Rancangan Pelajaran Harian Matematik Tin
RANCANGAN HARIAN PELAJARAN
Mata Pelajaran: Matematik
Kelas: 1 A3
Tarikh: 4 November 2011
Masa: 9.00 - 9.40 pagi ( 40 minit )
Bilangan murid: 37 orang
Bidang Pelajaran: 10. POLIGON
Objektif Pelajaran: 10.1 Memahami Konsep Poligon
Hasil Pelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A
Menguasai isi kandungan
a. Mendefinisikan konsep poligon menggunakan perkataan sendiri dengan tepat.
b. Memadankan gambar dan menamakan suatu poligon dengan melekatkannya di atas kad
manila yang diberi dengan tepat.
c. Menentukan bilangan sisi, bucu dan pepenjuru bagi suatu poligon yang diberi dengan
mencatatkannya di atas kad manila dalam bentuk jadual.
B
Membina Kemahiran Saintifik, Berfikir, dan Strategi Berfikir.
a. Membuat pemerharian, membanding-beza, mengumpul data dan mengelaskan.
C:
Nilai Murni
a. Melibatkan diri secara aktif dengan mengajak kawan-kawannya dalam menjalankan
aktiviti kumpulan berdasarkan prosedur dan arahan.
Konsep/prinsip/hukum/teori:
Poligon ialah bentuk dua matra yang tertutup dengan tiga atau lebih sisi lurus.
Bucu ialah pertemuan dua sisi.
Pepenjuru ialah garis lurus yang menyambungkan dua bucu yang bukan
bersebelahan.
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
Lampiran 1 (gambar-gambar bentuk poligon)
Lampiran 2 (nama jenis-jenis bentuk poligon)
Lampiran 3 (jadual berkaitan bilangan sisi, bucu dan pepenjuru)
Gunting, gam, kad manila, pen marker.
Bentuk-bentuk poligon
Langkah berjaga-jaga:
Berhati-hati ketika menggunakan gunting.
Pengetahuan sedia ada:
Murid telah mengenali dan mempelajari bentuk segitiga dan segiempat.
Fasa
Isi
Permulaan/
kandungan
Poligon
Set induksi
(5 minit)
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Nota
1.Guru menunjukkan
1. Murid memberi
Strategi/teknik:
ialah bentuk
dua bentuk iaitu
respon.
Penyoalan seluruh
dua matra
bulatan dan segitiga.
Contoh jawapan:
kelas.
tertutup
Guru menyoal pelajar
1. Bulatan dan
dengan
Contoh soalan:
segitiga
2. Bulatan
sisinya
adalah garis
lurus.
1. Apakah nama
bentuk-bentuk
ini ?
2. Apakah
mempunyai
sisi
melengkung,
perbezaa
segitiga
kedua-dua
mempunyai
bentuk ini ?
sisi yang lurus
2.Guru menjelaskan
2.Pelajar menjawab
kepada pelajar
dengan menamakan
bahawa kedua-dua
bentuk poligon-
bentuk geometri dan
poligon yang mereka
menekankan kepada
ketahui.
bentuk poligon yang
Contoh :
merupakan bentuk
Segiempat, pentagon
dua matra tertutup
dan sebagainya.
Sikap saintifik
dan nilai murni:
Kemahiran
berfikir secara
kreatif dan kritis
-membanding
beza
-mencirikan
dengan sifat sisinya
adalah garis lurus.
3. Guru menyoal
pelajar apakah bentuk
poligon-poligon yang
lain yang diketahui
Menstruktur/ Menamakan
oleh pelajar
Guru menjelaskan
1. Murid di beri masa
Strategi/teknik:
Menstruktur
dan
jenis-jenis dan nama
10 minit untuk
Pembelajaran
semula
menentukan
poligon dengan
menjalankan aktiviti
koperatif.
(10 minit)
bilangan sisi, merujuk kepada
ini.
Aktiviti inkuiri
bucu dan
gambar yang
- Murid memotong
dalam kumpulan.
pepenjuru
ditunjukkan kepada
gambar bentuk
pada setiap
pelajar.
poligon pada lampiran
poligon.
Guru membahagikan
1 dan nama bentuk-
pelajar kepada enam
bentuk poligon pada
Membuat
kumpulan untuk
lampiran 2.
keputusan
menjalankan aktiviti 1 - Murid akan
Aktiviti 1
memadankan gambar
Nilai murni:
1. Setiap kumpulan
dan nama di atas kad
Berhati-hati
dibekalkan dengan
manila dengan
Berkerjasama
lampiran 1(gambar
berpandukan jadual
bentuk-bentuk
pada lampiran 3.
poligon), lampiran 2
- Murid akan
(nama jenis-jenis
berbincang tentang
bentuk poligon),
hasil kerja mereka
lampiran 3 (jadual)
bersama guru dan
gunting, gam, dan kad
memberi pendapat
manila
tentang hasil kerja
2. Guru baca arahan
mereka.
pada Lampiran 1, 2
dan 3 dan murid
disuruh berbincang
ketika menjalankan
akivitivi ini.
3. Guru berbincang
dan bersoal jawab
dengan kumpulan
murid.
4.Guru menerangkan
poligon dinamakan
mengikut bilangan
Aplikasi
Menentukan
idea
(15 minit)
sisinya.
1.Guru menerangkan
1. Murid berbincang
Membuat
bilangan sisi, bahagian bucu dan
dalam kumpulan.
keputusan.
bucu dan
pepenjuru dalam
2. Murid mencatat
pepenjuru
sesuatu poligon
dan membuat rumusan
bagi suatu
merujuk kepada
tentang bilangan sisi,
poligon yang poligon seperti
bucu dan pepenjuru
Nilai murni:
diberi.
pentagon..
poligon dari aktiviti 1.
Bekerjasama
-Bucu ialah titik
3. Murid akan
Berkeyakinan
pertemuan 2 sisi.
melekatkan hasil kerja
-Pepenjuru ialah garis
di papan tulis.
yang menghubungkan
4. Wakil setiap
2 bucu yang bukan
kumpulan tampil ke
bersebelahan.
depan kelas untuk
membentangkan hasil
2.Guru mengarahkan
kerja kerja masing-
pelajar meneruskan
masing.
aktiviti 2.
Aktiviti 2
1. Dalam kumpulan
murid dikehendaki
berbincang untuk
menentukan bilangan
sisi, bucu dan
pepenjuru bentukbentuk poligon yang
dibekalkan dan
dicatatkan ke dalam
manila kad yang
disediakan.
Apabila pelajar
menyelesaikan aktiviti
3.Guru menyoal hasil
dapatan setiap
kumpulan dan
membetulkan
Refleksi/
Melakarkan
miskonsepsi pelajar.
Pengayaan:
1. Murid menamakan
Kecerdasan
Penutup
poligon
1. Guru menyoal
bentuk-bentuk poligon
pelbagai
(10 minit)
tertentu.
murid:
yang terdapat di dalam Penilaian bertulis
- Namakan bentuk-
kelas.
bentuk poligon yang
Contoh jawapan:
terdapat di dalam
Papan tulis, cermin
kelas.
tingkap – segiempat.
2. Guru mengedarkan
2. Murid menyiapkan
Lembaran Kerja
Lampiran 4 dan bagi
(Lampiran 4) sebagai
murid yang tidak
pengayaan dan
sempat
pengukuhan.
menyiapkannya
3. Guru memanggil
dikehendaki
seorang pelajar untuk
membuatnya sebagai
melakar poligon yang
kerja rumah.
disebut oleh guru.
4. Guru bersoal jawab
dengan pelajar
tentang poligon yang
dilukis oleh pelajar
tersebut.
5. Guru menanyakan
murid tentang apa
yang mereka faham
berkaitan dengan
poligon dan bimbing
membuat kesimpulan.
LAMPIRAN 1
Arahan: Potong bentuk poligon di bawah ini dan padankan dengan jenis bentuk poligon.
LAMPIRAN 2
Arahan:
1. Potong nama bentuk poligon di bawah
2. Padankan dengan bentuk poligonnya dari Lampiran 1
3. Lekatkan pada kad manila berjadual.
PENTAGON
HEPTAGON
SEGIEMPAT
SEGITIGA
OKTAGON
HEKSAGON
LAMPIRAN 3
Arahan:
1. Salin jadual di bawah ke dalam kad manila yang diedarkan
2. Lekatkan bentuk-bentuk poligon (Lampiran 1) dan nama-nama poligon
(Lampiran 2) mengikut jadual yang disediakan.
POLIGON
NAMA
POLIGON
BILANGAN
SISI
BILANGAN
BUCU
BILANGAN
PEPENJURU
LAMPIRAN 4
Lembaran Kerja
1. Nyatakann rajah-rajah yang berikut, sama ada poligon atau bukan poligon.
(a)
(b)
Jawapan: ___________
Jawapan: ___________
(c)
(d)
Jawapan: ___________
Jawapan: ___________
2. Namakan poligon-poligon berikut:
(a)
Jawapan:
(b)
__________________
Jawapan: ___________________
(c)
(d)
Jawapan: ___________________
Jawapan: ___________________
Set induksi
Set induksi
BENTUK-BENTUK POLIGON
SISIEMPAT
SEGITIGA
PENTAGON
HEPTAGON
HEKSAGON
OKTAGON
PENTAGO
BUCU
PEPENJURU
OKTAGON
HEPTAGO
N
PENTAGO
N
HEKSAGO
N
SEGIEMPA
Mata Pelajaran: Matematik
Kelas: 1 A3
Tarikh: 4 November 2011
Masa: 9.00 - 9.40 pagi ( 40 minit )
Bilangan murid: 37 orang
Bidang Pelajaran: 10. POLIGON
Objektif Pelajaran: 10.1 Memahami Konsep Poligon
Hasil Pelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A
Menguasai isi kandungan
a. Mendefinisikan konsep poligon menggunakan perkataan sendiri dengan tepat.
b. Memadankan gambar dan menamakan suatu poligon dengan melekatkannya di atas kad
manila yang diberi dengan tepat.
c. Menentukan bilangan sisi, bucu dan pepenjuru bagi suatu poligon yang diberi dengan
mencatatkannya di atas kad manila dalam bentuk jadual.
B
Membina Kemahiran Saintifik, Berfikir, dan Strategi Berfikir.
a. Membuat pemerharian, membanding-beza, mengumpul data dan mengelaskan.
C:
Nilai Murni
a. Melibatkan diri secara aktif dengan mengajak kawan-kawannya dalam menjalankan
aktiviti kumpulan berdasarkan prosedur dan arahan.
Konsep/prinsip/hukum/teori:
Poligon ialah bentuk dua matra yang tertutup dengan tiga atau lebih sisi lurus.
Bucu ialah pertemuan dua sisi.
Pepenjuru ialah garis lurus yang menyambungkan dua bucu yang bukan
bersebelahan.
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
Lampiran 1 (gambar-gambar bentuk poligon)
Lampiran 2 (nama jenis-jenis bentuk poligon)
Lampiran 3 (jadual berkaitan bilangan sisi, bucu dan pepenjuru)
Gunting, gam, kad manila, pen marker.
Bentuk-bentuk poligon
Langkah berjaga-jaga:
Berhati-hati ketika menggunakan gunting.
Pengetahuan sedia ada:
Murid telah mengenali dan mempelajari bentuk segitiga dan segiempat.
Fasa
Isi
Permulaan/
kandungan
Poligon
Set induksi
(5 minit)
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Nota
1.Guru menunjukkan
1. Murid memberi
Strategi/teknik:
ialah bentuk
dua bentuk iaitu
respon.
Penyoalan seluruh
dua matra
bulatan dan segitiga.
Contoh jawapan:
kelas.
tertutup
Guru menyoal pelajar
1. Bulatan dan
dengan
Contoh soalan:
segitiga
2. Bulatan
sisinya
adalah garis
lurus.
1. Apakah nama
bentuk-bentuk
ini ?
2. Apakah
mempunyai
sisi
melengkung,
perbezaa
segitiga
kedua-dua
mempunyai
bentuk ini ?
sisi yang lurus
2.Guru menjelaskan
2.Pelajar menjawab
kepada pelajar
dengan menamakan
bahawa kedua-dua
bentuk poligon-
bentuk geometri dan
poligon yang mereka
menekankan kepada
ketahui.
bentuk poligon yang
Contoh :
merupakan bentuk
Segiempat, pentagon
dua matra tertutup
dan sebagainya.
Sikap saintifik
dan nilai murni:
Kemahiran
berfikir secara
kreatif dan kritis
-membanding
beza
-mencirikan
dengan sifat sisinya
adalah garis lurus.
3. Guru menyoal
pelajar apakah bentuk
poligon-poligon yang
lain yang diketahui
Menstruktur/ Menamakan
oleh pelajar
Guru menjelaskan
1. Murid di beri masa
Strategi/teknik:
Menstruktur
dan
jenis-jenis dan nama
10 minit untuk
Pembelajaran
semula
menentukan
poligon dengan
menjalankan aktiviti
koperatif.
(10 minit)
bilangan sisi, merujuk kepada
ini.
Aktiviti inkuiri
bucu dan
gambar yang
- Murid memotong
dalam kumpulan.
pepenjuru
ditunjukkan kepada
gambar bentuk
pada setiap
pelajar.
poligon pada lampiran
poligon.
Guru membahagikan
1 dan nama bentuk-
pelajar kepada enam
bentuk poligon pada
Membuat
kumpulan untuk
lampiran 2.
keputusan
menjalankan aktiviti 1 - Murid akan
Aktiviti 1
memadankan gambar
Nilai murni:
1. Setiap kumpulan
dan nama di atas kad
Berhati-hati
dibekalkan dengan
manila dengan
Berkerjasama
lampiran 1(gambar
berpandukan jadual
bentuk-bentuk
pada lampiran 3.
poligon), lampiran 2
- Murid akan
(nama jenis-jenis
berbincang tentang
bentuk poligon),
hasil kerja mereka
lampiran 3 (jadual)
bersama guru dan
gunting, gam, dan kad
memberi pendapat
manila
tentang hasil kerja
2. Guru baca arahan
mereka.
pada Lampiran 1, 2
dan 3 dan murid
disuruh berbincang
ketika menjalankan
akivitivi ini.
3. Guru berbincang
dan bersoal jawab
dengan kumpulan
murid.
4.Guru menerangkan
poligon dinamakan
mengikut bilangan
Aplikasi
Menentukan
idea
(15 minit)
sisinya.
1.Guru menerangkan
1. Murid berbincang
Membuat
bilangan sisi, bahagian bucu dan
dalam kumpulan.
keputusan.
bucu dan
pepenjuru dalam
2. Murid mencatat
pepenjuru
sesuatu poligon
dan membuat rumusan
bagi suatu
merujuk kepada
tentang bilangan sisi,
poligon yang poligon seperti
bucu dan pepenjuru
Nilai murni:
diberi.
pentagon..
poligon dari aktiviti 1.
Bekerjasama
-Bucu ialah titik
3. Murid akan
Berkeyakinan
pertemuan 2 sisi.
melekatkan hasil kerja
-Pepenjuru ialah garis
di papan tulis.
yang menghubungkan
4. Wakil setiap
2 bucu yang bukan
kumpulan tampil ke
bersebelahan.
depan kelas untuk
membentangkan hasil
2.Guru mengarahkan
kerja kerja masing-
pelajar meneruskan
masing.
aktiviti 2.
Aktiviti 2
1. Dalam kumpulan
murid dikehendaki
berbincang untuk
menentukan bilangan
sisi, bucu dan
pepenjuru bentukbentuk poligon yang
dibekalkan dan
dicatatkan ke dalam
manila kad yang
disediakan.
Apabila pelajar
menyelesaikan aktiviti
3.Guru menyoal hasil
dapatan setiap
kumpulan dan
membetulkan
Refleksi/
Melakarkan
miskonsepsi pelajar.
Pengayaan:
1. Murid menamakan
Kecerdasan
Penutup
poligon
1. Guru menyoal
bentuk-bentuk poligon
pelbagai
(10 minit)
tertentu.
murid:
yang terdapat di dalam Penilaian bertulis
- Namakan bentuk-
kelas.
bentuk poligon yang
Contoh jawapan:
terdapat di dalam
Papan tulis, cermin
kelas.
tingkap – segiempat.
2. Guru mengedarkan
2. Murid menyiapkan
Lembaran Kerja
Lampiran 4 dan bagi
(Lampiran 4) sebagai
murid yang tidak
pengayaan dan
sempat
pengukuhan.
menyiapkannya
3. Guru memanggil
dikehendaki
seorang pelajar untuk
membuatnya sebagai
melakar poligon yang
kerja rumah.
disebut oleh guru.
4. Guru bersoal jawab
dengan pelajar
tentang poligon yang
dilukis oleh pelajar
tersebut.
5. Guru menanyakan
murid tentang apa
yang mereka faham
berkaitan dengan
poligon dan bimbing
membuat kesimpulan.
LAMPIRAN 1
Arahan: Potong bentuk poligon di bawah ini dan padankan dengan jenis bentuk poligon.
LAMPIRAN 2
Arahan:
1. Potong nama bentuk poligon di bawah
2. Padankan dengan bentuk poligonnya dari Lampiran 1
3. Lekatkan pada kad manila berjadual.
PENTAGON
HEPTAGON
SEGIEMPAT
SEGITIGA
OKTAGON
HEKSAGON
LAMPIRAN 3
Arahan:
1. Salin jadual di bawah ke dalam kad manila yang diedarkan
2. Lekatkan bentuk-bentuk poligon (Lampiran 1) dan nama-nama poligon
(Lampiran 2) mengikut jadual yang disediakan.
POLIGON
NAMA
POLIGON
BILANGAN
SISI
BILANGAN
BUCU
BILANGAN
PEPENJURU
LAMPIRAN 4
Lembaran Kerja
1. Nyatakann rajah-rajah yang berikut, sama ada poligon atau bukan poligon.
(a)
(b)
Jawapan: ___________
Jawapan: ___________
(c)
(d)
Jawapan: ___________
Jawapan: ___________
2. Namakan poligon-poligon berikut:
(a)
Jawapan:
(b)
__________________
Jawapan: ___________________
(c)
(d)
Jawapan: ___________________
Jawapan: ___________________
Set induksi
Set induksi
BENTUK-BENTUK POLIGON
SISIEMPAT
SEGITIGA
PENTAGON
HEPTAGON
HEKSAGON
OKTAGON
PENTAGO
BUCU
PEPENJURU
OKTAGON
HEPTAGO
N
PENTAGO
N
HEKSAGO
N
SEGIEMPA