File Penunjang Akreditasi Terbaru Versi Lawas RPP SM 1 & SM 2

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (1)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
Standar Kompetensi

:
:
:
:

SMA NEGERI 27 GARUT
Bahasa Sunda
X/1
Mampuh ngaregepken, maham, jeng mere tanggapan kan rupa-rupa
wacana lisan nu mangrupa biantara jeung siaran radio/televisi

Kompetensi Dasar


:

-

Ngaregepkeun pedaran jeung eusi siaran radio/televisi

Indikator

:

-

Nyaritakeun basa Sunda anu digunakeun ku penyiar radio
/televisi dina salah sahiji jejer caritaan
maham kana ciri-ciri dongeng
Maham kana manfaat eusi dongeng nu diregepkeun
Metakeun kajadian-kajadian dongeng kana kakawasaan Allah
SWT
Nyieun kacindekan eusi dongeng

Nyaritakeun eusi dongeng nu dregepkeun

Alokasi Waktu

: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)

B. Tujuan Pembelajaran
Sanggeus rengse pengajaran, siswa bisa nyaritakeun deui eusi dongeng jeung bisa nyokot
hikmah tina dongeng sarta metakeun kajadian-kajadian dongeng kana kakawasan Allah SWT
C.
Materi Pembelajaran


Dongeng hihid kabuyutan



Dongeng asal cai laut asin

Materi Keunggulan lokal

dihubungkeun sareng
QS Ali-Imron ayat 49 &
dihubungkeun sareng
QS Ali-Imron ayat 49 &

materi IMTAQ
59
materi IMTAQ
59

D. Metode Pembelajaran

Ceramah

Demonstrasi

Tanya jawab
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah

i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Maca buku dongeng / muter kaset / nyetel radio
 Guru nerangkeun permasalahan-permasalahan dina dongeng
 Guru mere waktu pikeun tanya jawab
 Siswa nyindekkeun hikmah eusi dongeng
 Siswa nyaritakeun deui eusi dongeng
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyindekkeun hikmah eusi dongeng

Guru nutup pangajaran

Waktu
15 menit
65 menit

10 menit


Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Maca buku dongeng / muter kaset / nyetel radio
 Murid ngaregepkeun kalawan daria
 Murid nanyakeun hal-hal nu teu kaharti
 Guru ngajelaskeun permasalahan murid
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyindekkeun materi eusi dongeng

Guru nutup pangajaran

Waktu
15 menit
65 menit


10 menit

2. Sumber Belajar

Pamager Basa

Langen Basa

Palenggeran Basa (Diktat)

Gapura Basa

Maher Basa

Miheman Basa

Intisari Basa

Koran/Majalah


Radio/Tape
3. Penilaian
No
1.
2.
3.
4.

Item Tes Tulisan
Saha pelakon utama dina dongeng
hihid kabuyutan jeung cai laut asin
teh ?
Jelaskeun naon sababna budak pahatu
lalis teh, bet asruk-asrukan di
leuweung?
Kunaon diturihna beuteung oray teh ?
Pamere ti saha ari eta hihid ?

5.


Jelaskeun kumaha kaayaan si Arnasan
ngenaan kahirupanana ?

6.
7.

Naon pusaka si Arnasan teh ?
Hikmah naon nu bisa dicokot tina
dongeng cai laut asin

Jawaban
Hihid bubuyutan : Santana
Cai laut asin
: Arnasan
Neangan dulurna nu ceuk beja
aya di kota, tapi ngadon kalangsu
Ku pucuk eurih
Ti nini – akina nu mangrupa hihid
pusaka

Sarwa walurat, sangsara kacida,
lieuk euweuh ragap taya, korehkoreh cok, dahar sore henteu isuk
Lisung leutik jeung halu
1. Jadi jelema teh ulah sarakah
komo
dibarengan
keked
mengkene merengkel cap jahe
mah jaba ti kitu panasan ku
barang batur
2. Jelema sabar mah teu weleh
menang pitulung Allah

Kriteria penilaian
No.
1.
2.
3
4
5.

6.
7.
Jumlah

Skor Nilai
10
15
10
10
20
10
25
100

Mengetahui,
Kepala Sekolah

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012


Cibalong, Juli 2011
Guru Bidang Studi

NENENG NOVA R, S.Pd
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (2)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
Standar Kompetensi

: SMA NEGERI 27 GARUT
:
:
: Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan jeung kahayang secara
lisan dina rapat, ngadongeng, nepikeun warta, ngawawancara
jeung drama

Kompetensi Dasar

:

-

Paguneman / ngaguneman

Indikator

:

-

Nyatet hal-hal nu penting pikeun bahan guneman
Bisa nyusun teks guneman dumasar undak-usuk basa
Ngaragakeun / mintonkeun guneman kalawan merhatikeun
tatakrama basa

Alokasi Waktu

: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)

A. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena diajar siswa bisa mintonkeun guneman kalawan lentang, intonasi jeung nada sora
nu hade.
B. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran
a. Guneman (dialog)

Materi Keunggulan lokal
Hadist (materi imtaq)

b. Papasangan babasan
C. Metode Pembelajaran

Ceramah

Demonstrasi

Tanya jawab
D. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mere conto
 Guru ngajelaskeun guneman
 Guru mere waktu siswa pikeun nanya
 Guru ngelompokkeun siswa jadi 5 urang tina tiap-tiap kelompok
 Siswa nyieun teks guneman
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyindekkeun materi

Guru nutup pangajaran
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Tiap-tiap kelompok siswa mintonkeun guneman nu geus dijieun
 Siswa mintonkeun guneman babaturanana
 Guru mere waktu siswa pikeun nanya
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyindekkeun materi

Guru nutup pangajaran

Guru mere tugas
4. Sumber Belajar

Pamager Basa

Langen Basa

Palenggeran Basa (Diktat)

Gapura Basa

Maher Basa

Waktu
15 menit
65 menit

10 menit

Waktu
15 menit
65 menit

10 menit






Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape

5. Penilaian
Kriteria Penilaian
No
Aspek nu ditilai
1.
Teks dialog / guneman
2.
Bahasa nu dipake
3.
Lafal guneman
4.
Intonasi
5.
Nada / tekanan suara

Penilaian kualitatif

Keterangan

Cibalong, Juli 2009
Mengetahui,
Kepala Sekolah

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

Guru Bidang Studi

LITA TRIANI, S.E
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (3)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
Standar Kompetensi

:
:
:
:

SMA NEGERI 27 GARUT
Bahasa Sunda
XII/1
Mampuh maca maham jeung mere tanggapan kana rupa-rupa-rupa
wacana ti nulis anu mangrupa pedoman, biografi, novel jeung
laporan lalmpahan jurnalistik.

Kompetensi Dasar

:

Maca artikel masalah budaya

Indikator

:

-

Alokasi Waktu

: 2 x 45 menit ( 1 x pertemuan)

Ngilo teks artikel budaya kalawan daria
Nyindekeun eusi artikel
Nyatet hal-hal nu penting tina artikel budaya
Nangkep kana sababaraha aspek artike (eusi, bahasa jeung
mekanisme tulisan)

B. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena diajar siswa bisa mikaweruh kana permasalahan budaya nu timuwuh khususna di
wilayah Cibalong
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran
a. Artikel budaya Kp. Dukuh

Materi Keunggulan lokal
Kp. Dukuh

b. Kecap barang jeung kecap
pagawean
D.

Metode Pembelajaran

Ceramah

Tanya jawab

E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Siswa maca artikel budaya
 Siswa nyatet bagian-bagian penting tina artikel budaya
 Siswa nyontokeun deui eusi artikel
 Guru madudengkeun eusi artikel budaya
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyieun kacindekkeun bahasa

Guru mere tugas ka siswa

Guru nutup materi pangajaran
F.

Waktu
15 menit
65 menit

10 menit

Sumber Belajar

Pamager Basa

Langen Basa

Palenggeran Basa (Diktat)

Gapura Basa

Maher Basa

Miheman Basa

Intisari Basa

Koran/Majalah

Radio/Tape

G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No
1.
2.
3.

Item Tes Tulisan
Dimana perenahna Kp. Dukuh ?
Sabarah kilo meter jarakti Cibalong ka
Kp. Dukuh ?
Kumaha bentuk imah di Kp. Dukuh ?

Jawaban
Di Kecamatan Cikelet
± 14 km
Bentuk

wawangunan

sarua

/

4.

Ritual naon wae nu aya di Kp. Dukuh ?

5.
6.

Kudu kumaha lamun urang arek asup
kana makam ?
Naon anu dimaksud kecap barang ?

7.

Bere 5 conto kecap pagawean

seragam, teu make kaca, euweuh
barang-barang elektronik masingmasing dijieun tina alam
Tilo waktos, manuja, cebor opat
puluh, jarah, shalawat jsb
Kudu make pakean luhur make
sarung anu disadiakeun
Kecap anu nuduhkeun kana
barang
Diuk, lumpat, sare, dahar jeung
ulin
Cibalong, Juli 2009

Mengetahui,
Kepala Sekolah

Guru Bidang Studi

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

LITA TRIANI, S.E
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (4)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
Standar Kompetensi

:
:
:
:

SMA NEGERI 27 GARUT
Bahasa Sunda
XII/1
Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan jeung kahayang secara
lisan dina rapat, ngadongeng, nepikeun warta, ngawawancara
jeung drama.

Kompetensi Dasar

:

Mandu acara (MC)

Indikator

:

-

Alokasi Waktu

: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)

Nyieun susunan acara nu rek lumangsung kalawan bener.
Merhatikeun tatakrama mandu acara
Muka acara kalawan merhatikeun lafal, intonasi, nada / tekanan
suara sora nu bener

B. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena diajar siswa bisa mintonkeun kaparigelan (ngaragakeun) jadi pemandu acara
(MC/protokol)
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran
a. (Kaparigelan) mandu acara

Materi Keunggulan lokal
Materi Imtaq (hadist)

b. Gaya basa raguman (sinekdoke)
D.

Metode Pembelajaran

Ceramah

Demonstrasi

E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mere conto teks protokol
 Guru ngajelaskeun permasalahan-permasalahan mandu acara
 Guru mere tugas ka siswa supaya nyieun teks susunan acara
 Siswa ngaragakeun mandu acara/protokol (MC)
iii. Kegiatan Penutup

Guru mere tugas ka siswa

Guru nutup materi pangajaran
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Siswa ngaragakeun mandu acara / protokol (MC) bergilir ka
hareup
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyindekeun pangajaran

Guru nutup pangajaran

Guru mere tugas
F.

Sumber Belajar

Pamager Basa

Langen Basa

Palenggeran Basa (Diktat)

Gapura Basa

Maher Basa

Waktu
15 menit
70 menit

5 menit

Waktu
10 menit
65 menit

10 menit






Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape

G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No
1.
2.
3.
4.
5.
6

Aspek nu ditilai
Adab-adaban mandu acara
Bahasa / Kalimah nu dipake
Tata cara mandu acara
Lafal
Intonasi
Nada / tekanan sora nu bener

Mengetahui,
Kepala Sekolah

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

Penilaian kualitatif

Keterangan

Cibalong, Juli 2009
Guru Bidang Studi

LITA TRIANI, S.E
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (5)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
Standar Kompetensi

:
:
:
:

Kompetensi Dasar

:

-

Maca bahasan ngenaan kasenian

Indikator

:

-

Ngilo ngeunaan kasenian kalawan daria
Nyindekkeun eusi bahasan kasenian
Maham eusi bahasan kasenian
Nangkap kana sababaraha aspek bahasan (eusi, bahasa jeung
mekanisme tulisan)

Alokasi Waktu

: 2 x 45 menit ( 1 x pertemuan)

SMA NEGERI 27 GARUT
Bahasa Sunda
XII/1
Mampuh maca, maham jeung mere tanggapan kana rupa-rupa
wacana ti nulis anu mangrupa pedaran, biografi, novel, jeung
laporan lalampahan jurnalistik.

B. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena diajar, siswa ngajentrekeun pakumbuhan kasenian tradsional sunda
C.
Materi Pembelajaran
C.

Bahasan ngeunaan kasenian sunda

D.

Pakeman basa

Materi Keunggulan lokal

D. Metode Pembelajaran

Ceramah

Tanya jawab
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Siswa maca bahasan ngeunaan kasenian tradisional sunda
 Siswa nyatet bagian-bagian penting tina bahasan kasenian
 Siswa madudengkeun eusi bahasan kasenian
 Siswa bagilir nyontokeun deui bahasan kasenian
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyieun kacindekkeun bahasan


F.

Waktu
15 menit
65 menit

10 menit

Guru mere tugas ka siswa
Guru nutup pangajaran

Sumber Belajar

Pamager Basa

Langen Basa

Palenggeran Basa (Diktat)

Gapura Basa

Maher Basa

Intisari Basa

Miheman Basa

Koran/Majalah

Radio/Tape

G. Penilaian
No
1.
2.
3.
4.

Item Penanya
Kumaha ari fungsi kasenian dina
mangsa bihari ?
Naon bedana jeung mangsa kiwari ?
Cik tataan ngaran dogdog dina
pintonan reog !
Naon sababna ngaran dogdog teh bet
dibeda-bedakeun ?

Jawaban
Fungsi kasenian mangsa bahari
raket patalina jeung upacara adat
Sedeng mangsa kiwari geus robah
jadi pintonan pikeun hiburan.
Dogdog brangbrang, penampas,
jongjong jeung tingtit
Eta diheuyeukan jeung sorana
lamun keur ditabuh

5.
6.

7.
8.

Terangkeun ngeunaan pintonna reog di
jaman ayeuna !
Naon bedana calung renteng jeung
calung jingjing ?

Sok diselapan naon ari reog atawa
calung di jaman ayeuna, jeung naon
maksudna ?
Ti mimiti iraha calung jingjing di
pikawanohna ? Saha nu
ngawanohkeuna

Pamaena kadang ku awewe jeung
kadang-kadang leuwih ti opatan
Calung renteng ditabuhna bari
diuk
sabab
si
calungna
direntengkeun
make
tali,
sedengkeun
calung
jingjing
ditabeuhna
bari
dijingjing
pamaena bari narangtung
Diselapan ku bobodoran anu
sakapeung eusina kritikan
Taun 60-an ku mahasiswa unpad

Kriteria penilaian
No.
1.
2.
3
4

Skor Nilai
15
10
10
10

No.
5.
6.
7.
8.

Skor Nilai
10
20
15
10
Cibalong, Juli 2009

Mengetahui,
Kepala Sekolah

Guru Bidang Studi

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

LITA TRIANI, S.E
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (6)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
Standar Kompetensi

:
:
:
:

SMA NEGERI 27 GARUT
Bahasa Sunda
XII/1
Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan jeung kahayang secara
lisan dina rapat, ngadongeng, nepikeun warta, ngawawancara
jeung drama.

Kompetensi Dasar

:

Biantara dina rupa-rupa acara

Indikator

:

-

Alokasi Waktu

: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)

Nangtukeun topik anu narik ati pikeun dijadikeun bahan biantara
Nyimpulkeun bahan biantara Tasyakur Bini’mah
Biantara kalawan hade tur merhatikeun lafal, intonasi, nada /
tekanan kalawan jelas.

B. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena pangajaran siswa bisa mintonkeun kaparigelan (ngaragakeun) dina biantara
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran
a. Biantara pamapag (panitia
acara)

D.

Materi Keunggulan lokal
Biantara Tasyakur Bini’mah

Metode Pembelajaran

Demonstrasi

E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mere conto biantara pamapag jeung biantara Tasyakur
Bini’mah
 Murid nyatet bagian-bagian penting dina biantara
 Siswa nyimpulkeun bahan biantara
 Siswa nyieun teks biantara
 Siswa mintonkeun kaparigelan biantara di hareupeun kelas
iii. Kegiatan Penutup

Guru mere kacindeukan biantara

Guru nutup pangajaran
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Siswa mintonkeun kaparigelan biantara sacara bergilir
iii. Kegiatan Penutup

Guru nutup pangajaran

Guru mere tugas
F.

Sumber Belajar
- Pamager Basa
- Langen Basa
- Palenggeran Basa (Diktat)
- Gapura Basa
- Maher Basa

G. Penilaian

-

Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape

Waktu
15 menit
65 menit

10 menit

Waktu
10 menit
75 menit
5 menit

Kriteria Penilaian
No
1.
2.
3.
4.
5.
6
7.
8.

Aspek nu ditilai
Teks biantara
Bahasa nu digunakeun
Tema biantara
Lafal
Intonasi sora
Nada / tekanan
Adab-adaban
Galur biantara
Jumlah nilai

Penilaian kualitatif

Keterangan

Cibalong, Juli 2009
Mengetahui,
Kepala Sekolah

Guru Bidang Studi

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

LITA TRIANI, S.E
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (7)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
Standar Kompetensi

:
:
:
:

Kompetensi Dasar

:

-

Nulis essei

Indikator

:

-

Bisa nangtukeun tme karangan
Ngawancik popok-pokok pikiran kana raraga karangan
Nyieun rangkai karangan
Nepikeun lagasan, pamadegan, jeung kacengkadan dina
wangun paragraf nu eces
Nulis essei kalawan ngagunakeun kalimah-kalimah jeung kecap

SMA NEGERI 27 GARUT
Bahasa Sunda
XII/1
Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan, jeung kahayang dina
wangun tulisan anu mangrupa teks biantara carita pondok, resensi
buku, laporan kegiatan jeung teks drama.

Alokasi Waktu

: 2 x 45 menit ( 1 x pertemuan)

B. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena pangajaran, siswa nulis katerangan essei kalwan ngagunakeun kalimah jeung
kecap anu merenah.
C.
Materi Pembelajaran
C.

Materi Keunggulan lokal

Nulis karangan essea

D. Metode Pembelajaran

Ceramah

Tanya jawab
Pendekatan life skill



E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mere conto karangan essei karangan
 Guru ngajelaskeun karangan essei
 Siswa dibere pancen pikeun neangan jeung nyatukeun bahan
karangan essei
Siswa nyieun karangan essei ngagunakeun kalimah jeung
pilihan kecap nu merenah
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyindekkeun pangajaran

Guru nutup pangajaran

Waktu
15 menit
65 menit



F.

10 menit

Sumber Belajar

Pamager Basa

Langen Basa

Palenggeran Basa (Diktat)

Gapura Basa

Maher Basa

Intisari Basa

Miheman Basa

Koran/Majalah

Radio/Tape

G. Penilaian
No
1.
2.
3.
4.

Aspek nu ditilai
Tema / gagasan pokok
Bahasa / kalimah
Eusi
Mekanisme tulisan

Penilaian kualitatif

Keterangan

Jumlah

Cibalong, Juli 2009
Mengetahui,
Kepala Sekolah

Guru Bidang Studi

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

LITA TRIANI, S.E
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (8)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
Standar Kompetensi

: SMA NEGERI 27 GARUT
: Bahasa Sunda
: XII/2
: Mampuh ngaregepkeun, maham jeung mere tanggapan rupaning
wacana lisan sastra jeung non sastra mangrupa lagu kawih atawa
tembang jeung cinta wayang,

Kompetensi Dasar

:

Ngaregepkeun wangkongan (guneman) dina rupa-rupa situasi

Indikator

:

-

Alokasi Waktu

: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)

Bisa ngaregepkeun eusi wangkongan
Bisa nyatet basa sunda nu digunakeun dina wangkongan
Bisa mere komentar kana basa sunda nu digunakeun dina
wangkongan

A. Tujuan Pembelajaran
Sanggeus rengse pangajaran, siswa bisa praktek ngawangkong dina sagala situasi
B. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran
1. Wangkongan (obrolan) di terminal

Materi Keunggulan lokal
Materi Imtaq (pendapat ulama)

2. Obrolan di pasar
3. Obrolan di sakola
4. Kecap panyeluk/kalimat panyeluk
C.

Metode Pembelajaran

Demonstrasi

Tanya jawab

D. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mere conto wangkongan dina VCD/tape atawa bacaan
 Murid nyatet masalah-masalah penting dina wangkongan
 Murid nanyakeun masalah-masalah nu can kaharti
iii. Kegiatan Penutup

Guru mere kacindeukan pangajaran

Guru nutup pangajaran

Guru mere tugas
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mere conto wangkongan dina suasana jeung tempat nu
sejen/ beda
 Murid nyatet masalah-masalah dina eta wangkongan
 Murid nanyakeun masalah-masalah dina wangkongan
 Guru ngajelaskeun masalah wangkongan
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyieun kacindekkan pangajaran

Guru nutup pangajaran
E.

F.

Sumber Belajar
- Pamager Basa
- Langen Basa
- Palenggeran Basa (Diktat)
- Gapura Basa
- Maher Basa
Penilaian

-

Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape

Waktu
15 menit
65 menit

10 menit

Waktu
10 menit
65 menit

10 menit

Kriteria Penilaian
No
1.

Item Penanya
Masalah naon anu biasa sok jadi bahan
obrolan di terminal ?
Coba bandingkeun obrolan nu biasana
sok dilakukeun di pasar jeung sakola ?

2.

3.

Saha bae nu biasa sok ngobrol di sakola
?
Ngenaan naon biasana nu diobrolan di
pasar ?
Terangkeun ku hidep bahasa naon bae
nurutkeun undak usuk basana nu sok di
cekel lamun ngobrol di eta tilu tempat ?

4.
5.

Jawaban
Masalah angkutan, tarif ongkos,
jalan jst
Obrolan di terminal biasana
nadana teh sok tarik sabab
kaayaana nu garandeng, lamun di
pasar mah sok recok sabab loba
jelema nu balanja, ngomongngomong
sedeng
di
sakola
garandeng ku barudak nu sarua
ngobrol bari susurakan jeung tatlu
Murid, guru jeung penjaga sakola
Ngenaan jual beli, harga barang,
tawar harga.
Di terminal mah umuna bahsa
kasar jeung sedeng, di pasar
bahasa sedeng jeung lemes
sedeng di sakloa bahasa lemes
sedeng jeung kasar

Kriteria Penilaian
No.
1.
2.
3
4
5.
Jumlah

Skor Nilai
15
30
10
15
30
100
Cibalong, Juli 2011

Mengetahui,
Kepala Sekolah

Guru Bidang Studi

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

NENENG NOVA R, S.Pd
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (9)
A.

Identitas
SMA

: SMA NEGERI 27 GARUT

Mata Pelajaran
Kelas/Semester

: Bahasa Sunda
: XII/2

Standar Kompetensi

: Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran rarasaan jeung kahayang sacara
lisan dina rapat, ngadongeng nepikeun warta, ngawawancara jeung
drama.

Kompetensi Dasar

: Mingpin diskusi (jadi moderator)

Indikator

:

-

Alokasi Waktu

Ngagunakeun kalimah-kalimah efektif, salaku bubuka
Milih jeung ngucapkeun kalimah-kalimah nu ngahudang
sumanget. Pamilon pikeun ulubiung dina diskusi
Milih jeung ngucapkeun kalimah-kalimah nu bisa nengaheun
debat.
Milih jeung ngucapkeun kalimah-kalimah nu nahan sumanget
pamilon
Milih kalimah-kalimah nu ngarahkeun pamilon narik kacindekan
Nutup diskusi kalyan ngagunakeun kalimah-kalimah nu sopan.

: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)

B. Tujuan Pembelajaran
Sarengesena pangajaran, siswa bisa mingpin diskusi kalayan ngagunakeun kalimah-kalimah
nu efektif jeung sopan.
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran
1. Diskusi

D.

Materi Keunggulan lokal
Materi Imtaq

Metode Pembelajaran

Diskusi

Tanya jawab

E. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mere conto narasi tatacara mingpin diskusi
 Guru ngajelaskeun narasi tatacara mingpin diskusi
 Murid nanyakeun masalah-masalah nu can kaharti
 Guru ngajawab pasualan nu ditanyakeun ku murid
 Guru mere pancen ka murid pikeun jadi moderator
 Murid neangan jejen pasualan nu rek di diskusikeun
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyieun kacindeukan pangajaran

Guru nutup pangajaran

Guru mere tugas

Waktu
15 menit
65 menit

10 menit

Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Praktek mingpin diskusi
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyieun kacindekkan pangajaran

Guru nutup pangajaran
F.

Sumber Belajar
- Pamager Basa
- Langen Basa
- Palenggeran Basa (Diktat)
- Gapura Basa

-

Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape

Waktu
10 menit
65 menit
10 menit

- Maher Basa
G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Aspek nu ditilai
Ngagunakeun kalimah nu efektif
Muka acara diskusi
Ngucapkeun kalimah nu
ngahudang sumanget pamilon
supaya ulubiung
Ngucapkeun kalimah nu nahan
sumanget pamilon
Nengahan diskusi
Narik kacindekkan
Nutup diskusi
Jumlah nilai kualitatif

Penilaian kualitatif

Keterangan

Keterangan nilai kualitatif
A
B
C
D
E

=
=
=
=
=

81
61
41
21
0







100
80
60
40
20
Cibalong, Juli 2009

Mengetahui,
Kepala Sekolah

Guru Bidang Studi

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

LITA TRIANI, S.E
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (10)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester
Standar Kompetensi

:
:
:
:

SMA NEGERI 27 GARUT
Bahasa Sunda
XII/2
Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran rarasaan jeung kahayang sacara
lisan dina rapat, ngadongeng nepikeun warta, ngawawancara jeung
drama.

Kompetensi Dasar

: Diskusi

Indikator

:

Alokasi Waktu

: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)

-

Nangtukeun pasualan nu rek dididkusikeun
Nepikeun materi diskusi
Nyatet penanya, saran atawa panolakan pasualan sejen
Mere kasempetan ka pamilon sejen pikeun cumarita
Ngajawab pananya atawa pamadegan pamilon sejen
Mere argumentasi anu ngadukung kana pamadegan

B. Tujuan Pembelajaran
Sarengesena pangajaran, siswa diharepkeun bisa mere/nepikeun pamadegan dibarngan ku
argumen anu kuat.
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran
1. Diskusi

D.

Metode Pembelajaran

Materi Keunggulan lokal
Materi Imtaq

Demontrasi
Tanya jawab




E. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mere conto teks diskusi
 Guru ngajelaskeun materi diskusi
 Murid nyatet pasualan-pasualan diskusi

Waktu
15 menit
65 menit

Murid nanyakeun pasualan-pasualan nu can kaharti



 Guru ngajawab pasualan-pasulaan nu ditanyakeun ku murid
 Guru/murid neangan neangan pasualan nu rek diskusikeun
iii. Kegiatan Penutup

Guru mere kacindeukan pangajaran

Guru nutup pangajaran

Guru mere tugas

10 menit

Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Praktek mingpin diskusi (nuluykeun)
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyieun kacindekkan pangajaran

Guru nutup pangajaran

Guru mere tugas
F.

Sumber Belajar
- Pamager Basa
- Langen Basa
- Palenggeran Basa (Diktat)
- Gapura Basa
- Maher Basa

-

Waktu
10 menit
65 menit
10 menit

Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape

G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

Aspek nu ditilai
Nepikeun materi diskusi
Ngajawab pananya
Mere tanggapan
Argumentasi
Nyieun kacindekkan
Bahasa nu dipake
Adab-adaban diskusi
Jumlah nilai kualitatif

Penilaian kualitatif

Keterangan

Keterangan nilai kualitatif
A
B
C
D
E

=
=
=
=
=

81
61
41
21
0







100
80
60
40
20
Cibalong, Juli 2009

Mengetahui,
Kepala Sekolah

Guru Bidang Studi

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

LITA TRIANI, S.E
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (11)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester

: SMA NEGERI 27 GARUT
: Bahasa Sunda
: XII/2

Standar Kompetensi

: Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran rarasaan jeung kahayang dina
wangun tulisan nu mangrupa teks biantara, carita pondok, resensi
buku, laporan kegiatan jeung teks drama.

Kompetensi Dasar

: Nulis puisi

Indikator

:

Alokasi Waktu

: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)

-

Nyatukeun jejen/topik puisi
Nyieun konsep puisi nurutkeun perasaan dan imajinasi
Nyampurnakeun konsep jadi hiji puisi nu hade
Nulis puisi kalawan merhatikeun wirahma, purwakanti, lirik, rasa
jeung imajinasi nu kuat.

B. Tujuan Pembelajaran
Sarengesena pangajaran, siswa bisa nulis puisi kalawan make bahasa, imajinasi, purwakanti,
lirik jeung wirahma nu hade.
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran

Materi Keunggulan lokal

1. Puisi

D.

Metode Pembelajaran

Ceramah

Tanya jawab

E. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mere conto teks puisi
 Guru ngajelaskeun permasalahan-permasalahn ngenaan puisi
 Murid nanyakeun pasualan-pasulan nu can kaharti.


Waktu
15 menit
65 menit

Guru ngajawab pananya murid

Guru mere tugas ka murid pikeun nulis puisi (kalawan
merhatikeun wirahma, purwakanti rasa jeung imajinasi kuat
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyieun kacindeukan pangajaran

Guru nutup pangajaran


10 menit

Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Mere tugas pikeun nulis puisi dina tema bebas.
 Murid nyieun puisi saluyu jeung imajinasi
 Murid macakeun puisi

Waktu
10 menit
65 menit

iii. Kegiatan Penutup

Guru nyieun kacindekkan pangajaran

Guru nutup pangajaran
F.

Sumber Belajar
- Pamager Basa
- Langen Basa
- Palenggeran Basa (Diktat)
- Gapura Basa
- Maher Basa

-

10 menit

Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape

G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Aspek nu ditilai
Jejer /topik nu dipilih
Eusi puisi
Rasa
Lirik
Purwakanti
Imajinasi
Wirahma
Karulisan
Jumlah nilai kualitatif

Penilaian kualitatif

Keterangan

Keterangan nilai kualitatif
A
B
C
D
E

=
=
=
=
=

81
61
41
21
0







100
80
60
40
20

Cibalong, Juli 2009

Mengetahui,
Kepala Sekolah

Guru Bidang Studi

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

LITA TRIANI, S.E
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (12)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester

: SMA NEGERI 27 GARUT
: Bahasa Sunda
: XII/2

Standar Kompetensi

: Mampuh maca, maham jeung mere tanggapan kana rupa-rupa
wacana tinulis anu mangrupa pedaran, biografi, novel jeung
lalampahan jurnalistik .

Kompetensi Dasar

: Maca carita buhun

Indikator

:

Alokasi Waktu

: 2 x 45 menit ( 1 x pertemuan)

-

Ngilo teks carita buhun kalawan daria
Maham kana eusi jeung bahasana.
Nyindekken tema carita buhun.
Matalikeun carita buhun sareng kakawasaan Allah.
Ngomentaran kana sababararaha aspek bahasan boh eusi, boh
pola nulisna atawa basana

B. Tujuan Pembelajaran
Sarengesena pangajaran, siswa bisa mikaweruh carita buhun anu aya di sabudereun
lingkungana.

C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran

Materi Keunggulan lokal

1. Asal muasal cilauteureun jeung
Cibalong
2. Kiansantang tepang sareng
Sayidina Ali bin Abi Tholib

D.

Metode Pembelajaran

Ceramah

Tanya jawab

E. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mere conto teks bacaan carita buhun
 Murid nyatet kecap-kecap anyar nu can kaharti
 Murid nanyakeun pasualan-pasulan nu can kaharti.
 Guru ngajelaskeun/ngajawab pasualan murid
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyieun kacindeukan pangajaran

Guru nutup pangajaran

Guru mere tugas
F.

Sumber Belajar
- Pamager Basa
- Langen Basa
- Palenggeran Basa (Diktat)
- Gapura Basa
- Maher Basa

-

Waktu
15 menit
65 menit

10 menit

Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape

G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No
1.
2.
3.

Item Penanya
Hiji tokoh utama dina carita cilauteueun
sareng Cibalong ?
Ari anu dipalidkeun mayitna teh saha?
Ngimpen naon Argawisesa teh ?

4.

Tina naon asalna Karang kukus

5.

Naon
sababna
daerah
tempat
mengkolkeun cai teh dingaranan batu
Cibalong ?
Karajaan naon anu dipimpin ku Gesan
Ulun ?
Saha anu tepang sareng Prabu
Kiansantang di Mekah teh ?
Naon sababna Kiansantang takluk ka
Sayidina Ali

6.
7.
8.
9.
10.

Saha rai Kiansantang teh ?
Naon bae syarat Sayidina Ali ka
Kiansantang jadi muridna ? jelaskeun !

Keterangan nilai kualitatif
A
B
C
D
E

=
=
=
=
=

81
61
41
21
0







100
80
60
40
20

Jawaban
Argawisesa
Prabu Gesan Ulun
Ngimpen yen makam Gesan Ulun
teh ka keueum ku cai laut anu
nuju pasang
Tina kukus nu aya dina rakit anu
palid ka lebah dinya
Sabab
di
dinya
tempat
dipengpeukna cai wahangan ku
batu gede bari make ajian
Nagara Gones
Sayidina Ali bin Abi Thalib nu
mangrupa aki-aki nu rarempo
Sabab eleh jajaten teu bis nyabut
iteuk
Ali bin Abi Thalib anu
nanceub dina taneuh
Raden Rara Santang
Kiansantang kudu asup Islam
ngagem agama Ali bin Abi Thalib

Cibalong, Juli 2009

Mengetahui,
Kepala Sekolah

Guru Bidang Studi

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

LITA TRIANI, S.E
NIP: -

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (13)
A.

Identitas
SMA
Mata Pelajaran
Kelas/Semester

: SMA NEGERI 27 GARUT
: Bahasa Sunda
: XII/2

Standar Kompetensi

: Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran rarasaan jeung kahayang dina
wangun tulisan nu mangrupa teks biantara, carita pondok, resensi
buku, laporan kegiatan jeung teks drama.

Kompetensi Dasar

: Nulis teks drama dumasar carita (nu aya)

Indikator

:

Alokasi Waktu

: 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)

-

Nangtukeun jejer (tema) carita drama
Nangtukeun jumlah tokoh/karakter nu diperlukeun dina drama
Nulis galur carita drama
Nulis teks drama nurutkeun galur jeung latar nu ditangtukeun
Nulis teks drama kalawan merhatikeun cara nulis ejaan, tanda
baca, kalimah nu bener

B. Tujuan Pembelajaran
Sarengesena pangajaran, siswa bisa nyieun teks drama kalawan merhatikeun cara nulis,
ejaaan, tanda baca, bahasa, kalimah nu bener
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran

Materi Keunggulan lokal

Nulis teks drama
D.

Metode Pembelajaran
Ceramah
Tanya jawab
Mintonkeun kaparigelan





E. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mere conto teks drama
 Guru ngajelaskeun hal-hal nu aya hubunganana jeung teks


drama
Murid nanyakeun pasualan-pasulan nu can kaharti.



Guru ngajawab pananya murid

Guru mere mere pancen ka tiap-tiap siswa pikeun nyieun teks
drama
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyieun kacindeukan pangajaran

Guru nutup pangajaran

Guru mere tugas

Waktu
15 menit
65 menit



10 menit

Pertemuan ke-2
Langkah-langkah
i. Kegiatan Pendahuluan
1. Pangbagea (ngabsen siswa)
2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti
 Guru mariksa tugas nyieun teks drama
 Murid ngomean/nyampurnakeun teks drama nu geus dipariksa
guru
 Guru meunteun teks drama
iii. Kegiatan Penutup

Guru nyieun kacindekkan pangajaran

Guru nutup pangajaran

Waktu
10 menit
65 menit

10 menit

Guru mere tugas tambahan


F.

Sumber Belajar
-

Pamager Basa
Langen Basa
Palenggeran Basa (Diktat)
Gapura Basa
Maher Basa

-

Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape

G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No
1.
2.
3.
4.
5.
6.

Aspek nu ditilai
Jejer carita
Galur nu digunakeun
Kasaluyuan latar
Panempatan karakter
Kalimah-kalimah dialog
Bahasa nu digunakeun
Jumlah nilai kualitatif

Penilaian kualitatif

Keterangan

Keterangan nilai kualitatif
A
B
C
D
E

=
=
=
=
=

81
61
41
21
0







100
80
60
40
20
Cibalong, Juli 2009

Mengetahui,
Kepala Sekolah

Guru Bidang Studi

Drs. J U A N D A
NIP: 19580501.198604.1.012

LITA TRIANI, S.E
NIP: -