Tujuan Pembelajaran 1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar. Materi Ajar Pendekatan lan Metode Pembelajaran 1. Terpadu lan Tematik SumberBahan Relajar 1. Buku Jowo Penilaian Tujuan Pembelajaran Materi Ajar Pendekatan lan Metode

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD Mata Pelajaran : Boso Jowo Kelas : I Satu Semester : I Satu Standar Kompetensi Nguroake : saged nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah Kompetensi Dasar 1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada. Indikator 1. Nguroake kosa kata sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada. Alokasi waktu : 1 x 35 menit 1 pertemuan.

A. Tujuan Pembelajaran 1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar.

2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat.

B. Materi Ajar

Rupo-rupo swanten lafal lan nada.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran 1. Terpadu lan Tematik

2. Relajar sambil bermain 3. Student Active Learning SAL

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan pertama

1. Kegiatan Awal a. Guru ngenalake diri

b. Guru menjelaskan tujuan pembelajaran 2. Kegiatan Inti a. Guru mengucapkan nada 1 -4. b. Bocah niroake ucapan swanten nada 1 – 4. c. Bocah bedo’ne swanten nada 1- 4. d. Bocah niroake lafal swanten huruf a, i, u, e, o.

3. Kegiatan Panutup

Bocah berlatih pelafalan.

E. SumberBahan Relajar 1. Buku Jowo

2. Kaset 3. Lembar Verja Siswa LKS. 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan. Mengetahui Kepala Sekolah Marmini Spd Sd NIP. 19590706 198201 1 011 Guru Kelas I Heny Tjahja Harjai,S.Pd SD. NIP. 197105311999032008 Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD 9 Kulawarga RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD Mata Pelajaran : Boso Jowo Kelas : I Satu Semester : I Satu Standar Kompetensi Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam boso Jowo sesuai ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo Kompetensi Dasar 1. Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa. 2. Ngenalake diri sendiri ngangge kalimat sederhana lan boso sing santun. Indikator Menyebutkan nama diri sendiri. Alokasi waktu : 1 x 35 menit 1 pertemuan.

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa. 2. Bocah saged ngenalake diri sendiri ngangge kalimat sederhana lan boso sing santun.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata lan kalimat.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain 3. Student Active Learning SAL

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua 1. Kegiatan Awal a. Guru mengulang pelajaran pada sesi pertama. b. Guru melatih siswa melafalkan nada 1 – 4.

c. Bocah niroake ucapan guru swanten nada 1 – 4.

2. Kegiatan Inti

Bocah ngenalake nama diri di depan kelas menggunakan kalimat sederhana.

3. Kegiatan Panutup

Guru memberi tugas berlatih ngenalake diri.

E. SumberBahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset 3. Lembar Kerja Siswa LKS. 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan. Mengetahui Kepala Sekolah Marmini Spd Sd NIP. 19590706 198201 1 011 Guru Kelas I Heny Tjahja Harjai,S.Pd SD. NIP. 197105311999032008 Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD 10 RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD Mata Pelajaran : Boso Jowo Kelas : I Satu Semester : I Satu Standar Kompetensi Moco : Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana. Kompetensi Dasar 1. Mirangake kosa kata lan kalimat sederhana ngangge moco nyaring. 2. Moco nyaring kosa kata lan kalimat ngangge lafal lan nada sing benar. Indikator 1. Moco kosa kata. 2. Moco kalimat sederhana. 3. Moco tanda nada. Alokasi waktu : 1 x 35 menit 1 pertemuan.

A. Tujuan Pembelajaran