TUGAS TUGAS DI SEKOLAH SEKARANG GURU KEL

MAKLUMAT GURU
NAMA

: NOR’AIN BINTI SALLEH

NO KAD PENGENALAN
JANTINA

: 620719-07-5124

: PEREMPUAN

STATUS

: BERKAHWIN

KELULUSAN AKADEMIK

:

SPM


TAHUN :1980

ALAMAT TEMPAT TINGGAL: 408,JLN.DELIMA,KG TUNKU PUTRA,
KILANG LAMA
09000 KULIM, KEDAH DARUL AMAN
NO. TELEFON

: 013-5266883

TARIKH MULA BERKHIDMAT: 27HB.AUG.2004
SEKOLAH YANG PERNAH MENGAJAR
NAMA
SEKOLAHDI SEKOLAH
TAHUN BERTUGAS
MATA TAHUN
PLAJARAN
TUGAS-TUGAS
GURU KELAS
3 DI AJAR

SRI
NURUL
HIDAYAH
10
TAHUN
BAHASA
INGGERIS
SEKARANG
GURU PANITIA DSV
BAHASA MELAYU
DSV, DST

KURSUS-KURSUS YANG PERNAH
DIHADIRI :

KURSUS KSSR BAHASA INGGERIS
(KSSR T 3 DAN T 4 )
KURSUS KSSR DSV 2X ( T3 )
TAHUN 3 , TAHUN 4 dan TAHUN 5


Rancangan Pengajaran Harian BM KSSR 2015
(KEMAHIRAN LISAN)
Tarikh /Hari

: 27.01. 2014

Hari
: Isnin
Tahun
: 3 Imam Ghazali
Bil Murid
: 30 orang
Masa
: 9.10 – 10.10 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema
: Sekolah
Tajuk
: Mari berkerjasama
STANDARD KANDUNGAN


STANDARD PEMBELAJARAN
1.2.6 mendengar, memahami dan menyebut
frasa dan ayat dengan struktur binaan
1.2 Mendengar, mengecam dan
ayat yang betul dan tepat
menyebut bunyi bahasa, iaitu
abjad, suku kata, perkataan,
frasa dan ayat dengan betul.

Objektif :Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i.

Bercerita dengan menggunakan kata,frasa,ayat serta sebutan dan intonasi
yang betul

ii.

Menceritakan situasi sekolah berdasarkan lirik lagu
“Menjaga Kebersihan Amalan Mulia” dibaca dengan menyebut kata, frasa,

ayat serta sebutan dan intonasi yang betul

Sistem Bahasa
Tatabahasa : Sintaksis – ayat tunggal dan ayat majmuk
Kosa kata : Kebersihan, Menjaga, permandangan, merasakan, bersama,
Kekotoran, kesihatan ,beriman
Pengisian Kurikulum
·
·
·
·
·
·

Ilmu
: Muzik, Keusahawanan, Pendidikan Islam
Nilai Murni
: Kesyukuran, Ketuhanan, Taat
Pendidikan Alam Sekitar : kecintaan akan keindahan alam
Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK

Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta ucapan hari raya
Elemen Keusahawanan
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea
Kemahiran Bernilai Tambah

·
·

KB: Menghubung kait
KP: Verbal linguistik, Intrapersonal, muzik dan kinestatik
BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu

·

Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebudayaan
Bahan bantu mengajar
Jenis
1
2

3
4
5

Komputer riba
LCD
Lirik lagu : Kebersihan Amalan Mulia
Gambar tunggal
Borang rekod penilaian
i. Pemerhatian menggunakan borang penilaiam

Bilangan
1
1
30
1
1

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengalaman membuat aktiviti gotongroyong di sekolah.
Langkah /

Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
masa
Induksi
Soalan
BBM
Set (5
Bahan maujud
minit)
1. Namakan bendaGuru menunjukkan bahan-bahan
benda yang
maujud yang berkaitan dengan KB
ditunjukkan oleh
barang menjaga kebersihan seperti
Menghubung kaiit
guru.
bakul sampah ,penyapu, berus,
2. Apakah perkara
sampah dll.

BCB
yang boleh dikaitkan
Memproses maklumat
dengan bendaGuru bersoal jawab dengan
benda tersebut?
murid.
Pembelajaran Kontekstual
Menghubungkait dengan
Isi pelajaran
pengalaman dalam
Menjaga kebersihan
Guru mengaitkan jawapan murid kehidupan
sekolah
dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
Langkah 1 Lirik lagu
Aktiviti 1
(10 minit) Kebersihan Amalan
Mulia
Murid diperdengarkan rakaman
laguSuasana Hari Raya.

..\Desktop\Lirik lagu
Murid menyanyi mengikut
Kebersihan Amalan rakaman yang diperdengarkan.
Mulia.doc

BBM
Teks lagu – Suasana
Hari Raya
Rakaman lagu
KB
Menghubung kait

Aktiviti 2
KP
(Video dan lagu)
Guru mempamerkan lirik lagu.
Verbal linguistik
Murid membaca lirik lagu dengan
Menjaga kebersihan tepat, sebutan yang betul dan
Muzik

intonasi
yang
betul.
amalan mulia[1].mp4
Nilai Murni
Hormat-menghormati

Kasih sayang

Langkah 2 Contoh: Kosa kata
( 15 minit) yang berkaitan
dengan Gambar /
Lirik Lagu:

Kebersihan

Semakin

Moden

Segala

Dicapainya

Bersama

Udara

Indah

Kotor

Kesihatan

Janji

dll

Pembelajaarn kontekstual
Menghubungkaitkan
pengalaman menyambut
perayaan
BBM
Aktiviti 1
Guru membahagikan murid kepada
Kad gambar
lima kumpulan.
Guru menunjukkkan gambarContoh:
gambar yang berhubung kait dengan
lirik lagu.
gambar alat
kebersihan.doc
Aktiviti 2
Guru meminta setiap kumpulan
menyenaraikan kosa kata dalam lirik teknik
lagu yang berkaitan dengan gambar Perbincangan
yang ditunjukkan.
Murid dikehendaki membina
KP
sekurang-kurangnya lima ayat
Intrapersonal
tunggal dan tiga ayat majmuk
Verbal linguistik
dengan menggunakan kosa kata dan Nilai Murni
perkataan-perkataan lain yang
Kesyukuran
terdapat dalam lirik
Hormat-menghormati
Penilaian objektif
Kosa kata yang
disenaraikan.
Senarai ayat tunggal
dan ayat majmuk yang
dibina oleh murid.

Langkah 3
BBM
( 25 minit) Cerita yang
Aktiviti 1
Gambar kanak-kanak
disampaikan oleh
Lirik lagu
wakil setiap
Guru meminta wakil daripada setiap Kad gambar
kumpulan.
kumpulan untuk bercerita
berdasarkan gambar, lirik lagu yang KP
telah dibaca dan ayat-ayat yang v verble Linguistik
telah dibina.
Kumpulan lain diminta menilai
persembahan cerita dengan
menggunakan borang penilaian
ntrapersonal I
markah.
Penilaian Objektif:
Senarai ayat tunggal Guru mengulas persembahan
Guru memastikan murid
dan ayat majmuk
kumpulan.
bercerita dengan tepat,
yang digunakan oleh
sebutan yang betul dan

murid dalam cerita Aktiviti 2
yang disampaikan.
Menceritakan situasi sekolah
berdasarkan lirik lagu
“Menjaga Kebersihan Amalan
Mulia” dibaca dengan menyebut
kata, frasa, ayat serta sebutan dan
Cerita yang
intonasi yang betul
disampaikan oleh
murid berdasarkan
pengalaman
masing-masing.

Penutup
5 minit

Penutup Kognitif
Rumusan isi
pelajaran
Aktiviti gotongrroyong dapat
mengalakan supaya
dapat berkerjasama
dalam kalangan
masyarakat kita
Sosial :ker
Menyanyi sambil
mengaksikan lagu
“Menjaga
Kebersihan Amalan
Mulia” secara
beramai-ramai.

Refleksi :

intonasi yang betul.
Senarai semak
Rujuk Jadual berikut.

kategori
Cemerlan
g
(5 bintang)

Kriteria
sebutan
yang
sangat
jelas dan
intonasi
yang betul
Baik
sebutan
(3 bintang) yang jelas
dan
intonasi
yang betul
Lemah
sebutan
(1 bintang) yang
kurang
jelas dan
intonasi
yang betul

Guru meminta murid merumuskan isi BBM
LCD
pelajaran dengan mengaitkan
Skrin
gambar-gambar dan lagu
“Menjaga Kebersihan Amalan Mulia” Lirik lagu
KB
Merumus

Guru dan murid bersamaNilai
sama menyanyikan lagu
Kebersihan
“Menjaga Kebersihan Amalan Mulia”
Kesyukuran
dengan iringan muzik.
KP:
Verbal linguistik
Intrapersonal