rph sains 5 6.1.1 cahaya
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek:Sains
18 April 2016
Tarikh
Masa
1000-1100
Darjah
Tahun 5
Tajuk / Standard
Cahaya
ISNIN
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
6.1.1
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan bahawa cahaya bergerak lurus.
2. Menyatakan bahawa cahaya tidak boleh menembusi
Elemen Merentas
objek legap.
Kemahiran Berfikir,
Kurikulum
lampu suluh, kertas, buku teks
ABM
AKTIVITI
1.
2.
3.
4.
Murid
Murid
Murid
Murid
ditunjukkan dengan lampu suluh.
diminta menyatakan pemerhatian mereka terhadap lampu suluh.
diagihkan dalam kumpulan.
diminta membuat lubang pada 3 kertas dan menyusun pelbagai
keadaan.
5. Murid diminta menyuluhkan lampu suluh tersebut pada kertas tersebut.
6. Murid membuat kesimpulan.
7. Murid diterangkan bahawa cahaya bergerak lurus dan tidak dapat
menembusi objek legap.
8. Murid menyelesaikan buku kerja.
9. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Refleksi
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek:Sains
21 April 2016
Tarikh
Masa
840-940
Darjah
Tahun 5
Tajuk / Standard
Cahaya
KHAMIS
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
6.1.2, 6.1.3
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan bahawa saiz bayang dipengaruhi dengan
Elemen Merentas
jarak sumber cahaya.
2. Mengenalpasti bentuk bayang dipengaruhi bentuk objek.
Kemahiran berfikir, nilai murni
Kurikulum
ABM
lampu suluh, bola, teko (objek lain), buku kerja
Aktiviti PdP
1. Murid berada di dalam kumpulan.
2. Murid diminta menyuluh lampu suluh pada bola dan menyatakan perubahan saiz
bayang-bayang.
3. Murid diminta menyuluh lampu suluh pada objek pelbagai bentuk dan menyatakan
bentuk yang terjadi pada bayang.
4. Murid membuat kesimpulan terhadap fenomena tersebut.
5. Murid menyelesaikan buku kerja.
6. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.
Refleksi
Mata Pelajaran/Subjek:Sains
18 April 2016
Tarikh
Masa
1000-1100
Darjah
Tahun 5
Tajuk / Standard
Cahaya
ISNIN
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
6.1.1
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan bahawa cahaya bergerak lurus.
2. Menyatakan bahawa cahaya tidak boleh menembusi
Elemen Merentas
objek legap.
Kemahiran Berfikir,
Kurikulum
lampu suluh, kertas, buku teks
ABM
AKTIVITI
1.
2.
3.
4.
Murid
Murid
Murid
Murid
ditunjukkan dengan lampu suluh.
diminta menyatakan pemerhatian mereka terhadap lampu suluh.
diagihkan dalam kumpulan.
diminta membuat lubang pada 3 kertas dan menyusun pelbagai
keadaan.
5. Murid diminta menyuluhkan lampu suluh tersebut pada kertas tersebut.
6. Murid membuat kesimpulan.
7. Murid diterangkan bahawa cahaya bergerak lurus dan tidak dapat
menembusi objek legap.
8. Murid menyelesaikan buku kerja.
9. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Refleksi
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek:Sains
21 April 2016
Tarikh
Masa
840-940
Darjah
Tahun 5
Tajuk / Standard
Cahaya
KHAMIS
Kandungan/
Fokus pembelajaran
Standard Pembelajaran
6.1.2, 6.1.3
Objektif
Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan bahawa saiz bayang dipengaruhi dengan
Elemen Merentas
jarak sumber cahaya.
2. Mengenalpasti bentuk bayang dipengaruhi bentuk objek.
Kemahiran berfikir, nilai murni
Kurikulum
ABM
lampu suluh, bola, teko (objek lain), buku kerja
Aktiviti PdP
1. Murid berada di dalam kumpulan.
2. Murid diminta menyuluh lampu suluh pada bola dan menyatakan perubahan saiz
bayang-bayang.
3. Murid diminta menyuluh lampu suluh pada objek pelbagai bentuk dan menyatakan
bentuk yang terjadi pada bayang.
4. Murid membuat kesimpulan terhadap fenomena tersebut.
5. Murid menyelesaikan buku kerja.
6. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.
Refleksi