rph bm tahun 3 minggu 12 perpaduan
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
4 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
740-840
Darjah
ISNIN
Tahun 3
Pepaduan - hubungan harmoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 2.5.1, 1.7.2
Literasi -7.2
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Melengkapkan sekurangnya 2 dialog dengan betul
menggunakan maklumat diberikan.
Literasi
1. Menulis sekurangnya 4 ayat lengkap pada dialog yang
diberikan
Elemen Merentas Kurikulum
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja (literasi)
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Murid membacakan dialog teks pada ms 59.
Murid diterangkan dengan nilai murni pada buku teks.
Murid diminta melengkapkan dialog pada buku aktiviti ms59.
Murid literasi diberikan pilihan jawapan untuk diisi pada buku aktiviti ms59.
Perbincangan guru dengan murid.
Murid membuat refleksi tajuk pembelajaran hari ini.
Refleksi
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
5 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
840-940
Darjah
SELASA
Tahun 3
Pepaduan - hubungan harmoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 3.5.1,4.3.1
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Menceritakan 2 perkara berkaitan dengan bahan grafik
dan teks.
Elemen Merentas Kurikulum
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja (literasi)
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Murid dipilih untuk melakonkan dan membacakan dialog dan teks pada ms60.
Murid bersama guru melengkapkan dialog pada buku teks.
Murid menyalin semula petikan dalam buku teks pada buku tulis.
Murid menyelesaikan aktiviti pada buku teks ms60.
Perbincangan jawapan.
Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
6 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
0810-0940
Perpaduan-hubungan harmoni
Darjah
RABU
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 5.2.1, 2.2.1 Literasi -6.1
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat
KSSR
1. mengenalpasti kata terbitan teR- dan di- pada ayat.
2. menggunakan kata terbitan teR- dan di- dengan
betul.
Literasi
1. Menulis sekurangnya 5 perkataan suku kata terbuka
yang membentuk ter- dan di-.
Elemen Merentas Kurikulum
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja
Aktiviti PdP
1. Murid membacakan teks pada muka surat 61.
2. Murid diterangkan dengan imbuhan awalan teR- dan di-.
3. Murid mengenalpasti perkataan kata dasar yang mengandungi imbuhan awalan terdan di-.
4. Murid membuat aktiviti pada ms61.
5. Murid literasi diminta membina perkataan berdasarkan perkataan yang diberikan
guru.
6. Perbincangan jawapan murid.
7. Murid membuat refleksi.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
7 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
Kandungan/
Fokus pembelajaran
1100-1200
Pepaduan - hubungan harmoni
Darjah
KHAMIS
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Standard Pembelajaran
KSSR – 1.7.1, 2.6.2
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan satu pandangan berkaitan teks.
Elemen Merentas
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
Kurikulum
buku teks, , buku aktiviti,
ABM
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
Murid membacakan teks pada mukasurat 62.
Murid bersama guru melengkapkan tempat kosong pada buku teks,
Murid disoal pandangan berkenaan dengan amalan untuk kesejahteraan hidup.
Murid menyelesaikan buku aktiviti ms62.
Murid membuat refleksi dengan baik.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
8 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
1000-1130
Pepaduan - hubungan hormoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR - 2.4.2, 3.5.1
Literasi -7.6
Darjah
JUMAAT
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Menceritakan sekurangnya 1 pengajaran pada dialog yang
dibaca.
2. Menyatakan maklumat pada dialog yang dibaca.
Literasi
1. Menulis sekurangnya 2 ayat dengan betul berdasarkan
Elemen Merentas
gambar yang diberikan.
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
Kurikulum
ABM
buku teks, , buku aktiviti, lembaran kerja.
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Murid membaca dialog ms63.
Murid berbincang dengan guru maklumat yang terdapat pada gambar dan dialog.
Murid disoal oleh guru berkenaan dengan sikap dan pengajaran pada cerita.
Murid literasi diberikan bimbingan menulis ayat dengan betul.
Murid menyelesaikan aktiviti pada buku aktivit ms63.
Dijalankan linus 2.0 saringan 1 bagi berdasarkan pilihan 1 bagi konstruk 1 hingga 3
secara kelas.
7. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
4 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
740-840
Darjah
ISNIN
Tahun 3
Pepaduan - hubungan harmoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 2.5.1, 1.7.2
Literasi -7.2
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Melengkapkan sekurangnya 2 dialog dengan betul
menggunakan maklumat diberikan.
Literasi
1. Menulis sekurangnya 4 ayat lengkap pada dialog yang
diberikan
Elemen Merentas Kurikulum
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja (literasi)
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Murid membacakan dialog teks pada ms 59.
Murid diterangkan dengan nilai murni pada buku teks.
Murid diminta melengkapkan dialog pada buku aktiviti ms59.
Murid literasi diberikan pilihan jawapan untuk diisi pada buku aktiviti ms59.
Perbincangan guru dengan murid.
Murid membuat refleksi tajuk pembelajaran hari ini.
Refleksi
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
5 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
840-940
Darjah
SELASA
Tahun 3
Pepaduan - hubungan harmoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 3.5.1,4.3.1
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Menceritakan 2 perkara berkaitan dengan bahan grafik
dan teks.
Elemen Merentas Kurikulum
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja (literasi)
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Murid dipilih untuk melakonkan dan membacakan dialog dan teks pada ms60.
Murid bersama guru melengkapkan dialog pada buku teks.
Murid menyalin semula petikan dalam buku teks pada buku tulis.
Murid menyelesaikan aktiviti pada buku teks ms60.
Perbincangan jawapan.
Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
6 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
0810-0940
Perpaduan-hubungan harmoni
Darjah
RABU
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 5.2.1, 2.2.1 Literasi -6.1
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat
KSSR
1. mengenalpasti kata terbitan teR- dan di- pada ayat.
2. menggunakan kata terbitan teR- dan di- dengan
betul.
Literasi
1. Menulis sekurangnya 5 perkataan suku kata terbuka
yang membentuk ter- dan di-.
Elemen Merentas Kurikulum
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
ABM
buku teks, buku aktiviti, lembaran kerja
Aktiviti PdP
1. Murid membacakan teks pada muka surat 61.
2. Murid diterangkan dengan imbuhan awalan teR- dan di-.
3. Murid mengenalpasti perkataan kata dasar yang mengandungi imbuhan awalan terdan di-.
4. Murid membuat aktiviti pada ms61.
5. Murid literasi diminta membina perkataan berdasarkan perkataan yang diberikan
guru.
6. Perbincangan jawapan murid.
7. Murid membuat refleksi.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
7 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
Kandungan/
Fokus pembelajaran
1100-1200
Pepaduan - hubungan harmoni
Darjah
KHAMIS
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Standard Pembelajaran
KSSR – 1.7.1, 2.6.2
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan satu pandangan berkaitan teks.
Elemen Merentas
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
Kurikulum
buku teks, , buku aktiviti,
ABM
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
Murid membacakan teks pada mukasurat 62.
Murid bersama guru melengkapkan tempat kosong pada buku teks,
Murid disoal pandangan berkenaan dengan amalan untuk kesejahteraan hidup.
Murid menyelesaikan buku aktiviti ms62.
Murid membuat refleksi dengan baik.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
8 April 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
1000-1130
Pepaduan - hubungan hormoni
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR - 2.4.2, 3.5.1
Literasi -7.6
Darjah
JUMAAT
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
KSSR
1. Menceritakan sekurangnya 1 pengajaran pada dialog yang
dibaca.
2. Menyatakan maklumat pada dialog yang dibaca.
Literasi
1. Menulis sekurangnya 2 ayat dengan betul berdasarkan
Elemen Merentas
gambar yang diberikan.
Kemahiran Berfikir, bahasa, nilai murni
Kurikulum
ABM
buku teks, , buku aktiviti, lembaran kerja.
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Murid membaca dialog ms63.
Murid berbincang dengan guru maklumat yang terdapat pada gambar dan dialog.
Murid disoal oleh guru berkenaan dengan sikap dan pengajaran pada cerita.
Murid literasi diberikan bimbingan menulis ayat dengan betul.
Murid menyelesaikan aktiviti pada buku aktivit ms63.
Dijalankan linus 2.0 saringan 1 bagi berdasarkan pilihan 1 bagi konstruk 1 hingga 3
secara kelas.
7. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Refleksi