RPP B. Sunda Kelas 6 Semester 1

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 1 )
Mata Pelajaran
Kelas / Semester
Pertemuan ke
Alokasi Waktu

:
:
:
:

Standar Kompetensi

:

6.1

Bahasa Sunda
6 ( enam ) / 1
1 dan 2
4 x 35


Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacaan
lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat dan nasihat.

Kompetensi Dasar
6.1.1. Menyimak pembacaan berita radio atau televisi.
Indikator







Nuliskeun inti atawa pokok carita tina eta wawaran.
Ngajawab pananya ngenaan warta nu geus dibacakeun.
Nyaritakeun deui eta warta ku carita nu ringkes ku basa sorangan.
Nyieun kalimah wawaran.
Nerjemahkeun warta tina bahasa Indonesia ka bahasa Sunda.
Mere tanggapan kana eta warta.


Tujuan Pembelajaran
Siswa dapat
:

Menuliskan pokok cerita dari suatu berita.

Menjawab pertanyaan dari suatu berita.

Menceritakan kembali isi berita secara ringkas.

Mmbuat kalimat berita.

Menterjemahkan tanggapan terhadap berita tersebut.
Materi Pokok


Berita radio / televisi.

Metoda Pembelajaran





Ceramah.
Tanya jawab.
Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran
A. Kegiatan Awal.
 Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
 Menyampaikan tujuan yang akan dicapai.
 Apersepsi.
B.

Kegiatan Inti
 Ngaregepkeun hiji bacaan anu eusina ngenaan warta.
 Nyatetkeun inti atawa pokok carita tinaeusi eta warta.
 Nyaritakeun deui eta warta ku basa nu ringkes.
 Mere conto kalimah nu eusina wawaran.


C.

Kegiatan Akhir.
 Nyimpulkeun dari materi yang telah tersampaikan
 Memberikan tugas.

Alat dan Sumber




Radio
Televisi.
Buku paket penerbit Geger Sunten.

Penilaian
Teknik
Bentuk


: Tes lisan
: Uraian.

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 2 )
Mata Pelajaran
Kelas / Semester
Pertemuan ke
Alokasi Waktu

:
:
:
:

Standar Kompetensi

:

6.2


Bahasa Sunda
6 ( enam ) / 1
1, 2 dan 3
6 x 35

Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan
dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik
sesuatu disertai alasan, pidato ( biantara), berdiskusi dan memerankan
drama anak-anak.

Kompetensi Dasar
6.2.1.Menceritakan hasil pengamatan.
6.2.3.Mengemukakan kritik.
Indikator





Ngajelaskeun pokok-pokok hasil tina nitenan.

Nyieun laporan hasil tina nitenan ngagunakeun basa nu ngaguluyur.
Nyatetkeun/ nuliskeun poko-poko nu rek ditepikeun mangrupa kritikan
kana hiji masalah.
Nepikeun kritikan dibarengan ku alesan nu asup akal ngagunakeun basa
nu teu nyigeung parasaan batur.

Tujuan Pembelajaran
Siswa dapat
:

Menjelaskan pokokpokok hasil dari pengamatan.

Membuat laporan hasil dari pengamatan

Menuliskan pokok-pokok yang akan disampaikan berupa kritikan pada
suatu masalah.

Menyampaikan kritikan tanpa menyimpang perasaan orang lain.
Materi Pokok




Hasil Nitenan
Kritikan

Metoda Pembelajaran





Diskusi
Cermah.
Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran
A

Kegiatan Awal.
 Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.

 Menyampaikan tujuan yang akan dicapai.
 Apersepsi.

B.

Kegiatan Inti
 Maca hasil nitenan ngenaan kaayaan hiji tempat.
 Nuliskeun hal-hal pokok tina nitenan kaayaan hiji tempat.
 Ngalarapkeun istilah-istilah tina nitenan kaayaan hiji tempat tina
kalimah.
 Medar hasil nitenan nitenan kucara mere pancen ngeunaan nitenan
kaayan imah sorangan.
 Ngaregepkeun hasil informasi.
 Nuliskeun pokok-pokok pikiran tina eta informasi.
 Nepikeun deui kritikan dibarengan ku alesan anu asup diakal.

C.

Kegiatan Akhir.
 Ngumpulkeun hasil diskusi.

 Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun.
 Memberikan tugas.

Alat dan Sumber



Teks hasil nitenan.
Buku paket.

Penilaian
Teknik
Bentuk

: Tes lisan
: Uraian.

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 3)
Mata Pelajaran
Kelas / Semester

Pertemuan ke
Alokasi Waktu

:
:
:
:

Standar Kompetensi

:

6.3

Bahasa Sunda
6 ( enam ) / 1
1, 2 dan 3
6 x 35

Mampu memahami dan menanggapi berbagai jenis dan bentuk wacana
tulis ( teks) dngan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca
sekilas, membaca percakapan dan membaca grafik atau peta.

Kompetensi Dasar
6.3.1.Membaca cepat.
Indikator





Maca gancang antara 200 – 350 kecap / menit.
Nyebutkeun pokok-pokok carita dina unggal paragraf
Ngajawab pananya nu aya patalina jeung eta bacaan.
Nyaritakeun deui eusi eta wacana ku basa sorangan.

Tujuan Pembelajaran
Siswa dapat
:

Membaca cepat dengankecepatan 200 – 350 kata/ menit

Menyebutkan pokok-pokok carita tiap paragrap.

Menjawab pertanyaan bacaan

Menceritakan kembali dngan bahasa sendiri.
Materi Pokok


Wacana 200 – 350 kecap.

Metoda Pembelajaran




Demontrasi
Cermah.
Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran
A

Kegiatan Awal.
 Berdoa, mengumpulkan tugas.
 Menyampaikan tujuan yang akan dicapai.
 Apersepsi.

B.

Kegiatan Inti
 Maca wacana basajan di baca saliwat bari digancangkeun.
 Nitenan pokok-pokok carita dina unggal paragraf.
 Ngajawab pananya anu aya patalina jeung bacaan.
 Nyieun ringkwsan tina eta wacana.

C.

Kegiatan Akhir.
 Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun.
 Memberikan tugas.

Alat dan Sumber



Wacana
Buku paket.

Penilaian
Teknik
Bentuk

: Tertulis
: Isian

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 4 )
Mata Pelajaran
Kelas / Semester
Pertemuan ke
Alokasi Waktu

:
:
:
:

Standar Kompetensi

:

6.4

Bahasa Sunda
6 ( enam ) / 1
1 dan 2
4 x 35

Mampu mengungkapkan pikiran, persaan, serta keinginan secar tertulis
dalam mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan,
menulis pidato, menulis berita dan menulis riwayat hidup.

Kompetensi Dasar
6.4.1 Mengisi isian atau formulir.
Indikator




Nyebutkeun pituduh cara-cara ngeusi formulir.
Ngesian formulir kalawan bener,
Mere/ neangan conto formulir ngeunaan hiji kegiatan.

Tujuan Pembelajaran
Siswa dapat
:

Menyebut petunjuk cara pengisian foermulir

Mengisi formulir dengan benar.

Memberi contoh fomulir tentang suatu kegaiatan.
Materi Pokok


Formulir.

Metoda Pembelajaran




Demontrasi
Cermah.
Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran
A

Kegiatan Awal.
 Berdoa, mengumpulkan tugas.
 Menyampaikan tujuan yang akan dicapai.
 Apersepsi.

B.

Kegiatan Inti
 Nitenan conto formulir nu geus dieusian kalawan dibaca dina jero
hate.
 Ngajawab pananya anu aya patalina jeung ngeusian formulir.
 Ngeusian blanko formulir ngenaan pasanggiri biantara.
 Neangan conto-conto formulir lianna.

C.

Kegiatan Akhir.
 Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun.
 Memberikan tugas.

Alat dan Sumber






formulir pendaftaran.
Kartu anggota.
Wesel Pos.
Kartu Pos.
Buku paket.

Penilaian
Teknik
Bentuk

: Tertulis
: Isian
Uraian.

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 5 )
Mata Pelajaran
Kelas / Semester
Pertemuan ke
Alokasi Waktu

:
:
:
:

Standar Kompetensi

:

6.1

Bahasa Sunda
6 ( enam ) / 1
1 dan 2
4 x 35

Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacaan
lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat dan nasihat.

Kompetensi Dasar
6.1.2 Menyimak pembacaan ceritaan rakyat.
Indikator





Nyebutkeun ngaran jeung watek tokoh tina eta caraita rakyat.
Nyaritakeun deui eta carita rakyat kalawan ngagunakeun kalimah nu
babari kaharti.
Ngajelaskeun unsur-unsur nu aya dina eta carita rakyat.
Nyebutkeun 5 conto carita rakyat nu lianna.

Tujuan Pembelajaran
Siswa dapat
:

Menyebutkan nama dan karakter tokoh dalam cerita rakyat tersebut.

Menceritakan kembali cerita tersebut dengan menggunakan kalimat yang
dapat dipahami.

Menjelaskan unsur-unsur yang adadalam cerita rakyat tersebut.

Menyebutkan 5 contoh cerita rakyat lainnya.
Materi Pokok


Cerita rakyat.

Metoda Pembelajaran




Demontrasi
Cermah.
Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran
A

Kegiatan Awal.
 Berdoa, mengumpulkan tugas.
 Menyampaikan tujuan yang akan dicapai.
 Apersepsi.

B.

Kegiatan Inti
 Ngaregepkeun hiji carita nu keur dibaca ngagalantang ku salah
saurang siswa.
 Ngajawab pananya nu aya patalina jeung eta carita rakyat.
 Nerangkeun unsur-unsur nu aya tina eta carita.
 Mere pancen keur ngaringkes carita rakyat ku basa sorangan..

C.

Kegiatan Akhir.
 Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun.
 Memberikan tugas.

Alat dan Sumber




Buku cerita rakyat
Media cetak lain yang terdapat cerita rakyat.
Buku paket.

Penilaian
Teknik
Bentuk

: Tertulis
: Uraian

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 6 )
Mata Pelajaran
Kelas / Semester
Pertemuan ke
Alokasi Waktu

:
:
:
:

Standar Kompetensi

:

6.2

Bahasa Sunda
6 ( enam ) / 1
1dan 2
4 x 35

Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan
dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik
sesuatu disertai alasan, pidato ( biantara), berdiskusi dan memerankan
drama anak-anak.

Kompetensi Dasar
6.2.2 Membahas isi buku.
Indikator




Nyieun daftar ngenaan pokok-pokok eusi buku .
Ngajelaskeun pang beda antara poko-poko eusi buku nu dibaca ku
sorangan jeung babaturan.
Nangtukeun pamadegan kana hasil nu jieun ku sorangan.

Tujuan Pembelajaran
Siswa dapat
:

Membuat daftar tentang pokok-pokok isi buku.

Menjelaskan perbedaan antara pokok pokok isi buku yang dibaca sendiri
dengan yang dibaca teman.

Menentukan pendapat dari hasil yang dibuat sendiri.
Materi Pokok


Medar eusi buku.

Metoda Pembelajaran




Diskusi
Cermah.
Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran
A

Kegiatan Awal.
 Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
 Mengelompokkan siswa.
 Apersepsi.

B.

Kegiatan Inti
 Maca buku-buku nu eusina kumpulan sajak.
 Nganalisa eusi tina sajak.
 Nuliskeun poko-pokok eusi eta sajak.
 Ngabandingkeun eusi buku sajak nu dibaca ku sorangan jeung nu
dibaca ku babaturan.
 Nyimpulkeun hasil nu dibaca sarta nangtukeun pamadegan sorangan.

C.

Kegiatan Akhir.
 Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun.
 Ngumpulkeun hasil diskusi
 Memberikan tugas.

Alat dan Sumber



Buku kumpulan sajak.
Buku paket.

Penilaian
Teknik
Bentuk

: Tes tertulis.
: Uraian.

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 7 )
Mata Pelajaran
Kelas / Semester
Pertemuan ke
Alokasi Waktu

:
:
:
:

Standar Kompetensi

:

6.3

Bahasa Sunda
6 ( enam ) / 1
1dan 2
4 x 35

Mampu memahami dan menanggapi berbagai jenis dan bentuk wacana
tulis ( teks) dngan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca
sekilas, membaca percakapan dan membaca grafik atau peta.

Kompetensi Dasar
6.3.2.Membaca sekilas ( Skiming).
Indikator





Nyieun ringkesan tina eusi kolom koran .
Nyokot informasi tina pokok pikiran anu nulis.
Ngajelaskeun pokok pikiran anu nulis.
Nyaritaekun deui eusi kolom make basa sorangan.

Tujuan Pembelajaran
Siswa dapat
:

Membuat ringkasan dari isi kolom dalam koran.

Mengambil informasi dari pokok pikiran penulis.

Menjelaskan pokok pikiran penulis.

Menceritakan kembali isi kolom menggunakan bahasa sederhana.
Materi Pokok



Tes kolom tina koran atawa majalah.

Metoda Pembelajaran



Cermah.
Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran
A

Kegiatan Awal.
 Berdoa, mengumpulkan tugas.
 Menyampaikan tujuan yang akan dicapai.
 Apersepsi.

B.

Kegiatan Inti
 Maca wacana mangrupa kolom tina koran
 Maca saliwat bari digancangkeun.
 Ngaringkes eusi eta kolom.
 Ngajawab pananya nu aya patalina jeung eusi kolom..

C.

Kegiatan Akhir.
 Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun.
 Memberikan tugas.

Alat dan Sumber




Majalah.
Koran
Buku paket.

Penilaian
Teknik
Bentuk

: Lisan
: Kinerja.

Rencara Pelaksanaan Pembelajaran ( 8 )
Mata Pelajaran
Kelas / Semester
Pertemuan ke
Alokasi Waktu

:
:
:
:

Standar Kompetensi

:

6.4

Bahasa Sunda
6 ( enam ) / 1
1 dan 2
4 x 35

Mampu mengungkapkan pikiran, persaan, serta keinginan secar tertulis
dalam mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan,
menulis pidato, menulis berita dan menulis riwayat hidup.

Kompetensi Dasar
6.4.2 Menulis kejadian.
Indikator





Nyebutkeun proses hiji kajadian..
Ngajelaskeun sabab musabab lumangsungna hiji kajadian.
Nuliskeun hal-hal nu kapanggih atawa nukaalaman.
Nyaritakeun deui eta kajadian ku basa sorangan.

Tujuan Pembelajaran
Siswa dapat
:

Menyebutkan proses suatu kejadian.

Menjelaskan sebab akibat dari terjanya suatu peristiwa.

Menuliskan hal-hal yang pernag dialami.

Menceritakan kembali kejadian tersebut dengan bahasa sendiri.

Materi Pokok


Laporan

Metoda Pembelajaran




Pengamatan
Cermah.
Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran
A

B.

Kegiatan Awal.
 Berdoa, mengumpulkan tugas.
 Menyampaikan tujuan yang akan dicapai.
 Apersepsi.
Kegiatan Inti
 Maca laporan hasil panaluntikan/ kunjungan.
 Nuliskeun pokok-pokok eusi laporan
 Nepikeun saran / pamadegan
 Nyieun laporan jeung nepikeun laporan make basa sorangan..

B. Kegiatan Akhir.
 Ngumpulkeun hasil kegiatan.
 Nyimpulkeun materi nu geus ditepikeun.
Alat dan Sumber



Gambar suatu peristiwa.
Buku paket.

Penilaian
Teknik
Bentuk

: Tes tertulis
: Uraian..