Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak
dan diperbanyakkan
5.
Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam
kelas dan menyerahkannya kepada setiusaha
peperiksaan (bagi peperiksaan penggal sahaja)
6.
Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang
ditentukan
7.
Memeriksa kertas jawapan dan membuat
analisa
8.
Menghadiri mesyuarat post moterm untuk
mengenal pasti kelemahan dan kekuatan
pelajar
9.
Tindakan susulan jika berkaitan
pPGB
Pegawai Yang
Meluluskan
Guru Penolong Kanan
CARTA ALIR
i-
Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini
Menghubungi GPK/Ketua Panitia untuk mendapatkan sukatan pelajaran
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 5
terkini.
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
Memastikan sukatan pelajaran yang diperolehi adalah yang
terkini
Memahami serta mentafsirkan sukatan dan huraian Sukatan
pelajaran
Memasukkan ke dalam buku
rekod
Menjalankan pengajaran dan
pembelajaran
Melaksanakan PdP dalam Kelas
ii-
Menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan
Mendapatkan buku dari Guru Penolong
Kanan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 6
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
Menyediakan rancangan pelajaran tahunan dan harian
Menyerahkan kepada ketua panatia untuk disemak
Tidak
Betulkan
Ya
Serahkan kepada PK 1
Menyerahkan kepada Guru Besar untuk
disahkan
Melaksanakannya dalam PdP
iii-
Proses Pengajaran dan Pembelajaran
Menulis rancangan pelajaran
Guru masuk kelas ikut jadual
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 7
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
Pelajar bagi salam dan doa
Guru memastikan kebersihan
kelas kedatangan
Guru menyemak
pelajar
Set
induksi
Memaklumkan tajuk dan objektif
pengajaran
Pengajaran
dan pembelajaran
berlangsung
Tidak
Bimbingan
Penilaian
Ya
Beri nota, latihan dan
pengukuhan
Membuat
rumusan
Tindak ikut seterusnya
Salam dan surah alAsr
iv-
Menyediakan Bahan Bantu Mengajar
Menghadiri mesyuarat panitia
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 8
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
Menerima arahan daripada ketua
panitia
Memilih tajuk-tajuk yang memerlukan BBM
Memilih bahan-bahan untuk BBM
Membuat BBM
Menyerah kepada KP untuk
disemak
Menggunakannya dalam PdP
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 9
Program Pembangunan Guru Baharu
v-
pPGB
Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan
Dapatkan senarai nama pelajar yang memerlukan kelas
pengayaan dan pemulihan
Melaksanakan kelas berdasarkan program yang ditetapkan
oleh sekolah / panitia
Menilai keberkesanan program
-membuat penilaian untuk melihat keberkesanan
TIDAK
Ubah suai
Berkesan?
YA
Nilai semula
Program diteruskan
vi-
Meyediakan Soalan Peperiksaan Dalaman Dan Menandanya
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 10
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
Menerima takwim peperiksaan daripada setiausaha
peperiksaan
Mengubal soalan menggunakan susun atur mengikut
kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)
Ada kesilapan
Buat pembetulan
Menyemak draf
soalan
Tiada kesilapan
Menaip soalan dan menyerahkannya kepada PK 1
untuk disahkan
Guru Besar meluluskan
Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak dan
diperbanyakkan
Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam kelas dan
menyerahkannya kepada setiusaha peperiksaan (bagi
peperiksaan penggal sahaja)
Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang ditentukan
Memeriksa kertas jawapan dan membuat analisa
Menghadiri mesyuarat post moterm untuk mengenal
pasti kelemahan dan kekuatan pelajar
Tindakan susulan jika berkaitan
3.2
SENARAI SEMAK GURU MATA PELAJARAN
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 11
Program Pembangunan Guru Baharu
i-
Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini
Tandaka
n
Bil
Tindakan
1.
Menghubungi GPK untuk mendapatkan sukatan
pelajaran.
2.
Pastikan sukatan yang diterima adalah yang
terkini.
3.
Faham dan tafsirkan sukatan dan huraian
sukatan pelajaran.
4.
Memasukkan dalam buku rekod
5.
Melaksanakan PdP dalam kelas
iiBil
Tindakan
Mendapatkan buku rekod mengajar dari GPK
2.
Menyediakan Rancangan Tahunan
3.
Menyediakan Rancangan Harian
4.
Menyerahkan kepada ketua panatia untuk
disemak
5.
Menyerahkan kepada PK 1 untuk semakan
semula
6.
Menyerahkan kepada Guru Besar untuk
pengesahan
7.
Melaksanakan dalam PdP
Bil
Catatan
Menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan
1.
iii-
pPGB
Tandaka
n
Catatan
Mengajar menikut jadual waktu yang ditetapkan
Tindakan
Tandaka
n
Catatan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 12
Program Pembangunan Guru Baharu
1.
Menulis rancangan pelajaran harian
2.
Masuk kelas mengikut jadual
3.
Ucap salam dan doa
4.
Memastikan kebersihan kelas
5.
Menyemak kehadiran pelajar
6.
Set induksi
7.
Memaklumkan tajuk dan objektif pengajaran
dan pembelajaran
8.
Pengajaran dan pembelajaran berlangsung
9.
Memberi nota dan kerja-kerja latihan dan
memeriksanya
10.
pPGB
Mengesan kelebihan dan kelemahan pelajar
untuk tindakan selanjutnya
11. Memberi latihan tambahan dan kerja rumah
12. Ucapan salam dan bacaan Surah al-Asr
ivBil
Menyediakan Bahan Bantu Mengajar
Tindakan
1.
Menghadiri Mesyuarat Panitia
2.
Menerima arahan daripada ketua panitia
3.
Memilih tajuk-tajuk yang memerlukan BBM
Tandaka
n
Catatan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 13
Program Pembangunan Guru Baharu
4.
Memilih bahan-bahan untuk BBM
5.
Membuat bahan-bahan untuk BBM
6.
Menyerahkan kepada KP untuk disemak
7.
Menggunakannya dalam PdP
vBil
Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan
Tandaka
n
Tindakan
1.
Dapatkan senarai nama pelajar yang
memerlukan kelas pengayaan dan pemulihan
2.
Melaksanakan kelas berdasarkan program yang
ditetapkan oleh sekolah / panitia
3.
Membuat penilaian
4.
Post moterm dari masa ke masa untuk melihat
keberkesanan program
5.
Mengadakan penambahbaikan jika perlu
viBil
pPGB
Catatan
Menyediakan Soalan Peperiksaan Dalaman Dan Menandanya
Tindakan
1.
Menerima takwim peperiksaan daripada
setiausaha peperiksaan
2.
Mengubal soalan menggunakan susun atur
mengikut kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)
3.
Menaip dan menyerahkannya kepada PK 1
untuk disahkan
4.
Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak
dan diperbanyakkan
Tandaka
n
Catatan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 14
Program Pembangunan Guru Baharu
5.
Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam
kelas dan menyerahkannya kepada setiusaha
peperiksaan (bagi peperiksaan penggal sahaja)
6.
Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang
ditentukan
7.
Memeriksa kertas jawapan dan membuat
analisa
8.
Menghadiri mesyuarat post moterm untuk
mengenal pasti kelemahan dan kekuatan
pelajar
9.
Tindakan susulan jika berkaitan
3.3
pPGB
SENARAI UNDANG-UNDANG SEBAGAI GURU MATA
PELAJARAN
1. Memiliki , memahami dan boleh mentafsirkan serta menghuraikan kandungan
sukatan pelajaran dan huraian sukatan mata pelajaran yang berkenaan.
2. Memahami dan mematuhi pekeliling dan arahan yang berkaitan dengan mata
pelajaran yang diajar serta menentukan dan menetapkan matlamat yang harus
dicapai, iaitu dari segi pengetahuan, kebolehan dan kemahiran di akhir penggal
bagi setiap tingkatan.
3. Mempunyai sebuah Buku Rekod Mengajar yang kemaskini dan menyerahkan
kepada Guru Besar pada masa yang ditetapkan.
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 15
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
4. Menyediakan dengan lengkap Rancangan Pelajaran bagi mata pelajaran yang
diajar untuk tempoh setahun/sepenggal/harian dan melaksanakan pengajarannya
mengikut Rancangan Pelajaran yang disediakan.
5. Menyedia dan memberikan kerja-kerja latihan yang cukup, memeriksa buku latihan
pelajar dan memulangkan secepat mungkin. Menyerahkan / menunjukkan buku
latihan kepada Guru Besar atau wakilnya pada masa yang dikehendaki.
6. Menjalankan Ujian Bulanan dan penilaian kepada pelajar. Merekodkan soalansoalan dan keputusan ujian dalam Buku Rekod Mengajar.
7. Mengesan kelemahan pelajar dan menjalankan kelas pemulihan atau bimbingan.
8. Menjadi ahli dalam panitia mata pelajaran , menghadiri mesyuarat panitia dan
melaksanakan keputusan mesyuarat panitia.
9. Guru mata pelajaran harus menyedari dan menggunakan buku panduan yang
dikeluarkan oleh Kementerian Pelajaran / Jabatan Pelajaran / Pejabat Pelajaran
Daerah.
10.
Memastikan keselamatan pelajar di makmal, bengkel kemahiran hidup, serta
mengawasi penggunaan peralatan.
11.
Menghadiri mesyuarat atau taklimat mengenai mata pelajaran yang
berkenaan sama ada yang dikelolakan oleh Kementerian Pelajaran/ Jabatan
Pelajaran Negeri / Pejabat Pelajaran Daerah.
12.
Menyampaikan semula maklumat kepada guru lain yang mengajar mata
pelajaran yang sama.
13.
Sentiasa mengikuti perkembangan dan pembaharuan tentang teknik
mengajar bagi mata pelajaran berkenaan bagi meninggikan lagi prestasi dalam
pengajaran dan pembelajaran.
14.
Melaporkan kepada Ketua panitia Mata Pelajaran
pengajaran dan pembelajaran untuk tindakan selanjutnya.
tentang
masalah
15.
Menjaga keselamatan dan kebersihan alat-alat bantuan mengajar yang
digunakan. Memastikan bahawa balat-alat bantuan mengajar digunakan secara
meluas. Bertanggungjawab dalam menambahkan alat bantuan mengajar bagi
memperkayakan Pusat Sumber Sekolah.
16.
Mengadakan sudut-sudut mata pelajaran berkenaan dalam kelas-kelas yang
diajar.
17.
Membantu menguruskan Bank Soalan.
18.
Mematuhi arahan Guru Besar.
Tugas Pegawai
Guru mata
pelajaran
Tugas Dan Tanggungjawab
1. Memiliki, memahami dan menghurai
sukatan dan huraian sukatan pelajaran
Kuasa yang
diberi
Arahan Guru
Besar
2. Mematuhi pekeliling dan arahan
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 16
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
berkaitan serta menetapkan matlamat
yang harus dicapai
3. Mempunyai dan mengemaskini buku
rekod mengajar
4. Menyediakan rancangan pelajaran
tahunan dan harian serta
melaksanakannya dalam PdP
5. Memberi kerja dan latihan kepada pelajar
dan memeriksanya
6. Menjalankan ujian, penilaian pentaksiran
kepada pelajar dan merekodkannya
7. Mengesan kelemahan pelajar dan
berusaha memulihkannya
8. Menjadi ahli dalam panitia mata
pelajaran
9. menghadiri mesyuarat panitia serta
mematuhi dan melaksanakannya
10. Guru mata pelajaran harus menyedari
dan menggunakan buku panduan yang
dikeluarkan oleh KP/JPN/PPD
11. Memastikan keselamatan pelajar di
makmal atau bengkel KH serta
pengurusan penggunaan peralatan
12. Menghadiri mesyuarat/taklimat kelolaan
Kementerian Pelajaran/Jabatan Pelajaran
Negeri
13. Mengguna dan bertanggungjawab
terhadap BBM
14. Mengadakan sudut mata pelajaran
berkenaan di dalam kelas
15. Membantu mengurus bank soalan
16. Bertindak sebagai konselor dan guru
disiplin
17. Bekerja sebagai “team work”
3.4
JAWATAN KURIKULUM, KOKURIKULUM, HAL EHWAL MURID
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 17
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
TAHUN 2013
Jawatankuasa Pengurusan Dan Pentadbiran
Sekolah
Unit
Jawatan
Kelab Guru Dan Kakitangan
Jawatankuasa
Unit Sekolah Kebangsaan
Taming Jaya.
Kurikulum
Naib bendahari
Unit
Jawatan
Panitia Pendidikan Seni & Visual
Ahli Jawatankuasa
Jawatankuasa Unit Hal Ehwal Murid
Unit
Jawatan
Kantin
Setiausaha
Jawatankuasa Unit Kokurikulum
Rumah Sukan
Bendahara
Badan Beruniform
Puteri Islam
Kelab Persatuan
Agama Islam
Sukan Permainan
Hoki
TAHUN 2014
Jawatankuasa Pengurusan Dan Pentadbiran
Sekolah
Unit
Jawatan
Jawatankuasa Kelab Guru Dan Kakitangan Sekolah
Nur SyahidaSetiausaha
Binti Mohd Haris | 18
Kebangsaan Taming Jaya.
Program Pembangunan Guru Baharu
Jawatankuasa Unit
Kurikulum
pPGB
Unit
Jawatan
Jawatankuasa Pentaksiran Berasaskan Sekolah
(PBS)/(SPPBS)
Ahli Jawatankuasa
Jawatankuasa Unit Hal Ehwal Murid
Unit
Jawatan
Disiplin dan Pengawas
Penolong Penyelaras
Majlis Pemuafakatan Sekolah PBSS/ 3K/ Program
Sekolah Selamat (PSS)
Ahli Jawatankuasa
Penolong Penyelaras
Disiplin Petang
Jawatankuasa Unit Kokurikulum
Unit
Jawatan
Jawatankuasa Penilaian Dan Data Kokurikulum
Penyelaras Unit
Beruniform
Rumah Sukan
Laksamana
3.5
i-
Bil
1.
NORMA KERJA GURU MATA PELAJARAN
Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini
Jenis Kerja
Masa yang diambil
Menghubungi GPK untuk mendapatkan sukatan
dan huraian sukatan pelajaran.
30 minit
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 19
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
2.
Pastikan sukatan terkini.
60 minit
3.
Faham dan dapat tafsirkan sukatan dan huraian
sukatan pelajaran.
4.
Memasukkan dalam buku rekod
20 minit
5.
Melaksanakan dalam PdP
40 minit
ii-
Penyediaan Rancangan Pengajaran Tahunan
Bil
Jenis Kerja
120 minit
Masa yang diambil
1.
Mendapatkan buku rekod mengajar dari GPK
10 minit
2.
Menyediakan Rancangan Tahunan
2 minggu
3.
Menyediakan Rancangan Harian
60 minit
4.
Menyerahkan kepada ketua panatia untuk
disemak
10 minit
5.
Menyerahkan kepada PK 1 untuk semakan semula
6.
Menyerahkan kepada Guru Besar untuk
pengesahan
7.
iii-
Melaksanakan dalam PdP
Mengajar Mengikut Jadual Waktu Yang Ditetapkan
Bil
Jenis Kerja
Masa yang diambil
1.
Menulis rancangan pelajaran harian
30 minit
2.
Masuk kelas mengikut jadual
90 minit
3.
Ucap salam dan doa
1 minit
4.
Memastikan kebersihan kelas
2 minit
5.
Menyemak kehadiran pelajar
2 minit
6.
Set induksi
5 minit
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 20
Program Pembangunan Guru Baharu
7.
Memaklumkan tajuk dan objektif pengajaran dan
pembelajaran
8.
Pengajaran dan pembelajaran berlangsung
9.
Memberi nota dan kerja-kerja latihan dan
memeriksanya
pPGB
2 minit
30 minit
5 minit
10.
Mengesan kelebihan dan kelemahan pelajar untuk
tindakan selanjutnya
11.
Memberi latihan tambahan dan kerja rumah
5 minit
12.
Ucapan salam dan bacaan Surah al-Asr
1 minit
iv-
Menyediakan Bahan Bantu Mengajar
Bil
Jenis Kerja
10 minit
Masa yang diambil
1.
Menghadiri Mesyuarat Panitia
60 minit
2.
Menerima arahan daripada ketua panitia
20 minit
3.
Memilih tajuk-tajuk yang memerlukan BBM
60 minit
4.
Memilih bahan-bahan untuk BBM
60 minit
5.
Menggunakan dalam PdP
40 minit
v-
Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan
Bil
Jenis Kerja
Masa yang diambil
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 21
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
1.
Dapatkan senarai nama pelajar yang memerlukan
kelas pengayaan dan pemulihan
40 minit
2.
Melaksanakan kelas berdasarkan program yang
ditetapkan oleh sekolah / panitia
80 minit
3.
Membuat penilaian
30 minit
4.
Post moterm dari masa ke masa untuk melihat
keberkesanan program
60 minit
5.
Mengadakan penambahbaikan jika perlu
60 minit
vi-
Menyediakan Soalan Peperiksaan Dalaman Dan Menandanya
Bil
Jenis Kerja
Masa yang diambil
1.
Menerima takwim peperiksaan daripada
setiausaha peperiksaan
2.
Mengubal soalan menggunakan susun atur
mengikut kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)
3.
Menaip dan menyerahkannya kepada PK 1 untuk
disahkan
80 minit
4.
Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak dan
diperbanyakkan
10 minit
5.
Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam kelas
dan menyerahkannya kepada setiusaha
peperiksaan (bagi peperiksaan penggal sahaja)
60 minit
6.
Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang
ditentukan
40 minit
7.
Memeriksa kertas jawapan dan membuat analisa
8.
Menghadiri mesyuarat post moterm untuk
10 minit
2 hari
Seminggu
30 minit
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 22
Program Pembangunan Guru Baharu
pPGB
mengenal pasti kelemahan dan kekuatan pelajar
9.
Tindakan susulan jika berkaitan
TUGAS-TUGAS LAIN
3.6
Bil
1.
2.
40 minit
Aktiviti
Tugas
Perlu menanda bagi mengenalpasti kebolehan dan
Menanda buku kerja
kemahiran murid-murid tentang setiap tajuk yang
murid
diajar
i. Menghadiri / mengendalikan pelbagai jenis
mesyuarat.
ii. Menyediakan minit mesyuarat.
Mesyuarat
iii. Mengedarkan surat jemputan mesyuarat.
iv. Membuat memo / notis mesyuarat
v. Menentukan
bilik
kosong
yang
boleh
digunakan untuk mesyuarat berlangsung
3.
Aktiviti kokurikulum
i.
ii.
iii.
iv.
Perjumpaan unit uniform
Perjumpaan permainan
Perjumpaan persatuan / kelab
Melatih pasukan nasyid sekolah
4.
Kursus
Menghadiri pelbagai jenis kursus dalaman / luaran
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 23
Program Pembangunan Guru Baharu
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
Mengisi borang /
maklumat
pPGB
Antara maklumat yang perlu diisi:
i. Buku kawalan murid di dalam kelas
ii. Borang keluar masuk
iii. Melengkapkan borang Sasaran Kerja Tahunan
(SKT)
iv. Buku rekod disiplin murid
v. Buku MMI – melindungi masa instruksional
vi. Borang pemantauan unit Kokurikulum
Antara data maklumat yang perlu diisi:
i. Mengisi markah ujian/ peperiksaan
ii. Sistem Salahlaku Disiplin murid (SSDM)
Mengisi
data iii. i-think online
maklumat
secara iv. vle frog
online dan offline
v. e-profile
vi. e-pangkat
vii. e-SPLG
i. Menyiapkan fail PPGB
ii. Melengkapkan fail meja
iii. Melengkapkan fail mata pelajaran
Pengurusan fail
iv. Menyediakan data lengkap bagi ahli-ahli KGKS
2013/2014
i. Menangani masalah disiplin murid-murid
ii. Bertugas
mengikut jadual bertugas yang
ditetapkan
iii.
Menjalankan aktiviti guru penyayang
Disiplin
iv. Melayani kerenah ibu bapa / penjaga
v. Menjaga kebajikan murid
vi. Mengendalikan perhimpunan
i. Menghantar murid ke Klinik
Membawa
muridii. Menghantar murid ke pertandingan atau
murid keluar sekolah
kejohanan
Keceriaan sekolah
Program sekolah
i.
ii.
iii.
iv.
Gotong-royong
Mengecat sekolah, bilik-bilik khas
Membersihkan bilik / stor / bilik khas
Menceriakan bilik j-QAF
Wajib mellibatkan diri sepenuhnya dalam setiap
aktiviti yang telah dirancang oleh pihak sekolah
dan sama-sama membantu menjayakan aktiviti
tersebut.
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 24
Nur Syahida Binti Mohd Haris | 25