Keterampilan
a. Teknik Penilaian
: Tes praktik b.
Bentuk Instrumen : Tes uji petik kerja dan produk
c. Kisi-kisi
: d.
No. Indikator
No. Butir
1. 2.
Mencari teks berita tentang peristiwa yang actual.
Membacakankan teks tersebut di depan temannya
1 1
Instrumen Penilaian Keterampilan K4
Nama : ______________________________
Kelas : ______________________________
Soal: 1.Goleka teks berita kang lagi santer-santere
2.Banjur critakna karo kelompokmu
No. Aspek yang dinilai
Kriteria 1
2 3
4
1 Pilihan kata
2 Ketepatan isi dan gagasan pokok cerita
3 Bisa menjawab 5 W + 1 H
Keterangan:
4 = Sangat Baik 2 = Cukup
3 = Baik 1 = Kurang
Sleman, September 2014
Mengetahui, Guru Pembimbing
Mahasiswa Ch. Sukini, S.Pd.
Meyga Dwi Anggraheni NIP.-
NIM. 11205241035
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
Sekolah : SMP Negeri 3 Depok
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
KelasSemester : VIII I
Alokasi Waktu : 2 X 40 menit
A. Kompetensi Inti
Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret menggunakan, mengurai, merangkai, memodifikasi, dan membuat dan ranah abstrak
menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan mengarang sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut
pandang teori.
B. Kompetensi Dasar
Membaca geguritan
C. Indikator
Siswa dapat menyebutkan pangertian geguritan dengan tepat Siswa dapat memahami cara pembacaan geguritan dengan tepat
Siswa dapat membaca geguritan dengan tepat
D. Tujuan Pembelajaran
Diharapkan setelah mengikuti pembelajaran ini, siswa dapat: Menyebutkan pangertian geguritan dengan tepat
Menyebutkan cara pembacaan geguritan dengan tepat Membaca geguritan tema gotong royong
dengan tepat
E. Materi Pembelajaran
a. Pangertian Geguritan
- Geguritan menika minangka karangan ingkang kaiket dening pada lan
gatra. Ananging boten dipuntemtoaken jumlah pada utawi gatranipun. Nganggit utawi ngarang geguritan menika mahyakaken pengalaman
pribadi utawi ngandharaken kahanan ingkang tinemu ing masarakat, pagesanganipun manungsa ing ngalam donya manut jaman
kalakonipun.
- Gêguritan inggih menika salah satunggaling karya sastra Jawa
modern ingkang asring sinêbat puisi Jawa modern. Têmbung- têmbungipun singkat, mêntês, padhêt, saged mawi purwåkanthi
ananging boten ngangge paugeran metrum kados dene macapat. Kanthi makaten pamaos bebas negesi wosing geguritan miturut
ngelmu saha pengalaman gesangipun.
b. Caranipun maos geguritan
Anggenpun maos geguritan menika kedah nggatosaken :
1.
Wicara : pocapanipun cetha, jelas, tegas, boten bindheng, boten blero.
2.
Wirama : munggah-mandhaping swanten, alon lan bantering swanten, pocapan irama.
3.
Wirasa : ngraosaken salebeting manah wosing manah susah, seneng, semangat, nelangsa.
4.
Wiraga : pocapan lafal, ekspresi, patrap sikap, obahing awak, lan pasuryan.
c. Contoh geguritan
Gotong Royong
Kembang-kembang terong Mbang terong megare sore
Ayo gotong royong Gotong royong nyambut gawe
Kembang-kembang lembong Mbang lembong dironce-roce
Ayo gotong royong Guyup rukun kabeh wargane
…………………………… Wus dadi kodrate
Manungsa mono tan bisa urip dhewe
Saka lahir prapteng patine Tansah gumantung sapepadhane
Mula, urip gotong royong kang pinatri ing telenging nala Tindakna ywa nganti kepeksa
Kudu lila legawa Sepi ing pamrih rame ing gawe
Iku semboyane Mempeng makarya kiwakna pepulih
Murih salwiring gati Titi tamat telas lulus basuki
Kabeh pakaryan linakwan Kanthi seneng ulat padhang tan nggresula
Urun bau suku, penggalihan, apadene redana Kanthi dhasar karukunan
Mahanani bebrayan kang tata tentrem karta raharja
F. Metode pembelajaran
a. Ceramah,
b. Tanya Jawab
c. Metode demonstrasi
G. AlatSarana dan Sumber Pembelajaran
Alatsarana : LCD, Laptop
Sumber :Poerwadarminta. W. J. S. 1939.
Baoesastra Djawa
. Batavia: J. B. Wolters Uitgevers Maatschappij.
H. Kegiatan Belajar Mengajar : Langkah-Langkah
1. Pendahuluan Alokasi 5 menit.