Silabus SILABUS Rarancang Pangajaran RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP

4.6.1 Silabus SILABUS

Mata Pelajaran : Bahasa dan Sastra Sunda Satuan Pendidikan : SMAMA KelasSemester : XII2 Nama Sekolah : SMP Negeri Standar Kompetensi : Mampuh nyarita pikeun ngedalkeun eusi pikiran, parasaan, jeung kahayang dina wangun kagiatan paguneman, panata acara, mingpin sawala, sawala atawa seminar, jeung biantara Kompetens i Dasar Materi Pokok Indikator Pengalama n Belajar Penilaian Alokasi Waktu Sumber Bahan Alat Jenis tagihan Bentu k Instru men Contoh Instrumen 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12.2.1 Ngaraga- keun drama atawa pagunema n Drama • Bisa nyebutke un wangena n drama jeung unsur- unsurna. • Bisa nyebutke un eusi drama kalawan bener. • Bisa nyebutke un maksud eusi jeung wangun tiap omongan nu aya dina drama. • Bisa ngaragak • Siswa bisa nyebutk eun wangen an drama jeung unsur- unsurna . • Siswa bisa nyebutk eun eusi drama kalawa n bener. • Siswa bisa nyebutk eun maksud eusi jeung wangun tiap omonga Tugas kelompo k Tugas individu Ngara gakeu nlisa n Uraia n Pék ragekeun drama Randu Jalaprang karya Tatang Sumarsono ku kelompok hidep Tiap kelompok diwangun ku 12 urang, pikeun merankeun tokoh- tokohna. 3 jam pelajaran 1Xperte muan Tata Basa Sunda Kiwari Kamus Undak Usuk Basa Kamus Umum Basa Sunda eun drama kalawan hade. • Bisa nyebutke un pilihan kecap kedaling ambek anu dipaké dina éta drama, kalawan nyébutke un undak usukna. • Bisa nyébutke un wangun kalimah kedaling ambek. n nu aya dina drama. • Siswa bisa ngaraga keun drama kalawa n hadé. • Siswa bisa nyebutk eun pilihan kecap kedalin g ambek anu dipaké dina éta drama, kalawa n nyébutk eun undak usukna. • Siswa bisa nyébutk eun wangun kalimah kedalin g ambek.

4.6.2 Rarancang Pangajaran RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP

Nama Sekolah :SMA Mata Pelajaran :Bahasa Sunda KelasSemester :XII2 Alokasi Waktu : 3x lawungan 6 jam pelajaran

I. Standar Kompetensi

Mampuh nyarita pikeun ngedalkeun eusi pikiran, parasaan, jeung kahayang dina wangun paguneman, panata acara, mingpin sawala, sawala atawa seminar, jeung biantara.

II. Tujuan Pembelajaran

Sabada ngalakukeun kagiatan pangajaran, dipiharep sangkan siswa bisa: • nyebutkeun wangenan drama jeung unsur-unsurna; • maham kana téks drama atawa paguneman anu diragakeun; • maham maksud eusi jeung wangun tiap omongan nu aya dina drama; • ngaragakeun drama kalawan hadé; • nyebutkeun pilihan kecap kedaling ambek anu dipaké dina éta drama, kalawan nyébutkeun undak usukna; • nyébutkeun wangun kalimah kedaling ambek tina tiap omongan.

III. Kompetensi Dasar

12.2.1 Ngaragakeun drama atawa paguneman

IV. Indikator

• Bisa nyebutkeun wangenan drama jeung unsur-unsurna. • Bisa nyebutkeun eusi drama kalawan bener. • Bisa nyebutkeun maksud eusi jeung wangun tiap omongan nu aya dina drama. • Bisa ngaragakeun drama kalawan hade. • Bisa nyebutkeun pilihan kecap kedaling ambek anu dipaké dina éta drama, kalawan nyébutkeun undak usukna. • Bisa nyébutkeun wangun kalimah kedaling ambek.

V. Materi Pokok

A. Teks Drama Terlampir B. Drama Drama nyaéta wacana anu midangkeun carita atawa lalakon ku paguneman dialog, diajangkeun pikeun diragakeun ku pamaén aktor dina pagelaran. Unsur-unsur drama: 1. candraan biasana aya di awal babak. Eusina nerangkeun kaayaan latar, suasana, kajadian, caritaan, jeung palaku; 2. pertélaan palaku ku cara nataan ngaran jeung katerangan ngeunaan palaku 3. babak mangrupa hal anu ngabagi-bagi karangan drama; 4. paguneman mangrupa kalimah atawa omongan langsung ti para palakuna anu diucapkeun silihtempas. 5. Prolog jeung épilog mangrupa babagian drama anu aya di awal jeung di ahir carita. C. Kedaling Ambek dina Drama Paguneman mangrupa bagian anu penting dina drama, malah mah jadi ciri drama. Tina paguneman urang bisa mikanyaho eusi caritaan drama, omongan naon anu keur dibahas, sarta urang gé bisa nyaho kumaha kaayaan jalma anu keur nyarita. Paguneman téh réa rupana, aya paguneman anu nuduhkeun kedaling bungah, nalangsaan, atawa ambek. Paguneman kedaling ambek biasana sok aya dina eusi drama, utamana waktu carita drama ngalaman konflik. Kedaling mabek téh nyaéta omongan atawa caritaan anu kedal dina wangun lisan, timbul lantaran rasa keuheul, teu panuju, teu dihargaan, jeung sajabana. Lentongna na gé biasana osok leuwih tarik. Lolobana mah diwangun ku basa kasar, contona Manéh mah gedé wadul Kecap manéh kedaling ambek anu ngagunakeun basa kasar. Kecap manéh téh numutkeun undak usuk basana téh nyaéta manéh basa kasar-manéh basa sedeng–anjeun basa lemes-sia basa kasar pisan. Tapi teu salawasna kitu, aya ogé kedaling ambek anu teu ngagunakeun basa kasar, biasana diébréhkeun ku cara ngomong dua, nyungkun, malah mah aya ku ngomong seukeut. Conto: Énjing-énjing teuing atuh angkat ka sakola téh, sok ayeuna mah tungguan di luar kelas. Basa anu dipaké ngomong dina kalimah di luhur kawas sopan, kecap éta téh mangrupa salasahiji ébréhan tina kedaling ambek anu di samunikeu. Ku kituna, dina ngaragakeun drama atawa ngalakukeun paguneman urang kudu bisa maham kana eusi basa atawa omongan, nepi ka henteu salah napsirkeun, nu kuduna kaluar kedaling ambek, ari nu dilakukeun kedaling nalangsa. D. Undak usuk basa Undak usuk basa atawa tatakrama basa téh jadi hiji sistem ngagunakeun ragam basa hormat-teu hormat anu raket patalina jeung kakawasaan, kalungguhan, kaakraban, jeung kontak antara panyatur jeung pamiarsa katut jalma anu dicaritakeun. Wangun undak-usuk basa Sunda téh dibagi jadi tilu rupa. Ieu di handap ditataan hiji-hiji. a. Basa lemes Basa lemes nyaéta ragam basa anu umumna dipaké nyarita ka saluhureun atawa kanu can wawuh. Ékspresi ragam lemes hormat téh bisa katitén wujudna dina wangun lisan, pasémon, rengkuh jeung peta sarta lentong. Contona: 1. Abdi mah bade wangsul wéh, daripada kieu mah. 2. Iraha atuh sumpingna Pa Kadés téh, barudak tos ngantosan lami. b. Basa Lomawajar Basa wajar nyaéta ragam basa anu dipaké dina situasi biasa digunakeun kababaturan anu geus loma. Conto: Kuring mah rék balik wéh, lami pisan atuh. c. Basa kasar Basa kasar nyaéta ragam basa anu dipaké dina situasi ambek, atawa dilarapkeun ka sato. Conto: Ari teu bérék mah montong nyanggupan baréto téh E. Papasingan Kalimah Dumasar kana lengkep henteuna unsur klaus pangwangunna kalimah dibagi jadi dua nyaéta: 1. kalimah sampurna kalimah sampurna nyaéta kalimah anu diwangun ku sakurang- kurangna hiji jejer jeung hiji cartan. Contona Urangulin J C 2. kalimah teu sampurna Kalimah teu sampurna nyaéta kalimah anu diwangun ku kecap, frasa, atawa klausa kauger. Contona: Indit

VI. Media dan Sumber Pembelajaran

6.1 Media Pangajaran Naskah drama 6.2 Sumber Pangajaran • Buku Tata Basa Sunda kiwari • Kamus Undak Usuk Basa Sunda • Kamus Umum Basa Sunda

VII. Desain Pembelajaran

7.1 Pendekatan Pembelajaran • Pendekatan kompetensi • Pendekatan kontekstual • Pendekatan kompetensi komunikatif 7.2 Metode Pembelajaran • Metode langsung 7.3 Tehnik Pembelajaran • Téhnik papancén • Téhnik latihan

VIII. Langkah-langkah Pembelajaran

8.1 Persiapan 10 menit • Guru jeung siswa silih tanya. • Ngondisikeun siswa pikeun ngalakukeun kagiatan pangajaran. • Siswa dibéré motifasi. • Apersepsi. 8.2 Kegiatan Inti 50 menit • Guru ngajelaskeun matéri ajar paguneman atawa ngaragakeun drama kalayan singket jeung mundel. • Siswa mairan matéri ajar anu geus ditérangkeun. • Guru nyadiakeun naskah drama anu kudu diragakeun ku siswa di hareupeun kelas. • Siswa dibagi jadi sababaraha kelompok pikeun ngaragakeun paguneman tina naskah drama nu geus disadiakeun • Siswa ngaragakeun drama kalawan ucapan, lentong, wirahma jeung réngkakpeta anu merenah. • Siswa nyebutkeun pilihan kecap anu dipaké dina éta drama, kalawan nyébutkeun undak usukna. • Nyébutkeun wangun kalimah tina tiap omongan.

8.3 Kegiatan Penutup 10 menit