SumberBahan Relajar Penilaian Tujuan Pembelajaran Materi Ajar Pendekatan lan Metode Pembelajaran SumberBahan Relajar Penilaian Tujuan Pembelajaran Materi Ajar Pendekatan lan Metode Pembelajaran

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD Mata Pelajaran : Boso Jowo Kelas : I Satu Semester : I Satu Standar Kompetensi Ngendika Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo- rupo ragam boso Jowo sesuai ngangge unggah-ungguh sing sing kanggo Kompetensi Dasar Ngenalake diri menggunakan kalimat sederhana Indikator 1. Menyebutkan data diri nama, kelas, sekolah, lan tempat tinggal ngangge kalimat sederhana. 2. Ngenalake nama orang tua lan sauadara kandung.. Alokasi waktu : 1 x 35 menit 1 pertemuan.

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa. 2. Bocah saged ngenalake diri sendiri ngangge kalimat sederhana lan boso sing santun.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata lan kalimat.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain 3. Student Active Learning SAL

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua

1. Kegiatan Awal a. Guru mengulang pelajaran pada sesi pertama.

b. Guru melatih siswa melafalkan nada 1 – 4. c. Bocah niroake ucapan guru swanten nada 1 – 4.

2. Kegiatan Inti Bocah ngenalake nama diri di depan kelas menggunakan kalimat sederhana.

3. Kegiatan Panutup Guru memberi tugas berlatih ngenalake diri.

E. SumberBahan Relajar

 Buku Remen Basa Jowo.  Kaset rekaman : berkenalan

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan. Mengetahui Kepala Sekolah Marmini Spd Sd NIP. 19590706 198201 1 011 Guru Kelas I Heny Tjahja Harjai,S.Pd SD. NIP. 197105311999032008 Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD 5 RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD Mata Pelajaran : Boso Jowo Kelas : I Satu Semester : I Satu Standar Kompetensi Moco : Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana. Kompetensi Dasar Moco berswantenmoco nyaring Indikator Mengenali huruf-huruf lan moconya sebagai suku kata, kata, lan kalimat sederhan. Alokasi waktu : 1 x 35 menit 1 pertemuan.

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged moco kosa kata. 2. Bocah saged moco kalimatsederhana. 3. Bocah saged moco tanda baca.

B. Materi Ajar

1. Kosa kata, 2. Kalimat, 3. Teks ngangge bukuLKS.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain 3. Student Active Learning SAL

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan ketiga

1. Kegiatan Awal

a. Guru moco, mengenalkan kata, suku kata, huruf sing dibaca. b. Bocah Moco kata, suku kata, huruf.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah moco kosa kata, kalimat lan teks denan ucapan sing benar. b. Bocah membiasakan diri bersikap ngangge benar ngangge moco kosa kata, kalimat lan teks.

3. Kegiatan Panutup

Guru memberi tugas berlatih moco kosa kata.

E. SumberBahan Relajar

 Buku Remen Basa Jowo  Komputer, LCD,  kartu huruf

F. Penilaian

Teknik : Lisan. Mengetahui Kepala Sekolah Marmini Spd Sd NIP. 19590706 198201 1 011 Guru Kelas I Heny Tjahja Harjai,S.Pd SD. NIP. 197105311999032008 Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD 6 RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD Mata Pelajaran : Boso Jowo Kelas : I Satu Semester : I Satu Standar Kompetensi Nulis : Saged nulis kata ngangge huruf lepas lan huruf sambung Kompetensi Dasar Nulis kata sederhana ngangge huruf lepas Indikator Nulis kata sederhana sing sesampunipunh dikenalkan Alokasi waktu : 1 x 35 menit 1 pertemuan.

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged kata sing sesampunipunh dikenal.. 2. Bocah saged menyalin kata ngangge ejaan.

B. Materi Ajar

Kalimatkata sederhana

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain 3. Student Active Learning SAL

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan keempat.