Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD
Mata Pelajaran : Basa Jawa
Kelas : I Satu
Semester : I Satu
Standar Kompetensi Nguroake :
Saged nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan swanten boso : pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan
sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai ngangge perintah
Kompetensi Dasar
Nguroake lan bedo’ne rupo-rupo swanten lan swanten boso
Indikator
1. Bedo’ne rupo-rupo swanten tertentu 2. Niroake swanten
Alokasi waktu :
1 x 35 menit 1 pertemuan.
A. Tujuan Pembelajaran 1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar.
2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat.
B. Materi Ajar
Rupo-rupo swanten lafal lan nada.
C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran 1. Terpadu lan Tematik
2. Relajar sambil bermain 3. Student Active Learning SAL
D. Langkah-langkah Kegiatan
Pertemuan pertama
1. Kegiatan Awal a. Guru ngenalake diri
b. Guru menjelaskan tujuan pembelajaran
2. Kegiatan Inti
Guru nguroake swanten. Bocah Niroake swanten sing didengar..
Bocah Nebak swanten sing didengar Bocah bedo’ne swanten
Bocah niroake lafal swanten huruf.
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
2
3. Kegiatan Panutup
Bocah berlatih pelafalan.
E. SumberBahan Relajar
Buku Remen Basa Jowo. Kaset, Keyboard
F. Penilaian
Teknik :
Perbuatan.
Mengetahui, __________, ________
Kepala Sekolah Guru Basa Jawa
______________ ____________________
NIP. NIP.
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
3
Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD
Mata Pelajaran : Basa Jawa
Kelas : I Satu
Semester : I Satu
Standar Kompetensi Ngendika
Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam Basa Jawa sesuai ngangge unggah-ungguh sing sing
kanggo
Kompetensi Dasar
Ngenalake diri menggunakan kalimat sederhana
Indikator
1. Menyebutkan data diri nama, kelas, sekolah, lan tempat tinggal ngangge kalimat sederhana.
2. Ngenalake nama orang tua lan sauadara kandung..
Alokasi waktu :
1 x 35 menit 1 pertemuan.
A. Tujuan Pembelajaran
1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa.
2. Bocah saged ngenalake diri sendiri ngangge kalimat sederhana lan boso sing santun.
B. Materi Ajar
Tulisan kosa kata lan kalimat.
C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran
1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain
3. Student Active Learning SAL
D. Langkah-langkah Kegiatan