Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran
: Basa Sunda Kelas Semester
: 5 lima II dua Pertemuan Ke
: 3-4 Alokasi Waktu
: 4 X 35 menit
Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami serta menanggapi berbagai
jenis wacana lisan yang berupa penjelasan narasumber, pesan melalui telefon, dan pembacaan cerita pendek.
I. Kompetensi Dasar : Menyimak pembacaan cerita pendek
II. Indikator :
Ngaregepkeun hiji carita pondok nu keur dibaca Nerangkeun eusina carita pondok
Nyebutkeun rupa-rupa ngaran sato atawa barang anu luyu jeung gambar Nyaritakeun deui carita pondok make basa sorangan
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak cerita pendek
IV. Materi Ajar : Cerita pendek
V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan,
VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :
Kegiatan Awal Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu
pupuh. Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.
Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti
Siswa ngaregepkeun hiji carita pondok nu keur dibaca dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.
Siswa nerangkeun eusina carita pondok dina jero kagiatan ceramah jeung latihan. Siswa nyebutkeun rupa-rupa ngaran sato atawa barang anu luyu jeung gambar dina jero
kagiatan ceramah jeung panugasan. Siswa nyaritakeun deui carita pondok make basa sorangan dina jero kagiatan ceramah
jeung panugasan. Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. Siswa diberi tugas untuk mendengarkan cerita pendek yang lainnya sebagai tindak
lanjut.
VII. AlatBahanSumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Cerita
pendek, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.
VIII. Penilaian Teknik
tes dan non-tes Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen Cobi regepkeun hiji carita pondok nu keur dibaca
Terangkeun eusina carita pondok eta Sebutkeun rupa-rupa ngaran sato atawa barang anu luyu jeung gambar
Caritakeun deui carita pondok make basa sorangan
2
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran
: Basa Sunda Kelas Semester
: 5 lima II dua Pertemuan Ke
: 6-7 Alokasi Waktu
: 4 X 35 menit
Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan
secara tertulis dalam menulis narasi, melaporkan, dan menulis kejadian actual dan menulis pengumuman.
I. Kompetensi Dasar : Menyusun paragraf
II. Indikator :
Ngajelaskeunyen hiji paragraph diwangun kusababaraha kalimah Nyusun sababaraha kalimah jadi hiji pragraf nu ngaguluyur
Ngalengkeupan hiji paragraph ku kalimah-kalimah anu merenah
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis paragraf
IV. Materi Ajar : Menyusun paragraf
V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan,
VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :