58
2. Viskositas
Formula 1
Formula b
Formula a
Formula ab
a- a+
Replikasi
b- b+
b- b+
1 30
15 45
23 2
29 15
45 20
3 28
16 43
20 4
29 15
45 20
5 28
14 45
21 6
28 14
44 20
172 89
267 104
Σy
2
= Total Sum of squares Σy
2
= 30
2
+ 29
2
+ 28
2
+ 29
2
+ 28
2
+ 28
2
+ 15
2
+ 15
2
+ 16
2
+ 15
2
+ 14
2
+ 14
2
+ 45
2
+ 45
2
+ 43
2
+ 45
2
+ 45
2
+ 44
2
+ 23
2
+ 20
2
+ 20
2
+ 20
2
+ 21
2
+ 20
2
– 24
632
2
= 5869,33 Ryy = Replicate Sum of squares
Ryy =
4 106
108 109
107 109
133
2 2
2 2
2 2
-
24 632
2
= 75800 – 16642,67 = 59157,33
Tyy = Treatment Sum of squares Tyy =
6 104
267 89
172
2 2
2 2
-
24 632
2
= 19935 – 16642,67
=
3292,33 Eyy = Experimental error sum of squares
Eyy = 5869,33– 59157,33– 3292,33 = -56580,33
PLAGIAT MERUPAKAN TINDAKAN TIDAK TERPUJI PLAGIAT MERUPAKAN TINDAKAN TIDAK TERPUJI
59
Ayy = Sum of squares associated with the different levels of a Ayy =
12 104
267 89
172
2 2
24 632
2
= 504,17 Byy = Sum of squares associated with the different levels of b
Byy =
12
104 89
267 172
2 2
24 632
2
= 2521,49 AByy = Sum of squares associated with the different levels of ab
AByy = 5869,33 – 504,17 – 2521,49 = 266,67
Source of variation
Df S of Squares
Mean Squares
F Hitung Replikasi
5 59157,33
11831,47 Treatment
3 3292,33
1097,44 a
1 504,17
504,17 0,19
b 1
2521,49 2521,49
0.89 ab
1 266,67
266,67 0.09
Experimental 20
-56580,33 2829,02
Total 23
F 1, 20 95 adalah 4,35
PLAGIAT MERUPAKAN TINDAKAN TIDAK TERPUJI PLAGIAT MERUPAKAN TINDAKAN TIDAK TERPUJI
60
3. Pergeseran Viskositas
Formula 1
Formula b
Formula a
Formula ab
a- a+
Replikasi
b- b+
b- b+
1 20
26,67 13,33
21,74 2
13,79 23,75
15,56 30
3 14,29
26,67 11,63
30 4
17,24 26,67
8,89 30
5 14,29
37,14 11,11
28,81 6
14,29 29,98
9,09 24,99
93,9 170,88
69,61 165,54
Σy
2
= Total Sum of squares Σy
2
= 20
2
+ 13,79
2
+ 14,29
2
+ 17,24
2
+ 14,29
2
+ 14,29
2
+ 26,67
2
+ 23,75
2
+ 26,67
2
+ 26,67
2
+ 37,14
2
+ 29,98
2
+ 13,33
2
+ 15,56
2
+ 11,63
2
+ 8,89
2
+ 11,11
2
+ 9,09
2
+ 21,74
2
+ 30
2
+ 30
2
+ 30
2
+ 28,81
2
+ 24,99
2
– 24
93 ,
499
2
= 11943,39 – 10413,75 = 1529,64
Ryy = Replicate Sum of squares Ryy
= 4
35 ,
78 35
, 91
8 ,
82 59
, 82
1 ,
83 74
, 81
2 2
2 2
2 2
-
24 93
, 499
2
= 10436,88 – 10413,75 = 23,13
Tyy = Treatment Sum of squares Tyy =
6 165,54
69,61 170,88
93,9
2 2
2 2
-
24 93
, 499
2
= 11711,04 – 10413,75 = 1297,29
PLAGIAT MERUPAKAN TINDAKAN TIDAK TERPUJI PLAGIAT MERUPAKAN TINDAKAN TIDAK TERPUJI
61
Eyy = Experimental error sum of squares Eyy = 1529,64 – 23,13 – 1297,29
= 209,22 Ayy = Sum of squares associated with the different levels of a
Ayy =
12
165,54 69,61
170,88 93,9
2 2
24 93
, 499
2
= 10450,33 – 10413,75 = 36,58
Byy = Sum of squares associated with the different levels of b Byy =
12 165,54
170,88 69,61
93,9
2 2
24 93
, 499
2
= 11659,49 – 10413,75 = 1245,74
AByy = Sum of squares associated with the different levels of ab AByy = 1297,29 – 36,58 – 1245,74
= 14,97 Source of
variation Df
S of Squares Mean
Squares F Hitung
Replikasi 5
120,27 24,05
Treatment 3
1297,29 432,43
a 1
36,58 36,58
3,49 b
1 1245,74
1245,74 119,09
ab 1
14,97 14,97
1,43 Experimental
20 209,22
10,46 Total
23 F 1, 20 95 adalah 4,35
PLAGIAT MERUPAKAN TINDAKAN TIDAK TERPUJI PLAGIAT MERUPAKAN TINDAKAN TIDAK TERPUJI
62
4. Aktivitas Repelan