rph bm tahun 3 minggu 5 panduan kesetan
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
1 Februari 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
740-840
Darjah
ISNIN
Tahun 3
Panduan Keselamatan
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR - 2.3.1, 5.3.2
Objektif
Literasi - 3.1, 3.2
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Mengenapasti kata tanya yang terdapat pada ayat.
2. Membina ayat tanya daripada jawapan yang
diberikan.
Literasi
Elemen Merentas Kurikulum
1. Membaca perkataan “ng” dengan betul.
2. Menulis 5 dari 6 perkataan “ng” dengan betul.
Kemahiran Berfikir,
ABM
buku teks, buku aktiviti, modu literasi aras 3
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Murid diminta membacakan petikan pada ms 22.
Murid diterangkan berkenaan penggunaan ayat tanya.
Murid membuat aktiviti pada ms 22.
Murid literasi membaca perkataan dengan bantuan guru modul ms30.
Murid literasi menyelesaikan modul ms 31..
Perbincangan antara guru dengan murid.
Murid membuat refleksi tajuk pembelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
2 Februari 2016
Tarikh
Masa
0710-0840
Darjah
SELASA
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Tajuk / Standard Kandungan/
Panduan
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 2.2.1, 3.4.1
Objektif
Literasi - 2.1, 2.2
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Membina 8 perkataan berimbuhan akhiran
daripada perkataan diberi
2. Membacakan semua perkataan berimbuhan
akhiran dengan betul.
Literasi
1. Membaca 4 dari 6 perkataan dengan betul.
2. Menulis 6 perkataan suku kata tertutup dengan
Elemen Merentas Kurikulum
betul.
Kemahiran Berfikir,
ABM
buku teks, buku aktiviti, modul literasi aras 3.
Aktiviti PdP
1. Perbincangan kerja rumah dengan guru.
2. Murid diminta membacakan buku teks ms 23 dan diminta memberi javvapan yang
3.
4.
5.
6.
7.
betul.
Murid diterangkan dengan imbuhan akhiran.
Murid KSSR membina imbuhan akhiran daripada perkataan diberi.
Murid literasi membaca ms modul 17 dan menyelesaikan aktiviti tersebut..
Murid KSSR membuat buku aktiviti ms 23.
Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
3 Februari 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
Kandungan/
1000-1100
Panduan Keselamatan
Darjah
RABU
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
3.3.3, 2.3.2
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Membaca 5 ayat dengan betul.
2. Menjawab 3 daripada 5 soalan pemahaman dengan
Elemen Merentas Kurikulum
betul.
Kemahiran Berfikir,
ABM
buku teks, buku aktiviti
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Murid diminta membacakan teks mukasurat 24.
Murid diterangkan oleh guru ayat tunggal susunan biasa/songsang.
Murid membaca ayat tersebut.
Murid menjawab soalan pemahaman pada ms24..
Perbincangan di antara guru dengan murid.
Murid diberikan kerja rumah ms 24.
Murid membuat refleksi pembelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
Tarikh 28 Januari 2016
Masa
Tajuk / Standard
710-840
Panduan Keselamatan
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR - 4.2.1, 5.1.3
Literasi – 3.1, 3.2
Darjah
KHAMIS
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat
KSSR:
1. Membacakan sebaris ayat dengan intonasi yang betul.
2. Mengenalpasti 4 kata ganti nama yang sesuai mengikut
konteks.
Literasi
Elemen Merentas
1. Menulis 6 daripada 8 perkataan “ng” dengan betul
Kemahiran Berfikir,
Kurikulum
buku teks, , buku aktiviti
ABM
Aktiviti PdP
1. Perbincangan kerja rumah.
2. Murid dipilih secara rawak untuk membacakan teks ms 25.
3. Murid diterangkan oleh guru berkenaan dengan kata ganti nama yang sesuai
4.
5.
6.
7.
digunakan mengikut konteks.
Murid membuat aktiviti pada mukasurat 25.
Murid literasi menyiapkan lembaran kerja.
Murid diedarkan dengan kerja rumah berkenaan kata ganti nama.
Perbincangan.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
Tarikh 5 Februari 2016
Masa
Tajuk / Standard
Panduan Keselamatan
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
740-840
4.1.2, 2.6.1
Darjah
JUMAAT
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul.
2. Mengisi 4 daripada 5 tempat kosong dengan betul.
Elemen Merentas
Kemahiran Berfikir,
Kurikulum
ABM
buku teks, , buku aktiviti
Aktiviti PdP
1. Perbincangan kerja rumah.
2. Murid menyanyikan teks ms 26.
3. Murid menerangkan dengan lisan perkataan/ayat sesuai untuk diletakkan di dalam
lagu.
4. Murid membuat aktiviti pada mukasurat 26..
5. Perbincangan.
6. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajarna hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
1 Februari 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
740-840
Darjah
ISNIN
Tahun 3
Panduan Keselamatan
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR - 2.3.1, 5.3.2
Objektif
Literasi - 3.1, 3.2
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Mengenapasti kata tanya yang terdapat pada ayat.
2. Membina ayat tanya daripada jawapan yang
diberikan.
Literasi
Elemen Merentas Kurikulum
1. Membaca perkataan “ng” dengan betul.
2. Menulis 5 dari 6 perkataan “ng” dengan betul.
Kemahiran Berfikir,
ABM
buku teks, buku aktiviti, modu literasi aras 3
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Murid diminta membacakan petikan pada ms 22.
Murid diterangkan berkenaan penggunaan ayat tanya.
Murid membuat aktiviti pada ms 22.
Murid literasi membaca perkataan dengan bantuan guru modul ms30.
Murid literasi menyelesaikan modul ms 31..
Perbincangan antara guru dengan murid.
Murid membuat refleksi tajuk pembelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
2 Februari 2016
Tarikh
Masa
0710-0840
Darjah
SELASA
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Tajuk / Standard Kandungan/
Panduan
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR – 2.2.1, 3.4.1
Objektif
Literasi - 2.1, 2.2
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Membina 8 perkataan berimbuhan akhiran
daripada perkataan diberi
2. Membacakan semua perkataan berimbuhan
akhiran dengan betul.
Literasi
1. Membaca 4 dari 6 perkataan dengan betul.
2. Menulis 6 perkataan suku kata tertutup dengan
Elemen Merentas Kurikulum
betul.
Kemahiran Berfikir,
ABM
buku teks, buku aktiviti, modul literasi aras 3.
Aktiviti PdP
1. Perbincangan kerja rumah dengan guru.
2. Murid diminta membacakan buku teks ms 23 dan diminta memberi javvapan yang
3.
4.
5.
6.
7.
betul.
Murid diterangkan dengan imbuhan akhiran.
Murid KSSR membina imbuhan akhiran daripada perkataan diberi.
Murid literasi membaca ms modul 17 dan menyelesaikan aktiviti tersebut..
Murid KSSR membuat buku aktiviti ms 23.
Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
3 Februari 2016
Tarikh
Masa
Tajuk / Standard
Kandungan/
1000-1100
Panduan Keselamatan
Darjah
RABU
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
3.3.3, 2.3.2
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Membaca 5 ayat dengan betul.
2. Menjawab 3 daripada 5 soalan pemahaman dengan
Elemen Merentas Kurikulum
betul.
Kemahiran Berfikir,
ABM
buku teks, buku aktiviti
Aktiviti PdP
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Murid diminta membacakan teks mukasurat 24.
Murid diterangkan oleh guru ayat tunggal susunan biasa/songsang.
Murid membaca ayat tersebut.
Murid menjawab soalan pemahaman pada ms24..
Perbincangan di antara guru dengan murid.
Murid diberikan kerja rumah ms 24.
Murid membuat refleksi pembelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
Tarikh 28 Januari 2016
Masa
Tajuk / Standard
710-840
Panduan Keselamatan
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
KSSR - 4.2.1, 5.1.3
Literasi – 3.1, 3.2
Darjah
KHAMIS
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat
KSSR:
1. Membacakan sebaris ayat dengan intonasi yang betul.
2. Mengenalpasti 4 kata ganti nama yang sesuai mengikut
konteks.
Literasi
Elemen Merentas
1. Menulis 6 daripada 8 perkataan “ng” dengan betul
Kemahiran Berfikir,
Kurikulum
buku teks, , buku aktiviti
ABM
Aktiviti PdP
1. Perbincangan kerja rumah.
2. Murid dipilih secara rawak untuk membacakan teks ms 25.
3. Murid diterangkan oleh guru berkenaan dengan kata ganti nama yang sesuai
4.
5.
6.
7.
digunakan mengikut konteks.
Murid membuat aktiviti pada mukasurat 25.
Murid literasi menyiapkan lembaran kerja.
Murid diedarkan dengan kerja rumah berkenaan kata ganti nama.
Perbincangan.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek: Bahasa Melayu
Tarikh 5 Februari 2016
Masa
Tajuk / Standard
Panduan Keselamatan
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
740-840
4.1.2, 2.6.1
Darjah
JUMAAT
Tahun 3
Rancangan Pengajaran Harian
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul.
2. Mengisi 4 daripada 5 tempat kosong dengan betul.
Elemen Merentas
Kemahiran Berfikir,
Kurikulum
ABM
buku teks, , buku aktiviti
Aktiviti PdP
1. Perbincangan kerja rumah.
2. Murid menyanyikan teks ms 26.
3. Murid menerangkan dengan lisan perkataan/ayat sesuai untuk diletakkan di dalam
lagu.
4. Murid membuat aktiviti pada mukasurat 26..
5. Perbincangan.
6. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajarna hari ini.
Refleksi