Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
66
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi Murid menyatakan alatan tangan yang terdapat dirumah
mereka. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan alatan tangan seterusnya mengaitkannya dengan pembelajaran pada
hari ini. Langkah 1
1. Murid menyenaraikan alatan tangan dan bahan yang diperlukan berdasarkan projek yang akan dijalankan KBAT.
2. Murid mengambil alatan dan bahan yang diperlukan untuk membina projek berdasarkan senarai yang dibina.
Langkah 2 1. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan
berpandukan lakaran bahagian A1 dan A2. 2. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan
cara yang betul. 3. Murid melakukan aktiviti memotong bahan berpandukan
ukuran dan penandaan yang dibuat. Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.
PENILAIAN PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN 1. Guru memastikan murid menggunakan alatan tangan dengan
betul. 2. Guru menilai hasil bahan yang telah dipotong.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti memotong dan menanda pada tahun 4 dan 5.
REFLEKSI
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
67
TAJUK
4.0 Penghasilan Projek - Kereta Matrix RPH 2
MASA
60 minit 2 waktu STANDARD
KANDUNGAN 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.3.8 Menyediakan alatan dan bahan berdasarkan lakaran projek elektromekanikal.
4.3.9 Mengukur, menanda dan memotong bahan yang digunakan untuk membuat projek elektromekanikal.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Memilih alatan tangan yang sesuai digunakan dalam projek
elektromekanikal dengan betul. 2. Mengukur, menanda dan memotong bahan bagi
menghasilkan bahagian bumbung B1 dan B2 dengan tepat.
RINGKASAN Murid menyediakan alatan tangan dan bahan bagi melakukan
aktiviti mengukur, menanda dan memotong bahan untuk bahagian bumbung projek.
KEMAHIRAN 1. Mengukur bahan dengan menggunakan alat pengukur.
2. Menanda bahan dengan menggunakan pensil tukang kayu. 3. Memotong bahan dengan menggunakan alatan pemotong
seperti gergaji lengkung halus, gunting logam dan pisau boleh laras.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
1. Keusahawanan: EK3 - boleh melaksanakan projek mengikut langkah-langkah
yang telah disediakan. 2. Nilai murni - berhati-hati dan kebersihan.
3. TMK - Bahan video dari internet.
BAHAN BANTU MENGAJAR
1. Bahan logam dan bahan bukan logam. 2. Alatan tangan - Pensil tukang kayu, pembaris keluli, sesiku L,
gergaji lengkung halus, gunting logam dan pisau boleh laras.
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
68
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi Murid menonton tayangan video berkaitan kerja-kerja
pembuatan perabot. Guru mengaitkan bahan tayangan video dengan isi pelajaran pada hari ini. Contoh soalan:
a Apakah alatan yang digunakan untuk mengukur bahan? b Alatan apakah yang digunakan untuk menanda kayu?
Langkah 1 1. Murid menyenaraikan alatan tangan dan bahan yang
diperlukan berdasarkan projek yang akan dijalankan. KBAT 2. Murid mengambil alatan dan bahan yang diperlukan untuk
membina projek.
Langkah 2 1. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan
berpandukan lakaran bahagian B1 dan B2. 2. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan
cara yang betul. 3. Murid melakukan aktiviti memotong bahan berpandukan
ukuran dan penandaan yang dibuat. Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.
PENILAIAN PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN 1. Guru memastikan murid menggunakan alatan tangan dengan
betul. 2. Guru menilai bahan yang telah dipotong.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti memotong dan menanda pada tahun 4 dan 5.
REFLEKSI
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
69 TAJUK
4.0 Penghasilan Projek - Kereta Matrix RPH 3
MASA 60 minit 2 waktu
STANDARD KANDUNGAN
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.3.8 Menyediakan alatan dan bahan berdasarkan lakaran projek elektromekanikal.
4.3.9 Mengukur, menanda dan memotong bahan yang digunakan untuk membuat projek elektromekanikal.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Memilih alatan tangan yang sesuai digunakan dalam projek
elektromekanikal dengan betul. 2. Mengukur, menanda dan memotong bahan bagi
menghasilkan bahagian pemegang roda C1, C2, C3, C4 dan bahagian penutup D1 dan D2 dengan tepat.
RINGKASAN Murid menyediakan alatan dan bahan bagi melakukan aktiviti
mengukur, menanda dan memotong bahan untuk bahagian pemegang roda dan penutup.
KEMAHIRAN 1. Mengukur bahan dengan menggunakan alat pengukur.
2. Menanda bahan dengan menggunakan pensil tukang kayu. 3. Memotong bahan dengan menggunakan alatan pemotong
seperti gergaji lengkung halus, gunting logam dan pisau boleh laras.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
1. Keusahawanan: EK3 - boleh melaksanakan projek mengikut langkah-langkah
yang telah disediakan. 2. Nilai murni - bertanggung jawab dan daya usaha.
BAHAN BANTU MENGAJAR
1. Bahan logam dan bahan bukan logam. 2. Alatan tangan - Pensil tukang kayu, pembaris keluli, sesiku L,
gergaji lengkung halus, gunting logam dan pisau boleh laras.
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
70 AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN Set Induksi
Murid menjawab kuiz secara berkumpulan. Contoh soalan: a Senaraikan alatan yang digunakan untuk menanda?
b Apakah alatan yang boleh digunakan untuk membuat lubang pada kayu?
Langkah 1 1. Murid menyenaraikan alatan tangan dan bahan yang
diperlukan berdasarkan projek KBAT. 2. Murid mengambil alatan dan bahan yang diperlukan untuk
membina projek. Langkah 2
1. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan berpandukan lakaran.
bahagian pemegang roda C1, C2, C3 , C4 dan bahagian penutup D1 dan D2.
2. Murid melakukan aktiviti mengukur dan menanda dengan cara yang betul.
3. Murid melakukan aktiviti memotong bahan berpandukan ukuran dan penandaan yang dibuat.
Penutup Murid menilai hasil kerja yang dihasilkan KBAT.
PENILAIAN PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN 1. Guru memastikan murid menggunakan alatan tangan
dengan betul. 2. Guru menilai bahan yang telah dipotong.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti memotong dan menanda pada tahun 4 dan 5.
REFLEKSI
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
71
Penyediaan Bahan dan Alatan
Jadual di bawah menunjukkan senarai dan bahan yang diperlukan untuk membuat projek Kereta Matrix.
Bil. Bahan
Keterangan
1. 2 keping papan lapis berukuran 150mm X
45mm X 3mm Bahagian A1 dan A2 1 keping papan lapis berukuran 80mm X
45mm X 3mm Bahagian B1 1 keping papan lapis berukuran 20mm X
45mm X 3mm Bahagian B2 4 keping papan lapis berukuran 30mm X
25mm X 3mm Bahagian C1,C2 ,C3 dan C4 2.
2 keping plat besi berukuran 45m X 25mm X 1mm Bahagian D1 dan D2
3. Cat licau dengan warna yang bersesuaian.
4. Kertas las
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
72
Bil. Bahan
Keterangan
5. 1 unit Motor
6. 1 set gear
7. 2 unit gandar
8. 4 unit roda
9. 1 unit LED
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
73
Bil. Bahan
Keterangan
10. 1 unit pemegang bateri
11. 1 unit suis
12. Wayar lembar tunggal
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
74
Berikut pula adalah senarai alatan yang diperlukan bagi membuat projek tersebut. Bil.
Nama Peralatan
1 Gergaji lengkung halus
2 Tukul Warrington
3 Sesiku L
4 Gandin getah
5 Gunting logam