RPH RBT Tahun 4 - Sumber Pendidikan RPH RBT TAHUN 4

(1)

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60minit)

TAJUK 1.0 ORGANISASI DAN KESELAMATAN BENGKEL

STANDARD KANDUNGAN

1.1 Mengenal pasti struktur organisasi bengkel

1.2 Mengenal pasti peraturan dan keselamatan bengkel STANDARD

PEMBELAJARAN 1.1.1-1.2.1

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Menyediakan struktur organisasi bengkel.

2. Menyatakan cara menyimpan alatan dan bahan dengan selamat. 3. Mengamalkan langkah keselamatan semasa menjalankan aktiviti. RINGKASAN Murid dapat mengenal pasti dan menyediakan struktur

organisasi bengkel serta dapat mengamalkan peraturan dan keselamatan bengkel.

KEMAHIRAN 1. Boleh berperanan dalam organisasi.

2. Mengamalkan langkah keselamatan semasa menjalankan aktiviti. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan(EK5) – Prinsip tanggungjawab sosial 2. Nilai murni – berdisiplin dan mematuhi peraturan BBM Carta Keselamatan, Kotak Pertolongan Cemas, Apron

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

Guru menceritakan kepentingan untuk melantik seorang pemimpin dalam sesebuah organisasi.

- Pemimpin sebagai contoh teladan kepada organisasi. Langkah 1

1. Guru menunjukkan satu contoh carta organisasi bengkel dan menerangkan tugas-tugas bagi setiap jawatan seperti

fomen, penolong fomen dan ketua kumpulan. (Rujuk 2.1) Langkah 2

1. Guru mengagihkan tugasan di bengkel seperti menyapu sampah, menyusun kerusi dan meja, memadam papan hitam dan menyusun alatan tangan berpandukan kumpulan yang telah ditetapkan. (Rujuk 2.1) 2. Guru mengedarkan lembaran peraturan dan keselamatan.

(Rujuk 2.2 dan 2.3)

3. Guru menerangkan peraturan dan keselamatan am, diri, alat dan bahan serta meminta murid untuk menampalkan ke dalam buku latihan. 4. Guru menerangkan kepentingan peti pertolongan cemas dan alat pemadam api. (Rujuk 2.6)

Penutup

Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini dan memberi penghargaan kepada murid yang dapat melengkapkan tugasan yang diberi.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru bertanya secara lisan/ mengedarkan lembaran kerja/ teori dan amali

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid telah didedahkan dengan peraturan-peraturan yang perlu dipatuhi di sekolah.

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

_________________________________________________

i-THINK 1


(2)

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS MASA (60 minit)

TAJUK 2.0 ASAS TEKNOLOGI

STANDARD

KANDUNGAN 2.1 Memasang dan membuka kit model berfungsi STANDARD

PEMBELAJARAN 2.1.1-2.1.3 OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Membaca manual dengan betul.

2. Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan dengan betul. 3. Menyatakan nama dan fungsi komponen kit model.

RINGKASAN Murid dapat membaca manual, mengenalpasti nama dan fungsi alatan tangan serta komponen kit model.

KEMAHIRAN 1. Membaca manual.

2. Menggunakan alatan dengan betul ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan (EK4) – pengetahuan teknologi

2. Kreativiti – menggunakan kaedah atau prosedur dengan mengenal pasti ciri-ciri yang betul

3. Nilai murni – bekerjasama, cermat dan bersungguh-sungguh BAHAN BANTU

MENGAJAR

Kit model, manual, carta, alatan tangan.

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

Guru mempamerkan kit model yang telah siap dipasang kepada murid.

Langkah 1

1. Guru mengedarkan kit model kepada setiap kumpulan. 2. Murid membaca dan memahami manual kit model dengan bimbingan guru.

( HOTS – mentafsir ) Langkah 2

1. Murid menyatakan nama, fungsi dan cara menggunakan alatan tangan dengan bimbingan guru.

2. Murid menyatakan nama dan fungsi komponen kit model seperti motor, gear, gandar, roda, kerangka, suis dan pemegang bateri dengan bimbingan guru.

Penutup

Murid dan guru bersama-sama menyanyikan lagu ‘ Papaku pulang dari kota’.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid telah mempelajari berkaitan dengan kit model dalam mata pelajaran Dunia Sains dan Teknologi.

REFLEKSI Objektif tercapai


(3)

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

_________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 2.0 ASAS TEKNOLOGI

STANDARD

KANDUNGAN 2.1 Memasang dan membuka kit model berfungsi STANDARD

PEMBELAJARAN

2.1.4-2.1.6

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1. Memasang komponen kit model berpandukan manual dengan betul. 2. Menguji kefungsian kit model.

3. Menyatakan cara yang betul untuk membuka dan menyimpan kit model. RINGKASAN Murid dapat memasang, membuka dan menyimpan kit model.

KEMAHIRAN 1. Membaca manual.

2. Menggunakan alatan tangan dengan betul.

3. Memasang, membuka dan menyimpan kit model dengan betul. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan (EK5) – mengamalkan nilai moral dan beretika. 2. Kreativiti – boleh mengendalikan komponen dengan selamat. 3. Nilai murni - bekerjasama, berhati-hati dan bertanggungjawab BAHAN BANTU

MENGAJAR

Manual, carta, kit model

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

1. Guru menunjukkan kit model yang berfungsi kepada murid.

2. Guru mengedarkan satu set kit model kepada setiap individu / kumpulan. Langkah

1. Murid membaca manual yang telah dibekalkan. Murid melakukan aktiviti memasang kit model berpandukan manual secara individu / berkumpulan. 2. Murid menguji kit model yang telah dipasang dan membuat pembaikan sekiranya tidak berfungsi.

( HOTS – menggabung idea dengan menggunakan pemikiran yang kreatif untuk menghasilkan idea )

Penutup

Murid membuka dan menyimpan kit model. Guru memberi penghargaan kepada kumpulan yang berjaya memasang kit model.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid telah mempelajari asas binaan kit model dalam mata pelajaran Dunia Sains dan Teknologi.

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

i-THINK 3


(4)

EKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 3.0 REKA BENTUK

STANDARD

KANDUNGAN 3.1 Mereka bentuk projek eksperimental STANDARD

PEMBELAJARAN

3.1.1-3.1.4

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Mengenal pasti masalah daripada situasi diberi guru. 2. Mengumpul maklumat daripada masalah yang dinyatakan. 3. Menghasilkan lakaran penjanaan idea.

4. Memilih lakaran bagi projek eksperimental.

RINGKASAN Murid akan dapat mengenal pasti masalah, mengumpul maklumat, menghasilkan lakaran penjanaan idea dan memilih lakaran projek eksperimental.

KEMAHIRAN 1. Mengumpulkan maklumat. 2. Membuat lakaran.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM

1. Keusahawanan (EK2) – Boleh menyenarai dan mengumpul maklumat. 2. Kreativiti dan inovasi – Boleh memberi banyak idea.

3. Nilai murni – Daya usaha BAHAN BANTU

MENGAJAR

Manual, bahan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

Set Induksi

Guru meletakkan seketul ais yang berada dalam bekas di atas meja. Murid diminta memerhatikan ais tersebut. Guru

menunjukkan gambar berkaitan bongkah ais. Langkah 1

Guru bertanya kepada murid apakah perubahan fizikal yang akan berlaku kepada ais pada suhu bilik.

Murid melakukan sesi sumbang saran untuk mendapatkan maklumat penyelesaian masalah.

(HOTS – menilai) Langkah 2

Guru meminta murid melakukan proses penjanaan idea dengan menghasilkan beberapa lakaran.

Murid membuat lakaran dan memilih lakaran terbaik sebagai projek eksperimental.

(HOTS – merekacipta) Penutup

Murid membuat rumusan tentang aktiviti yang telah dijalankan. PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid telah didedahkan dengan asas sains dan teknologi semasa belajar mata pelajaran Dunia Sains dan Teknologi.


(5)

MURID

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 3.0 REKA BENTUK

STANDARD

KANDUNGAN 3.1 Mereka bentuk projek eksperimental STANDARD

PEMBELAJARAN 3.1.5-3.1.6 OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Mengenal pasti jenis alatan dan bahan yang digunakan.

2. Membina projek eksperimental dengan menggunakan alatan dan bahan yang telah disenaraikan.

3. Membuat pengujian pada projek eksperimental yang telah dihasilkan. 4. Membuat penambahbaikan projek.

RINGKASAN Murid dapat menghasilkan projek eksperimental berdasarkan alatan dan bahan yang digunakan.

KEMAHIRAN 1. Membina projek eksperimental daripada bahan dan peralatan yang telah disenaraikan.

2. Menganalisis projek eksperimental daripada pengujian projek. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan (EK4) – membina projek eksperimental 2. Kreativiti dan iansoiv

3. Nilai murni – Berhati-hati BAHAN BANTU

MENGAJAR

Bahan sebenar.

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

Guru bertanyakan kepada murid alatan tangan yang pernah mereka lihat di rumah. Setelah itu, guru membuat imbasan semula mengenai lakaran pilihan yang telah dipilih murid pada pengajaran dan pembelajaran yang lalu.

Langkah 1

Murid menyenaraikan peralatan dan bahan yang sesuai dengan lakaran yang telah dipilih untuk menghasilkan projek eksperimental.

Murid menyediakan bahan dan peralatan yang akan digunakan dengan bimbingan guru.

Langkah 2

Murid membina dan menguji projek eksperimental dengan bantuan dan pemantauan guru.

Murid menganalisis daripada ujian yang dijalankan dan melakukan penambahbaikan jika perlu. (HOTS – membina dan menguji) Penutup

Murid membuat rumusan tentang aktiviti yang telah dijalankan. PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah melihat alatan dan bahan yang digunakan pada projek eksperimental ini.

i-THINK 5


(6)

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 3.0 REKA BENTUK

STANDARD

KANDUNGAN 3.1 Mereka bentuk projek eksperimental STANDARD

PEMBELAJARAN 3.1.7-3.1.8 OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Membuat persembahan projek secara lisan.

2. Mengumpulkan catatan dan lakaran mengenai projek eksperimental sebagai dokumentasi projek.

RINGKASAN Murid dapat mendokumentasi dan mempersembahkan projek eksperimental yang telah dibuat.

KEMAHIRAN 1. Berkomunikasi secara berkesan.

1. 2. Mendokumentasikan projek. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan (EK1) – berkomunikasi dengan baik. 2. Kreativiti dan ainsoi. v

3. Nilai murni – mengamalkan keselamatan 4. TMK – menggunakan perisian persembahan BAHAN BANTU

MENGAJAR

Bahan sebenar

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

Guru membuat imbasan semula mengenai projek eksperimental yang telah dipilih dan dibina oleh murid pada sesi pengajaran dan pembelajaran yang lalu. Langkah 1

Murid bersedia dengan projek eksperimental dan bahan dokumentasi yang telah dibuat untuk sesi persembahan projek.

Langkah 2

Murid mempersembahkan hasil projek masing-masing secara lisan.

Murid diberi galakan dan bimbingan untuk bersoal jawab dengan rakan mereka yang membuat persembahan. (HOTS – menilai idea)

Langkah 3

Murid mengumpulkan catatan dan lakaran mengenai projek eksperimental yang telah dibuat sebagai dokumentasi projek.

Penutup

Murid membuat rumusan tentang aktiviti yang telah dijalankan. PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah dilatih untuk berkomunikasi dengan baik.


(7)

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEK

STANDARD

KANDUNGAN 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar elektrik. STANDARD

PEMBELAJARAN

4.1.1-4.1.3

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Membaca manual dengan betul.

2. Menyatakan bahan bukan logam berdasarkan manual yang diberi. 3. Menentukan kos bahan dan komponen.

RINGKASAN Murid dapat memahami manual, menentukan bahan dan kos. KEMAHIRAN 1. Boleh membaca manual.

2. Mengenal pasti bahan yang akan digunakan.

3. Membuat anggaran kos berdasarkan maklumat guru ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan

EK1 - Boleh mencipta sesuatu EK3 – Membuat anggaran kos 2. Kreativiti dan Inovatif – menjana idea

3. Nilai murni – boleh berkomunikasi dengan baik BAHAN BANTU

MENGAJAR

Alatan tangan, bahan berkaitan, gambarajah projek

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set induksi

Guru bersoal jawab dengan murid mengenai kemudahan pencahayaan dirumah.

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk projek yang akan dibuat iaitu lampu tidur.

Langkah 1

- Murid dikehendaki membaca manual dengan bimbingan guru. - Murid mengenalpasti bahan utama projek.

Langkah 2

- Guru menerangkan jenis-jenis bahan bukan logam:

kayu, papan lapis, medium-density fibreboard (MDF), plastik dan mounting board.

Langkah 3

- Guru memberikan maklumat kos bahan mengikut harga semasa. - Guru menerangkan kaedah mengira kos .(Rujuk lampiran 3) - Murid membuat anggaran kos dengan cara yang betul.

i-THINK 7


(8)

Penutup

- Murid membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini dgn bimbingan guru. PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Penilaian secara lisan dilakukan pada akhir tajuk semasa proses pengajaran dan pembelajaran.

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEK

STANDARD

KANDUNGAN 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar elektrik. STANDARD

PEMBELAJARAN

4.1.4-4.1.5

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. Menyatakan nama dan fungsi alat tangan iaitu pita pengukur, pembaris keluli, sesiku L, pensel tukang kayu, gunting serba guna, gergaji puting, gergaji encong manual (manual mitre saw), apit G, gerudi mudah alih, gerimit, tukul warrington, tukul kuku kambing, pemotong sisi dan pelucut wayar.

2. Menyatakan bahan pengikat dan pencantum seperti paku, skru, glu, bol dan nat.

RINGKASAN Murid dapat menyatakan nama dan fungsi alat tangan dan memahami bahan pengikat dan pencantum seperti paku, skru, glu, bol dan nat. KEMAHIRAN 1. Boleh menggunakan semua alatan tangan dengan cara yang betul.

2. Membezakan penggunaan bahan pengikat dan pencantum. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan (EK4) – Pengetahuan tentang teknologi 2. Nilai murni - Bertanggungjawab

BAHAN BANTU MENGAJAR

Gambarajah, bahan, alatan tangan

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set induksi

1. Guru mempamerkan beberapa alat tangan di atas meja.

2. Guru bertanya kepada murid bagaimana cara memotong wayar dan alat tangan yang manakah paling sesuai. Langkah 1

1. Murid dengan bimbingan guru menyediakan alatan tangan di atas meja. 2. Murid meyatakan nama serta fungsi alatan tangan.

Langkah 2

1. Murid menggunakan alatan tangan dengan teknik yang betul bersama bahan yang disediakan. 2. Guru membimbing murid yang menghadapi masalah dalam penggunaan alatan tangan. Langkah 3

1. Guru menerangkan bahan pengikat dan pencantum serta kegunaannya. 2. Murid menyatakan contoh bahan pengikat dan pencantum.

Penutup:

1. Murid dengan bimbingan guru merumus kembali pelajaran pada hari ini. 2. Murid menjawab soalan dari lembaran kerja.


(9)

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid telah diperkenalkan kepada peralatan dan bahan semasa di rumah. REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEK

STANDARD

KANDUNGAN 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar elektrik STANDARD

PEMBELAJARAN

4.1.6-4.1.7

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Menyediakan alatan dan bahan berpandukan manual

2. Mengukur, menanda dan memotong bahan dengan kaedah yang betul. RINGKASAN Murid dapat menyediakan bahan dan alatan untuk melakukan aktiviti mengukur,

menanda dan memotong bahan dengan cara yang betul . KEMAHIRAN 1. Mengenalpasti bahan dan alatan tangan

2. Mengukur dengan tepat menggunakan pembaris keluli dan pita ukur. 3. Menanda garisan bersudut tepat menggunakan sesiku L.

4. Memotong kayu dengan tepat menggunakan gergaji puting/ gergaji rencong. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan (EK 1) - Berorientasikan Pencapaian 2. Kreativiti dan Inovatif

3. Nilai Murni – mengamalkan langkah keselamatan BAHAN BANTU

MENGAJAR Alatan tangan sebenar, Bahan sebenar, carta AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set induksi

Guru menggunakan pengetahuan sedia ada murid berkaitan alatan tangan pada pelajaran yang lepas.

Langkah 1

1. Murid merujuk kepada manual untuk menyediakan bahan.

2. Murid menyenaraikan alatan dan bahan yang diperlukan untuk projek. Langkah 2

1. Murid menyediakan alatan dan bahan yang diperlukan.

2. Murid melakukan aktiviti mengukur kayu menggunakan pembaris keluli/pita ukur.

3. Murid menanda garis bersudut tepat menggunakan sesiku L

4. Guru menunjukkan cara memotong kayu dengan menggunakan gergaji putting/gergaji rencong manual

5. Murid melakukan kerja memotong pada kayu yang telah ditanda. Penutup

Guru membuat rumusan pada semua hasil kerja murid

i-THINK 9


(10)

Penyelenggaraan bengkel –  murid membersihkan bengkel, menyimpan, membersihkan alatan dan menyimpan bahan projek.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid sudah mempelajari kemahiran proses sains iaitu mengukur menggunakan nombor dalam matapelajaran Dunia Sains dan Teknologi

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEK

STANDARD

KANDUNGAN 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar elektrik. STANDARD

PEMBELAJARAN

4.1.8

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. Memasang bahan projek menggunakan pengikat dan pencantum. RINGKASAN Murid dapat mengenali dan memasang bahan pengikat dan pencantum. KEMAHIRAN 1. Memasang pengikat dan pencantum dengan kemas.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM

1. Keusahawanan EK 4- Merancang sesuatu projek dengan teliti 2. Kreativiti dan inovatif – boleh mencipta.

3. Nilai murni - bekerjasama dan bersabar. BAHAN BANTU

MENGAJAR

Pengikat, pencantum, manual projek

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set induksi

1. Guru bersoaljawab dengan murid mengenai cara-cara sesuatu projek itu dibina.

2. Guru mencungkil pengetahuan murid berkaitan dengan bahan pengikat dan pencantum.

Langkah 1

1. Guru menunjuk dan menerangkan nama bahan pencantum seperti paku, skru, glu, bolt dan nat kepada murid sebagai mengimbas kembali tajuk yang lepas.

2. Guru menunjukkan contoh cantuman tersebut yang terdapat di dalam bengkel.

Langkah 2

1. Guru menunjukkan cara membuat cantuman mengikut jenis bahan. 2. Murid membuat proses cantuman kayu dengan menggunakan paku panel. (HOTS – mengaplikasi)

Penutup

Murid membuat rumusan dan penilaian dengan bimbingan guru.


(11)

Penyelengaraan bengkel –  murid membersihkan bengkel, menyimpan dan membersihkan alatan, menyimpan bahan projek.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid sudah mempelajari kemahiran manipulatif dalam mengguna dan mengendalikan peralatan dengan selamat.

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEK

STANDARD KANDUNGAN

4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar elektrik.

STANDARD PEMBELAJARAN

4.1.9

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. Membuat kemasan projek menggunakan cat sembur dengan cara yang betul. 2. Membuat kemasan menggunakan pelekat dengan kemas.

RINGKASAN Murid boleh membuat kerja kemasan dengan betul KEMAHIRAN 1. Mengecat dengan cat sembur

2. Membuat kemasan menggunakan pelekat. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan

EK3 - Melaksana projek mengikut langkah-langkah yang telah disediakan. - Daya kreativiti dan inovasi.

2. Nilai murni - Kerjasama, kebersihan, jimat cermat BAHAN BANTU

MENGAJAR

Cat sembur, pelekat

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

1. Guru menunjukkan contoh projek yang telah siap tetapi berbeza cara kemasannya.

2. Guru dan murid bersoaljawab kepentingan membuat kemasan. Langkah 1

1. Guru membuat tunjuk cara tentang penggunaan cat sembur dan pelekat. 2. Murid menggunakan kertas las untuk melicinkan permukaan kayu.(HOTS – aplikasi)

3. Bersihkan permukaan kayu daripada habuk dan kotoran. Langkah 2

i-THINK 11


(12)

1. Murid melakukan kemasan menggunakan cat semburan atau pelekat pada permukaan projek. (HOTS – mereka cipta)

2. Murid menampal pelekat pada projek mengikut kreativiti. Penutup

Murid membuat rumusan pada hasil kerja. PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah mewarna lukisan atau mengecat rumah. REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEK

STANDARD KANDUNGAN

4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dan litar elektrik

STANDARD PEMBELAJARAN

4.1.10-4.1.12

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Menyatakan nama, simbol dan fungsi komponen. 2. Membuat penyambungan litar.

3. Membaca litar skematik dan litar bergambar.

RINGKASAN Murid dapat mengenal komponen elektrik serta boleh memasang litar berdasarkan litar skematik dan litar bergambar.

KEMAHIRAN 1. Menggunakan alatan tangan dengan betul. 2. Memasang komponen elektrik pada litar. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan EK1 - Berdaya tahan

- Kesanggupan belajar daripada kesilapan. 2. Nilai murni - Berhati-hati

- Kerjasama - Kebersihan BAHAN BANTU

MENGAJAR

Litar, alatan tangan, bahan

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

1. Menunjukkan lampu suluh kepada murid.

2. Bersoal jawab dengan murid tentang lampu suluh dan komponen yang terdapat pada lampu suluh.

Langkah 1

1. Guru menyatakan nama, fungsi dan simbol komponen elektrik . 2. Guru menunjuk cara pemasangan litar kepada murid.


(13)

Langkah 2

1. Murid memahami litar bergambar penyambungan litar elektrik. 2. Murid menyediakan bahan dan alatan.

3. Murid membuat penyambungan litar. ( HOTS – merekacipta) Langkah 3

1. Menyemak sambungan litar.(HOTS – menilai) 2. Menguji kefungsian litar (HOTS – menilai) 3. Membuat penambahbaikan jika perlu Penutup

1. Mengemas dan menyimpan alatan dan bahan. PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah menggunakan lampu suluh REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 4.0 PENGHASILAN PROJEK

STANDARD

KANDUNGAN 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dan litar elektrik STANDARD

PEMBELAJARAN

4.1.13-4.1.15

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Membuat penyambungan litar

2. Menguji kefungsian litar

3. Membuat penyelenggaraan dan penyimpanan peralatan

RINGKASAN Murid boleh menyambung litar berdasarkan litar skematik dan litar bergambar. KEMAHIRAN 1. Menggunakan alat tangan dengan betul.

2. Menyambung litar pada projek. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

Keusahawanan

EK1 - Berani mengambil risiko, kesanggupan belajar daripada kesilapan. Nilai murni – bekerjasama, jimat cermat, mengutamakan kebersihan BAHAN BANTU

MENGAJAR

Bahan dan alatan tangan, lukisan skematik dan bergambar

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

1. Guru menunjukkan pelbagai bentuk lampu tidur kepada murid. 2. Guru bersoal jawab tentang penggunaannya kepada murid. Langkah 1

1. Guru menunjukkan contoh projek yang telah siap dibina kepada murid.

i-THINK 13


(14)

2. Guru menunjukkan pada murid cara pemasangan litar projek lampu kecemasan.

Langkah 2

1. Murid memahami litar bergambar bagi pemasangan litar elektrik pada projek berpandukan manual. (HOTS – merekacipta)

2. Murid menyediakan bahan dan alatan.

3. Murid membuat pemasangan litar pada projek. (HOTS- menilai) Langkah 3

1. Murid menyemak sambungan litar.

2. Murid menguji kefungsian litar. (HOTS- menilai) 3. Murid membuat pembaikan jika perlu

Penutup

1. Murid membuat rumusan berkaitan aktiviti pada hari ini. 2. Murid mengemas dan menyimpan alatan dan bahan. PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah melihat dan menggunakan lampu meja. REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGA

STANDARD

KANDUNGAN 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan STANDARD

PEMBELAJARAN

6.1.1 – 6.1.3

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya. 2. *Mengenal pasti alatan jahitan.

3. Menyatakan jenis bahan jahitan.

RINGKASAN Murid dapat menyatakan contoh artikel jahitan serta dapat mengenal pasti alatan jahitan dan menyatakan jenis bahan jahitan dengan betul.

KEMAHIRAN 1. Menamakan alatan jahitan. 2. Menyatakan jenis bahan jahitan. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan: (EK3) – berjaya menjalankan tugasan mengikut perancangan

2. Kreativiti & Inovatif – boleh menjana idea 3. Nilai murni -Jimat cermat, keselamatan 4. Pendidikan Alam Sekitar

BAHAN BANTU Bahan sebenar, borang pengiraan kos bahan.


(15)

MENGAJAR AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

1. Guru menunjukkan beberapa contoh artikel jahitan. 2. Guru bersoal jawab dengan murid:

Langkah 1

1. Guru mengedarkan alatan jahitan bagi setiap kumpulan iaitu gunting kertas, gunting fabrik, pembaris lurus, pita ukur, roda surih, kertas karbon tukang jahit, peretas jahitan, jarum peniti, kapur tukang jahit, dan jarum jahit tangan.

2. Guru memperkenalkan setiap alatan jahitan dan kegunaannya. Langkah 2

Guru menerangkan jenis bahan jahitan iaitu fabrik dan benang sambil mengedarkan contoh bahan itu.

Penutup

1. Murid dan guru merumuskan isi pelajaran yang telah dipelajari hari ini. 2. Formen mengarahkan ketua kumpulan mengumpul dan memulangkan semula alatan jahitan.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah melihat dan memiliki contoh-contoh artikel yang dinyatakan. Murid juga pernah melihat dan memiliki alatan jahitan seperti gunting fabrik, jarum jahit, jarum peniti, pita pengukur, fabrik dan benang,

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGA

STANDARD

KANDUNGAN 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan STANDARD

PEMBELAJARAN

6.1.4

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Menyatakan jenis mata jahitan tangan.

2. Menyatakan kegunaan mata jahitan tangan. 3. Menjahit mata jahitan tangan.

RINGKASAN Murid dapat menjalankan kerja amali menjahit mata jahitan tangan iaitu jahitan kia, jelujur kasar dan jelujur halus dengan bimbingan guru.

KEMAHIRAN 1. Menjahit mata jahitan tangan pada kepingan fabrik contoh. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan

EK1 – Berdaya tahan, Murid tidak berputus asa 2. Pendidikan Alam Sekitar

3. Nilai murni – patriotism, keselamatan, tekun

i-THINK 15


(16)

BAHAN BANTU MENGAJAR

Contoh jahitan tangan, pakaian sekolah, kit alatan jahitan

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

1.Guru menunjukkan 2 helai pakaian sekolah dan bertanya murid. Langkah 1

Guru menunjukkan contoh mata jahitan tangan dan menerangkan kegunaannya.

Langkah 2

1. Guru menunjuk cara menjahit mata jahitan tangan dalam kumpulan kecil. 2. Guru juga mempamerkan gambar rajah cara menjahit mata jahitan dengan berbantukan komputer.

Langkah 3

Fomen mengedarkan alatan dan bahan mengikut kumpulan. Langkah 4

Murid menjalankan aktiviti menjahit dengan bimbingan guru. Penutup

1. Murid mempamerkan hasil kerja dan memberi komen 2. Guru memberi komen dan pujian hasil kerja murid. PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah melihat ibu/tukang jahit menjahit jahitan tangan pada fabrik.

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGA

STANDARD

KANDUNGAN 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan STANDARD

PEMBELAJARAN

6.1.5-6.1.7

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Memilih arktiel jahitan.

2. Menyediakan alatan dan bahan.

3. Menyusun atur pola, menggunting fabrik dan memindahkan tanda pola. RINGKASAN Guru dan murid membincangkan contoh artikel yang akan dijahit dengan

panduan manual yang diberi. Murid akan memilih alatan dan bahan yang akan digunakan. Seterusnya cara menyusun- memindahkan tanda pola.

KEMAHIRAN 1. Menyusun atur pola.


(17)

2. Menggunting fabrik. 3. Memindah tanda pola. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan

EK3 - Melaksana projek mengikut langkah-langkah yang disediakan. -Murid berupaya menjalankan tugasan mengikut Perancangan. 2. Nilai murni – teliti, tekun, sistematik

3. Pendidikan Alam Sekitar- kitar semula dan kebersihan BAHAN BANTU

MENGAJAR

Contoh artikel, kit alatan jahitan, bahan-bahan alatan

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

1. Guru menunjukkan satu contoh artikel yang telah siap dijahit dan mengajukan soalan kepada murid.

Langkah 1

1. Guru mempamerkan beberapa contoh artikel bersama manual.

2. Murid memilih manual artikel, alatan dan bahan dengan bimbingan guru. Langkah 2

Guru menunjuk cara:

1. Menyusun atur pola di atas fabrik.

2. Menggunting fabrik. Memindahkan tanda pola ke fabrik Langkah 3

1. Murid menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru.

2. Murid menyimpan fabrik yang telah siap digunting ke dalam bekas berlabel yang disediakan.

Penutup

Murid diminta menceritakan pengalaman pembelajaran pada hari ini. PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah melihat alatan dan bahan jahitan di rumah dan di pasar raya. REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGA

STANDARD

KANDUNGAN 6.1. Menghasilkan Artikel Jahitan STANDARD

PEMBELAJARAN 6.1.8

OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

Menjahit satu contoh artikel dengan menggunakan jahitan tangan.

RINGKASAN Murid dapat menjahit artikel jahitan yang dipilih dengan menggunakan jahitan tangan.

i-THINK 17


(18)

KEMAHIRAN Menjahit satu artikel menggunakan jahitan kia, jahitan jelujur kasar dan jahitan jelujur halus dengan langkah yang betul.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM

1. Keusahawanan

EK4 – Menggunakan sumber yang pelbagai/ sumber alternatif/ sumber kitar semula. Murid boleh menggunakan sumber alternatif/ bahan kitar semula untuk menghasilkan sesuatu produk .

2. Nilai murni – sistematik, teliti, berhati-hati 3. Pendidikan alam sekitar

BAHAN BANTU MENGAJAR

Carta alatan tangan, kit alatan jahitan, bahan jahitan

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

Guru menunjukkan satu contoh artikel yang telah siap digunting mengikut pola yang dipilih.

Langkah 1

Formen membantu guru mengedarkan semula kepingan fabric yang telah siap digunting mengikut nama.

Langkah 2

Guru menggunakan LCD untuk mengimbas semula cara menjahit mata jahitan tangan.

Langkah 3

1. Murid menjahit artikel jahitan artikel dengan panduan LCD 2. Guru membimbing murid menjahit artikel.

Penutup

Hasil kerja murid di pamerkan dan murid memberi komen. Guru memberi pujian kepada murid yang menghasilkan jahitan yang kemas. Guru meminta murid melayari internet/ mengumpul gambar bahan hiasan dari majalah untuk pelajaran akan dating.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid telah mempelajari jahitan tangan pada pelajaran yang lepas. REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu

TAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGA

STANDARD

KANDUNGAN

6.1. Menghasilkan Artikel Jahitan

STANDARD

PEMBELAJARAN 6.1.9 – 6.1.11

OBJEKTIF

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


(19)

PEMBELAJARAN

1. Menyatakan jenis bahan hiasan

2. Memilih bahan hiasan mengikut artikel

3. Menghias artikel dengan bahan hiasan yang dipilih.

RINGKASAN

Murid dapat memilih dan menghias artikel dengan bahan hiasan yang

sesuai.

KEMAHIRAN

1. Menyatakan bahan hiasan

2. Memilih bahan hiasan yang sesuai

3. Menghias artikel dengan bahan hiasan yang dipilih

ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan

EK 1 – Daya kreatif dan inovasi, Murid boleh mencipta atau mereka cipta

2. Kreativiti dan inovasi – mereka cipta atau memilih idea terbaik.

3. Nilai murni – berhati-hati, teliti, berdikari, jimat cermat

BAHAN BANTU

MENGAJAR

Kit alatan jahitan, contoh bahan hiasan

AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

Guru menunjukkan dua contoh artikel (satu artikel dihias, satu artikel

tanpa hiasan). Murid diminta membanding beza artilkel jahitan

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.

Langkah 1

1. Guru menunjukkan pelbagai jenis bahan hiasan.

2. Guru menerangkan pelbagai jenis bahan hiasan dan kesesuaiannya

Langkah 2

Guru menerangkan dan menunjuk cara menghias artikel.

Langkah 3

1. Murid memilih bahan hiasan yang sesuai mengikut artikel yang dipilih.

2. Murid menjahit dan menghias artikel dengan bahan hiasan.

Penutup

1. Murid mempamerkan hasil kerja.

2. Murid menceritakan secara ringkas tentang hasil kerja mereka.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA

ADA MURID

Murid pernah melihat bahan hiasan pada pakaian dan yang dijual di

kedai atau pasar raya.

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

i-THINK 19


(1)

2. Guru menunjukkan pada murid cara pemasangan litar projek lampu kecemasan.

Langkah 2

1. Murid memahami litar bergambar bagi pemasangan litar elektrik pada projek berpandukan manual. (HOTS – merekacipta)

2. Murid menyediakan bahan dan alatan.

3. Murid membuat pemasangan litar pada projek. (HOTS- menilai) Langkah 3

1. Murid menyemak sambungan litar.

2. Murid menguji kefungsian litar. (HOTS- menilai) 3. Murid membuat pembaikan jika perlu

Penutup

1. Murid membuat rumusan berkaitan aktiviti pada hari ini. 2. Murid mengemas dan menyimpan alatan dan bahan.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah melihat dan menggunakan lampu meja. REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu TAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGA

STANDARD

KANDUNGAN 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan STANDARD

PEMBELAJARAN

6.1.1 – 6.1.3 OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya. 2. *Mengenal pasti alatan jahitan.

3. Menyatakan jenis bahan jahitan.

RINGKASAN Murid dapat menyatakan contoh artikel jahitan serta dapat mengenal pasti alatan jahitan dan menyatakan jenis bahan jahitan dengan betul.

KEMAHIRAN 1. Menamakan alatan jahitan. 2. Menyatakan jenis bahan jahitan. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan: (EK3) – berjaya menjalankan tugasan mengikut perancangan

2. Kreativiti & Inovatif – boleh menjana idea 3. Nilai murni -Jimat cermat, keselamatan 4. Pendidikan Alam Sekitar

BAHAN BANTU Bahan sebenar, borang pengiraan kos bahan. i-THINK


(2)

MENGAJAR AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

1. Guru menunjukkan beberapa contoh artikel jahitan. 2. Guru bersoal jawab dengan murid:

Langkah 1

1. Guru mengedarkan alatan jahitan bagi setiap kumpulan iaitu gunting kertas, gunting fabrik, pembaris lurus, pita ukur, roda surih, kertas karbon tukang jahit, peretas jahitan, jarum peniti, kapur tukang jahit, dan jarum jahit tangan.

2. Guru memperkenalkan setiap alatan jahitan dan kegunaannya. Langkah 2

Guru menerangkan jenis bahan jahitan iaitu fabrik dan benang sambil mengedarkan contoh bahan itu.

Penutup

1. Murid dan guru merumuskan isi pelajaran yang telah dipelajari hari ini. 2. Formen mengarahkan ketua kumpulan mengumpul dan memulangkan semula alatan jahitan.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah melihat dan memiliki contoh-contoh artikel yang dinyatakan. Murid juga pernah melihat dan memiliki alatan jahitan seperti gunting fabrik, jarum jahit, jarum peniti, pita pengukur, fabrik dan benang,

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu TAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGA

STANDARD

KANDUNGAN 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan STANDARD

PEMBELAJARAN

6.1.4 OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Menyatakan jenis mata jahitan tangan.

2. Menyatakan kegunaan mata jahitan tangan. 3. Menjahit mata jahitan tangan.

RINGKASAN Murid dapat menjalankan kerja amali menjahit mata jahitan tangan iaitu jahitan kia, jelujur kasar dan jelujur halus dengan bimbingan guru.

KEMAHIRAN 1. Menjahit mata jahitan tangan pada kepingan fabrik contoh. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan

EK1 – Berdaya tahan, Murid tidak berputus asa 2. Pendidikan Alam Sekitar

3. Nilai murni – patriotism, keselamatan, tekun

i-THINK 15


(3)

BAHAN BANTU MENGAJAR

Contoh jahitan tangan, pakaian sekolah, kit alatan jahitan AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

1.Guru menunjukkan 2 helai pakaian sekolah dan bertanya murid. Langkah 1

Guru menunjukkan contoh mata jahitan tangan dan menerangkan kegunaannya.

Langkah 2

1. Guru menunjuk cara menjahit mata jahitan tangan dalam kumpulan kecil. 2. Guru juga mempamerkan gambar rajah cara menjahit mata jahitan dengan berbantukan komputer.

Langkah 3

Fomen mengedarkan alatan dan bahan mengikut kumpulan. Langkah 4

Murid menjalankan aktiviti menjahit dengan bimbingan guru. Penutup

1. Murid mempamerkan hasil kerja dan memberi komen 2. Guru memberi komen dan pujian hasil kerja murid. PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah melihat ibu/tukang jahit menjahit jahitan tangan pada fabrik.

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu TAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGA

STANDARD

KANDUNGAN 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan STANDARD

PEMBELAJARAN

6.1.5-6.1.7 OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Memilih arktiel jahitan.

2. Menyediakan alatan dan bahan.

3. Menyusun atur pola, menggunting fabrik dan memindahkan tanda pola. RINGKASAN Guru dan murid membincangkan contoh artikel yang akan dijahit dengan

panduan manual yang diberi. Murid akan memilih alatan dan bahan yang akan digunakan. Seterusnya cara menyusun- memindahkan tanda pola.

KEMAHIRAN 1. Menyusun atur pola.

i-THINK 16


(4)

2. Menggunting fabrik. 3. Memindah tanda pola. ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan

EK3 - Melaksana projek mengikut langkah-langkah yang disediakan. -Murid berupaya menjalankan tugasan mengikut Perancangan. 2. Nilai murni – teliti, tekun, sistematik

3. Pendidikan Alam Sekitar- kitar semula dan kebersihan BAHAN BANTU

MENGAJAR

Contoh artikel, kit alatan jahitan, bahan-bahan alatan AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

1. Guru menunjukkan satu contoh artikel yang telah siap dijahit dan mengajukan soalan kepada murid.

Langkah 1

1. Guru mempamerkan beberapa contoh artikel bersama manual.

2. Murid memilih manual artikel, alatan dan bahan dengan bimbingan guru. Langkah 2

Guru menunjuk cara:

1. Menyusun atur pola di atas fabrik.

2. Menggunting fabrik. Memindahkan tanda pola ke fabrik Langkah 3

1. Murid menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru.

2. Murid menyimpan fabrik yang telah siap digunting ke dalam bekas berlabel yang disediakan.

Penutup

Murid diminta menceritakan pengalaman pembelajaran pada hari ini. PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah melihat alatan dan bahan jahitan di rumah dan di pasar raya. REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu TAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGA

STANDARD

KANDUNGAN 6.1. Menghasilkan Artikel Jahitan STANDARD

PEMBELAJARAN 6.1.8 OBJEKTIF

PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

Menjahit satu contoh artikel dengan menggunakan jahitan tangan.

RINGKASAN Murid dapat menjahit artikel jahitan yang dipilih dengan menggunakan jahitan tangan.

i-THINK 17


(5)

KEMAHIRAN Menjahit satu artikel menggunakan jahitan kia, jahitan jelujur kasar dan jahitan jelujur halus dengan langkah yang betul.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM

1. Keusahawanan

EK4 – Menggunakan sumber yang pelbagai/ sumber alternatif/ sumber kitar semula. Murid boleh menggunakan sumber alternatif/ bahan kitar semula untuk menghasilkan sesuatu produk .

2. Nilai murni – sistematik, teliti, berhati-hati 3. Pendidikan alam sekitar

BAHAN BANTU MENGAJAR

Carta alatan tangan, kit alatan jahitan, bahan jahitan AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

Guru menunjukkan satu contoh artikel yang telah siap digunting mengikut pola yang dipilih.

Langkah 1

Formen membantu guru mengedarkan semula kepingan fabric yang telah siap digunting mengikut nama.

Langkah 2

Guru menggunakan LCD untuk mengimbas semula cara menjahit mata jahitan tangan.

Langkah 3

1. Murid menjahit artikel jahitan artikel dengan panduan LCD 2. Guru membimbing murid menjahit artikel.

Penutup

Hasil kerja murid di pamerkan dan murid memberi komen. Guru memberi pujian kepada murid yang menghasilkan jahitan yang kemas. Guru meminta murid melayari internet/ mengumpul gambar bahan hiasan dari majalah untuk pelajaran akan dating.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid telah mempelajari jahitan tangan pada pelajaran yang lepas. REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS MASA (60 minit) 2 waktu TAJUK 6.0 SAINS RUMAH TANGGA

STANDARD

KANDUNGAN

6.1. Menghasilkan Artikel Jahitan

STANDARD

PEMBELAJARAN 6.1.9 – 6.1.11

OBJEKTIF

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

i-THINK 18


(6)

PEMBELAJARAN

1. Menyatakan jenis bahan hiasan

2. Memilih bahan hiasan mengikut artikel

3. Menghias artikel dengan bahan hiasan yang dipilih.

RINGKASAN

Murid dapat memilih dan menghias artikel dengan bahan hiasan yang

sesuai.

KEMAHIRAN

1. Menyatakan bahan hiasan

2. Memilih bahan hiasan yang sesuai

3. Menghias artikel dengan bahan hiasan yang dipilih

ELEMEN MERENTAS

KURIKULUM

1. Keusahawanan

EK 1 – Daya kreatif dan inovasi, Murid boleh mencipta atau mereka cipta

2. Kreativiti dan inovasi – mereka cipta atau memilih idea terbaik.

3. Nilai murni – berhati-hati, teliti, berdikari, jimat cermat

BAHAN BANTU MENGAJAR

Kit alatan jahitan, contoh bahan hiasan AKTIVITI

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Set Induksi

Guru menunjukkan dua contoh artikel (satu artikel dihias, satu artikel

tanpa hiasan). Murid diminta membanding beza artilkel jahitan

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.

Langkah 1

1. Guru menunjukkan pelbagai jenis bahan hiasan.

2. Guru menerangkan pelbagai jenis bahan hiasan dan kesesuaiannya

Langkah 2

Guru menerangkan dan menunjuk cara menghias artikel.

Langkah 3

1. Murid memilih bahan hiasan yang sesuai mengikut artikel yang dipilih.

2. Murid menjahit dan menghias artikel dengan bahan hiasan.

Penutup

1. Murid mempamerkan hasil kerja.

2. Murid menceritakan secara ringkas tentang hasil kerja mereka.

PENIILAIAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Guru menilai secara lisan.

Guru mengedarkan lembaran kerja Amali projek/ hasil kerja

PENGETAHUAN SEDIA

ADA MURID

Murid pernah melihat bahan hiasan pada pakaian dan yang dijual di

kedai atau pasar raya.

REFLEKSI Objektif tercapai

_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan

__________________________________________ ________________________________________________________

i-THINK 19