RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DUNIA SENI VI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL / PENDIDIKAN SENI VISUAL
Kelas
4 Merah
Masa
8:20 am – 9:20 am [ 60 minit ]
Tarikh / Hari
07.01.2014 / Isnin
1 : Menggambar
Bidang
Tema dan Tajuk
Standard
Pembelajaran
Alam Semula jadi – Lukisan Pemandangan Di Sawah Padi
1.1 Persepsi Estetik
1.2 Aplikasi Seni
1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi
1.1.1 Unsur seni
1.2.1 Jenis Media
Kreatif
Seni
1.1.1.1 Garisan – silang pangkah.
1.2.1.1 Alat
1.3.1
1.4.1
1.1.1.2 Ruang – ruang dalam
1.2.1.2 Bahan
1.3.2
1.4.2
1.1.1.3 Bentuk – ilusi
1.2.2 Proses dan teknik
1.3.3
1.4.3
1.1.1.4 Warna – primer atau sekunder
1.2.2.1 Teknik
atau tertier
Silang
1.1.1.5 Jalinan - tampak
Pangkah
1.1.2 Prinsip Rekaan
1.1.2.1 Penegasan – hal benda
1.1.2.2 Kepelbagaian – hal benda
1.1.2.3 Kesatuan – komposisi objek
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Mengenal, memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam
Objektif Pembelajaran
membuat lukisan menggunakan teknik silang pangkah.
2. Menghasilkan pemandangan di sawah padi daripada teknik silang pangkah.
3. Membuat apresiasi berpandukan seni visual yang telah dipelajari.
1. Guru menunjukkan cara menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa
seni. (EK1)
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Bahan Bantu Belajar
Penilaian Pengajaran
Dan Pembelajaran
Refleksi
2. Guru menunjukkan cara menghasilkan lukisan dengan mengaplikasikan teknik silang
pangkah. (EK4)
3. Murid menghasilkan lukisan pemandangan di sawah padi menggunakan teknik silang
pangkah. (EK1) (EK2) (EK3)
4. Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan. (EK5)
Kreativiti dan inovasi, keusahawanan EK1, EK2, EK3, dan EK5, TMK dan Nilai Murni
Contoh : karya lukisan pemandangan di sawah padi
Media
Alat : oil pastel atau pensil warna
Bahan : Kertas lukisan
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat lukisan pemandangan di sawah padi
berdasarkan empat standard kandungan.
Pada akhir pembelajaran :
Kelas
4 Merah
Masa
8:20 am – 9:20 am [ 60 minit ]
Tarikh / Hari
07.01.2014 / Isnin
1 : Menggambar
Bidang
Tema dan Tajuk
Standard
Pembelajaran
Alam Semula jadi – Lukisan Pemandangan Di Sawah Padi
1.1 Persepsi Estetik
1.2 Aplikasi Seni
1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi
1.1.1 Unsur seni
1.2.1 Jenis Media
Kreatif
Seni
1.1.1.1 Garisan – silang pangkah.
1.2.1.1 Alat
1.3.1
1.4.1
1.1.1.2 Ruang – ruang dalam
1.2.1.2 Bahan
1.3.2
1.4.2
1.1.1.3 Bentuk – ilusi
1.2.2 Proses dan teknik
1.3.3
1.4.3
1.1.1.4 Warna – primer atau sekunder
1.2.2.1 Teknik
atau tertier
Silang
1.1.1.5 Jalinan - tampak
Pangkah
1.1.2 Prinsip Rekaan
1.1.2.1 Penegasan – hal benda
1.1.2.2 Kepelbagaian – hal benda
1.1.2.3 Kesatuan – komposisi objek
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Mengenal, memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam
Objektif Pembelajaran
membuat lukisan menggunakan teknik silang pangkah.
2. Menghasilkan pemandangan di sawah padi daripada teknik silang pangkah.
3. Membuat apresiasi berpandukan seni visual yang telah dipelajari.
1. Guru menunjukkan cara menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa
seni. (EK1)
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Bahan Bantu Belajar
Penilaian Pengajaran
Dan Pembelajaran
Refleksi
2. Guru menunjukkan cara menghasilkan lukisan dengan mengaplikasikan teknik silang
pangkah. (EK4)
3. Murid menghasilkan lukisan pemandangan di sawah padi menggunakan teknik silang
pangkah. (EK1) (EK2) (EK3)
4. Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan. (EK5)
Kreativiti dan inovasi, keusahawanan EK1, EK2, EK3, dan EK5, TMK dan Nilai Murni
Contoh : karya lukisan pemandangan di sawah padi
Media
Alat : oil pastel atau pensil warna
Bahan : Kertas lukisan
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat lukisan pemandangan di sawah padi
berdasarkan empat standard kandungan.
Pada akhir pembelajaran :