SJKC KEPONG 1 KUALA LUMPUR RANCANGAN PEL
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 4 : Mesyuarat Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa
Selasa (26 Januari 2016)
Standard Kandungan
2.3 – Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas
dan intonasi yang betul.
Standard
Pembelajaran
2.3.1 – Membaca kuat pelbagai jenis pola ayat dengan lancar, sebutan yang
jelas dan intonasi yang betul.
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membaca teks dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Langkah 1
Set Induksi
1. Murid melihat gambar dalam petikan teks.
2. Guru mengaitkan cerita yang disampaikan murid dengan tajuk pelajaran hari
ini – Mesyuarat Hari Mesra Taman Bestari.
Langkah 2
1. Murid membaca petikan teks.
2. Murid mencari makna perkataan.
Langkah 3
1. Murid membaca secara individu .
2. Murid membaca kuat dalam setiap kumpulan.
Langkah 4
1. Murid memberi respons secara lisan terhadap petikan yang dibaca.
2. Murid bersoal jawab dengan guru.
Penutup
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum
Bahan Bantu Belajar
/
12:15 pagi – 01:15 tengah hari
Tatabahasa: Simpulan bahasa
Kosa kata: sumbangan
Ilmu: Pendidikan Moral
Nilai: bekerjasama
EMK:TMK: Visualiser
Kreativiti dan inovasi : Buku teks, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 4 : Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa
Rabu (27 Januari 2016)
Standard Kandungan
Standard
Pembelajaran
3.4- Menulis imlak dengan tepat.
3.4.1- Menulis imlak frasa dan ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan
awalan dan berimbuhan akhiran dengan tepat.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Mendengar dan mengambil imlak perkataan berimbuhan awalan dan akhiran
yang dicetak berwarna merah dalam buku latihan.
Objektif
Pembelajaran
/ 10:45 pagi – 11:45 pagi
Langkah 1
Set Induksi
1. Guru menayangkan teks petikan di dalam kelas.
2. Guru mengaitkan teks dengan pembelajaran hari ini.
Langkah 2
1. Murid membaca dan memahami isi penyampaian dalam teks.
Langkah 3
1. Murid mengujarkan perkataan berwarna merah yang terdapat di dalam teks
dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas.
Langkah 4
1. Murid berbincang tentang faedah mengadakan hari keluarga.
Penutup
1. Murid menyatakan maksud ayat yang bercetak berwarna dengan bimbingan
guru.
2. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Tatabahasa: - imbuhan awlan dan akhiran
Kosa kata: mengusik
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : Kasih sayang
EMK :TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Peta pemikiran : Peta Alir
Buku teks, Buku aktiviti, Bahan grafik.
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 4 : Majlis Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa
Khamis (28 Januari 2016)
Standard Kandungan
5.1 – Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut
konteks.
Standard
Pembelajaran
5.1.4– Memahami dan menggunakan kata kerja terbitan dengan betul mengikut
konteks.
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membina ayat menggunakan kata kerja terbitan yang dicetak berwarna.
Langkah 1
Set Induksi
1. Guru memaparkan gambar dan petikan teks.
2. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan gambar yang
dipaparkan.
Langkah 2
1. Murid membaca dan memahami bahan grafik secara mekanis.
2. Murid menceritakan perkara yang dibaca.
Langkah 3
1. Murid membaca pelbagai pola ayat.
Langkah 4
1. Murid mengenal pasti kata kerja terbitan yang terdapat dalam petikan.
2. Murid membina ayat menggunakan kata kerja terbitan.
Penutup
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Kata kerja terbitan
Kosa kata : memujuknya
Pengisian Kurikulum
Ilmu :
Nilai : Bekerjasama
EMK :TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Buku teks, Bahan grafik.
/ 07:15 pagi – 08:15 pagi
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 4 : Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa
Jumaat (29 Januari 2016)
Standard Kandungan
4.1 – Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara
didik hibur.
/
10:45 pagi – 11:45 pagi
Standard
Pembelajaran
4.1.2 – Menyebut dan memahami diksi lirik lagu dalam nyanyian secara didik
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Menyebut dan menyanyi sambil beraksi mengikut lirik lagu.
Langkah 1
Set Induksi
1. Murid membaca lirik lagu ”Jiran Bersatu”.
2. Guru mengaitkan lirik lagu dengan tajuk pembelajaran hari ini.
Langkah 2
1. Murid menyanyi sambil bertepuk tangan berdasarkan lirik lagu ”Jiran
Bersatu”.
Langkah 3
1. Murid mencari makna kata dalam lirik lagu.
Langkah 4
1. Murid bersoal jawab dengan guru.
2. Murid memberikan contoh laktiviti lain untuk mewujudkan semangat
bekerjasama.
Penutup
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Tatabahasa :
Kosa kata : berjiran
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : semangat kemasyarakatan
EMK : TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Buku teks, Buku aktiviti, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
hibur.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 4 : Mesyuarat Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa
Selasa (26 Januari 2016)
Standard Kandungan
2.3 – Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas
dan intonasi yang betul.
Standard
Pembelajaran
2.3.1 – Membaca kuat pelbagai jenis pola ayat dengan lancar, sebutan yang
jelas dan intonasi yang betul.
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membaca teks dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Langkah 1
Set Induksi
1. Murid melihat gambar dalam petikan teks.
2. Guru mengaitkan cerita yang disampaikan murid dengan tajuk pelajaran hari
ini – Mesyuarat Hari Mesra Taman Bestari.
Langkah 2
1. Murid membaca petikan teks.
2. Murid mencari makna perkataan.
Langkah 3
1. Murid membaca secara individu .
2. Murid membaca kuat dalam setiap kumpulan.
Langkah 4
1. Murid memberi respons secara lisan terhadap petikan yang dibaca.
2. Murid bersoal jawab dengan guru.
Penutup
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Pengisian Kurikulum
Bahan Bantu Belajar
/
12:15 pagi – 01:15 tengah hari
Tatabahasa: Simpulan bahasa
Kosa kata: sumbangan
Ilmu: Pendidikan Moral
Nilai: bekerjasama
EMK:TMK: Visualiser
Kreativiti dan inovasi : Buku teks, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 4 : Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa
Rabu (27 Januari 2016)
Standard Kandungan
Standard
Pembelajaran
3.4- Menulis imlak dengan tepat.
3.4.1- Menulis imlak frasa dan ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan
awalan dan berimbuhan akhiran dengan tepat.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Mendengar dan mengambil imlak perkataan berimbuhan awalan dan akhiran
yang dicetak berwarna merah dalam buku latihan.
Objektif
Pembelajaran
/ 10:45 pagi – 11:45 pagi
Langkah 1
Set Induksi
1. Guru menayangkan teks petikan di dalam kelas.
2. Guru mengaitkan teks dengan pembelajaran hari ini.
Langkah 2
1. Murid membaca dan memahami isi penyampaian dalam teks.
Langkah 3
1. Murid mengujarkan perkataan berwarna merah yang terdapat di dalam teks
dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas.
Langkah 4
1. Murid berbincang tentang faedah mengadakan hari keluarga.
Penutup
1. Murid menyatakan maksud ayat yang bercetak berwarna dengan bimbingan
guru.
2. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Tatabahasa: - imbuhan awlan dan akhiran
Kosa kata: mengusik
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : Kasih sayang
EMK :TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Peta pemikiran : Peta Alir
Buku teks, Buku aktiviti, Bahan grafik.
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 4 : Majlis Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa
Khamis (28 Januari 2016)
Standard Kandungan
5.1 – Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut
konteks.
Standard
Pembelajaran
5.1.4– Memahami dan menggunakan kata kerja terbitan dengan betul mengikut
konteks.
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membina ayat menggunakan kata kerja terbitan yang dicetak berwarna.
Langkah 1
Set Induksi
1. Guru memaparkan gambar dan petikan teks.
2. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan gambar yang
dipaparkan.
Langkah 2
1. Murid membaca dan memahami bahan grafik secara mekanis.
2. Murid menceritakan perkara yang dibaca.
Langkah 3
1. Murid membaca pelbagai pola ayat.
Langkah 4
1. Murid mengenal pasti kata kerja terbitan yang terdapat dalam petikan.
2. Murid membina ayat menggunakan kata kerja terbitan.
Penutup
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Kata kerja terbitan
Kosa kata : memujuknya
Pengisian Kurikulum
Ilmu :
Nilai : Bekerjasama
EMK :TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Buku teks, Bahan grafik.
/ 07:15 pagi – 08:15 pagi
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas
Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk
Keluarga Kita – Unit 4 : Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa
Jumaat (29 Januari 2016)
Standard Kandungan
4.1 – Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara
didik hibur.
/
10:45 pagi – 11:45 pagi
Standard
Pembelajaran
4.1.2 – Menyebut dan memahami diksi lirik lagu dalam nyanyian secara didik
Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Menyebut dan menyanyi sambil beraksi mengikut lirik lagu.
Langkah 1
Set Induksi
1. Murid membaca lirik lagu ”Jiran Bersatu”.
2. Guru mengaitkan lirik lagu dengan tajuk pembelajaran hari ini.
Langkah 2
1. Murid menyanyi sambil bertepuk tangan berdasarkan lirik lagu ”Jiran
Bersatu”.
Langkah 3
1. Murid mencari makna kata dalam lirik lagu.
Langkah 4
1. Murid bersoal jawab dengan guru.
2. Murid memberikan contoh laktiviti lain untuk mewujudkan semangat
bekerjasama.
Penutup
1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa
Tatabahasa :
Kosa kata : berjiran
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : semangat kemasyarakatan
EMK : TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar
Buku teks, Buku aktiviti, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
hibur.