RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD
Mata Pelajaran : Boso Jowo
Kelas : I Satu
Semester : I Satu
Standar Kompetensi Nguroake : saged nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo
swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah
Kompetensi Dasar
1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada.
Indikator
1. Nguroake kosa kata sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada.
Alokasi waktu :
1 x 35 menit 1 pertemuan.
A. Tujuan Pembelajaran 1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar.
2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat. 3. Menjawab pertanyaan sing berkaitan ngangge lafal bagian ruangan rumah.
B. Materi Ajar Rupo-rupo swanten lafal lan nada.
C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran 1. Terpadu lan Tematik
2. Relajar sambil bermain 3. Student Active Learning SAL
D. Langkah-langkah Kegiatan
Pertemuan kesembilan 1. Kegiatan Awal
a. Guru mengulang pelajaran sesi kedelapan. b. Bocah berlatih nguroake kosa kata sing dibaca guru.
2. Kegiatan Inti a. Guru mengucapkan kosa kata tentang ruangan-ruangan rumah.
b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya. c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya..
d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru.
3. Kegiatan Panutup Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.
E. SumberBahan Relajar 1. Buku Remen Jowo
2. Kaset 3. Lembar Verja Siswa LKS.
4. Gambar.
F. Penilaian
Teknik :
Perbuatan.
Mengetahui, __________, ___________________
Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD
14 Lingkungan
Kepala Sekolah Guru Boso Jowo
____________________ ____________________
NIP. NIP.
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD
Mata Pelajaran : Boso Jowo
Kelas : I Satu
Semester : I Satu
Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD
15
Standar Kompetensi Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge
rupo-rupo ragam boso Jowo sesuai ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo
Kompetensi Dasar
1.
Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang lingkungan rumah.
2.
Menyebutkan ruangan-ruangan ngangge rumah ngangge kalimat sederhana lan boso sing santun.
Indikator Menyebutkan ruangan-ruangan rumah.
Alokasi waktu : 1 x 35 menit 1 pertemuan.
A. Tujuan Pembelajaran
1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa ngangge ucapan sing benar.
2. Bocah saged menyebutkan ruangan-ruangan ngangge rumah ngangge ucapan sing
benar.
B. Materi Ajar
Tulisan kosa kata lan kalimat.
C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran
1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.
3. Student Active Learning SAL.
D. Langkah-langkah Kegiatan
Pertemuan kesepuluh
1. Kegiatan Awal
Guru mengulang pelajaran pada sesi kesembilan
2. Kegiatan Inti
a. Guru melatih siswa melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar. b. Bocah melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar.
3. Kegiatan Panutup
Bocah menyebutkan ruangan-ruangan rumah di depan kelas menggunakan kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar.
E. SumberBahan Relajar
1. Buku Remen Jowo 2. Kaset
3. Lembar Verja Siswa LKS. 4. Gambar.
F. Penilaian