rph bm tahun 3 minggu 11 perpaduan
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
28 Mac 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
740-840
Darjah
ISNIN
Tahun 3
Pepaduan - hubungan harmoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 3.6.1, 1.5.2
Literasi -7.1, 7.2
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Menyatakan sekurangnya 1 idea / isi pada karangan
yang dibaca.
2. Menulis sekuranganya 2 ayat dengan betul.
Literasi
1. Menulis sekurangnya 3 ayat dengan betul berdasarkan
Elemen Merentas Kurikulum
rangsangan yang diberikan.
2. Membaca ayat yang ditulis dengan betul.
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja (literasi)
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Perbincangan kerja rumah semasa cuti.
Murid membacakan teks pada ms 53.
Murid diterangkan oleh guru berkenaan dengan mencari idea/isi dalam petikan.
Murid literasi diberikan lembaran kerja
Murid kssr diminta menyelesaikan kerja buku aktiviti ms53.
Perbincangan,
Saringan linus 2.0 K7-K12 bagi 6 orang murid (Veronica, Nicholas, Domanix,
Christie Viona, Lorinda dan Christina Jangi)
8. Murid membuat refleksi tajuk pembelajaran hari ini.
Refleksi
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
29 Mac 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
840-940
Darjah
SELASA
Tahun 3
Pepaduan - hubungan harmoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 3.5.1,4.3.1
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Menulis sekurangnya 6 maklumat yang diberikan dengan
betul.
Elemen Merentas Kurikulum
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti,
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Murid dipilih untuk melakonkan dan membacakan dialog dan teks pada ms54-55.
Murid bersama guru memindahkan maklumat tersebut ke papan hitam.
Murid membaca perkataan pada ms55 dan melengkapkannya pada buku tuls..
Murid melengkapkan maklumat yang dibaca pada buku aktiviti ms55.
Murid diberikan bimbingan guru ketika menjawab soalan tersebut.
Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
30 Mac 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
0810-0940
Perpaduan-hubungan harmoni
Darjah
RABU
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 5.1.7, 2.5.2
Literasi -7.1, 7.2
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat
KSSR
1. mengenalpasti sekurangnya 3 kata sendi dengan betul.
2. menggunakan sekurangnya 3 kata sendi pada ayat
dengan betul.
Literasi
1. Menulis sekurangnya 3 ayat dengan betul berdasarkan
Elemen Merentas Kurikulum
rangsangan yang diberikan.
2. Membaca ayat yang ditulis dengan betul.
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Murid membacakan teks pada muka surat 56.
Murid diterangkan dengan penggunaan kata sendi.
Murid membuat buku aktiviti pada ms56.
Murid literasi membina ayat menggunakan kata sendi/rangsangan.
Perbincangan jawapan murid.
Murid membuat refleksi.
Murid diberikan kerja rumah berkenaan kata sendi nama.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
31 Mac 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
Kandungan/
1100-1200
Pepaduan - hubungan harmoni
Darjah
KHAMIS
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 4.4.1, 2.6.1
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat
1. Membina sekurangnya 3 daripada 4 pantun dengan betul.
2. Menulis pantun dengan betul pada buku tulis.
Elemen Merentas
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
Kurikulum
ABM
buku teks, , buku aktiviti, lembaran kerja
Aktiviti PdP
1. Murid bersama guru membacakan pantun pada buku teks.
2. Murid diterangkan oleh guru berkenaan pembayang maksud dan maksud pada
pantun.
3. Murid melengkapkan pantun pada buku teks di buku tulis.
4. Murid menyelesaikan pantun pada buku aktiviti ms57.
5. Murid membuat refleksi pembelajaran.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
1 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
1000-1130
Darjah
Pepaduan - hubungan hormoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR- 2.4.2, 3.5.1
Literasi – 7.1, 7.2
JUMAAT
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Menceritakan sekurangnya 1 maklumat daripada gambar.
2. Mencatat sekurangnya 2 maklumat pada teks dengan betul
mengikut susunan.
Literasi
1. Membina sekurangnya 2 ayat dengan betul berdasarkan
Elemen Merentas
gambar.
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
Kurikulum
ABM
buku teks, , buku aktiviti, lembaran kerja.
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Murid membaca teks ms58.
Murid berbincang dengan guru maklumat yang terdapat pada gambar.
Murid kssr mencatat maklumat tersebut dan membina ayat.
Murid literasi diberikan helaian kerja dan diminta menyelesaikannya.
Murid kssr membina ayat pada buku aktivit ms58.
Murid membuat kesimpulan tajuk pelajarna hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
28 Mac 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
740-840
Darjah
ISNIN
Tahun 3
Pepaduan - hubungan harmoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 3.6.1, 1.5.2
Literasi -7.1, 7.2
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Menyatakan sekurangnya 1 idea / isi pada karangan
yang dibaca.
2. Menulis sekuranganya 2 ayat dengan betul.
Literasi
1. Menulis sekurangnya 3 ayat dengan betul berdasarkan
Elemen Merentas Kurikulum
rangsangan yang diberikan.
2. Membaca ayat yang ditulis dengan betul.
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja (literasi)
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Perbincangan kerja rumah semasa cuti.
Murid membacakan teks pada ms 53.
Murid diterangkan oleh guru berkenaan dengan mencari idea/isi dalam petikan.
Murid literasi diberikan lembaran kerja
Murid kssr diminta menyelesaikan kerja buku aktiviti ms53.
Perbincangan,
Saringan linus 2.0 K7-K12 bagi 6 orang murid (Veronica, Nicholas, Domanix,
Christie Viona, Lorinda dan Christina Jangi)
8. Murid membuat refleksi tajuk pembelajaran hari ini.
Refleksi
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
29 Mac 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
840-940
Darjah
SELASA
Tahun 3
Pepaduan - hubungan harmoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 3.5.1,4.3.1
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Menulis sekurangnya 6 maklumat yang diberikan dengan
betul.
Elemen Merentas Kurikulum
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti,
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Murid dipilih untuk melakonkan dan membacakan dialog dan teks pada ms54-55.
Murid bersama guru memindahkan maklumat tersebut ke papan hitam.
Murid membaca perkataan pada ms55 dan melengkapkannya pada buku tuls..
Murid melengkapkan maklumat yang dibaca pada buku aktiviti ms55.
Murid diberikan bimbingan guru ketika menjawab soalan tersebut.
Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
30 Mac 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
0810-0940
Perpaduan-hubungan harmoni
Darjah
RABU
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 5.1.7, 2.5.2
Literasi -7.1, 7.2
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat
KSSR
1. mengenalpasti sekurangnya 3 kata sendi dengan betul.
2. menggunakan sekurangnya 3 kata sendi pada ayat
dengan betul.
Literasi
1. Menulis sekurangnya 3 ayat dengan betul berdasarkan
Elemen Merentas Kurikulum
rangsangan yang diberikan.
2. Membaca ayat yang ditulis dengan betul.
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Murid membacakan teks pada muka surat 56.
Murid diterangkan dengan penggunaan kata sendi.
Murid membuat buku aktiviti pada ms56.
Murid literasi membina ayat menggunakan kata sendi/rangsangan.
Perbincangan jawapan murid.
Murid membuat refleksi.
Murid diberikan kerja rumah berkenaan kata sendi nama.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
31 Mac 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
Kandungan/
1100-1200
Pepaduan - hubungan harmoni
Darjah
KHAMIS
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 4.4.1, 2.6.1
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat
1. Membina sekurangnya 3 daripada 4 pantun dengan betul.
2. Menulis pantun dengan betul pada buku tulis.
Elemen Merentas
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
Kurikulum
ABM
buku teks, , buku aktiviti, lembaran kerja
Aktiviti PdP
1. Murid bersama guru membacakan pantun pada buku teks.
2. Murid diterangkan oleh guru berkenaan pembayang maksud dan maksud pada
pantun.
3. Murid melengkapkan pantun pada buku teks di buku tulis.
4. Murid menyelesaikan pantun pada buku aktiviti ms57.
5. Murid membuat refleksi pembelajaran.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
1 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
1000-1130
Darjah
Pepaduan - hubungan hormoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR- 2.4.2, 3.5.1
Literasi – 7.1, 7.2
JUMAAT
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Menceritakan sekurangnya 1 maklumat daripada gambar.
2. Mencatat sekurangnya 2 maklumat pada teks dengan betul
mengikut susunan.
Literasi
1. Membina sekurangnya 2 ayat dengan betul berdasarkan
Elemen Merentas
gambar.
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
Kurikulum
ABM
buku teks, , buku aktiviti, lembaran kerja.
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Murid membaca teks ms58.
Murid berbincang dengan guru maklumat yang terdapat pada gambar.
Murid kssr mencatat maklumat tersebut dan membina ayat.
Murid literasi diberikan helaian kerja dan diminta menyelesaikannya.
Murid kssr membina ayat pada buku aktivit ms58.
Murid membuat kesimpulan tajuk pelajarna hari ini.
Refleksi