RPH RBT Tahun 5 - Sumber Pendidikan RPH RBT TAHUN 5

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

KELAS
TAJUK
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60minit)
2.0 ASAS TEKNOLOGI
2.2 Memasang dan membuka kit model berfungsi secara
elektromekanikal berpandukan manual.
2.2.1 -2.2.3
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1. Membaca dan memahami manual.
2. Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan dengan betul.
3. Menyatakan nama dan fungsi komponen kit model dengan betul.
Murid membaca dan memahami manual dengan bimbingan guru.
Nama, fungsi alatan tangan dan komponen yang terdapat dalam kit
model didedahkan kepada murid.
1. Membaca manual kit model.
2. Mengenal pasti nama, fungsi alatan dan komponen kit model.
Keusahawanan :
Ek2
Boleh mendapat maklumat daripada sumber.
Menghasilkan idea daripada pemerhatian
Kreativiti

RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

Nilai murni Yakin dan mematuhi peraturan

Kit model, manual, carta, alatan tangan.
Set induksi
Guru mempamerkan kit model yang telah siap dipasang kepada
murid. Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan pengajaran pada hari ini.
Langkah 1
Guru mengedarkan kit model kepada setiap kumpulan. Guru
membimbing murid membaca dan memahami manual kit model.
Langkah 2
Guru menerangkan nama, fungsi dan cara penggunaan alatan
tangan dengan betul.
Langkah 3
Murid menamakan alatan tangan dan komponen kit model yang
ditunjukkan oleh guru. Guru meminta murid memberikan beberapa
contoh kegunaan komponen yang pernah dilihat pada persekitaran
Penutup
Guru membuat rumusan pengajaran dengan memberi bandingan
beberapa contoh kit model lain yang terdapat di pasaran.

BBM

AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
1
PEMBELAJARAN

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA ADA
MURID
REFLEKSI

Guru bertanya secara lisan/ mengedarkan lembaran kerja/ teori
dan amali
Murid sudah mempelajari set binaan yang ada kesamaan dengan
kit model semasa berada di tahap 1.
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
_____________________________________________________


i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

T5


KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN
MERENTAS2
KURIKULUM

BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit)
2.0 ASAS TEKNOLOGI
2.2 Memasang dan membuka kit model berfungsi secara
elektromekanikal berpandukan manual.
2.2.4 -2.2.7
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. memasang komponen kit model berpandukan manual dengan betul.
2. mengenal pasti sistem elektromekanikal yang terdapat pada kit model.
3. menguji kefungsian kit model.

4. mengetahui cara-cara yang betul untuk membuka dan menyimpan kit
model.
Murid memasang, mengenal pasti sistem pergerakan elektromekanikal,
membuka dan menyimpan kit model berpandukan manual dengan bimbingan
guru.
1. Membaca manual kit model.
2. Menggunakan alatan tangan dengan betul.
3. Memasang, membuka dan menyimpan kit model dengan betul.
Keusahawanan :Merancang sesuatu projek dengan teliti dan
EK3
melaksanakannya.
Boleh mengumpul maklumat dan memastikan kualiti
Kreativiti
tugasan.
Nilai murni Berazam tinggi
Kit model, manual, carta, alatan tangan.
Guru menunjukkan kit model dan meminta murid
untuk menamakan kit model tersebut. Guru bersoal
jawab dengan murid.
Guru mengedarkan satu set kit model kepada setiap

Langkah
kumpulan. Murid membaca manual yang telah dibekalkan.
1
Murid melakukan aktiviti memasang kit model berpandukan
manual dalam kumpulan
Murid mengenal pasti sistem elektromekanikal yang
Langkah
terdapat pada kit model. Murid menguji kit model yang telah
2
dipasang dan membuat pembaikan sekiranya tidak
berfungsi.
Murid membuka dan menyimpan kit model. Guru memberi
Penutup
penghargaan kepada kumpulan yang berjaya memasang
kit model.
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Set
induksi


i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

T5


PENGETAHUAN
SEDIA ADA MURID
REFLEKSI

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

RINGKASAN

KEMAHIRAN
3
ELEMEN
MERENTAS

KURIKULUM

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7
Murid sudah mempelajari aktiviti memsang kit model pada pembelajaran yang
lalu.
Objektif tercapai
__ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
_______________________________________________
_
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
4.0 PENGHASILAN PROJEK
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam
dengan litar elektronik.
4.2.1-4.2.3
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1.
Memahami cara membuat projek berpandukan manual.
2.
Mengenal pasti pelbagai bahan logam yang akan digunakan untuk
membuat
3.
Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan.projek
Guru menerangkan cara membuat projek dengan berpandukan manual.
Murid membaca dan memahami manual, kemudian murid dapat
menentukan bahan dan alatan tangan yang akan digunakan untuk membina
projek.
1. Memahami manual.
2. Mengenal pasti pelbagai jenis bahan logam
3. Menama dan menyatakan fungsi alatan tangan.
Keusahawanan :Memilih idea terbaik daripada banyak idea. Meneruskan
EK2
peningkatan kualiti idea
Boleh mengumpul membuat penilaian terhadap idea.
Kreativiti
Nilai murni

BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN

Mematuhi peraturan

Manual, carta, alatan tangan.
Guru menunjukkan contoh projek. Guru bersoal jawab
dengan murid.
Murid membaca manual yang telah dibekalkan. Murid membaca
dan memahami manual yang diedarkan dengan bimbingan
guru.
Guru mempamer dan menerangkan pelbagai jenis bahan logam
Langka
yang boleh digunakan untuk membuat projek. Guru
h2
menerangkan nama dan fungsi alatan tangan. Murid diminta
mengenal pasti bahan logam dan bukan logam.
Penutup Murid menjawab soalan berdasarkan lembaran kerja
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid sudah pernah menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam
Set
induksi
Langka
h1

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

SEDIA ADA MURID
REFLEKSI

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
RINGKASAN
4
KEMAHIRAN

ELEMEN
MERENTAS
KURIKULUM

BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN
DAN
PEMBELAJARAN

pada tahun 4.
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
4.0 PENGHASILAN PROJEK
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan
litar elektronik.
4.2.4-4.2.5
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyediakan alatan dan bahan berpandukan manual.
2. Mengukur, menanda dan memotong bahan logam dan bukan logam dengan
kaedah yang betul dan ukuran yang tepat.
Murid menyediakan alatan dan bahan bagi melakukan aktiviti mengukur,
menanda dan memotong bahan logam dan bahan bukan logam dengan
bimbingan guru.
1. Mengenal pasti bahan dan alatan tangan.
2. Mengukur bahan logam dengan menggunakan pembaris keluli.
3. Menanda bahan logam dengan menggunakan penggarit.
4. Memotong bahan logam dengan menggunakan gunting logam.
Keusahawanan :EK2
boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian semasa
boleh menggunakan cara dan teknik mengikut kaedah yang
Kreativiti
lebih baik.
Nilai murni Mematuhi peraturan, berdisiplin
Manual, bahan, alatan tangan.
Set
induksi
Langka
h1
Langka
h2

Penutup

Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan pelajaran pada hari ini.
Murid membaca dan memahami manual yang diedarkan dengan
bimbingan guru. Murid menyenaraikan alatan dan bahan yang
diperlukan untuk membuat projek.
Guru mengarahkan murid mengambil alatan dan bahan yang
diperlukan secara teratur. Murid melakukan aktiviti mengukur dan
menanda dengan berpandukan manual. Guru membimbing murid
melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan cara yang
betul.
Murid menjawab soalan berdasarkan lembaran kerja Guru
membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

PENIILAIAN
PENGAJARAN
DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN
SEDIA ADA
MURID
REFLEKSI

Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
5
RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

Murid pernah melakukan aktiviti menanda dan memotong pada pada tahun 4.
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
4.0 PENGHASILAN PROJEK
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam
dengan litar elektronik.
4.2.6
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Memasang komponen projek yang telah dipotong.
2. Mengguna pengikat dan pencantum pada bahan dengan betul.
Kerja memasang bahan yang telah dipotong dengan menggunakan pengikat
dan pencantum yang betul.
1. Menggunakan pengikat dan pencantum dengan betul.
2. Memasang bahan logam dengan kemas.
Keusahawanan :Prinsip tanggung jawab sosial untuk menjaga
EK5
kebersihan bengkel.
Kreativiti

Penyelesaian masalah.

Nilai murni
BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Mengamalkan budaya bersih.

Manual, alatan tangan.
Set
induksi
Langka
h1
Langka
h2
Penutup

Guru bersoal jawab dengan murid. Guru
mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran pada
hari ini.
Guru menunjukkan jenis-jenis bahan pengikat dan
pencantum. Guru menunjuk cara penggunaan
pengikat dan pencantum pada bahan projek dengan
cara yang betul. Murid memasang bahan projek
berpandukan manual.
Murid membersih bengkel, membersih alatan dan
menyimpan bahan projek.
Murid menjawab soalan berdasarkan lembaran kerja
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

T5

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN
SEDIA ADA MURID
REFLEKSI

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
6
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7
ini.
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid telah belajar memasang projek eksperimental pada pembelajaran dan
pengajaran Tahun 4
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
4.0 PENGHASILAN PROJEK
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam
dengan litar elektronik.
4.2.7
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
Membuat kemasan projek menggunakan cat licau atau syelek dengan cara
yang betul.
Murid boleh membuat kerja kemasan menggunakan cat licau atau syelek.
1. Mengecat cat licau dengan menggunakan berus cat.
2. Menyapu syelek dengan menggunakan berus syelek.
Keusahawanan :EK5
Prinsip keadilan mengikut giliran.
Kreativiti

Membuat perbandingan kualiti bahan.

Nilai murni
BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Kekemasan dalam tugasan yang diberikan.

Bahan alatan tangan
Set
induksi

Langka
h1

Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
1. Guru menerangkan kepada murid mengenai
kertas las dan cara penggunaannya.
2. Guru membimbing murid menggunakan kertas
las untuk melicinkan permukaan kayu.
3. Guru menunjukkan cat licau dan syelek serta
cara menggunakannya dengan betul.
4. Murid melakukan kemasan menggunakan cat licau
atau syelek pada permukaan projek.

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

Murid membersih bengkel, membersih alatan dan
menyimpan bahan projek.
Guru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan
Penutup memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.
Penyelengaraan bengkel
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid pernah melihat aktiviti mengecat dijalankan
Langka
h2

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

KELAS
7
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
4.0 PENGHASILAN PROJEK
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam
dengan litar elektronik.
4.2.8-4.2.9
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyatakan nama, simbol dan fungsi komponen elektronik.
2. Membaca litar skematik dan litar bergambar serta mengenal pasti setiap
komponen elektronik yang terdapat dalam litar.
Murid dapat mengenal pasti komponen elektronik serta boleh membaca
litar skematik dan litar bergambar
1. Mengenal pasti komponen elektronik
2. Membaca litar skematik dan litar bergambar
Keusahawanan :Menggunakan idea teknologi untuk menghasilkan
EK4
produk.
Kreativiti

Menggunakan sumber alternatif.

Nilai murni
BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Berhati-hati.

Komponen elektronik, litar skematik dan litar bergambar
Set
induksi
Langka

Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
Guru menyatakan nama, simbol dan fungsi komponen

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

h1

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

elektronik. Guru menunjuk cara membaca litar skematik
dan litar bergambar.
Guru membimbing murid untuk mengenal pasti setiap
komponen elektronik pada litar skematik dan litar
Langka
bergambar. Murid membaca litar skematik dan litar
h2
bergambar dengan bimbingan guru. Guru menyemak
lembaran kerja murid.
Guru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan
Penutup memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.
Penyelengaraan bengkel
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid pernah menggunakan lampu suluh LED.
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________

8
KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
(60 minit) 2 waktu

MASA
4.0 PENGHASILAN PROJEK
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam
dengan litar elektronik.
4.2.10 – 4.2.12

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Membuat penyambungan litar elektronik pada projek dengan betul.
2. Menguji kefungsian projek dengan beradab.
3. Membuat penyenggaraan dan penyimpanan peralatan dengan cara yang b
RINGKASAN
Murid dapat memasang litar elektronik, menguji kefungsian projek, membuat pe
1. Menyambung litar elektronik dengan betul
KEMAHIRAN
2. Menggunakan alatan tangan dengan betul
3. Menguji
kefungsian projek dengan beradab
EK4
menilai perlaksanaaan
projek.
4.
Membuat
tangan bagi kerja bahan logam.
boleh membuat keputusan penyenggaraan
dan mengambil alatan
tindakan
Kreativiti
ELEMEN MERENTAS
Keusahawanan :susulan.
KURIKULUM
Nilai murni berdikari dan bekerjasama.
BAHAN BANTU
Manual, bahan, alatan tangan
MENGAJAR
AKTIVITI
Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan
Set
PENGAJARAN DAN
induksi jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
PEMBELAJARAN
Langka Guru menunjukkan 2 contoh projek yang telah siap
i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

dibina. Guru menunjukkan peralatan dan bahan yang
h1
akan digunakan semasa membuat penyambungan litar
elektronik. Perbincangan spontan: Murid di minta untuk
memilih alat yang diperlukan dan mengapa.
Guru membimbing murid yang dipilih untuk menunjukkan
Langka langkah kerja membuat penyambungan litar elektronik pada
bahagian badan projek. Murid lain memainkan peranan aktif
h2
dalam membuat penyambungan litar elektronik.
Guru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan
Penutup memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.
Penyelengaraan bengkel
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid telah mempelajari nama, fungsi dan simbol komponen elektronik.
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________

9
KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
4.0 PENGHASILAN PROJEK
4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam
dengan litar elektronik.
4.2.13
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Membuat pengiraan kos bahan.
Murid dapat membuat pengiraan kos bahan.
Membuat pengiraan kos.
Keusahawanan :1. Berjaya menjalankan tugasan mengikut
EK3
perancangan
2. Membuat kiraan anggaran kos dengan
Kreativiti

Mendapat maklumat dari pelbagai sumber

Nilai murni
BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Kejujuran dan ketelusan

Bahan sebenar, borang pengiraan kos bahan.
Set
induksi
Langka

Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
Guru menerangkan butiran yang perlu dilengkapkan

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

dalam lajur-lajur yang terdapat pada borang tersebut.
Guru menerangkan contoh pengiraan kos dengan
menggunakan peralatan TMK.
Guru mengedarkan borang penyediaan pengiraan kos
Langka projek. Murid berbincang didalam kumpulan bagi
melengkapkan borang pengiraan kos. Guru membuat
h2
bimbingan kepada semua murid.
Guru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan
Penutup memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.
Penyelengaraan bengkel
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid pernah membeli barangan di kedai semasa di sekolah dan di rumah.
Murid telah didedahkan dengan nilai mata wang dan operasi tambah
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
h1

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

10

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
5. TEKNOLOGI PERTANIAN
5.1 Menanam biji benih dalam bekas
5.1.1
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyatakan ciri-ciri biji benih yang baik.
2. Memberi maksud setiap ciri tersebut dengan ringkas.
3. Memilih biji benih yang baik dengan betul.
Guru dan murid membincangkan ciri-ciri biji benih yang baik
1. Mengenal pasti ciri-ciri biji benih yang baik.
2. Memilih biji benih yang baik.
Keusahawanan :EK2
Daya kreativiti dan inovasi (pemilihan idea terbaik).
Kreativiti

Pemilihan idea terbaik dan rasional.

Nilai murni

Kerjasama, yakin, tekun dan sabar

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Spesimen sebenar, bekas plastik
Guru menunjukkan beberapa spesimen biji benih. Guru
menyoal murid mengenai spesimen yang mereka lihat.
Guru menerangkan ciri-ciri biji benih yang baik. Guru
Langka
menunjukkan beberapa spesimen biji benih yang baik dan
h1
yang rosak.
Guru menunjukkan cara memilih biji benih yang baik. Guru
Langka
meminta murid memilih biji benih yang baik
h2
secaraberkumpulan.
Guru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan
Penutup memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.
Penyelengaraan bengkel
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid pernah melihat biji benih di rumah atau di pasaran
Set
induksi

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
________________________________________________________

11

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

RINGKASAN

KEMAHIRAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
5.1 TEKNOLOGI PERTANIAN
5.1 Menanam biji benih dalam bekas
5.1.2 – 5.1.6
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menama dan menerangkan fungsi alatan.
2. Mengenal pasti medium semaian.
3. Mengisi medium semaian dalam bekas mengikut prosedur.
Guru akan menerangkan kepada murid berkenaan alatan tangan,
fungsi alatan, medium semaian dan cara mengisi medium semaian
ke dalam bekas yang sesuai.
Mengenal pasti alatan tangan dan kegunaannya.

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

T5

ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

12
PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN
SEDIA ADA MURID
REFLEKSI

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

RINGKASAN

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7
Mengenal pasti beberapa medium semaian.
Mengisi medium semaian ke dalam bekas.
Keusahawanan :EK2
Daya kreativiti dan inovasi (pemilihan idea terbaik).
Kreativiti

Pemilihan idea terbaik dan rasional.

Nilai murni

Kerjasama, yakin, tekun dan sabar

1. Bahan: biji benih, medium semaian, batu kerikil dan serpihan pasu
2. Alatan: sudip tangan, bekas semaian dan lain-lain
Guru memegang alatan sebenar, contohnya sudip tangan
Set
induksi danmeminta murid memberikan nama serta kegunaannya.
Guru menunjukkan beberapa medium semaian kepada
Langka
murid. Seterusnya memberi penerangan tentang medium
h1
tersebut seperti sifat fizikalnya.
Guru membuat tunjukcara penyediaan bekas semaian dan
Langka pengisian medium semaian. Setiap kumpulan akan
menyediakan bekas semaian dan mengisi medium mengikut
h2
prosedur.
Guru membuat rumusan isi penting pengajaran dan
Penutup memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.
Penyelengaraan bengkel
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid pernah melihat biji benih di tpak semaian.
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
________________________________________________________
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
5.0 TEKNOLOGI PERTANIAN
5.1 Menanam biji benih dalam bekas
5.1.7-5.1.8
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyemai biji benih halus atau biji benih kasar dalam bekas
semaian dengan kaedah yang betul.
2. Menyatakan aktiviti penjagaan semaian yang perlu
dilakukan dengan betul.
Murid menjalankan kerja amali penyemaian biji benih halus atau

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

biji benih kasar mengikut kaedah yang betul. Pengetahuan
1. Melakukan kerja menyemai biji benih halus atau biji benih kasar.
2. Mengenal pasti aktiviti penjagaan semaian.
Keusahawanan :Berorientasikan pencapaian, tahu matlamat dan
EK3
menyelesaikan tugasan dalam masa yang ditetapkan.
Nilai murni Kerjasama, yakin, tekun dan sabar

KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
13
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Bahan: biji benih
Alatan: bekas semaian dan penyiram
Guru mengaitkan pembelajaran yang lepas dengan
Set
induksi bertanyakan beberapa soalan.
Guru menunjukkan kepada murid bekas semaian
Langka bersama medium semaian yang telah disediakan untuk
menyemai biji benih. Guru melakukan tunjukcara
h1
menyemai biji benih mengikut langkah yang betul.
Langka
Murid menjalankan kerja amali menyemai biji benih.
h2
Guru menerangkan kepada murid bahawa penjagaan perlu
Penutup dilakukan mengikut keperluan semasa dan meminta murid
melakukannya.
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid pernah melihat anak benih tumbuhan dan telah menjalankan amali
menyediakan bekas semaian pada pembelajaran yang lepas.
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
5.0 TEKNOLOGI PERTANIAN
5.1 Menanam biji benih dalam bekas
5.1.9 – 5.1.11
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyediakan medium penanaman.
2. Memasukkan medium ke dalam bekas penanaman.
3. Mengubah anak benih dari bekas semaian ke bekas tanaman.

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

4. Menjalankan penjagaan tanaman.
Guru dan murid membincangkan contoh medium dan bekas
1. Menyediakan bekas tanaman dan memasukkan medium tanaman.
2. Mengubah anak benih ke dalam bekas tanaman.
3. Menjalankan penjagaan tanaman dalam bekas.
Keusahawanan :Boleh menyesuaikan idea baru dengan keperluan
EK5
masyarakat, meneruskan peningkatan kualiti idea.
Menggunakan kaedah atau prosedur dengan mengenal
Kreativiti
pasticiri-ciri yang betul.
Pen. Alam
Kitar semula dan kebersihan
Sekitar

RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Bahan dan alatan tangan
Set
induksi
Langka
h1

Guru menunjukkan cara-cara memasukkan medium ke
dalam bekas penanaman. Guru menerangkan penjagaan
yang perlu dilakukan bagi anak benih
Guru merumuskan tentang perlunya mengubah anak
Penutup benih dari bekas semaian ke dalam bekas tanaman.
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid telah belajar mengenai medium semaian dan cara menyemai biji
benih.
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
________________________________________________________
Langka
h2

14

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN

Guru mengaitkan pembelajaran yang lepas dengan
bertanyakan beberapa soalan.
Guru menunjukkan pelbagai jenis bekas tanaman
seperti pasu plastik, pasu tanah liat, beg politena dan
bekas kitar semula. Guru menunjukkan contoh
medium tanaman.

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
6.0 SAINS RUMAH TANGGA
6.2 Menyediakan sajian
6.2.1 – 6.2.2

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyatakan maksud dan kepentingan sanitasi penyediaanmakanan
dengan betul.
2. Menyatakan nama dan fungsi alatan dengan betul
Murid dapat mengenal pasti sanitasi penyediaan makanan serta
menyatakan nama dan fungsi alatan.
1. Mempraktikkan sanitasi penyediaan makanan dengan cara yang betul.
2. Menyatakan kegunaan alatan memasak dengan betul.
Keusahawanan :Sikap bertanggungjawab terhadap keputusan yang
EK1
dipilih

RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

Kreativiti
Nilai murni
BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Kebersihan , kesyukuran dan bekerjasama.

Bahan sebenar, borang pengiraan kos bahan.
Guru menunjukkan beberapa keping gambar tentang
sanitasi penyediaan makanan. Guru bersoal jawab dengan
murid.
Langka Guru memberi penerangan tentang kepentingan
h1
sanitasi penyediaan makanan sebelum, semasa dan
selepas.
Langka Murid menyatakan nama dan fungsi alatan memasak
denganbimbingan guru.
h2
Guru membuat rumusan pada hasil kerja murid dengan
Penutup memberi penghargaan kepada hasil kerja murid.
Penyelengaraan bengkel
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid mengamalkan kebersihan diri dan mengetahui alatan asas
memasak di rumah.
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
________________________________________________________
Set
induksi

15

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

KELAS
TAJUK
STANDARD

Memilih idea yang terbaik untuk inovasi

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
6.0 SAINS RUMAH TANGGA
6.2 Menyediakan sajian

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

6.2.3 – 6.2.4
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Memilih satu menu sarapan atau minum petang.
2. Mengira kos bagi sarapan dan minum petang.
3. Menghasilkan kad menu mengikut kreativiti murid.
Murid memilih menu, membuat kad dan mengira anggaran kos.
1. Memilih menu sarapan atau minum petang.
2. Membuat anggaran os bagi menu yang dipilih
3. Menghasilkan kad menu mengikut kreativiti.
Keusahawanan :Peka kepada peluang dengan mengambil berat
EK1
terhadap perubahan persekitaran
Kreativiti
Berfikiran kritis
Nilai murni Menepati masa, ketelusan, bekerjasama

RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

Contoh set menu sarapan atau minum petang dan resepi.
Guru menunjukkan beberapa contoh menu sarapan dan
minum petang.
Murid memilih satu contoh menu yang digemari untuk
sarapan atau minum petang.
Murid menghasilkan kad menu yang kreatif secara
kumpulan. Guru membimbing murid menjalankan aktiviti.
Murid membentangkan hasil kerja kumpulan.
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid menguasai kemahiran mengira kos bahan.
Set
induksi
Langka
h1
Langka
h2
Penutup

16
PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
________________________________________________________

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
6.0 SAINS RUMAH TANGGA

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

6.2 Menyediakan sajian
6.2.5 – 6.2.7
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Murid menyediakan bahan-bahan yang diperlukan, berdasarkan menu
yang telah dipilh.
2. Murid memasak dan menghidangkan sarapan atau minumpetang.
3. Murid membersih, mengemas, menyelenggara danmenyimpan alatan
Murid menyediakan bahan –bahan, memasak dan menghidangkan sajian
pilihan. Murid membersih, mengemas, menyenggara dan menyimpan alatan
1. Menyediakan bahan-bahan masakan.
2. Memasak dan menghidang sajian pilihan
3. Membersih, mengemas, menyenggara dan menyimpan alatan
Keusahawanan :EK2
Boleh menyiapkan tugasan dalam masa yang diberi.
Kreativiti
Penjanaan idea dan membuat kesimpulan.
Nilai murni Kerjasama, kebersihan, kesabaran, jimat cermat

RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM

17
BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

Bahan masakan, alatan memasak, alatan menghidang dan kelengkapan
membersih.
Guru menunjukkan contoh set peranggu meja untuk
Set
induksi menghidang.
Murid menyediakan bahan masakan yang diperlukan
Langka berdasarkan menu yang telah dipilih. Murid memasak
sajian sarapan atau minum petang dengan bimbingan
h1
guru.
Murid menghidang sajian yang telah disediakan. Murid
Langka
membersihkan alatan memasak, mengemaskan ruang
h2
memasak dan menyimpan alatan memasak.
Penutup Murid membentangkan hasil kerja kumpulan.
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid telah mempelajari tentang sanitasi penyediaan makanan
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
________________________________________________________

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
6.0 SAINS RUMAH TANGGA

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

6.3 Menghias dan Membungkus Makanan
6.3.1 – 6.3.3
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Memilih jenis hiasan dan pembungkus makanan yang sesuaidengan
makanan yang disediakan.
2. Menyatakan maklumat yang terdapat pada labelpembungkus.
3. Memilih pembungkus makanan yang sesuai denganmakanan.
Murid menyatakan bahan-banan untuk menghias makanan, jenis
pembungkus dan maklumat pada pembungkus.
Menyediakan pembungkus dan label makanan untuk pelajaran akan
datang.
Keusahawanan :EK3
Menumpul maklumat
Kreativiti
Menggunakan sumber altenatif
Nilai murni Kerjasama, kebersihan, kesabaran, jimat cermat

RINGKASAN
KEMAHIRAN
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
18
BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

Bahan masakan, alatan memasak, alatan menghidang dan kelengkapan
membersih.
Guru menunjukkan pelbagai bahan hiasan dan pembungkus
Set
induksi makanan.
Guru membimbing murid mengenalpasti bahan hiasan
Langka dan pembungkus yang sesuai. Guru meminta murid
menyatakan maklumat yang terdapat pada label
h1
pembungkus.
Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan untuk
Langka
menyediakan label makanan untuk kegunaan pembelajaran
h2
pada minggu hadapan.
Penutup Guru membuat rumusan.
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid pernah melihat pelbagai jenis hiasan pada makanan dan pembungkus
makanan.
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________
________________________________________________________

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI
MASA
(60 minit) 2 waktu
6.0 SAINS RUMAH TANGGA

KELAS
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

6.3 Menghias dan Membungkus Makanan
6.3.4
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menghias makanan dengan hiasan yang sesuai.
2. Membungkus makanan dengan pembungkus yang sesuai
Murid menghias dan membungkus makanan dengan cara yang betul.
1. Menghias dan membungkus makanan dengan pembungkus yang yang
sesuai.
2. Menghasilkan pembungkusan makanan yang menarik untuk tujuan
promosi.
3. Mengaplikasikan sanitasi dalam penyediaan danpembungkusan
makanan.
Keusahawanan :EK5
Prinsip keadilan, membahagikan tugas sama rata.
Kreativiti
Membuat jaringan social
Nilai murni Kerjasama, kebersihan, kesabaran, jimat cermat

RINGKASAN
KEMAHIRAN

ELEMEN MERENTAS
19
KURIKULUM

BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN

PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
PENGETAHUAN SEDIA
ADA MURID
REFLEKSI

Bahan-bahan hiasan makanan, Jenis –jenis pembungkusan, Peralatan
untuk menghias makanan
Guru menunjukkan contoh makanan yang telah
Set
induksi siapdibungkus
Langka Murid
diminta
berada
dalam
kumpulan
yang
h1
telahditetapkan pada pelajaran yang lepas.
Murid menghias makanan mengikut kreativiti
Langka
kumpulanmasing-masing. Murid membungkus makanan
h2
yang telah dihias
Murid mempersembahkan hasil kerja. Guru dan
Penutup muridmembuat penilaian ke atas hasil kerja setiap
kumpulan.
Guru menilai secara lisan.
Guru mengedarkan lembaran kerja
Amali projek/ hasil kerja
Murid telah mempelajari bahan hiasan dan jenis pembungkus makanan
pada pelajaran yang lepas.
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah.
_____ Orang murid memerlukan bimbingan
__________________________________________

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi

RANCANGAN PENGAJARAN 201
HARIAN 7

T5

________________________________________________________

20

i-THINK
 Peta Bulatan

 Peta Buih

 Peta Buih Berganda

 Peta Pokok

 Peta Dakap

 Peta Alir


 Peta Pelbagai Alir

 Peta Titi