Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas Semester : 5 lima II dua
Pertemuan Ke : 1-2
Alokasi Waktu : 4 X 35 menit
Standar Kompetensi : Mampu membaca, memahami serta menanggapi berbagai
bentuk dan jenis wacana tulis teks dengan membaca intensif, membaca puisi, dan membacakan dongeng.
I. Kompetensi Dasar : Membaca dalam hati maca jero hate
II. Indikator :
Maca dina jero hate wacana sempalan tina novel bari tuluy diilo Nyangkeum eusi wacana
Ngajawab pananya anu aya patalina jeung wacana Nyaritakeun eusi wacana ku basa sorangan
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca dalam hati IV. Materi Ajar : Membaca dalam hati
V.
Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran
:
Kegiatan Awal Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu
pupuh. Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.
Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti
Siswa maca dina jero hate wacana sempalan tina novel bari tuluy diilo dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.
Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan latihan jeung panugasan. Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung wacana dina jero kagiatan tanya jawab
jeung latihan. Siswa nyaritakeun eusi wacana ku basa sorangan dina jero kagiatan ceramah jeung
panugasan.
Kegiatan Akhir Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk membaca wacana lain dalam hati sebagai tindak lanjut kegiatan.
VII. AlatBahanSumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Wacana,
Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.
VIII. Penilaian Teknik
tes dan non-tes Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen
Baca dina jero hate wacana sempalan tina novel bari tuluy diilo Coba cangkeumkeun eusi wacana
Jawab pananya anu aya patalina jeung wacana Caritakeun eusi wacana ku basa sorangan
1
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran
: Basa Sunda Kelas Semester
: 5 lima II dua Pertemuan Ke
: 3-4 Alokasi Waktu
: 4 X 35 menit
Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami serta menanggapi berbagai
jenis wacana lisan yang berupa penjelasan narasumber, pesan melalui telefon, dan pembacaan cerita pendek.
I. Kompetensi Dasar : Menyimak pembacaan cerita pendek
II. Indikator :
Ngaregepkeun hiji carita pondok nu keur dibaca Nerangkeun eusina carita pondok
Nyebutkeun rupa-rupa ngaran sato atawa barang anu luyu jeung gambar Nyaritakeun deui carita pondok make basa sorangan
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak cerita pendek
IV. Materi Ajar : Cerita pendek
V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan,
VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :