Rancangan Pelajaran Harian Pendidikan Se (1)
Rancangan Pelajaran Harian
( Pendidikan Seni Visual )
Mata Pelajaran
:
Kelas
:
Masa
:
Bidang
:
Standard Kandungan :
Standard Pembelajaran
resis
Pendidikan Seni Visual
5 Amanah (6 orang)
7.30 pagi – 8.30 pagi ( 1 jam )
Corak dan Rekaan
2.2 Mereka corak secara terancang
: 2.2.3 Menghasilkan corak dengan teknik
Tajuk
bermotifkan flora
: Pembalut Hadiah
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid
dapat menghasillkan corak pembalut
hadiah dengan teknik resis bermotifkan flora.
Aras tinggi : 3 flora dengan menggunakan teknik
resis.
Aras sederhana : 2 flora dengan menggunakan
teknik resis.
Aras rendah : 1 flora dengan menggunakan
teknik resis.
BBB
: kertas lukisan, hadiah, pita pelekat, warna air,
lilin,
EMK
LANGKAH
Set Induksi
( 5 minit )
: Kreativiti dan Inovatif , Keusahawanan
AKTIVITI
1. Murid ditunjukkan 2 contoh
hadiah. Satu telah dibalut
dengan kertas pembalut
bercorak batik dan satu
lagi dibalut dengan kertas
putih.
Cadangan soalan:
i. Apa yang ada ditangan
cikgu?
ii. Siapa diantara kamu pernah
CATATAN
BBB: Kotak hadiah
EMK: Bahasa,
keusahawanan
KBAT
mendapat hadiah?
iii. Diantara 2 hadiah ini, mana
satu yang kamu pilih?
Kenapa?
Murid menjawab
Langkah 1
(10 minit )
1. Murid ditunjukkan
pembalut hadiah bercorak
flora yang dihasilkan
melalui teknik resis.
BBB : Pembalut hadiah
yang bercorak flora
KBAT
EMK: bahasa
Cadangan soalan:
i.
Apa ini?
ii.
Antara ketiga-tiga
gambar ini, mana satu
lebih cantik?
iii.
Apakah kegunaan kertas
ini?
2. Murid ditunjukkan dengan
contoh corak flora.
BBB: Gambar-gambar
corak flora
Langkah 2
( 20 minit )
1. Murid diperlihatkan dengan
alatan yang akan
BBM:
Kertas lukisan,warna
air,berus lukisan,lilin,palet
KBAT
digunakan.
Cadangan soalan:
i.
Sebutkan nama
peralatanperalatan ini ?
ii.
Apakan kegunaan
peralatan peralatan tersebut
2. Murid dibahagikan kepada
3 kumpulan.
Kumpulan 1 : aras tinggi
Kumpulan 2 : aras
sederhana
Kumpulan 3 : aras rendah
3. Murid melihat contoh motif EMK: Nilai murni
flora teknik resis yang telah
guru hasilkan.
4. Murid melihat demonstrasi
oleh guru untuk
menghasilkan corak
menggunakan teknik resis.
5. Murid melakukan langkah-
langkah yang ditunjukkan tadi
bersama-sama guru:
i.
Membuat lakaran corak flora
di atas kertas lukisan dengan
menggunakan
pensel mengikut kreativiti
Langkah 3
(20 minit)
ii.
Melakar corak sedia ada
dengan menggunakan lilin.
iii.
Membancuh warna air
iv.
Mewarna hasil lakaran
dengan menggunakan warna
air.
1. Murid menunjukkan hasil
kerja yang telah dibuat.
2. Murid menentukan hasil
kerja yang terbaik di antara
mereka.
3. Murid bekerjasama
membalut hadiah
menggunakan pembalut
yang telah dihasilkan.
4. Murid ditunjukkan dengan
dua kotak hadiah. (1 Kotak
yang dibalut dengan
pembalut hadiah & 1 kotak
tidak dibalut)
Cadangan soalan :
1. Kotak mana yang lebih
cantik, yang telah dibalut
atau yang tidak dibalut?
2. Mengapakah anda memilih
kotak yang dibalut dengan
pembalut hadiah?
Penutup
( 5 minit )
Refleksi :
1. Murid bersoal jawab
dengan guru mengenai
bahan,teknik dan motif
yang digunakan.
2. Murid mempamerkan
kepada rakan hasil kerja
masing-masing.
3. Murid diminta
menceritakan apa yang
dipelajari pada hari ini.
KBAT
Nilai murni :Yakin diri
Pengamatan
Kerjasama
( Pendidikan Seni Visual )
Mata Pelajaran
:
Kelas
:
Masa
:
Bidang
:
Standard Kandungan :
Standard Pembelajaran
resis
Pendidikan Seni Visual
5 Amanah (6 orang)
7.30 pagi – 8.30 pagi ( 1 jam )
Corak dan Rekaan
2.2 Mereka corak secara terancang
: 2.2.3 Menghasilkan corak dengan teknik
Tajuk
bermotifkan flora
: Pembalut Hadiah
Objektif
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid
dapat menghasillkan corak pembalut
hadiah dengan teknik resis bermotifkan flora.
Aras tinggi : 3 flora dengan menggunakan teknik
resis.
Aras sederhana : 2 flora dengan menggunakan
teknik resis.
Aras rendah : 1 flora dengan menggunakan
teknik resis.
BBB
: kertas lukisan, hadiah, pita pelekat, warna air,
lilin,
EMK
LANGKAH
Set Induksi
( 5 minit )
: Kreativiti dan Inovatif , Keusahawanan
AKTIVITI
1. Murid ditunjukkan 2 contoh
hadiah. Satu telah dibalut
dengan kertas pembalut
bercorak batik dan satu
lagi dibalut dengan kertas
putih.
Cadangan soalan:
i. Apa yang ada ditangan
cikgu?
ii. Siapa diantara kamu pernah
CATATAN
BBB: Kotak hadiah
EMK: Bahasa,
keusahawanan
KBAT
mendapat hadiah?
iii. Diantara 2 hadiah ini, mana
satu yang kamu pilih?
Kenapa?
Murid menjawab
Langkah 1
(10 minit )
1. Murid ditunjukkan
pembalut hadiah bercorak
flora yang dihasilkan
melalui teknik resis.
BBB : Pembalut hadiah
yang bercorak flora
KBAT
EMK: bahasa
Cadangan soalan:
i.
Apa ini?
ii.
Antara ketiga-tiga
gambar ini, mana satu
lebih cantik?
iii.
Apakah kegunaan kertas
ini?
2. Murid ditunjukkan dengan
contoh corak flora.
BBB: Gambar-gambar
corak flora
Langkah 2
( 20 minit )
1. Murid diperlihatkan dengan
alatan yang akan
BBM:
Kertas lukisan,warna
air,berus lukisan,lilin,palet
KBAT
digunakan.
Cadangan soalan:
i.
Sebutkan nama
peralatanperalatan ini ?
ii.
Apakan kegunaan
peralatan peralatan tersebut
2. Murid dibahagikan kepada
3 kumpulan.
Kumpulan 1 : aras tinggi
Kumpulan 2 : aras
sederhana
Kumpulan 3 : aras rendah
3. Murid melihat contoh motif EMK: Nilai murni
flora teknik resis yang telah
guru hasilkan.
4. Murid melihat demonstrasi
oleh guru untuk
menghasilkan corak
menggunakan teknik resis.
5. Murid melakukan langkah-
langkah yang ditunjukkan tadi
bersama-sama guru:
i.
Membuat lakaran corak flora
di atas kertas lukisan dengan
menggunakan
pensel mengikut kreativiti
Langkah 3
(20 minit)
ii.
Melakar corak sedia ada
dengan menggunakan lilin.
iii.
Membancuh warna air
iv.
Mewarna hasil lakaran
dengan menggunakan warna
air.
1. Murid menunjukkan hasil
kerja yang telah dibuat.
2. Murid menentukan hasil
kerja yang terbaik di antara
mereka.
3. Murid bekerjasama
membalut hadiah
menggunakan pembalut
yang telah dihasilkan.
4. Murid ditunjukkan dengan
dua kotak hadiah. (1 Kotak
yang dibalut dengan
pembalut hadiah & 1 kotak
tidak dibalut)
Cadangan soalan :
1. Kotak mana yang lebih
cantik, yang telah dibalut
atau yang tidak dibalut?
2. Mengapakah anda memilih
kotak yang dibalut dengan
pembalut hadiah?
Penutup
( 5 minit )
Refleksi :
1. Murid bersoal jawab
dengan guru mengenai
bahan,teknik dan motif
yang digunakan.
2. Murid mempamerkan
kepada rakan hasil kerja
masing-masing.
3. Murid diminta
menceritakan apa yang
dipelajari pada hari ini.
KBAT
Nilai murni :Yakin diri
Pengamatan
Kerjasama