SJKC KEPONG 1 KUALA LUMPUR RANCANGAN PEL (1)
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3B
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 6 : PROGRAM PIBG
Tarikh/Masa
Isnin (15 Februari 2016)
Standard Kandungan
1.4 – Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara
daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara
bertatasusila.
Standard
Pembelajaran
1.4.1 – Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata panggilan dengan
tepat dalam pelbagai situasi secara bertatasusila.
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membaca teks dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Langkah 1
Set Induksi
1. Murid melihat gambar dalam petikan teks.
2. Guru mengaitkan cerita yang disampaikan murid dengan tajuk pelajaran hari
ini – Program PIBG
Langkah 2
1. Murid membaca petikan teks.
2. Murid mencari makna perkataan.
Langkah 3
1. Murid membaca secara individu .
2. Murid membaca kuat dalam setiap kumpulan.
Langkah 4
1. Murid memberi respons secara lisan terhadap petikan yang dibaca.
2. Murid berdialog spontan
Penutup
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum
Bahan Bantu Belajar
/
0845-0945
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Tatabahasa: Simpulan bahasa
Kosa kata: sumbangan
Ilmu: Pendidikan Moral
Nilai: bekerjasama
EMK:TMK: Visualiser
Kreativiti dan inovasi : Buku teks, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3B
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 6 : MEMBUKA GERAI
Tarikh/Masa
Selasa (16 Februari 2016)
Standard Kandungan
3.5- Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai
sumber.
Standard
Pembelajaran
3.5.1- Mencatat maklumat yang betul daripada pelbagai sumber untuk membuat
susunan.
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Mencatat susunan proses pembukaan gerai minuman dengan betul.
Langkah 1
Set Induksi
1. Guru menayangkan teks petikan di dalam kelas.
2. Guru mengaitkan teks dengan pembelajaran hari ini.
Langkah 2
1. Murid membaca dan memahami isi penyampaian dalam teks.
Langkah 3
1. Murid memahami maklumat dalam bahan multimedia.
Langkah 4
1. Murid membuat simulasi jual beli
Penutup
Murid Mencatat susunan proses pembukaan gerai minuman dengan betul 2.
Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum
Bahan Bantu Belajar
/
0815-0915
Tatabahasa: Simpulan bahasa
Kosa kata: sumbangan
Ilmu: Pendidikan Moral
Nilai: bekerjasama
EMK:TMK: Visualiser
Kreativiti dan inovasi : Buku teks, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3B
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 6 : MINUMAN JUMADU
Tarikh/Masa
Rabu (17 Februari 2016)
Standard Kandungan
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
/ 1215-1315
4.2- Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara
kreatif semasa bercerita secara didik hibur.
4.2.1- Mengujarkan ayat tentang sesuatu perkara dengan sebutan dan intonasi
yang betul dan jelas serta mimik muka yang sesuai melalui penceritaan yang
dipersembahkan secara didik hibur.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
mengujarkan ayat yang terdapat dalam buku teksyang dibaca tepat,sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul.
Langkah 1
Set Induksi
1. Guru menayangkan teks petikan di dalam kelas.
2. Guru mengaitkan teks dengan pembelajaran hari ini.
Langkah 2
1. Murid membaca dan memahami isi penyampaian dalam teks.
Langkah 3
2. Murid memahami maklumat dalam bahan multimedia.
Langkah 4
2. Murid membina ayat tunggal dan ayat majmuk
Penutup
Murid bercerita tentang aktiviti kemasyarakatan yang pernah diadakan di
temapat tinggal mereka.
Sistem Bahasa
Tatabahasa: - imbuhan awlan dan akhiran
Kosa kata: mengusik
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : bekerjasama, kerajinan
EMK :TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Buku teks, Buku aktiviti, Bahan grafik.
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3U
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 6 : EMEL
Tarikh/Masa
Khamis (18 Februari 2016)
Standard Kandungan
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
/ 1215-1315
4.2
Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan
secara kreatif semasa bercerita secara didik hibur.
4.2.1 Mengujarkan ayat tentang sesuatu perkara dengan sebutan dan intonasi
yang betul dan jelas serta mimik muka yang sesuai melalui penceritaan yang
dipersembahkan secara didik hibur.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Mencatat maklumat berdasarkan teks dan gambar.
Langkah 1
Set Induksi
1. Guru memaparkan bahan grafik.
2. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan gambar yang
dipaparkan.
Langkah 2
1. Murid membaca dan memahami maklumat yang terdapat pada bahan grafik.
2. Murid menceritakan perkara yang dibaca.
Langkah 3
1. Murid melayari internet untuk mencari maklumat.
Penutup
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Kata kerja terbitan
Kosa kata : memujuknya
Pengisian Kurikulum
Ilmu : keusahawanan
Nilai : Bekerjasama, baik hati
EMK :TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Buku teks, Bahan grafik.
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3B
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 4 : Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa
Jumaat (19 Februari 2016)
Standard Kandungan
5.1
Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut
konteks.
Standard
Pembelajaran
5.1.3 Memahami dan menggunakan kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan
panggilan mengikut konteks.
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membina ayat menggunakan kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan
panggilan.
Langkah 1
Set Induksi
1. Murid menyalin nota yang ditulis guru di papan tulis.
2. Guru memberi contoh kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan
panggilan.
Langkah 2
1. Murid membina ayat di papan tulis (pilihan guru).
Langkah 3
1. Murid membina ayat di daam buku latihan.
Penutup
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Tatabahasa :
Kosa kata : berjiran
Pengisian Kurikulum
Ilmu : tatabahasa
Nilai : semangat kemasyarakatan
EMK : TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Buku teks, Buku aktiviti, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
/
12`5-1315
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3B
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 6 : PROGRAM PIBG
Tarikh/Masa
Isnin (15 Februari 2016)
Standard Kandungan
1.4 – Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara
daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara
bertatasusila.
Standard
Pembelajaran
1.4.1 – Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata panggilan dengan
tepat dalam pelbagai situasi secara bertatasusila.
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membaca teks dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Langkah 1
Set Induksi
1. Murid melihat gambar dalam petikan teks.
2. Guru mengaitkan cerita yang disampaikan murid dengan tajuk pelajaran hari
ini – Program PIBG
Langkah 2
1. Murid membaca petikan teks.
2. Murid mencari makna perkataan.
Langkah 3
1. Murid membaca secara individu .
2. Murid membaca kuat dalam setiap kumpulan.
Langkah 4
1. Murid memberi respons secara lisan terhadap petikan yang dibaca.
2. Murid berdialog spontan
Penutup
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum
Bahan Bantu Belajar
/
0845-0945
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Tatabahasa: Simpulan bahasa
Kosa kata: sumbangan
Ilmu: Pendidikan Moral
Nilai: bekerjasama
EMK:TMK: Visualiser
Kreativiti dan inovasi : Buku teks, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3B
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 6 : MEMBUKA GERAI
Tarikh/Masa
Selasa (16 Februari 2016)
Standard Kandungan
3.5- Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai
sumber.
Standard
Pembelajaran
3.5.1- Mencatat maklumat yang betul daripada pelbagai sumber untuk membuat
susunan.
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Mencatat susunan proses pembukaan gerai minuman dengan betul.
Langkah 1
Set Induksi
1. Guru menayangkan teks petikan di dalam kelas.
2. Guru mengaitkan teks dengan pembelajaran hari ini.
Langkah 2
1. Murid membaca dan memahami isi penyampaian dalam teks.
Langkah 3
1. Murid memahami maklumat dalam bahan multimedia.
Langkah 4
1. Murid membuat simulasi jual beli
Penutup
Murid Mencatat susunan proses pembukaan gerai minuman dengan betul 2.
Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum
Bahan Bantu Belajar
/
0815-0915
Tatabahasa: Simpulan bahasa
Kosa kata: sumbangan
Ilmu: Pendidikan Moral
Nilai: bekerjasama
EMK:TMK: Visualiser
Kreativiti dan inovasi : Buku teks, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3B
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 6 : MINUMAN JUMADU
Tarikh/Masa
Rabu (17 Februari 2016)
Standard Kandungan
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
/ 1215-1315
4.2- Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara
kreatif semasa bercerita secara didik hibur.
4.2.1- Mengujarkan ayat tentang sesuatu perkara dengan sebutan dan intonasi
yang betul dan jelas serta mimik muka yang sesuai melalui penceritaan yang
dipersembahkan secara didik hibur.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
mengujarkan ayat yang terdapat dalam buku teksyang dibaca tepat,sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul.
Langkah 1
Set Induksi
1. Guru menayangkan teks petikan di dalam kelas.
2. Guru mengaitkan teks dengan pembelajaran hari ini.
Langkah 2
1. Murid membaca dan memahami isi penyampaian dalam teks.
Langkah 3
2. Murid memahami maklumat dalam bahan multimedia.
Langkah 4
2. Murid membina ayat tunggal dan ayat majmuk
Penutup
Murid bercerita tentang aktiviti kemasyarakatan yang pernah diadakan di
temapat tinggal mereka.
Sistem Bahasa
Tatabahasa: - imbuhan awlan dan akhiran
Kosa kata: mengusik
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : bekerjasama, kerajinan
EMK :TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Buku teks, Buku aktiviti, Bahan grafik.
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3U
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 6 : EMEL
Tarikh/Masa
Khamis (18 Februari 2016)
Standard Kandungan
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
/ 1215-1315
4.2
Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan
secara kreatif semasa bercerita secara didik hibur.
4.2.1 Mengujarkan ayat tentang sesuatu perkara dengan sebutan dan intonasi
yang betul dan jelas serta mimik muka yang sesuai melalui penceritaan yang
dipersembahkan secara didik hibur.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Mencatat maklumat berdasarkan teks dan gambar.
Langkah 1
Set Induksi
1. Guru memaparkan bahan grafik.
2. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan gambar yang
dipaparkan.
Langkah 2
1. Murid membaca dan memahami maklumat yang terdapat pada bahan grafik.
2. Murid menceritakan perkara yang dibaca.
Langkah 3
1. Murid melayari internet untuk mencari maklumat.
Penutup
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Kata kerja terbitan
Kosa kata : memujuknya
Pengisian Kurikulum
Ilmu : keusahawanan
Nilai : Bekerjasama, baik hati
EMK :TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Buku teks, Bahan grafik.
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3B
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 4 : Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa
Jumaat (19 Februari 2016)
Standard Kandungan
5.1
Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut
konteks.
Standard
Pembelajaran
5.1.3 Memahami dan menggunakan kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan
panggilan mengikut konteks.
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membina ayat menggunakan kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan
panggilan.
Langkah 1
Set Induksi
1. Murid menyalin nota yang ditulis guru di papan tulis.
2. Guru memberi contoh kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan
panggilan.
Langkah 2
1. Murid membina ayat di papan tulis (pilihan guru).
Langkah 3
1. Murid membina ayat di daam buku latihan.
Penutup
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Tatabahasa :
Kosa kata : berjiran
Pengisian Kurikulum
Ilmu : tatabahasa
Nilai : semangat kemasyarakatan
EMK : TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Buku teks, Buku aktiviti, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
/
12`5-1315