RPP B. Sunda Kelas 6 Semester 2

(1)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 1

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca cepat

II. Indikator :

Nyangkeum kana eusi eta wacana

Ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana Nyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepat IV. Materi Ajar : Membaca cepat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membaca bacaan lain sebagai tindak lanjut kegiatan. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Wacana,

Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi eta wacana !

Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana ! Caritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan !


(2)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 2

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara tertulis dengan mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan, menulis pidato, menulis berita, dan menulis daftar riwayat hidup.

I. Kompetensi Dasar : Menulis riwayat hidup II. Indikator :

Nyieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan

Ngajelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membuat daftar riwayat hidup

IV. Materi Ajar : Mengarang pengalaman

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat dari guru.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa ngajelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup dina jero kagiatan ceramah, tanya jawab, jeung latihan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk menulis pengalaman lain sebagai tindak lanjut kegiatan. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum

Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen


(3)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 3

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat, dan nasihat.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak cerita rakyat

II. Indikator :

Nyangkeum eusi carita rakyat

Ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyat Ngadongengkeun carita rakyat make basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak cerita rakyat IV. Materi Ajar : Carita rakyat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa mendengarkarkpembacaan cerita rakyat. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi carita rakyat dina jero kagiatan ceramah jeung latihan. Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyat dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Siswa ngadongengkeun carita rakyat make basa sorangan dina jero kagiatan ceramah, latihan, jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk mendengarkan cerita rakyat yang lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Cerita rakyat, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi carita rakyat !

Jawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyat ! Dongengkeun carita rakyat make basa sorangan !


(4)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 4

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak. I. Kompetensi Dasar : Memerankan drama anak

II. Indikator :

Apal naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohanna. Molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohanna.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat bermain peran IV. Materi Ajar : Drama anak-anak

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca teks drama anak. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa apal naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohanna dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih meningkatkan dal;am kegiatan bermain peran sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Naskah drama anak-anak, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Apalkeun naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohannana ! Cobi polahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana !


(5)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 5

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca cepat II. Indikator :

Nyangkeum eusi wacana

Ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana Nyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca Ngalarapkeun kecap sinonim kana kalimah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepat IV. Materi Ajar : Membaca cepat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana atau bacaan. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca dina jero kagiatan tanya jawab jeung ceramah.

Siswa ngalarapkeun kecap sinonim kana kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca cepat dan mencari kata-kata bersinonim sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi wacana !

Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana !

Sebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca ! Larapkeun kecap sinonim kana kalimah !


(6)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 6

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak. I. Kompetensi Dasar : Menceritakan hasil pengamatan

II. Indikator :

Nyebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan Nyaritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan

Nyimpulkeun hasil paniten atawa pangamatan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menceritakan hasil pengamatan IV. Materi Ajar : menceritakan hasil pengamatan

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa menyiapkan laporan hasil pengamatan Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa nyebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.

Siswa nyaritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Siswa nyimpulkeun hasil paniten atawa pangamatan Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk mengadakan pengamatan sederhana ke tempat lain sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Lembar pengamatan, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Sebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan ! Caritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan !


(7)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 7

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca sekilas II. Indikator :

Nyangkeum eusi wacana

Ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana Nyebutkeun antonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca Ngalarapkeun kecap antonim kana kalimah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepat IV. Materi Ajar : Membaca cepat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana atau bacaan. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyebutkeun antonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca dina jero kagiatan tanya jawab jeung ceramah.

Siswa ngalarapkeun kecap antonim kana kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca cepat dan mencari kata-kata berantonim sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi wacana !

Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana !

Sebutkeun antonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca ! Larapkeun kecap antonim kana kalimah !


(8)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 8

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara tertulis dengan mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan, menulis pidato, menulis berita, dan menulis daftar riwayat hidup.

I. Kompetensi Dasar : Mengisi daftar isian II. Indikator :

Nyebutkeun fungsi ti kartu pos

Ngajelaskeun cara ngagunakeun kartu pos

Ngeusi sarta ngagunakeun kartu pos kalawan bener

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menggunakan kartu pos sesuai fungsinya IV. Materi Ajar : Daftar isian kartu pos

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan bentuk dari kartu pos. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa nyebutkeun fungsi ti kartu pos dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajelaskeun cara ngagunakeun kartu pos dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa ngeusi kartu pos kalawan bener dina jero kagiatan latihan jeung panugasan Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk melakukan kegiatan menggunakan kartu pos sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kartu pos, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Sebutkeun fungsi ti kartu pos !

Jelaskeun cara ngagunakan kartu pos ! Coba eusi kartu pos kalawan bener !


(9)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 9

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak. VI. Kompetensi Dasar : Memerankan drama anak

VII. Indikator :

Apal naskah drama anak Gending Karesmen.

Molahkeun drama anak Gending karesmen sasuai karakter tokoh jeung panokohanna. VIII. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat bermain peran

IX. Materi Ajar : Gending Karesmen

X. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca teks drama anak. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa apal naskah drama anak Gending Karesmen dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa molahkeun drama anak Gending karesmen sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dinajero kagiatan penugasan jeung demontrasi.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih meningkatkan dal;am kegiatan bermain peran sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Naskah drama anak-anak, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Apalkeun naskah drama anak Gending Karesmen sasuai karakter tokoh jeung panokohanna !

Cobi polahkeun drama anak Gending karesmen sasuai karakter tokoh jeung panokohanna !


(10)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 10

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca sekilas II. Indikator :

Nyangkeum eusi wacana

Ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana Nyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca Ngalarapkeun kecap sinonim kana kalimah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca sekilas IV. Materi Ajar : Membaca sekilas

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana atau bacaan. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca dina jero kagiatan tanya jawab jeung ceramah.

Siswa ngalarapkeun kecap sinonim kana kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca cepat dan mencari kata-kata bersinonim sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi wacana !

Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana !


(11)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 11

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara tertulis dengan mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan, menulis pidato, menulis berita, dan menulis daftar riwayat hidup.

I. Kompetensi Dasar : Menulis peristiwa atau kejadian II. Indikator :

Mekarkeun rangka karangan jadi karangan gembleng Nyieun hiji karangan anu asalna pedaran tina hiji kagiatan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis karangan berdasarkan kejadian atau peristiwa yang terjadi

IV. Materi Ajar : Menulis karangan

V. Metode Pembelajaran : latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat yang disampaikan oleh guru.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa mekarkeun rangka karangan jadi karangan gembleng dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa nyieun hiji karangan anu asalna pedaran tina hiji kagiatan dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk menyusun kerangka karangan yang lain dan menjadikannya sebuah karangan yang utuh.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi mekarkeun rangka karangan jadi karangan gembleng ! Jieun hiji karangan anu asalna pedaran tina hiji kagiatan !


(12)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 12

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat, dan nasihat.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak cerita pendek II. Indikator :

Nyangkeum eusi carita pondok

Ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita Pondok Ngadongengkeun carita rakyat make basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak cerita pendek IV. Materi Ajar : Carita pendek

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa mendengarkan pembacaan cerita pendek. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi carita pendek dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita pondok dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Siswa ngadongengkeun carita pondok make basa sorangan dina jero kagiatan ceramah, latihan, jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk mendengarkan cerita pendek yang lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Cerita pendek, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi carita pondok !

Jawab pananya anu patali jeung eusi carita pondok ! Dongengkeun carita pondok make basa sorangan !


(13)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 13

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca cepat

II. Indikator :

Nyangkeum kana eusi eta wacana

Ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana Nyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepat IV. Materi Ajar : Membaca cepat

VI. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membaca bacaan lain sebagai tindak lanjut kegiatan. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Wacana,

Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi eta wacana !

Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana ! Caritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan !


(14)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 14

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara tertulis dengan mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan, menulis pidato, menulis berita, dan menulis daftar riwayat hidup.

I. Kompetensi Dasar : Menulis riwayat hidup II. Indikator :

Nyieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan

Ngajelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membuat daftar riwayat hidup

IV. Materi Ajar : Mengarang pengalaman

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat dari guru.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa ngajelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup dina jero kagiatan ceramah, tanya jawab, jeung latihan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk menulis pengalaman lain sebagai tindak lanjut kegiatan. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum

Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Jieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan !


(15)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 15

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat, dan nasihat.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak cerita rakyat

II. Indikator :

Nyangkeum eusi carita rakyat

Ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyat Ngadongengkeun carita rakyat make basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak cerita rakyat IV. Materi Ajar : Carita rakyat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa mendengarkarkpembacaan cerita rakyat. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi carita rakyat dina jero kagiatan ceramah jeung latihan. Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyat dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Siswa ngadongengkeun carita rakyat make basa sorangan dina jero kagiatan ceramah, latihan, jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk mendengarkan cerita rakyat yang lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Cerita rakyat, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi carita rakyat !


(16)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 16

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak. I. Kompetensi Dasar : Memerankan drama anak

II. Indikator :

Apal naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohanna. Molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohanna.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat bermain peran IV. Materi Ajar : Drama anak-anak

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca teks drama anak. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa apal naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohanna dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih meningkatkan dal;am kegiatan bermain peran sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Naskah drama anak-anak, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Apalkeun naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohannana ! Cobi polahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana !


(17)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 17

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca cepat II. Indikator :

Nyangkeum eusi wacana

Ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana Nyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca Ngalarapkeun kecap sinonim kana kalimah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepat IV. Materi Ajar : Membaca cepat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana atau bacaan. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca dina jero kagiatan tanya jawab jeung ceramah.

Siswa ngalarapkeun kecap sinonim kana kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca cepat dan mencari kata-kata bersinonim sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi wacana !

Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana !

Sebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca ! Larapkeun kecap sinonim kana kalimah !


(18)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 18

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak. I. Kompetensi Dasar : Menceritakan hasil pengamatan

II. Indikator :

Nyebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan Nyaritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan

Nyimpulkeun hasil paniten atawa pangamatan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menceritakan hasil pengamatan IV. Materi Ajar : menceritakan hasil pengamatan

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa menyiapkan laporan hasil pengamatan Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa nyebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.

Siswa nyaritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Siswa nyimpulkeun hasil paniten atawa pangamatan Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk mengadakan pengamatan sederhana ke tempat lain sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Lembar pengamatan, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Sebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan ! Caritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan !


(1)

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca cepat, membaca sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta.

I. Kompetensi Dasar : Membaca cepat

II. Indikator :

Nyangkeum kana eusi eta wacana

Ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana Nyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepat IV. Materi Ajar : Membaca cepat

VI. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyaritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membaca bacaan lain sebagai tindak lanjut kegiatan. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Wacana,

Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi eta wacana !

Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana ! Caritakeun deui eusi wacana ku basa sorangan !


(2)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 14

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara tertulis dengan mengisi formulir, menulis kejadian, melengkapi karangan, menulis pidato, menulis berita, dan menulis daftar riwayat hidup.

I. Kompetensi Dasar : Menulis riwayat hidup II. Indikator :

Nyieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan

Ngajelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membuat daftar riwayat hidup

IV. Materi Ajar : Mengarang pengalaman

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat dari guru.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa ngajelaskeun yen hiji karangan kudu ngawengku kana bubuka, eusi, jeung panutup dina jero kagiatan ceramah, tanya jawab, jeung latihan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk menulis pengalaman lain sebagai tindak lanjut kegiatan. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum

Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Jieun karangan anu eusina nyaritakeun pangalaman sorangan !


(3)

Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan tentang berita radio, televisi, cerita rakyat, dan nasihat.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak cerita rakyat

II. Indikator :

Nyangkeum eusi carita rakyat

Ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyat Ngadongengkeun carita rakyat make basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak cerita rakyat IV. Materi Ajar : Carita rakyat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa mendengarkarkpembacaan cerita rakyat. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi carita rakyat dina jero kagiatan ceramah jeung latihan. Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita rakyat dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Siswa ngadongengkeun carita rakyat make basa sorangan dina jero kagiatan ceramah, latihan, jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk mendengarkan cerita rakyat yang lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Cerita rakyat, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi carita rakyat !


(4)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 16

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak. I. Kompetensi Dasar : Memerankan drama anak

II. Indikator :

Apal naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohanna. Molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohanna.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat bermain peran IV. Materi Ajar : Drama anak-anak

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca teks drama anak. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa apal naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohanna dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa molahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih meningkatkan dal;am kegiatan bermain peran sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Naskah drama anak-anak, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Apalkeun naskah drama anak sasuai jeung karakter tokoh jeung panokohannana ! Cobi polahkeun drama anak sasuai karakter tokoh jeung panokohannana !


(5)

sekilas, membaca bercakap-cakap, dan membaca grafik atau peta. I. Kompetensi Dasar : Membaca cepat

II. Indikator :

Nyangkeum eusi wacana

Ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana Nyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca Ngalarapkeun kecap sinonim kana kalimah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepat IV. Materi Ajar : Membaca cepat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana atau bacaan. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca dina jero kagiatan tanya jawab jeung ceramah.

Siswa ngalarapkeun kecap sinonim kana kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca cepat dan mencari kata-kata bersinonim sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi cangkeumkeun eusi wacana !

Jawab pananya anu aya patalina jeung eusi wacana !

Sebutkeun sinonim sawatara kecap tina wacana anu dibaca ! Larapkeun kecap sinonim kana kalimah !


(6)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 6 (enam) / II (dua)

Pertemuan Ke : 18

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, serta keinginan secara lisan dalam menceritakan hasil pengamatan, membahas isi buku, mengkritik sesuatu disertai alasan, pidato, berdiskusi, dan memerankan drama anak-anak. I. Kompetensi Dasar : Menceritakan hasil pengamatan

II. Indikator :

Nyebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan Nyaritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan

Nyimpulkeun hasil paniten atawa pangamatan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menceritakan hasil pengamatan IV. Materi Ajar : menceritakan hasil pengamatan

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa menyiapkan laporan hasil pengamatan Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa nyebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.

Siswa nyaritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Siswa nyimpulkeun hasil paniten atawa pangamatan Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk mengadakan pengamatan sederhana ke tempat lain sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 6, Piwulang Basa, Lembar pengamatan, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Sebutkeun tempat sarta hal lain anu aya kaitanna jeung paniten atawa pangamatan ! Caritakeun laporan hasil paniten atawa pangamatan !