RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD
Mata Pelajaran : Boso Jowo
Kelas : I Satu
Semester : I Satu
Standar Kompetensi Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam boso Jowo sesuai
ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo.
Kompetensi Dasar
1.
Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang kebersihan lan kesehatan.
2.
Menyebutkan kegiatan kebersihan lan kesehatan mandi lan menggosok gigi ngangge kalimat sederhana lan boso sing santun.
Indikator Menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan.
Alokasi waktu :
1 x 35 menit 1 pertemuan.
A. Tujuan Pembelajaran
1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa ngangge ucapan sing benar.
2. Bocah saged menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan mandi lan menggosok gigi ngangge ucapan sing benar.
B. Materi Ajar
Tulisan kosa kata lan kalimat.
C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran
1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain
3. Student Active Learning SAL
D. Langkah-langkah Kegiatan
Pertemuan kedua puluh dua
1. Kegiatan Awal Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh satu.
2. Kegiatan Inti a.
Guru melatih siswa melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar. b. Bocah melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar.
3. Kegiatan Panutup Bocah menyebutkan kata-kata sing berkaitan ngangge kebersihan lan kesehatan menggunakan kalimat sederhana ngangge ucapan
sing benar.
E. SumberBahan Relajar
1. Buku Remen Jowo 2. Kaset
3. Lembar Kerja Siswa LKS. 4. Gambar.
Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD
53
Teknik :
Perbuatan. Mengetahui,
__________, ___________________ Kepala Sekolah
Guru Boso Jowo ____________________
____________________ NIP.
NIP.
Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD
54
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD
Mata Pelajaran : Boso Jowo
Kelas : I Satu
Semester : I Satu
Standar Kompetensi Moco
: Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana.
Kompetensi Dasar
1. Mirangake kosa kata lan kalimat sederhana ngangge moco nyaring. 2. Moco nyaring kosa kata lan kalimat ngangge lafal lan nada sing benar.
Indikator
1. Moco kosa kata. 2. Moco kalimatteks sederhana.
3. Moco tanda nada.
Alokasi waktu :
1 x 35 menit 1 pertemuan.
A. Tujuan Pembelajaran
1. Bocah saged moco kosa kata ngangge lafal lan nada sing benar. 2. Bocah saged moco kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar.
3. Bocah saged moco tanda baca ngangge benar.
B. Materi Ajar
1. Kosa kata 2. Kalimat
3. Teks ngangge bukuLKS.
C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran
1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain
3. Student Active Learning SAL
D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh tiga
1. Kegiatan Awal
Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh dua.
2. Kegiatan Inti
a. Guru melatih bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.
b. Bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.
3. Kegiatan Panutup
a. Bocah moco kalimat ngangge swanten nyaring di depan kelas. b. Guru memberi tugas berlatih moco kalimat lan teks.
E. SumberBahan Relajar
1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset
3. Lembar Kerja Siswa LKS. 4. Gambar.
Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD
55
F. Penilaian