RPH Pendidikan Seni Visual Tahun 6 - Sumber Pendidikan RPH PSV tahun 6 m9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Minggu : 9
Hari : ……………..
TAHUN/MASA/MODUL
Pendidikan Seni Visual
Tahun 6
Minggu :
Hari :
Masa:
Modul 1:
Menggambar
Aktiviti : Catan
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1 Persepsi
Estetik
1.2 Aplikasi
seni
1.1.1 Unsur
Seni
1.1.1.1
1.1.1.2
1.1.1.3
1.1.1.4
1.2.1 Media
1.2.1.1
1.2.1.2
1.1.2 Prinsip
Rekaan
1.1.2.1
1.1.2.2
Gabungan Teknik :
Montaj dan Cetakan
Tema :
Alam Semula Jadi
Tajuk :
Hidupan Dasar Laut
Tarikh : ………………
Teknik
Campuran
(basah atas
basah atau
basah atas
kering, cetakan
timbul, montaj)
2.Media:
Berus lukisan, blok
cetakan, gunting, Kertas
lukisan, palet, cat air
atau cat poster, gam,
majalah atau bahan lain
yang sesuai.
Aktiviti PdP
4.
5.
Kreativiti, inovasi,
Dan Nilai Murni
Bahan Bantu Belajar
1.Contoh catan
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam karya
Hidupan Dasar Laut.
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses serta
teknik dalam menghasilkan catan.
2.
3.
EMK
Keusahawanan,
(EK1 ,EK2,EK3, EK5), TMK
1.2.2 Proses
Teknik
1.2.2.1
Objektif Pembelajaran :
1.
REFLEKSI/CATATAN
Guru meminta murid memaparkan contoh karya menggunakan
komputer guru dan bersoal jawab mengenai bahasa seni yang
ada pada contoh karya.(EK1).
Murid memerihal bahasa seni menggunakan peta pemikiran.
Guru memperkenalkan media dan menunjukkan cara
menghasilkan catan menggunakan teknik campuran .(EK 2)
Murid meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik
dalam penghasilan karya. (EK 2)
Murid membuat proses awal menghasilkan karya dengan
menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber
kajian
Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar menggunakan
teknik catandan gabungan teknik campuran berdasarkan dua standard
kandungan.
PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang
Refleksi
seramai ../... orang
murid dapat mencapai
objektif yang
telah ditetapkan.
.....orang murid yang tidak
mencapai objektif akan
diberi bimbingan khas
dalam sesi pembelajaran
yang akan datang.
Minggu : 9
Hari : ……………..
TAHUN/MASA/MODUL
Pendidikan Seni Visual
Tahun 6
Minggu :
Hari :
Masa:
Modul 1:
Menggambar
Aktiviti : Catan
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1 Persepsi
Estetik
1.2 Aplikasi
seni
1.1.1 Unsur
Seni
1.1.1.1
1.1.1.2
1.1.1.3
1.1.1.4
1.2.1 Media
1.2.1.1
1.2.1.2
1.1.2 Prinsip
Rekaan
1.1.2.1
1.1.2.2
Gabungan Teknik :
Montaj dan Cetakan
Tema :
Alam Semula Jadi
Tajuk :
Hidupan Dasar Laut
Tarikh : ………………
Teknik
Campuran
(basah atas
basah atau
basah atas
kering, cetakan
timbul, montaj)
2.Media:
Berus lukisan, blok
cetakan, gunting, Kertas
lukisan, palet, cat air
atau cat poster, gam,
majalah atau bahan lain
yang sesuai.
Aktiviti PdP
4.
5.
Kreativiti, inovasi,
Dan Nilai Murni
Bahan Bantu Belajar
1.Contoh catan
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam karya
Hidupan Dasar Laut.
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses serta
teknik dalam menghasilkan catan.
2.
3.
EMK
Keusahawanan,
(EK1 ,EK2,EK3, EK5), TMK
1.2.2 Proses
Teknik
1.2.2.1
Objektif Pembelajaran :
1.
REFLEKSI/CATATAN
Guru meminta murid memaparkan contoh karya menggunakan
komputer guru dan bersoal jawab mengenai bahasa seni yang
ada pada contoh karya.(EK1).
Murid memerihal bahasa seni menggunakan peta pemikiran.
Guru memperkenalkan media dan menunjukkan cara
menghasilkan catan menggunakan teknik campuran .(EK 2)
Murid meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik
dalam penghasilan karya. (EK 2)
Murid membuat proses awal menghasilkan karya dengan
menganalisis dan memanipulasi idea dari pelbagai sumber
kajian
Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar menggunakan
teknik catandan gabungan teknik campuran berdasarkan dua standard
kandungan.
PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang
Refleksi
seramai ../... orang
murid dapat mencapai
objektif yang
telah ditetapkan.
.....orang murid yang tidak
mencapai objektif akan
diberi bimbingan khas
dalam sesi pembelajaran
yang akan datang.