RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD
Mata Pelajaran : Boso Jowo
Kelas : I Satu
Semester : I Satu
Standar Kompetensi Nulis : Saged nulis kata ngangge huruf lepas lan huruf sambung
Kompetensi Dasar
1. Nulis permulaan ngangge menebalkan, mencontoh, melengkapi lan menyalin ejaan Jowo. 2. Mencontoh kata atau kalimat sederhana dari buku atau papan tulis ngangge ejaan Jowo ngangge benar.
Indikator
1. Menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Menyalin kata ngangge ejaan Jowo.
3. Nulis nama nama ruangan-ruangan rumah ngangge ejaan Jowo.
Alokasi waktu : 1 x 35 menit 1 pertemuan.
A. Tujuan Pembelajaran
1. Bocah saged menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Bocah saged menyalin kata ngangge ejaan Jowo.
3. Bocah saged nulis nama anggota keluarga ngangge ejaan Jowo.
B. Materi Ajar
Garis putus-putus.
C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran
1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain
3. Student Active Learning SAL
D. Langkah-langkah Kegiatan
Pertemuan kedua belas
1. Kegiatan Awal
Guru mengulang pelajaran pada sesi kesebelas.
2. Kegiatan Inti
a. Guru melatih bocah nulis kosa kata ngangge ejaan Jowo.
b. Bocah menyalin kosa kata ngangge ejaan Jowo.
3. Kegiatan Panutup
Bocah mewarnai gambar sebuah ruangan rumah.
E. SumberBahan Relajar
Buku Remen Jowo
Kaset
Lembar Verja Siswa LKS.
Gambar.
F. Penilaian
Teknik :
Tertulis.
Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD
25
Mengetahui, __________, ___________________
Kepala Sekolah Guru Boso Jowo
____________________ ____________________
NIP. NIP.
Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD
26
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
Nama Sekolah : Sekolah Dasar SD
Mata Pelajaran : Boso Jowo
Kelas : I Satu
Semester : I Satu
Standar Kompetensi Nguroake :
saged nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah
Kompetensi Dasar
1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada.
Indikator
1. Nguroake kosa kata sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada.
Alokasi waktu : 1 x 35 menit 1 pertemuan.
A. Tujuan Pembelajaran 1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar.
2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat. 3. Menjawab pertanyaan sing berkaitan ngangge kosa kata lan kalimat sing didengar.
B. Materi Ajar Rupo-rupo swanten lafal lan nada.
C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran 1. Terpadu lan Tematik
2. Relajar sambil bermain 3. Student Active Learning SAL
D. Langkah-langkah Kegiatan
Pertemuan ketiga belas 1. Kegiatan Awal
a. Guru mengulang pelajaran sesi keduabelas.
b. Bocah berlatih nguroake kosa kata sing dibaca guru.
2. Kegiatan Inti a.
Guru mengucapkan kosa kata tentang 5 macam warna merah, kuning, hijau, hitam, lan putih b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya.
c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya.
d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru. 3. Kegiatan Panutup
Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.
E. SumberBahan Relajar 1. Buku Jowo
2. Kaset 3. Lembar Kerja Siswa LKS.
4. Gambar.
F. Penilaian