rph bm tahun 3 minggu 16 pertanian dan penternakan

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
25 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard

740-840

Darjah

ISNIN
Tahun 3

Ekonomi kita

Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran


KSSR – 1.6.2,4.3.1

Literasi -7.2

Objektif

Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR

Elemen Merentas Kurikulum

1. Melakonkan dialog dengan betul.
Literasi
1. Membina dan menulis ayat majmuk.
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni, pendidikan
pengguna

ABM

buku teks, buku aktiviti,


Aktiviti PdP
1. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan.
2. Murid melakonkan dialog di dalam kumpulan dengan pemantaun guru.
3. Murid disoal oleh guru berkenaan maklumat yang diperolehi pada bahan
rangsangan.
4. Murid menyelesaikan aktiviti pada buku aktiviti ms 78 dan 79.
5. Murid membuat refleksi tajuk pembelajaran hari ini.

Refleksi

Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
3 Mei 2016
Tarikh
Masa

840-940

Darjah


SELASA
Tahun 3

Rancangan Pengajaran Harian

Tajuk / Standard

Ekonomi kita

Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran

KSSR – 1.6.2,4.3.1

Objektif

Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Melakonkan dialog dengan betul.


Elemen Merentas Kurikulum

Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni, pendidikan
pengguna

ABM

buku teks, buku aktiviti,

Aktiviti PdP
1. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan.
2. Murid melakonkan dialog ms80-81 di dalam kumpulan dengan pemantaun guru.
3. Murid disoal oleh guru berkenaan maklumat yang diperolehi pada bahan
rangsangan.
4. Murid diberikan penerangan tambahan.
5. Murid menyelesaikan aktiviti pada buku aktiviti ms 78 dan 79.
6. Murid membuat refleksi tajuk pembelajaran hari ini.

Refleksi


Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
4 Mei 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
Kandungan/
Fokus pembelajaran

0810-0940

Pertanian dan Penternakan

Darjah

RABU
Tahun 3

Rancangan Pengajaran Harian


Standard Pembelajaran

KSSR – 2.6.2, 1.5.2 Literasi -7.2

Objektif

Di akhir pembelajaran, murid dapat
KSSR
1. menyatakan sekurangnya 2 ayat tunggal yang dapat
dibina berdasarkan bahan bacaan,
2. mengenalpasti ayat tunggal dan ayat majmuk pada

Elemen Merentas Kurikulum

buku teks.
Literasi
1. Membina sekurangnya 2 ayat tunggal dengan betul.
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni, pendidikan
pengguna
buku teks, buku aktiviti,


ABM
Aktiviti PdP

1. Murid membacakan petikan pada buku teks ms82.
2. Murid disoal berkenaan dengan maklumat atau ilmu yang diperolehi pada petikan
3.
4.
5.
6.
7.

yang dibaca.
Murid dibahagikan dalam kumpulan.
Murid diminta mengenalpasti ayat tunggal atau ayat majmuk pada buku teks.
Perbincangan jawapan antara guru dengan murid.
Murid menyalin kembali ayat tunggal dan ayat majmuk pada buku teks.
Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.

Refleksi


Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
5 Mei 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard

1100-1200

Pertanian dan Penternakan

Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran

KSSR – 1.7.2, 2.4.3

Darjah

KHAMIS

Tahun 3

Rancangan Pengajaran Harian

Objektif

Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Membina satu catatan berdasarkan gambar yang

Elemen Merentas

diberikan.
2. Membina satu karangan berdasarkan catatan yang ditulis.
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni, pendidikan pengguna

Kurikulum
buku teks, , buku aktiviti,

ABM
Aktiviti PdP


1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
2. Murid diminta berbincang tentang maklumat pada buku teks (gegantung/risalah)
3.
4.
5.
6.

ms84.
Murid diminta menyatakan dapatan masing-masing.
Murid diminta menyelesaikan buku aktiviti ms1 jilid 2.
Perbincangan jawapan antara guru dengan murid.
Murid membuat refleksi dengan baik.

Refleksi

Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
6 Mei 2016
Tarikh
Masa

Tajuk / Standard

1000-1130

Darjah

JUMAAT
Tahun 3

Pertanian dan Penternakan

Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran

KSSR – 3.5.2, 2.5.2 Literasi - 2.4

Objektif

Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Mencatat maklumat dengan betul megikut susunan.
2. .Menceritakan maklumat dnegan betul berdasarkan
rangsangan.

Rancangan Pengajaran Harian

Literasi
1. Menulis sekurangnya 3 ayat tunggal yang mengandungi
suku kata tertutup.
Elemen Merentas

Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni, pendidikan pengguna

Kurikulum
ABM

buku teks, , buku aktiviti,

Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Murid membaca teks ms85.
Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
Dalam kumpulan, murid menyusun dan melengkapkan carta alir.
Murid menceritakan dapatan masing-masing.
Dapatan murid ditulis pada papan hitam melalui peta alir.
Murid menulis dapatan dalam buku teks.
Murid menyelesaikan aktiviti ms2 dan 3.
Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.

Refleksi