RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD
Mata Pelajaran : Boso Jowo
Kelas : I Satu
Semester : I Satu
Standar Kompetensi Moco : Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro
kalimat sederhana.
Kompetensi Dasar
1. Mirangake kosa kata lan kalimat sederhana ngangge moco nyaring. 2. Moco nyaring kosa kata lan kalimat ngangge lafal lan nada sing benar.
Indikator
1. Moco kosa kata. 2. Moco kalimat sederhana.
3. Moco tanda nada.
Alokasi waktu :
1 x 35 menit 1 pertemuan.
A. Tujuan Pembelajaran
1. Bocah saged moco kosa kata. 2. Bocah saged moco kalimatsederhana.
3. Bocah saged moco tanda baca.
B. Materi Ajar
1. Kosa kata, 2. Kalimat,
3. Teks ngangge bukuLKS.
C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran
1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain
3. Student Active Learning SAL
D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan ketiga
1. Kegiatan Awal a. Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua.
b. Guru melatih siswa melafalkan nada 1 – 4. c. Bocah niroake ucapan guru swanten nada 1 – 4.
2. Kegiatan Inti a. Guru melatih bocah moco kosa kata, kalimat lan teks denan ucapan sing benar.
b. Bocah membiasakan diri bersikap ngangge benar ngangge moco kosa kata, kalimat lan teks.
3. Kegiatan Panutup Guru memberi tugas berlatih moco kosa kata.
E. SumberBahan Relajar
1. Buku Remen Jowo 2. Kaset
3. Lembar Verja Siswa LKS. 4. Gambar.
F. Penilaian
Teknik :
Lisan. Mengetahui
Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD
11
Kepala Sekolah
Marmini Spd Sd NIP. 19590706 198201 1 011
Guru Kelas I
Heny Tjahja Harjai,S.Pd SD. NIP. 197105311999032008
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD
Mata Pelajaran : Boso Jowo
Kelas : I Satu
Semester : I Satu
Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD
12
Standar Kompetensi Nulis : Saged nulis kata ngangge huruf lepas lan huruf sambung
Kompetensi Dasar
1. Nulis permulaan ngangge menebalkan, mencontoh, melengkapi lan menyalin ejaan Jowo. 2. Mencontoh kata atau kalimat sederhana dari buku atau papan tulis ngangge ejaan Jowo
ngangge benar.
Indikator
1. Menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Menyalin kata ngangge ejaan Jowo.
Alokasi waktu :
1 x 35 menit 1 pertemuan.
A. Tujuan Pembelajaran
1. Bocah saged menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Bocah saged menyalin kata ngangge ejaan Jowo.
B. Materi Ajar
Garis putus-putus.
C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran
1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain
3. Student Active Learning SAL
D. Langkah-langkah Kegiatan
Pertemuan keempat. 1. Kegiatan Awal
a. Guru mengulang pelajaran pada sesi ketiga. b. Guru melatih siswa melafalkan nada 1 – 4.
c. Bocah niroake ucapan guru swanten nada 1 – 4. d. Guru melatih bocah moco kosa kata ngangge ucapan sing benar.
2. Kegiatan Inti a. Guru melatih bocah nulis kosa kata ngangge ucapan Jowo.
b. Bocah berlatih nulis ngangge ejaan Jowo. 3. Kegiatan Panutup
Guru memberi tugas menyalin kosa kata.
E. SumberBahan Relajar
1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset
3. Lembar Verja Siswa LKS. 4. Gambar.
F. Penilaian
Teknik :
Tertulis. Mengetahui
Kepala Sekolah
Marmini Spd Sd NIP. 19590706 198201 1 011
Guru Kelas I
Heny Tjahja Harjai,S.Pd SD. NIP. 197105311999032008
Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD
13
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD
Mata Pelajaran : Boso Jowo
Kelas : I Satu
Semester : I Satu
Standar Kompetensi Nguroake : saged nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo
swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah
Kompetensi Dasar
1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada.
Indikator
1. Nguroake kosa kata sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada.
Alokasi waktu :
1 x 35 menit 1 pertemuan.
A. Tujuan Pembelajaran 1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar.