Tujuan Pembelajaran Materi Ajar Pendekatan lan Metode Pembelajaran SumberBahan Relajar Penilaian Tujuan Pembelajaran 1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar. Materi Ajar Rupo-rupo swanten lafal lan nada. Pendekatan lan Metode Pe

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD Mata Pelajaran : Basa Jawa Kelas : I Satu Semester : I Satu Standar Kompetensi Nulis Kompetensi Dasar 1. Nulis permulaan ngangge menebalkan, mencontoh, melengkapi lan menyalin ejaan Jowo. 2. Mencontoh kata atau kalimat sederhana dari buku atau papan tulis ngangge ejaan Jowo ngangge benar. Indikator 1. Menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Menyalin kata ngangge ejaan Jowo. 3. Nulis kosa kata tentang kegemaranhobi ngangge ejaan Jowo. 4. Mencocokkan gambar sesuai ngangge kegemarannya. 5. Mewarnai gambar. Alokasi waktu : 1 x 35 menit 1 pertemuan.

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Bocah saged menyalin kata ngangge ejaan Jowo. 3. Bocah saged nulis nama anggota keluarga ngangge ejaan Jowo. 4. Bocah saged mencocokkan gambar sesuai ngangge macam kegemarannya. 5. Bocah saged mewarnai gambar.

B. Materi Ajar

Garis putus-putus.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain 3. Student Active Learning SAL

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh

1. Kegiatan Awal Guru mengulang pelajaran pada sesi kesembilan belas.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP 42

2. Kegiatan Inti a. Guru melatih bocah nulis kosa kata ngangge ejaan Jowo.

b. Bocah menyalin kosa kata ngangge ejaan Jowo.

3. Kegiatan Panutup Bocah mewarnai gambar.

E. SumberBahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset. 3. Lembar Kerja Siswa LKS. 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Tertulis. Mengetahui, __________, ________ Kepala Sekolah Guru Basa Jawa ______________ ____________________ NIP. NIP. RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP 43 RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD Mata Pelajaran : Basa Jawa Kelas : I Satu Semester : I Satu Standar Kompetensi Nguroake : saged nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo- rupo swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah. Kompetensi Dasar 1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada. Indikator 1. Nguroake kosa kata sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada. Alokasi waktu : 1 x 35 menit 1 pertemuan.

A. Tujuan Pembelajaran 1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar.

2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat. 3. Menjawab pertanyaan sing berkaitan ngangge kosa kata lan kalimat sing didengar.

B. Materi Ajar Rupo-rupo swanten lafal lan nada.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran 1. Terpadu lan Tematik

2. Relajar sambil bermain 3. Student Active Learning SAL

D. Langkah-langkah Kegiatan