RPP.B.SUNDA.X.08 (Repaired)
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (1)
A. Identitas
SMA/MA.
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
Standar Kompetensi
: SMA Negeri 27 Garut
: BASA SUNDA
: X/1
: Mampu ngaregepkeun, maham jeung mere tanggapan kana
rupa-rupa wacana lisan nu mangrupa biantara jeung siaran
radio/televisi
Kompetensi Dasar
Indikator
: - Ngaregepkeun pedaran jeung eusi radio/televisi
: - Nyatetkeun basa sunda anu digubakeun ku penyiar
radio/televisi dina salah sahiji jejr carita
- Nitenan basa sunda anu dipake ku penyiar/radio televisi
- Mere komentar sareng ngalaporkeun basa sunda anu
dipake ku penyiar radio/televisi
- Ngaragakeun penyiar radio/televisi
Alokasi Waktu
: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
-
Siswa bisa nyatetkeun basa sunda anu digunakeun ku
penyiar radio/televisi dina salah sahiji jejer caritaan
Siswa bisas nitenan basa sunda anu dipake ku penyiar
radio/televisi
Siswa bisa mere komentar sareng ngalaporkeun basa
sunda anu digunakeun ku penyiar radio/televisi
Siswa bisa mintonkeun kaparigelanana janten penyiar
radio/televisi
C. Materi Pembelajaran
Ngaregepkeun siaran televisi/radio
Maham Eusi bacaan
Maham kecap
Pedaran
Ngomentaran siaran televisi/radio khusus ngenaan ragam basa sareng wangun
kecana
Praktek janten penyiar radio/televisi
D. Metode Pembelajaran
Eksperimen
Tanya Jawab
Penugasan
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
I. Kegiatan Pendahuluan
Ngadoa heula lajeng ngabsen murangkalih
Waktu
15 menit
Apersepsi sareng motivasi
Ngalaksanakeun pretes
II. Kegiatan Inti
Netelakeun cara ngaregepkeun eusi siaran radio/televisi
Netelakeun maham eusi bacaan sareng maham kecap
Masihan pancen pikeun maham sawatara kecap anu aya dina
60 menit
bacaan terus hartikeun terus larapkeun kana kalimah anu merenah
anu seuseurna 10 soal nhartoskeun, 10 soal ngadamel kalimah.
III. Kegiatan Penutup
Nyindekeun cara ngaregepkeun siaran radio/televisi
Ngalaksanakeun post tes
15 menit
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
I. Kegiatan Pendahuluan
Ngadoa heula lajeng ngabsen murangkalih
Apersepsi sareng motivasi
Ngalaksanakeun pretes
II. Kegiatan Inti
Netelakeun perkawis pedaran eusi siaran basa sunda
Netelakeun cara ngomentaran siaran radio/televisi, khusus
Waktu
15 menit
60 menit
ngenaan ragam basana sareng wangun kecapna
Masihan pancen pikeun ngaregepkeun salah sahiji siaran radio/
lajeng terjemahkeun kana basa Sunda
III. Kegiatan Penutup
Nyindekeun cara ngaregepkeun siaran radio/televisi
Ngalaksanakeun post tes
F. Sumber Belajar
Pamager Basa X, Taufik Faturahman dkk, Geger Sunten.
Kandaga Basa I, Engkos Kosasih, Yudistira
Ensiklopedi alit Garut, Dinas Pend. Kab. Garut
Kamus Umum Basa Sunda, LBSS, Terate Bandung
15 menit
G. Penilaian
Metode penilaian
: Sanes Tes
Bentuk penilaian
: Praktek
Soal Instrumen
:
1. Regepkeun ku hidep salah sahiji warta dina televisi/radio
2. Tarjamahkeun eta eusi warta kana basa Sunda
3. Pintonkeun ku hidep di jero kelas
Cibalong, Juli 2008
Mengetahui,
Kepala SMA Negeri 27 Garut
Guru Bidang Studi
Drs. J U N D A
19580501.198603.1.012
LITA TRIANI, S.E
NIP: -
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (1)
A.
Identitas
SMA/MA.
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
: SMA Negeri 27 Garut
: BASA SUNDA
: X/2
Standar Kompetensi
: Mampuh ngaebrehkeun pikiran, rarasaan, jeung kahayang,
ngadongeng, sawala (diskusi) kelompok, jeung guneman dina
rupa-rupa situasi
Kompetensi Dasar
Indikator
: Bianatara
: - Nangtukeun topik anu hade pikeun bahan biantara
- Nyususn rangkay biantara
- Ngamekarkeun rangkay biantara kalawan lengkep tur
merenah entep sereuhna
- Nepikeun biantara kalawan hade bari merhatiekun kana
lafal, lentong, jeung wirahmana
Alokasi Waktu
: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
-
Siswa bisa naangtukeun topik anu hade pikeun bahan
biantar
- Siswa bisa nyusun rangkay biantara
- Siswa bisa ngamekarkeun rangkay biantara kalawan
lengkep tur merenah entep sereuhna
- Siswa bisa nepikeun biantara kalawan hade bari
merhatiekun kana lafal, lentong, jeung wirahmana
C. Materi Pembelajaran
Nangtukeun topik anu hade
Nyususn rangkay biantara
Ngamekarkeun rangkay biantara
Nepikeun biantara kalawan hade
D. Metode Pembelajaran
Caramah
Demonstrasi
Tanya Jawab
Penugasan
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
I. Kegiatan Pendahuluan
Ngadoa heula lajeng ngabsen murangkalih
Apersepsi sareng motivasi
Ngalaksanakeun pretes
II. Kegiatan Inti
Netelakeun cara nangtukeun topik anu hade
Netelakeun cara nyusun rangkay biantara
Netelakeun cara Ngamekarkeun rangkay biantara
Masihan pancen ka murangkalih kango nangtukeun topik anu
hade terus nyusun rangkay biantara terus ngembangkeun rangkay
biantara
III. Kegiatan Penutup
Nyindekeun cara nyusun jeng mekarkeun rangkay biantara
Ngalaksanakeun post tes
Waktu
15 menit
60 menit
15 menit
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
I. Kegiatan Pendahuluan
Ngadoa heula lajeng ngabsen murangkalih
Apersepsi sareng motivasi
Ngalaksanakeun pretes
II. Kegiatan Inti
Nyontoan cara nepikeun biantara anu hade bari merhatikeun kana
Waktu
15 menit
60 menit
lafal, lentong jeng wirahmana
Miwarang murangkalih saurang-saurang kapayun kanggo
nepikeun biantara anu hade, anu parantos di damel dina pertemuan
ka-1
III. Kegiatan Penutup
Nyindekeun cara ngaregepkeun siaran radio/televisi
Ngalaksanakeun post tes
F. Sumber Belajar
Pamager Basa X, Taufik Faturahman dkk, Geger Sunten.
Kandaga Basa I, Engkos Kosasih, Yudistira
Ensiklopedi alit Garut, Dinas Pend. Kab. Garut
Kamus Umum Basa Sunda, LBSS, Terate Bandung
Diktat Pelengeran Basa, Tim PBKL, SMAN 1 Cibalong
15 menit
H. Penilaian
Metode penilaian
Bentuk penilaian
: Sanes Tes
: Praktek
Cibalong, Juli 2008
Mengetahui,
Kepala SMA Negeri 27 Garut
Guru Bidang Studi
Drs. J U N D A
19580501.198603.1.012
Lita Triana
NIP: -
A. Identitas
SMA/MA.
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
Standar Kompetensi
: SMA Negeri 27 Garut
: BASA SUNDA
: X/1
: Mampu ngaregepkeun, maham jeung mere tanggapan kana
rupa-rupa wacana lisan nu mangrupa biantara jeung siaran
radio/televisi
Kompetensi Dasar
Indikator
: - Ngaregepkeun pedaran jeung eusi radio/televisi
: - Nyatetkeun basa sunda anu digubakeun ku penyiar
radio/televisi dina salah sahiji jejr carita
- Nitenan basa sunda anu dipake ku penyiar/radio televisi
- Mere komentar sareng ngalaporkeun basa sunda anu
dipake ku penyiar radio/televisi
- Ngaragakeun penyiar radio/televisi
Alokasi Waktu
: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
-
Siswa bisa nyatetkeun basa sunda anu digunakeun ku
penyiar radio/televisi dina salah sahiji jejer caritaan
Siswa bisas nitenan basa sunda anu dipake ku penyiar
radio/televisi
Siswa bisa mere komentar sareng ngalaporkeun basa
sunda anu digunakeun ku penyiar radio/televisi
Siswa bisa mintonkeun kaparigelanana janten penyiar
radio/televisi
C. Materi Pembelajaran
Ngaregepkeun siaran televisi/radio
Maham Eusi bacaan
Maham kecap
Pedaran
Ngomentaran siaran televisi/radio khusus ngenaan ragam basa sareng wangun
kecana
Praktek janten penyiar radio/televisi
D. Metode Pembelajaran
Eksperimen
Tanya Jawab
Penugasan
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
I. Kegiatan Pendahuluan
Ngadoa heula lajeng ngabsen murangkalih
Waktu
15 menit
Apersepsi sareng motivasi
Ngalaksanakeun pretes
II. Kegiatan Inti
Netelakeun cara ngaregepkeun eusi siaran radio/televisi
Netelakeun maham eusi bacaan sareng maham kecap
Masihan pancen pikeun maham sawatara kecap anu aya dina
60 menit
bacaan terus hartikeun terus larapkeun kana kalimah anu merenah
anu seuseurna 10 soal nhartoskeun, 10 soal ngadamel kalimah.
III. Kegiatan Penutup
Nyindekeun cara ngaregepkeun siaran radio/televisi
Ngalaksanakeun post tes
15 menit
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
I. Kegiatan Pendahuluan
Ngadoa heula lajeng ngabsen murangkalih
Apersepsi sareng motivasi
Ngalaksanakeun pretes
II. Kegiatan Inti
Netelakeun perkawis pedaran eusi siaran basa sunda
Netelakeun cara ngomentaran siaran radio/televisi, khusus
Waktu
15 menit
60 menit
ngenaan ragam basana sareng wangun kecapna
Masihan pancen pikeun ngaregepkeun salah sahiji siaran radio/
lajeng terjemahkeun kana basa Sunda
III. Kegiatan Penutup
Nyindekeun cara ngaregepkeun siaran radio/televisi
Ngalaksanakeun post tes
F. Sumber Belajar
Pamager Basa X, Taufik Faturahman dkk, Geger Sunten.
Kandaga Basa I, Engkos Kosasih, Yudistira
Ensiklopedi alit Garut, Dinas Pend. Kab. Garut
Kamus Umum Basa Sunda, LBSS, Terate Bandung
15 menit
G. Penilaian
Metode penilaian
: Sanes Tes
Bentuk penilaian
: Praktek
Soal Instrumen
:
1. Regepkeun ku hidep salah sahiji warta dina televisi/radio
2. Tarjamahkeun eta eusi warta kana basa Sunda
3. Pintonkeun ku hidep di jero kelas
Cibalong, Juli 2008
Mengetahui,
Kepala SMA Negeri 27 Garut
Guru Bidang Studi
Drs. J U N D A
19580501.198603.1.012
LITA TRIANI, S.E
NIP: -
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (1)
A.
Identitas
SMA/MA.
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
: SMA Negeri 27 Garut
: BASA SUNDA
: X/2
Standar Kompetensi
: Mampuh ngaebrehkeun pikiran, rarasaan, jeung kahayang,
ngadongeng, sawala (diskusi) kelompok, jeung guneman dina
rupa-rupa situasi
Kompetensi Dasar
Indikator
: Bianatara
: - Nangtukeun topik anu hade pikeun bahan biantara
- Nyususn rangkay biantara
- Ngamekarkeun rangkay biantara kalawan lengkep tur
merenah entep sereuhna
- Nepikeun biantara kalawan hade bari merhatiekun kana
lafal, lentong, jeung wirahmana
Alokasi Waktu
: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
-
Siswa bisa naangtukeun topik anu hade pikeun bahan
biantar
- Siswa bisa nyusun rangkay biantara
- Siswa bisa ngamekarkeun rangkay biantara kalawan
lengkep tur merenah entep sereuhna
- Siswa bisa nepikeun biantara kalawan hade bari
merhatiekun kana lafal, lentong, jeung wirahmana
C. Materi Pembelajaran
Nangtukeun topik anu hade
Nyususn rangkay biantara
Ngamekarkeun rangkay biantara
Nepikeun biantara kalawan hade
D. Metode Pembelajaran
Caramah
Demonstrasi
Tanya Jawab
Penugasan
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
I. Kegiatan Pendahuluan
Ngadoa heula lajeng ngabsen murangkalih
Apersepsi sareng motivasi
Ngalaksanakeun pretes
II. Kegiatan Inti
Netelakeun cara nangtukeun topik anu hade
Netelakeun cara nyusun rangkay biantara
Netelakeun cara Ngamekarkeun rangkay biantara
Masihan pancen ka murangkalih kango nangtukeun topik anu
hade terus nyusun rangkay biantara terus ngembangkeun rangkay
biantara
III. Kegiatan Penutup
Nyindekeun cara nyusun jeng mekarkeun rangkay biantara
Ngalaksanakeun post tes
Waktu
15 menit
60 menit
15 menit
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
I. Kegiatan Pendahuluan
Ngadoa heula lajeng ngabsen murangkalih
Apersepsi sareng motivasi
Ngalaksanakeun pretes
II. Kegiatan Inti
Nyontoan cara nepikeun biantara anu hade bari merhatikeun kana
Waktu
15 menit
60 menit
lafal, lentong jeng wirahmana
Miwarang murangkalih saurang-saurang kapayun kanggo
nepikeun biantara anu hade, anu parantos di damel dina pertemuan
ka-1
III. Kegiatan Penutup
Nyindekeun cara ngaregepkeun siaran radio/televisi
Ngalaksanakeun post tes
F. Sumber Belajar
Pamager Basa X, Taufik Faturahman dkk, Geger Sunten.
Kandaga Basa I, Engkos Kosasih, Yudistira
Ensiklopedi alit Garut, Dinas Pend. Kab. Garut
Kamus Umum Basa Sunda, LBSS, Terate Bandung
Diktat Pelengeran Basa, Tim PBKL, SMAN 1 Cibalong
15 menit
H. Penilaian
Metode penilaian
Bentuk penilaian
: Sanes Tes
: Praktek
Cibalong, Juli 2008
Mengetahui,
Kepala SMA Negeri 27 Garut
Guru Bidang Studi
Drs. J U N D A
19580501.198603.1.012
Lita Triana
NIP: -