RPT Pendidikan Moral Tingkatan 3 - Sumber Pendidikan RPT PM T3 2018 KBSM

Pendidikan Moral
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran
Kurikulum Bersepadu Sekolah Menengah

Tingkatan 3
2018
Disediakan oleh:
Jerome Lim Yew Siong

SMKBK

2

RPT/PM/T3/2018

Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 3 2018
[ Semester 1 ]
Minggu
1
2/1/18
5/1/18


Minggu
2
8/1/18
12/1/18

Minggu
3
15/1/18
19/1/18

Pendedahan Sukatan Pelajaran dan Bidang Pembelajaran Pendidikan Moral Tingkatan 3
Bidang Pembelajaran1:
Nilai Berkaitan dengan
Perkembangan Diri
1.1 Kepercayaan Kepada Tuhan
Keyakinan wujudnya Tuhan
sebagai pencipta alam dan
mematuhi segala suruhan-Nya
berlandaskan pegangan agama

masing-masing selaras dengan
prinsip Rukun Negara.

1.2 Amanah
Sikap bertanggungjawab
yang boleh menimbulkan
kepercayaan dan keyakinan
orang lain.

Kandungan Akademik

Objektif /
Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru/
Buku Teks

i. Menguruskan alam

dengan penuh
tanggungjawab sebagai
tanda kesyukuran
terhadap anugerah
Tuhan.
iii Rujuk juga objektif 1-3
Unit 1 dalam Buku
Teks. ms 1.

i. Tayangan video/gambar/slaid
tentang keindahan alam ciptaan
Tuhan
ii. Membuat buku skrap tentang
keindahan alam ciptaan Tuhan.
iii.Lawatan ke tepi pantai/sungai/hutan
simpan.
iv. Rujuk juga aktiviti Buku Teks Unit 1

Unit 1
Alam Harmoni

Manusia Sejahtera

i. Bersikap amanah
dalam melaksanakan
tugas dengan
mematuhi peraturan
kerja.
ii. Rujuk juga objektif
1-3 Unit 2 dalam
Buku Teks. MS 8

i. Temu ramah dengan kakitangan
akademik/bukan akademik di
sekolah tentang peraturan kerja.
ii. Kajian kes tentang etika kerja
seorang guru, doktor dan polis.
iii. Mengumpul maklumat daripada
media cetak/elektronik tentang
pekerja-pekerja contoh dalam
sesuatu organisasi.

iv. Rujuk juga aktiviti Buku Teks
Unit 2

Unit 2
Pekerja Beretika
Negara Gemilang.

Hukum dan fenomena alam merupakan
peraturan yang ditetapkan pencipta
Pengurusan alam secara bertanggungjawab
tanda bersyukur dengan angerah Tuhan

Pengurusan alam secara berhikmah
untuk kebaikan semua hidupan.

Pekerja beretika negara berjaya
Etika kerja yang positif sebagai satu
budaya
 Amanah dalam menjalankan tugas
sebagai seorang pekerja

- Peraturan kerja
- Imej organisasi
- Banteras rasuah

SMKBK

Minggu
Minggu
4
22/1/18
26/1/18

3

Nilai dan Penerangan
1.3 Harga Diri
Keupayaan dan keyakinan
diri agar mampu memulia
dan menjaga maruah diri
dalam kehidupan.


Kandungan Akademik

Minggu
6
5/2/18
9/2/18

1.4 Bertanggungajwab
Kesanggupan diri seseorang
untuk memikul dan
melaksanakan tugas serta
kewajipan dengan sempurna.

1.5 Hemah Tinggi
Beradab sopan dan berbudi
pekerti mulia dalam
pergaulan seharian.

Objektif/Hasil

Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Pegangan hidup yang teguh menjamin
maruah diri terpelihara
1.
Keupayaan menjaga maruah diri dalam
kehidupan
2.


Minggu
5
29/1/18
2/2/18

RPT/PM/T3/2018

Amalan cara hidup yang sihat

- Pegangan agama yang kukuh
- Usaha memajukan diri dalam
pelbagai bidang.

Mengamalkan cara
hidup yang sihat demi
maruah diri.
Rujuk juga objektif 1-3
dalam buku teks Unit
3. MS 14.

i. Mencari maklumat tentang
kehidupan seorang yang berjaya
dalam hidup.



Sikap bertanggungjawab
menjalankan tugas sebagai seorang
pekerja

- Usaha meningkatkan produktiviti.

Amalan berhemah tinggi menjamin
hubungan dengan individu lain
Kesediaan menilai diri sendiri sebelum
menilai orang lain.
 Sedar dan sanggup membetulkan
kesilapan diri
 Sedia menerima kritikan dan
pandangan yang membina.

Harga
Diriku
Maruah
Hidupku

ii. Perbincangan tentang cara untuk
memajukan diri dalam pelbagai
bidang.
iii. Rujuk juga aktiviti Buku Teks

Unit 3.

Pekerja bertanggungjawab
produktiviti meningkat
Sedar tentang diri sebagai pekerja

Panduan Guru /
Buku Teks
Unit 3

Unit 4
1. Menjalankan tugas yang
dipertanggungjawabkan
sebagai pekerja
sempurna.
2. Rujuk juga objektif 1-3
dalam Buku Teks Unit 4
ms 20.

i. Menyediakan senarai tugas
seorang pekerja (guru, tentera,
pekerja kilang pembuatan) dan
membincangkan kesannya jika
tugas tersebut tidak dibuat
dengan bersungguh-sungguh.
iii.Rujuk juga aktiviti Buku Teks
Unit 4.

1.

i. Menonton filem/membaca
petikan dan menilai watak-watak
yang menunjukkan kesediaan :
- mengakui kesilapan diri
- menerima kritikan
- pandangan yang membina
ii. Main peranan – situasi berkaitan
dengan menyedari dan
mengakui kesilapan diri.
iii. Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 5.

2.

Bersedia mengakui
kesilapan dan
berfikiran terbuka
terhadap kritikan dan
pandangan untuk
perkembangan diri.
Rujuk juga objektif 12 Buku Teks Unit 5.
MS 26

Tugasku
Tanggungjawabku

Unit 5
Amalan
Berbudi
Hidup
Sejahtera

SMKBK

Minggu

4

Nilai dan Penerangan

Minggu
7

Minggu
8
19/2/18
23/2/18

Minggu
9
26/2/18
2/3/18

Minggu
10
5/3/18
9/3/18

RPT/PM/T3/2018

Kandungan Akademik.

Objektif/Hasil
Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru/
Buku Teks

CUTI TAHUN BARU CINA
(12/2/18 – 16/2/18)
1.6 Toleransi
Kesanggupan bertolak ansur,
sabar dan mengawal diri bagi
mengelakkan berlakunya
pertelingkahan dan
perselisihan faham dan
kesejahteraan hidup.

1.7 Berdikari
Kebolehan dan kesanggupan
melakukan sesuatu tanpa
bergantung kepada orang
lain.

1.8 Kerajinan
Usaha yang berterusan
penuh dengan semangat
ketekunan,kecekalan,
kegigihan, dedikasi dan
berdaya maju dalam
melakukan sesuatu perkara.

Toleransi kunci penyelesaian konflik
Toleransi mewujudkan persefahaman
 Amalan toleransi membantu
menyelesaikan masalah
- Saling memahami
- Fikiran terbuka
- Saling menghormati
- Kesabaran
- Baik sangka

Unit 6
1.

2.

Mengamalkan sikap
toleransi semasa
menyelesaikan
masalah
Rujuk juga objektif 13 Buku Teks Unit 6.
ms 31

i. Pemerhatian terhadap kumpulan
yang membuat aktiviti
menyelesaikan masalah dan
membuat laporan.
ii. Mengumpul dan
membincangkan isu daripada
keratan akhbar yang
menunjukkan amalan toleransi.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 6.

Sikap berdikari asas kecemerlangan
Sikap berdikari membawa kejayaan
dalam bidang yang diceburi
 Amalan berdkari dalam
menjalankan tugas bagi memastikan
kejayaan dalam kerjaya yang
diceburi.
- Pekerja
- Usahawan
- Ahli Sukan
Usaha berterusan menjamin
kecemerlangan
Daya usaha pasti membawa kejayaan
 Usaha yang berterusan bagi
memastikan kejayaan dalam
pelbagai bidang
- Sukan
- EkonomI

Toleransi
Kunci
Kedamaian.

Unit 7
1.

Berdikari dalam
melaksanakan sesuatu
tugas atau kewajipan
dengan cemerlang tanpa
bantuan orang lain.

2.

Rujuk juga objektif 1-3
Buku Teks Unit 7
ms 35.

i. Tugasan kumpulan tentang sikap
berdikari dalam melaksanakan
sesuatu tugas di kalangan
individu atau kumpulan dengan
cemerlang.
- Pekerja
- Usahawan
- Ahli Sukan.

Berdikari
Tangga
Kejayaan

ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 7.
Unit 8
1.

2.

Berusaha secara
berterusan dalam
pelbagai bidang
sehingga berjaya.
Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit 8
ms 42.

i. Mengumpul maklumat tentang
kejayaan negara dalam bidang
sukan dan ekonomi.
ii.Rujuk Aktiviti Buku Teks Unit 8.

Kerajinan
Penentu
Kejayaan

SMKBK

Minggu

5

Nilai dan Penerangan

Kandungan Akademik

RPT/PM/T3/2018

Objektif/Hasil
Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Minggu
11

UJIAN BULANAN 1
(12/3/18 – 16/3/18)

Minggu
12

CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 1
(17/3/18 – 25/3/18)

Minggu
13
26/3/18
30/3/18

1.9 Kasih Sayang
Kepekaan dan perasaan cinta
yang mendalam serta
berbekalkan yang lahir
daripada hati yang ikhlas.

Sayangi diri hargai kehidupan
Gejala HIV/AIDS mengancam
kehidupan
 Sedar akan punca dan akibat gejala
HIV/AIDS



Minggu
14
2/4/18
6/4/18

1.10 Keadilan
Tindakan dan keputusan
yang saksama serta tidak
berat sebelah.

Tidak terlibat dengan gejala yang
boleh menyebabkan HIV/AIDS
Usaha membantu penghidap
HIV/AIDS

Pemerhatian yang adil, rakyat
sejahtera
Prinsip keadilan kerajaan menjamin
kesamarataan
 Layanan yang adil kepada rakyat
jelata
- Pendidikan
- Kesihatan
- Infrastruktur

Panduan Guru/
Buku Teks

Unit 9
1. Menyayangi diri
dengan menjauhi
gejala yang boleh
menyebabkan
HIV/AIDS
2. Membantu dan
memberi sokongan
moral kepada
penghidap HIV/AIDS.
3. Rujuk juga objektif
1-4 Buku Teks Unit 9
ms 48

i. Sumbang saran tentang sebab,
akibat dan cara mengelakkan diri
daripada terlibat dengan gejala
HIV/AIDS.
ii. Menghasilkan esei bertajuk
‘Gejala HIV/AIDS mengancam
manusia’
iii. Ceramah oleh wakil majlis
AIDS Malaysia.

Hidup
Bermakna
Tanpa AIDS

iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit 9.
Unit 10

1. Menerima prinsip
keadilan yang
diamalkan kerajaan
2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
10 ms 54.

i. Kaji selidik tentang
kemudahan/perkhidmatan asas
yang disediakan oleh kerajaan di
kawasan bandar dan luar bandar.
ii. Pidato yang bertema ‘ Peluangpeluang pendidikan yang
disediakan oleh kerajaan’
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 10.

Pembangunan
Untuk Semua
Menjamin
Kemakmuran
Negara

SMKBK

Minggu
Minggu
15
9/4/18
13/4/18

Minggu
16
16/4/18
20/4/18

6

Nilai dan Penerangan
1.11 Rasional
Boleh berfikir berdasarkan
alasan dan bukti yang nyata
dan dapat mengambil
tindakan berasaskan
pertimbangan yang wajar.

1.12 Kesederhanaan
Bersikap tidak keterlaluan
dalam membuat
pertimbangan dan tindakan
sama ada dalam pemikiran,
pertuturan atau perlakuan
tanpa mengabaikan
kepentingan diri dan orang
lain.

RPT/PM/T3/2018

Kandungan Akademik
Amalan sikap rasional mencerminkan
kebijaksanan
Kebijaksanaan menimbangkan kesan
sesuatu tindakan menjamin hubungan
yang harmonis
 Kebolehan menimbangkan kesan
pertuturan dan perlakuan terhadap
diri dan orang lain
- Anggota keluarga
- Rakan
- Jiran

Objektif/Hasil
Pembelajaran
1.

2.

Berupaya
menimbangkan
kesan setiap
pertuturan dan
perlakuan.
Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
11 ms 59.

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru /
Buku Teks
Unit 11

i. Mengkaji dialog (skrip/rakaman)
yang menggambarkan
penyelesaian masalah/membuat
keputusan tanpa pertelingkahan
secara adil.
ii. Mengkaji skrip
drama/sketsa/rakaman yang
menggambarkan penyelesaian
masalah/membuat keputusan
tanpa pertelingkahan.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 11.

Bijak Bertindak
Menjamin
Kesejahteraan

Kesederhanaan amalan mulia
Kesederhanaan menjamin kesejahteraan
bersama
 Amalan kesederhanaan dalam
menyambut sesuatu majlis,
perayaan dan hari kebesaran
- Majlis keluarga
- Majlis di sekolah
- Perayaan agama/kaum
- Hari kebesaran negara

Unit 12
1.

2.

3.

Mengamalkan sikap
bersederhana dalam
memyambut sesuatu
majlis, perayaan
dan hari kebesaran.
Menerima amalan
kesederhanaan oleh
keluarga, sekolah
dan kerajaan
Rujuk juga objektif
1-2 Buku Teks Unit
12 ms 65.

i. Senarai semak reaksi individu
terhadap amalan kesederhanaan
semasa menyambut perayaan/hari
kebesaran
ii. mengumpul maklumat/gambar
tentang sambutan
kenduri/perayaan/hari kebesaran
dan berbincang tentang amalan
kesederhanaan semasa sambutan
majlis berkenaan.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 12.

Berhemat Dalam
Perbelanjaan

SMKBK

Minggu
Minggu
17
23/4/18
27/4/18

Minggu
18
30/4/18
-

7

Bidang Pembelajaran 2:
Nilai Berkaitan dengan
kekeluargaan
2.1 Kasih Sayang terhadap
Keluarga
Perasaan cinta , kasih dan
sayang yang mendalam dan
berkekalan terhadap
keluarga.

2.1 Hormat dan Taat Kepada
Anggota Keluarga

RPT/PM/T3/2018

Kandungan Akademik

Objektif/Hasil
Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Kerukunan rumah tangga menjamin
kesejahteraan keluarga
Kasih sayang ibu bapa membentuk
kebahagiaan keluarga
 Peranan ibu bapa mendidik anakanak dengan penuh kasih sayang
- Mengasuh
- Memberi pendidikan

Panduan Guru /
Buku Teks
Unit 13

1. Menerima peranan
ibu bapa dan mentaati
asuhan dan
didikannya.
2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
13 ms 72.

i. Menyenaraikan peranan ibu
bapa.

Kasih Dicurah
Asuhan Ditaati

ii. Melakonkan kehidupan sebuah
keluarga dan membuat
penilaian/ramalan.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 13.

Hormat budaya keluarga demi
kesejahteraan bersama

Unit 14
1.

Menerima dan
mematuhi prinsip-

i. Bercerita tentang prinsip
kekeluargaan masing-masing

Prinsip

SMKBK

4/5/18

8

Memuliakan setiap anggota
keluarga dengan
berinteraksi dan memberi
layanan secara bersopan
untuk mewujudkan
keluarga yang harmoni.

Minggu

Nilai dan Penerangan

Minggu
19
7/5/18
11/5/18

2.3 Mengekalkan Tradisi
Kekeluargaan
Menerima, menghormati
dan mengamalkan sesuatu
kebiasaan, adat dan
kepercayaan yang diwarisi
secara turun-menurun
dalam keluarga

Prinsip kekeluargaan membentuk imej
keluarga
 Amalan prinsip kekeluargaan
- Peraturan
- Maruah
- Keputusan keluarga

Kandungan Akademik

RPT/PM/T3/2018

2.

prinsip dalam
keluarga.
Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
14 ms 78.

- Peraturan, maruah dan
keputusan keluarga.
ii. Mencipta prinsip kekeluargaan
yang diingini.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 14

Objektif/Hasil
Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru /
Buku Teks
Unit 15

Mengumpul maklumat tentang
adat dan pantang larang
keluarga.

Amalan Adat
Warisan Keluarga

Tradisi kekeluargaan pengikat
keluarga bahagia
Amalan adat dan pantang larang
menjamin tradisi kekeluargaan
 Amalan adat dan pantang larang
memelihara keharmonian keluarga
- Kelahiran
- Perkahwinan
- Kematian

1. Menjaga nama baik
dan maruah keluarga
2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
15 ms 83.

i

Kekeluargaan Asas
Keharmonian

ii. Menyediakan buku skrap tentang
adat dan pantang larang keluarga
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 15

SMKBK

Minggu
20
14/5/18
18/5/18

Minggu

9

2.4 Tanggungjawab
terhadap Keluarga
Kewajipan yang harus
dilaksanakan oleh setiap
individu terhadap keluarga
untuk melahirkan keluarga
bahagia,meningkatkan imej
dan menjaga maruah
keluarga.

Bidang Pembelajaran3:
Nilai Berkaitan dengan Alam
Sekitar
3.1 Menyayangi dan
Menghargai Alam Sekitar
Kesedaran tentang perlunya
memelihara dan memulihara
alam sekeliling untuk
mengekalkan keseimbangan
ekosistem.

Minggu
21

Kesejahteraan hidup berkeluarga
memartabatkan maruah
keluarga.
Maruah keluarga tanggungjawab
anggotanya
 Tanggungjawab memelihara maruah
keluarga
- Usaha meningkatkan kemajuan
diri dan keluarga
- Tidak melibatkan diri dalam
perlakuan yang tidak sihat.

Kandungan Akademik

RPT/PM/T3/2018

Unit 16
1.
2.

Menjaga nama baik
dan maruah
keluarga.
Rujuk juga objektif
1.3 Buku Teks Unit
16 ms 89.

Objektif/Hasil
Pembelajaran

i. Perbincangan tentang watak yang
menjaga maruah keluarga
berdasarkan tayangan
filem/drama.
ii. Menyediakan peta minda tentang
perkara-perkara yang boleh dan
tidak boleh dilakukan dalam
menjaga maruah keluarga.
ii. Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 16,

Aktiviti Pembelajaran

Alam sekitar berkualiti menjamin
kesejahteraan bersama
Penjagaan alam sekitar tanggungjawab
bersama
 Penglibatan dalam menjaga
keseimbangan ekosistem
- Individu
- Berkumpulan

Maruah Keluarga
Impian Bersama

Panduan Guru /
Buku Teks
Unit 17

1. Melibatkan diri
dalam pelbagai
aktiviti penjagan
alam sekitar.
2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
17 MS 95.

i. Mengumpulkan gambar dan
keratan akhbar tentang perlakuan
individu yang menjaga alam
sekeliling.
ii. Sumbang saran tentang sebab,
akibat dan cara mengawal
pencemaran.
iii. Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 17.

Pemeliharaan Alam
Sekitar
Tanggungjawab
Bersama

SMKBK

21/5/18
25/5/18

10

3.2 Keharmonian antara
Manusia dengan Alam
Sekitar.
Keadaan saling memerlukan
hubungan yang harmonis
antara manusia dengan alam
sekeliling supaya kualiti
kehidupan manusia dan
alam sekeliling terpelihara.

RPT/PM/T3/2018

Udara bersih anugerah Tuhan yang
tidak ternilai
Udara bersih menjamin hidup sihat.
 Punca pencemaran udara dan
kesaanya
 Peranan pelbagai pihak dalam
menangani pencemaran alam
sekitar.

Unit 18
1. Tidak melibatkan diri
dalam kegiatan yang
boleh mencemarkan
udara.
2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
102.

i. Mengumpul maklumat tentang
sebab, akibat dan cara mengawal
pencemaran dari media cetak dan
elektronik.
ii. Projek-projek pengawalan
pencemaran udara
- Projek kitar semula
- Projek pelupusan
sampah
iii. Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 18.

Minggu
22-23

PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN 2018 (28/5/18 – 8/6/18)

Minggu
24-25

CUTI PERTENGAHAN TAHUN 2018 (9/6/18 – 24/6/18)

Rancangan Tahunan Pendidikan Moral Tingkatan 3 Semester 2
Minggu

Nilai dan Penerangan

Kandungan Akademik

Objektif/Hasil
Pembelajaran

Udara Bersih
Hidup Selesa

2018

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru /
Buku Teks

SMKBK

11

3.3 Kemapanan Alam Sekitar
Pengekalan keseimbangan
alam sekeliling sebagai
tanggungjawab bersama
untuk kesejahteraan hidup.

Minggu
26
25/6/18
29/6/18

3.4 Peka terhadap isu-isu
Alam Sekitar
Prihatin terhadap persoalan
yang berkaitan dengan alam
sekeliling dan berusaha
menyelesaikannya

Minggu

Nilai dan Penerangan
4 Nilai Berkaitan Dengan
Patriotisme

RPT/PM/T3/2018

Pengekalan sumber laut sebagai
warisan alam
Pengekalan sumber laut tanggungjawab
bersama
 Kepentingan laut dan lautan kepada
manusia
- Sumber Protein
- Sumber tenaga
 Tanggungjawab melindungi dan
mengekalkan hidupan marin
- Penyu
- Dugong
- Terumbu karang

Unit 19
1. Menyedari
kepentingan laut dan
lautan kepada
manusia.
2. Bertanggungjawab
melindungi dan
mengekalkan hidupan
marin.
3. Rujuk juga objektif
1-3 Unit 19 ms 109.

i. Tayangan filem dokumentari
tentang kepentingan laut dan
lautan kepada kehidupan.
ii. Menulis surat penghergaan
kepada organisasi yang
melindungi hidupan marin.
iii. Melibatkan diri dengan projek
yang dijalankan melindungi
hidupan marin.
iv. Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 19.

Tindakan bertanggungjawab
menjamin kualiti alam sekitar

Sumber Laut
Terpelihara
Manfaat Bersama

Unit 20

Aktiviti terancang menjamin kualiti
alam sekitar
 Pengurusan aktiviti manusia secara
terancang
- Pembangunan yang terancang
- Tiada pembakaran terbuka
- Pembuangan sisa toksik secara
terancang dan terkawal.

1. Lebih prihatin
terhadap isu alam
sekitar dan
melibatkan diri dalam
aktiviti menjaganya.

Kandungan Akademik

Objektif/Hasil
Pembelajaran

2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
20 ms 115.

i. Aktiviti kreatif seperti mencipta
puisi/cogan kata/lirik dan
melukis poster tentang penjagaan
alam sekitar.
ii. Mengumpul maklumat/membuat
kajian kes tentang kagiatan yang
merosakkan alam sekitar
- Penerokaan hutan/pembalakan
haram
iii. Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 20

Aktiviti Pembelajaran

Masyarakat
Prihatin Alam
Terpelihara

Panduan Guru /
Buku Teks

SMKBK

12

4.1 Cinta akan Negara
Perassan sayang dan bangga
kepada negara serta
meletakkan kepentingan
negara melebihi
kepentingan diri
.
Minggu
27
2/7/18
6/7/18

Minggu

4.2 Taat Setia kepada Raja
dan Negara

RPT/PM/T3/2018

Sayangi khazanah negara, warisan
bangsa
Khazanah negara kebanggaan kita
 Khazanah negara dihargai dan
dipelihara
- Seni bina negara
- Tempat-tempat bersejarah
- Warisan kesenian negara

Unit 21
1.
2.
3.

Berbangga dengan
khazanah negara.
Menyokong segala
usaha pemeliharaan
khazanah negar.
Rujuk juga objektif
1.3 Buku Teks Unit
21 ms 122

i. Aktiviti permainan tradisional
- congkak, gasing dan wau
ii. Buku skrap tentang khazanah
negara dalam aspek seni bina
negara, tempat-tempat
bersejarah dan warisan kesenian
negara.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 21.

Rukun Negara asas pegangan hidup
rakyat

Khazanah Negara
Warisan Bersama

Unit 22

Kepatuhan dan kesetiaan
yang berkekalan kepada
Raja dan negara.

Prinsip Rukun Negara dihayati bersama
 Kepentingan prinsip Rukun Negara
 Usaha untuk menghayati dan
mengamalkan prinsip Rukun
Negara.

1. Menghayati dan
mengamalkan
prinsip Rukun Negara
2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
22 ms 130.

i. Menyenarai perlakuan yang
menunjukkan penghayatan
terhadap Prinsip Rukun Negara
ii. Minggu Penghayatan Rukun
Negara
Contoh aktiviti : kuiz/cogan kata/
melukis poster.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 22.

Rukun Negara Asas
Kesetiaan.

Nilai dan Penerangan

Kandungan Akademik

Objektif/Hasil
Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru/
Buku Teks

SMKBK

13

4.3 Sanggup Berkorban
untuk Negara
Kerelaan melakukan atau
menyerahkan sesuatu
termasuk nyawa sebagai
tanda kebaktian untuk
negara.
Minggu
28
9/7/18
13/7/18

Unit 23
1 Menyokong dan
melibatkan diri dalam
pelbagai kempen
negara
2. Rujuk juga objektif
1-2 Buku Teks Unit
23 ms 137.

i. Mencipta/mengumpul risalah
tentang tempat-tempat
pelancongan dalam negara.
ii. Pemeran Barangan Buatan
Malaysia di bilik darjah.
iii. Kutipan derma untuk Hari
Pahlawan.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit.23

Berkorban Demi
Kemajuan Negara

1. Berhak mendapat
didikan dan ilmu
pengetahuan.
2. Memahami dan
menerima bahawa ibu
bapa, guru,
masyarakat dan
media massa
bertanggungjawab
memberikan
pendidikan kepada
anak-anak.
3. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
24 ms 143.

i. Perbincangan tentang peranan ibu
bapa, guru, masyarakat dan media
massa dalam memberi pendidikan
kepada anak-anak.
ii. Pidato bertajuk ‘Kepentingan
kanak-kanak memperoleh
pendidikan yang sempurna’

Unit 24

Objektif/Hasil
Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Bidang Pembelajaran 5
Nilai Berkaitan dengan
Hak Asasi Manusia.
5.1 Melindungi Hak Kanakkanak
Membela, memberi
naungan dan memelihara
hak kanak-kanak bagi
menjamin kehidupan
mereka yang sempurna.

Minggu

Kesediaan rakyat berkorban untuk
program negara menjamin
kecemerlangan negara
Kesediaan menjayakan pelbagai
program negara bermula dari hati
 Kesediaan dan kesanggupan rakyat
menjayakan pelbagai kempen
negara
- Melancong Dalam Negeri
- Belilah Barang Buatan
Malaysia
- Masyarakat Penyayang

RPT/PM/T3/2018

Nilai dan Penerangan

Pendidikan sempurna membentuk
insan cemerlang
Pendidikan menjamin masa depan anakanak
 Pembentukan insan berakhlak mulia
melalui pendidikan formal dan tidak
formal tanggungjawab bersama
- Ibu bapa
- Guru
- Masyarakat
- Media massa

Kandungan Akademik

Pendidikan
Membentuk
Keperibadian
Mulia

ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 24.

Panduan Guru/
Buku Teks

SMKBK

14

5.2 Menghormati Hak
Wanita

Minggu
29
16/7/18
20/7/18

Minggu

Pengiktirafan hak wanita menjamin
kebahagian keluarga

Melindungi dan
mengiktiraf wanita
sebagai individu yang
boleh memberi sumbangan dalam pembangunan
keluarga, masyarakat dan
negara.

Hak wanita sebagai isteri, ibu dan
pendidik serta pengasuh dalam
kehidupan berkeluarga
 Hak wanita sebagai isteri seperti
mana dalam ‘ikrar nikah’
 Hak wanita sebagai ibu
- Pengurusan keluarga
- Peranan sebagai pendidik dan
pengasuh

5.3 Melindungi Hak Pekerja

Pengiktirafan terhadap pekerja
pemangkin produktiviti
Hak pekerja untuk mendapat
pengiktirafan
 Jasa dan sumbangan pekerja perlu
dihargai
- Hari Pekerja
- Ganjaran dan penghargaan

Menghormati,menghargai
dan mengiktiraf
perkhidmatan,jasa dan
sumbangan golongan
pekerja dalam
pembangunan negara.

Nilai dan Penerangan

RPT/PM/T3/2018

Kandungan Akademik

Unit 25
1. Menerima wanita
sebagai angota
penting dalam
keluarga
2. Menghormati peranan
wanita sebagai ibu
yang menguruskan
rumah tangga.
3. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
25 ms149.

i. Forum – ‘Peranan wanita dalam
keluarga’
ii. Pantomin – hari Ibu
iii. Rujuk juga aktiviti buku teks
Unit 25.

Wanita Insan
Istimewa

Unit 26
1. Menyokong usaha
mengiktiraf jasa dan
sumbangan pekerja
2.Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks unit
26 ms 155.

Objektif/Hasil

i. Sumbang saran/perbincangan
tentang sumbangan pekerja dalam
kehidupan seharian.
ii. Mengumpul maklumat tentang
objektif Hari Pekerja disambut
setiap tahun.
iii.Mencipta slogan bagi mengiktiraf
sumbangan pekerja kepada
negara.
iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit 26.

Aktiviti Pembelajaran

Pekerja : Jasamu
Dihargai, Hakmu
Diiktiraf

BBM

SMKBK

15

RPT/PM/T3/2018

Pembelajaran
5.4 Menghormati Hak
Golongan Kurang
Berupaya
Memberi layanan yang
bersopan kepada golongan
kurang berupaya supaya
tidak berasa tersisih dan
mengiktiraf mereka
sebagai insan ciptaan
Tuhan.

Minggu
30
23/7/18
27/7/18

5.5 Melindungi Hak
Pengguna
Membela dan memelihara
hak individu untuk menjadi
pengguna yang
berilmu,mendapat
perkhidmatan serta
barangan yang berkualiti
dan tidak mudah
dieksplotasi.

Kecacatan
produktiviti

bukan

Panduan Guru
/Buku Teks
Unit 27

penghalang

Golongan kurang berupaya mampu
menyumbang kepada negara
 Peranan dan sumbangan golongan
kurang berupaya dalam pelbagai
bidang
- Ekonomi
- Sosial
- Agama

1 Menerima bahawa
golongan kurang
berupaya juga dapat
menyumbang dalam
pelbagai bidang

i. Lawatan ke rumah golongan
kurang berupaya
ii. Membuat folio tentang
individu/golongan kurang
berupaya yang berjasa
iii.Rujuk aktiviti buku teks Unit 27.

2. Rujuk juga objektif
1-2 Unit 27 ms 160.

Pendidikan kepenggunan membantu
mengenakkan hak pengguna
Pengetahuan kepenggunan pemangkin
kualiti barangan dan perkhidmatan
 Pendidikan kepenggunaan
mendidik pengguna bersikap
lebih rasinal
- Pilihan barangan dan
perkhidmatan berdasarkan
harga dan kualiti
- Menyuarakan ketidakpuasan
hati
- Tuntutan ganti rugi melalui
pampasan
- Tuntutan terhadap alam sekitar
yang bersih dan selamat.

Kecacatan Bukan
Penghalang

Unit 28
1. Menggunakan
pengetahuan
kepenggunaan dalam
menegakkan hak
sebagai pengguna
2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teka Unit
28 ms 169.

i. Ceramah tentang pendidikan
kepenggunaan oleh ahli kelab
pengguna.
ii. Manulis surat/artikel
menyuarakan ketidakpuasan hati
tentang barangan yang dibeli atau
perkhidmatan yang diterima.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 28.

Pengguna
Bijaksana Hak
Terbela

SMKBK

Minggu

16

Nilai dan Penerangan
Bidang Pembelajaran 6
Nilai Berkaitan Dengan
Demokrasi.

Kandungan Akademik

RPT/PM/T3/2018

Objektif/Hasil
Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

BBM
Panduan Guru
/Buku Teks
Unit 29

6.1 Mematuhi Peraturan dan
Undang-undang.
Menerima dan mematuhi
peraturan dan undangundang yang telah
ditentukan tanpa mengira
sesiapa dan di mana
seseorang itu berada.
Minggu
31
30/7/18
3/8/18

Undang-undang menjamin
kesejahteraan masyarakat
Undang-undang membantu masyarakat
berdisiplin
 Salah laku perlu diatasi
berlandaskan undang-undang
- Gengsterisme
- Vandalisme
- Pengedaran/penjualan bahan
media berunsur lucah
- Menciplak hasil ciptaan orang
lain.

1 Tidak melibatkan diri
dalam kegiatan yang
menyalahi peraturan
dan undang-undang
2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
29 ms 176.

i. Ceramah tentang salah laku yang
perlu diatasi berdasarkan undangundang.
ii. Forum.sketsa tentang kegiatan
yang menyalahi peraturan dan
undang-undang
iii.Tayangan filem tentang salah
laku
iv. Rujuk aktiviti buku teks Unit 29.

Mematuhi Undangundang Asas
Kejahteraan

Unit 30
6.2 Kebebasan Bersuara
Kebebasan berucap dan
mengeluarkan fikiran
dengan batasan tertentu
bagi menjaga keselamatan
dan ketenteraman.

Kebebasan bersuara mencerminkan
kematangan diri.
Amalan berfikir sebelum bersuara
menjamin keputusan terbaik
 Amalan berfikir sebelum
bersuara
- Proses membuat keputusan dan
mengambil tindakan

1 Berfikir sebelum
bersuara
2.Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
30 ms 182.

i.

Sumbang saran untuk
menyelesaikan masalah tentang
sesuatu isu dan membuat
keputusan
ii. Sesi perbincangan antara
pengawas/AJK kelas/pemimpin
murid dengan murid-murid lain
untuk menyelesaikan sesuatu
masalah.
iii . Rujuk aktiviti buku teks Unit
30.

Berfikir Sebelum
Bersuara

SMKBK

Minggu

17

Nilai dan Penerangan
6.3 Kebebasan Beragama
Kebebasan setiap individu
untuk menganuti dan
mengamalkan agamanya seperti
yang diperuntukkan dalam
Perlembagaan Malaysia.

Minggu
32
6/8/18
10/8/18

Kandungan Akademik

RPT/PM/T3/2018

Objektif/Hasil
Pembelajaran

Kebebasan mendapat pendidikan
agama menjamin kesejahteraan
bersama
Rakyat Malaysia bebas mendapat
pendidikan agama
 Peluang mendapat pendidikan
agama seperti yang
diperuntukan
- Pendidikan formal dan tidak
formal ( Institusi pendidikan,
rumah, tempat-tempat
beribadat)

6.4 Penglibatan Diri dalam
Pembangunan Negara

Program negara dijayakan bersama

Kebebasan untuk
melibatkan diri dalam
pelbagai aktiviti
pembangunan negara
dengan mematuhi
peraturan,undang-undang
dan Perlembagaan
Malaysia.

Pelaksanaan kempen negara
tanggungjawab bersama
 Tangungjawab pelbagai pihak
bagi menjayakan kempenkempen yang dianjurkan demi
kemajuan negara
- Agensi kerajaan
- Badan bukan kerajaan
- Pihak swasta
- Individu

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru
/Buku Teks
Unit 31

1 Menerima bahawa
setiap individu bebas
mendapat pendidikan
agama.
2. Mendapat pendidikan
agama secara formal
atau tidak formal.

i. Mencari maklumat daripada
internet tentang pendidikan agama
dan membincangkannya.

Pendidikian Agama
Menjana
Kesejahteraan
Negara

ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 31.

3. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
31 ms 187.

Unit 32
1 Melibatkan diri dalam
menjayakan kempenkempen yang
dianjurkan demi
kemajuan negara
2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
32 ms 193.

i. Melukis poster kempen yang
dianjurkan
i. Pertandingan mencipta/melukis
logo/tema sempena sesuatu
kempen
iii.Perbincangan tentang lirik lagu
bagi sesuatu sambutan kempen.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 32.

Minggu
33

UJIAN BULANAN 2
(13/8/18 – 17/8/18)

Minggu
34

CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 2
(18/8/18 – 26/8/18)

Penglibatan Diri
Dalam
Pembangunan
Negara
Tanggungjawab
Bersama

SMKBK

Minggu

18

Nilai dan Penerangan
6.5 Sikap Keterbukaan
Bersedia memberi dan
menerima pandangan,
pembaharuan dan kritikan
selaras dengan kebenaran
fakta dan norma
masyarakat Malaysia.

Minggu
35
27/8/18
31/8/18

RPT/PM/T3/2018

Kandungan Akademik
Sikap terbuka menjamin kebaikan
semua pihak
Amalan sikap terbuka menjamin
hubngan yang harmonis
 Amalan skap keterbukaan
untuk membuat keputusan dan
menyelesaikan masalah dalam
pelbagai situasi
- Perbincangan dan mesyuarat
(keluarga, rakan, guru dan
anggota masyarakat)

Objektif/Hasil
Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran

Unit 33
1.

2.

Bersikap terbuka
dalam membuat
keputusan dan
menyelesaikan
sesuatu masalah
dalam pelbagai
situasi.
Rujuk juga objektif
1-2 Buku Teks Unit
33 ms 199.

i. Senarai semak : penilaian kendiri
tentang sikap keterbukaan murid.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 33.

Bidang Pembelajaran 7
Nilai Berkaitan Dengan
Keamanan dan Keharmonian
7.1 Hidup Bersama Secara
Aman
Hidup berbaik-baik antara
satu sama lain dengan
mengutamakan kedamaian
dan keharmonian hidup
tanpa mengira
agama,bangsa,dan budaya.

Panduan Guru
/Buku Teks

Sikap Keterbukaan
Membentuk
Hubungan
Harmonis

Unit 34
Penyelesaian konflik tanpa keganasan
menjamin keamanan
Penyelesaian konflik secara diplomasi
demi kebaikan bersama
 Saling membantu dan bersamasama menjayakan pelbagai
dasar negara
- Ekonomi
- Sosial

1. Menyokong dan
melibatkan diri dalam
menjayakan dasar
negara
2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
34 ms 206.

i. Menghasilkan peta minda tentang
matlamat, objektif, pelaksanaan
dan kesan sesuatu dasar kerajaan.
ii. Kajian tentang keberkesanan
sesuatu program pembangunan
negara kepada kerajaan dan
rakyat.
iii. Rujuk aktiviti buku teks Unit
34.

Diplomasi Menjana
Keamanan

SMKBK

Minggu

Minggu
36
3/9/18
7/9/18

19

Nilai dan Penerangan

Kandungan Akademik

RPT/PM/T3/2018

Objektif/Hasil
Pembelajaran

7.2 Saling Membantu dan
Bekerjasama
Usaha yang baik dan
mambina yang dilakukan
bersama pada peringkat
individu,komuniti atau
negara untuk mencapai
sesuatu matlamat.

Rakyat pemangkin kejayaan dasar
negara
Dasar negara dijayakan bersama
 Saling membantu dan bersamasama menjayakan pelbagai
dasar negara
- Ekonomi
- Sosial

7.3 Saling Menghormati
antara Negara
Menghargai dan
memuliakan hubungan
antara negara untuk
menjamin kesejahteraan
sejagat.

Hormat-menghormati antara negara
penting untuk kesejahteran sejagat
Kemerdekaan lambing kedaulatan
sesebuah negara
 Kemerdekaan sesebuah negara
dihormati
 Sebarang bentuk pencerobohan
terhadap sesebuah negara mesti
dielakkan
- Pencerobohan sempandan
negara ( daratan, perairan dan
udara)

Aktiviti Pembelajaran

Panduan Guru
/Buku Teks
Unit 35

1.Menyokong dan
melibatkan diri dalam
menjayakan dasar
negara.
2. Rujuk juga objektif
1-2 Buku Teks Unit
35 ms 212.

i. Menghasilkan peta minda
tentang matlamat/objektif,
pelaksanaan dan kesan sesuatu
dasar kerajaan.
ii. Kajian tentang keberkesanan
sesuatu program pembangunan
negara kepada kerajaan dan
rakyat.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 35.

Rakyat Muafakat
Negara Berjaya

Unit 36
1. Menghormati
kemerdekaan dan
kedaulatan sesebuah
negara.
2. Rujuk juga objektif
1-3 Buku Teks Unit
36 ms 220.

i. Mencari maklumat dari internet
tentang sejarah kemerdekaan
negara-negara jiran.
ii. Mengumpul keratan akhbar
tentang kes pencerobohan
sempadan negara-negara di
dunia dan membuat rumusan.
ii. Rujuk aktiviti buku teks Unit 36.

Minggu
37

PEPERIKSAAN PERCUBAAN PT3
(10/9/18 – 14/9/18)

Minggu
38-40

GERAK GEMPUR PT3
(17/9/18 – 5/10/18)

Minggu
41

PEPERIKSAAN PT3
(8/10/18 – 12/10/18)

Minggu
42-47

AKTIVITI SELEPAS PT3
(15/10/18 – 23/11/18)

Hormatmenghormati
Membawa Berkat

SMKBK

Minggu
48-53

20

CUTI AKHIR TAHUN (24/11/2018 hingga 3/1/2019)

RPT/PM/T3/2018