RPH Moral Tahun 2 2018

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
TARIKH/ HARI
UNIT
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN

PENDIDIKAN MORAL
7 JANUARI 2018 (AHAD)
Ajaran Agama Keluarga Saya
Patuh Kepada Ajaran Agama
1.0 Kepatuhan kepada Ajaran Agama

KELAS
MASA

2I
10.15 – 10.45 (30 minit)


OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contoh perlakuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga
2. Melahirkan perasaan apabila patuh kepada ajaran agama.

AKTIVITI PDPC

1.
2.
3.

1.1 Memberi contoh perlakuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga.
1.4 Melahirkan perasaan apabila patuh kepada ajaran agama.

4.
5.
6.


Guru menunjukkan gambar perlakuan patuh kepada ajaran agama.
Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan gambar perlakuan patuh kepada ajaran agama.
Murid diminta untuk menyatakan contoh perlakuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga
murid.
Murid disoal oeh guru berkaitan perasaan murid apabila patuh kepada ajaran agama.
Murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21
BAHAN BANTU
BELAJAR
KBAT
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN


Peta I-think
Buku Teks, Kad Gambar, Lembaran Kerja

REFLEKSI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Mesyuarat
Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah
Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar

Mengaplikasi
 Menganalisis

Nilai Murni
Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti
Menjana idea
Peta buih
 Peta bulatan
Peta pokok
Peta Buih Berganda
Pemerhatian
 Lembaran kerja
Hasil kerja
Kuiz

Menilai



Mencipta

Peta dakap

Peta titi
Lisan
Drama

Peta alir
Peta pelbagai alir
Tugasan
Projek

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
TARIKH/ HARI

PENDIDIKAN MORAL
9 JANUARI 2018 (SELASA)

KELAS
MASA

2I

8.15 – 9.45 (90 minit)

UNIT
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN

Ajaran Agama Keluarga Saya
Patuh Kepada Ajaran Agama
1.0 Kepatuhan kepada Ajaran Agama

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contoh perlakuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga
2. Menghuraikan tujuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga.
3. Menjelaskan kaitan antara patuh dalam ajaran agama dan taat kepada keluarga.


AKTIVITI PDPC

1.
2.
3.

1.1 Memberi contoh perlakuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga.
1.2 Menghuraikan tujuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga.
1.3 Menjelaskan kaitan antara patuh dalam ajaran agama dan taat kepada keluarga.

4.
5.
6.
7.

Guru menunjukkan gambar perlakuan patuh kepada ajaran agama.
Murid dibimbing oleh guru untuk memahami gambar tersebut.
Murid diminta membincangkan tujuan patuh kepada ajaran agama dan menghuraikannya dengan
bimbingan guru.

Guru meminta murid mengaitkan perlakuan patuh kepada ajaran agama dengan taat kepada
keluarga.
Murid dibimbing untuk menceritakan agama dan kepercayaan masing-masing.
Murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21
BAHAN BANTU
BELAJAR
KBAT
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN

Presentations (bercerita)
Buku Teks, Kad Gambar, Lembaran Kerja


REFLEKSI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Mesyuarat
Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah
Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar

Mengaplikasi
 Menganalisis
Nilai Murni
Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti

Menjana idea
Peta bulatan
 Peta buih
Peta pokok
Peta Buih Berganda
Pemerhatian
 Lembaran kerja
Hasil kerja
Kuiz

Menilai



Mencipta

Peta dakap
Peta titi
Lisan
Drama


Peta alir
Peta pelbagai alir
Tugasan
Projek

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
TARIKH/ HARI
UNIT
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN

PENDIDIKAN MORAL
11 JANUARI 2018 (KHAMIS)
Ajaran Agama Keluarga Saya
Ajaran Agama Kami
1.0 Kepatuhan kepada Ajaran Agama

KELAS
MASA

2I
10.15 – 11.15 (90 minit)

STANDARD
PEMBELAJARAN

1.1 Memberi contoh perlakuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga.
1.4 Melahirkan perasaan apabila patuh kepada ajaran agama.

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contoh perlakuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga
2. Melahirkan perasaan apabila patuh kepada ajaran agama.

AKTIVITI PDPC

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Guru menerangkan kepada murid berkaitan ajaran agama kami.
Guru menggunakan contoh gambar untuk mengukuhkan kefahaman murid.
Murid disoal jawab oleh guru
Murid diminta untuk menyatakan tempat beribadah bagi agama Buddha, Islam, Hindu dan
Kristian.
Murid dibimbing oleh guru untuk melengkapkan ikrar dan membacanya di hadapan kelas.
(buku teks m/s 4)
Murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21
BAHAN BANTU
BELAJAR
KBAT
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN

Examples (contoh)
Buku Teks, Kad Gambar, Lembaran Kerja

REFLEKSI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Mesyuarat
Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah
Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar

Mengaplikasi
 Menganalisis
Nilai Murni
Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti
Menjana idea
Peta bulatan
Peta buih
Peta pokok
Peta Buih Berganda
Pemerhatian
 Lembaran kerja
Hasil kerja
Kuiz

Menilai



Mencipta

Peta dakap
Peta titi
Lisan
Drama

Peta alir
Peta pelbagai alir
Tugasan
Projek

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
TARIKH/ HARI
UNIT
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN

PENDIDIKAN MORAL
14 JANUARI 2018 (AHAD)
Ajaran Agama Keluarga Saya
Patuh Kepada Ajaran Agama
1.0 Kepatuhan kepada Ajaran Agama

KELAS
MASA

2I
10.15 – 10.45 (30 minit)

1.1 Memberi contoh perlakuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga.
1.2 Menghuraikan tujuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga.
1.4 Melahirkan perasaan apabila patuh kepada ajaran agama.
1.5 Melaksanakan sikap patuh kepada ajaran agama dalam keluarga.

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi contoh perlakuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga
2. Menghuraikan tujuan patuh kepada ajaran agama dalam keluarga.
3. Melahirkan perasaan apabila patuh kepada ajaran agama.
4. Melaksanakan sikap patuh kepada ajaran agama dalam keluarga.

AKTIVITI PDPC

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Guru menyediakan borang temu bual di atas kertas yang besar dan diletakkan di atas meja.
Murid secara bergilir-gilir menulis jawapan mereka di atas kertas tersebut.
Beberapa orang murid dipilih untuk membentangkan hasil dapatan mereka.
Murid diminta memainkan peranan perlakuan patuh kepada ajaran agama yang diamalkan dalam
keluarga masing-masing.
Guru betindak sebagai pembimbing.
Murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21
BAHAN BANTU
BELAJAR
KBAT
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN

Table cloth
Buku Teks, Borang temu bual, Lembaran Kerja

REFLEKSI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Mesyuarat
Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah
Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar

Mengaplikasi
 Menganalisis
Nilai Murni
Kepercayaan Kepada Tuhan
Kreativiti
Menjana idea
Peta bulatan
Peta buih
Peta pokok
Peta Buih Berganda
 Lembaran kerja
 Pemerhatian
Hasil kerja
Kuiz

Menilai



Mencipta

Peta dakap
Peta titi
Lisan
Drama

Peta alir
Peta pelbagai alir
Tugasan
Projek

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
TARIKH/ HARI
UNIT
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN

PENDIDIKAN MORAL
16 JANUARI 2018 (SELASA)
Baik Hati Keluarga Bahagia
Baik Hati Keluarga Bahagia
2.0 Baik Hati

KELAS
MASA

2I
8.15 – 9.45 (90 minit)

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan jenis bantuan yang boleh diberikan kepada keluarga.
2. menjelaskan cara memberi bantuan kepada keluarga.

2.1 Menyenaraikan jenis bantuan yang boleh diberikan kepada keluarga.
2.2 Menjelaskan cara memberi bantuan kepada keluarga.

AKTIVITI PDPC

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Guru meminta murid menerangkan maksud baik hati.
Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran hari ini.
Murid diminta menyatakan jenis bantuan yang boleh diberikan kepada keluarga berdasarkan
gambar yang ditunjukkan oleh guru.
Murid dibimbing untuk menyatakan jenis bantuan kepada ahli keluarga daripada aspek
kebendaan, sumbangan tenaga dan sokongan moral.
Murid dibimbing untuk bercerita tentang pengalaman mereka memberikan bantuan kepada
keluarga.
Murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21
BAHAN BANTU
BELAJAR
KBAT
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN

Using Large Picture Card
Buku Teks, Kad Gambar, Lembaran Kerja

REFLEKSI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Mesyuarat
Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah
Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar

Mengaplikasi
Menganalisis

Nilai Murni
Baik hati
Kreativiti
Menjana idea
Peta bulatan
 Peta buih
Peta pokok
Peta Buih Berganda
Pemerhatian
 Lembaran kerja
Hasil kerja
Kuiz

Menilai



Mencipta

Peta dakap
Peta titi
Lisan
Drama

Peta alir
Peta pelbagai alir
Tugasan
Projek

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
TARIKH/ HARI
UNIT
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN

PENDIDIKAN MORAL
18 JANUARI 2018 (KHAMIS)
Baik Hati Keluarga Bahagia
Bantu-membantu Amalan Mulia
2.0 Baik Hati

KELAS
MASA

2I
10.15 – 11.15 (90 minit)

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan cara memberi bantuan kepada keluarga.
2. Menganalisis kesan memberi bantuan kepada keluarga.
3. Menzahirkan perasaan apabila memberi bantuan kepada keluarga.

AKTIVITI PDPC

1.

2.2 Menjelaskan cara memberi bantuan kepada keluarga.
2.3 Menganalisis kesan memberi bantuan kepada keluarga.
2.4 Menzahirkan perasaan apabila memberi bantuan kepada keluarga.

Guru menampalkan kad tindakan amalan mulia di hadapan kelas.

2.
3.
4.
5.
6.

Guru meminta murid bergerak ke hadapan.
Murid diminta melihat dan berfikir apakah kesan dan perasaan berdasarkan kad tindakan tersebut.
Murid dibimbing memberikan jawapan.
Murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21
BAHAN BANTU
BELAJAR
KBAT
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN

Gallery Walk
Buku Teks, Kad Gambar, Lembaran Kerja

REFLEKSI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Mesyuarat
Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah
Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar

Mengaplikasi
 Menganalisis
Nilai Murni
Baik hati
Kreativiti
Menjana idea
Peta bulatan
Peta buih
Peta pokok
Peta Buih Berganda
Pemerhatian
 Lembaran kerja
Hasil kerja
Kuiz

Menilai



Mencipta

Peta dakap
Peta titi
Lisan
Drama

Peta alir
Peta pelbagai alir
Tugasan
Projek

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
TARIKH/ HARI
UNIT
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN

PENDIDIKAN MORAL
23 JANUARI 2018 (SELASA)
Baik Hati Keluarga Bahagia
Baik Hati dalam Keluarga
2.0 Baik Hati

KELAS
MASA

2I
8.15 – 9.45 (90 minit)

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan jenis bantuan yang boleh diberikan kepada keluarga.
2. menjelaskan cara memberi bantuan kepada keluarga.
3. menganalisis kesan memberi bantuan kepada keluarga.
4. mengamalkan sikap memberi bantuan kepada keluarga.

AKTIVITI PDPC

1.
2.
3.
4.

2.1 Menyenaraikan jenis bantuan yang boleh diberikan kepada keluarga.
2.2 Menjelaskan cara memberi bantuan kepada keluarga.
2.3 Menganalisis kesan memberi bantuan kepada keluarga.
2.5 Mengamalkan sikap memberi bantuan kepada keluarga.

Guru memberikan situasi bergambar kepada murid.
Murid diminta melakonkan sikap baik hati terhadap ahli keluarga berdasarkan situasi yang diberi.
Guru bertindak sebagai pembimbing.
Beberapa murid dipilih untuk menyenaraikan jenis bantuan yang boleh diberikan kepada ahli

5.
6.
7.

keluarga.
Murid dibimbing oleh guru untuk menyatakan kesan apabika membantu ahli keluarga.
Murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21
BAHAN BANTU
BELAJAR
KBAT
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN

Presentation (main peranan)
Buku Teks, Kad Gambar, Lembaran Kerja

REFLEKSI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Mesyuarat
Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah
Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar

Mengaplikasi
 Menganalisis
Nilai Murni
Baik hati
Kreativiti
Menjana idea
Peta bulatan
Peta buih
Peta pokok
Peta Buih Berganda
Pemerhatian
 Lembaran kerja
Hasil kerja
Kuiz

Menilai



Mencipta

Peta dakap
Peta titi
Lisan
Drama

Peta alir
Peta pelbagai alir
Tugasan
Projek

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
TARIKH/ HARI
UNIT
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN

PENDIDIKAN MORAL
25 JANUARI 2018 (KHAMIS)
Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
Tanggungjawab dalam Keluarga
2.0 Tanggungjawab terhadap keluarga

KELAS
MASA

2I
10.15 – 11.15 (90 minit)

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan contoh tanggungjawab terhadap keluarga.
2. menjelaskan cara melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

AKTIVITI PDPC

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

AKTIVITI PAK-21
BAHAN BANTU
BELAJAR

Talk partners
Buku Teks, Lembaran Kerja

3.1 Menyenaraikan contoh tanggungjawab terhadap keluarga.
3.2 Menjelaskan cara melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

Guru menulis beberapa perkataan iaitu ‘contoh tanggungjawab terhadap keluarga’ di papan tulis.
Murid diminta memahami dan menyenaraikan contoh tanggungjawab terhadap keluarga.
Murid diberi peluang berbincang bersama rakan.
Guru dan murid berbincang jawapan yang disenaraikan oleh murid.
Murid dibimbing menjelaskan cara melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.
Murid menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.
Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

KBAT
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN

Mengaplikasi
 Menganalisis
Nilai Murni
Bertanggungjawab
Kreativiti
Menjana idea
Peta bulatan
Peta buih
Peta pokok
Peta Buih Berganda
Pemerhatian
 Lembaran kerja
Hasil kerja
Kuiz

REFLEKSI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Mesyuarat
Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah
Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar

Menilai



Mencipta

Peta dakap
Peta titi
Lisan
Drama



Peta alir
Peta pelbagai alir
Tugasan
Projek

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
TARIKH/ HARI
UNIT
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN

PENDIDIKAN MORAL
28 JANUARI 2018 (AHAD)
Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
Kepentingan Tanggungjawab dalam Keluarga
2.0 Tanggungjawab terhadap keluarga

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menghuraikan kepentingan melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga
2. menzahirkan perasaan apabila melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

AKTIVITI PDPC

1.
2.

2I
10.15 – 10.45 (30 minit)

3.3 Menghuraikan kepentingan melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga
3.4 Menzahirkan perasaan apabila melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

3.
4.
5.
6.
AKTIVITI PAK-21
BAHAN BANTU
BELAJAR
KBAT
ELEMEN MERENTAS

KELAS
MASA

Guru menunjukkan gambar di hadapan kelas.
Murid diminta menyatakan kepentingan melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga
berdasarkan gambar.
Guru bertindak sebagai pembimbing.
Murid juga perlu menyatakan perasaan apabila melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.
Murid perlu menghasilkan peta minda mengenai kepentingan tanggungjawab terhadap keluarga
mengikut kreativiti masing-masing.
Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

Using Large Picture Card, Mind map
Buku Teks, Kad Gambar
Mengaplikasi
 Menganalisis
Nilai Murni
Bertanggungjawab
Kreativiti
Menjana idea

Menilai

Mencipta

KURIKULUM
PETA PEMIKIRAN
I-THINK
PENTAKSIRAN/
PENILAIAN

Peta bulatan
Peta pokok
Lembaran kerja
Hasil kerja




Peta buih
Peta Buih Berganda
Pemerhatian
Kuiz



Peta dakap
Peta titi
Lisan
Drama

Peta alir
Peta pelbagai alir
Tugasan
Projek



REFLEKSI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Mesyuarat
Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah
Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
TARIKH/ HARI
UNIT
TAJUK
STANDARD
KANDUNGAN
STANDARD
PEMBELAJARAN

PENDIDIKAN MORAL
30 JANUARI 2018 (SELASA)
Tanggungjawab Saya dalam Keluarga
Rumah Tanggungjawab
2.0 Tanggungjawab terhadap keluarga

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. menyenaraikan contoh tanggungjawab terhadap keluarga.
2. menzahirkan perasaan apabila melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

AKTIVITI PDPC

1.
2.

2I
8.15 – 9.45 (30 minit)

3.1 Menyenaraikan contoh tanggungjawab terhadap keluarga.
3.4 Menzahirkan perasaan apabila melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga.

3.
4.
5.
6.
AKTIVITI PAK-21
BAHAN BANTU
BELAJAR
KBAT
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
PETA PEMIKIRAN
I-THINK

KELAS
MASA

Guru menunjukkan hasil ‘Rumah Tanggungjawab’ di hadapan kelas.
Guru menerangkan kepada murid alatan dan bahan yang diperlukan untuk membuat ‘Rumah
Tanggungjawab’.
Guru menerangkan dan menunjukkan langkah-langkah yang perlu untuk menghasilkan ‘Rumah
Tanggungjawab’.
Murid dibimbing untuk menghasilkan ‘Rumah Tanggungjawab’ mengikut kreativiti masing-masing.
Setelah siap, murid diminta mempamerkan hasil kraf tangan di Sudut Pendidikan Moral.
Guru membuat rumusan isi pelajaran hari ini.

Quick Quiz, examples.
Buku Teks, Rumah Tanggungjawab, pen penanda, kertas lukisan, 2 kertas warna berlainan warna, gam.
Mengaplikasi
Menganalisis
Nilai Murni
Bertanggungjawab
Kreativiti
Menjana idea
Peta bulatan
Peta buih
Peta pokok
Peta Buih Berganda



Menilai

Peta dakap
Peta titi



Mencipta

Peta alir
Peta pelbagai alir

PENTAKSIRAN/
PENILAIAN



Lembaran kerja
Hasil kerja



Pemerhatian
Kuiz

Lisan
Drama

REFLEKSI

____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
____ / ____ orang murid yang tidak mencapai objektif dan diberi bimbingan.

CATATAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
Mesyuarat
Cuti Bencana/ Cuti Khas
Program Sekolah
Cuti Peristiwa/ Cuti Umum
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar

Tugasan
Projek