Ukur dan tanda papan lapis 3mm. Ukuran papan lapis adalah seperti berikut :
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
44 AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi Murid melihat dan menyatakan bahan pengikat dan pencantum
pada projek yang ditunjukkan. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
Langkah 1 Murid melihat tunjuk cara mencantum dan memasang bahan
projek menggunakan paku, glu dan skru dengan cara yang betul.
Langkah 2 1. Murid mengambil bahan projek yang telah siap dipotong
dan alatan yang diperlukan. 2. Murid mencantum dan mengikat bahagian A dan
bahagian C menggunakan pengikat dan pencantum mengikut lakaran. KBAT
3. Murid melakukan aktiviti mencantum dan mengikat projek menggunakan bahan pengikat dan pencantum dengan
bimbingan guru.
Langkah 3 Murid melicinkan permukaan projek bahagian A dan C
yang telah siap dicantum mengunakan kertas las. Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.
PENILAIAN PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid dan memberi
penghargaan.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti mencantum menggunakan paku dan glu pada tahun 4 dan tahun 5.
REFLEKSI
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
45 TAJUK
4.0 Penghasilan Projek - Kren RPH 2 MASA
60 minit 2 waktu STANDARD
KANDUNGAN 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.3.10 Memasang bahagian projek dan komponen elektromekanikal.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat memasang bahagian projek menggunakan bahan
pengikat dan pencantum seperti paku, skru dan glu panas dengan betul.
RINGKASAN Murid dapat memasang tapak bahagian B dengan
menggunakan bahan pengikat dan pencantum yang sesuai.
KEMAHIRAN 1. Memasang bahagian B seperti dalam lakaran.
2. Mencantum bahan projek menggunakan paku dengan betul.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
Keusahawanan: EK2 - boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian
semasa. Kreativiti - boleh menggunakan cara dan teknik mengikut
kaedah yang lebih baik. Nilai murni - berdisplin, tekun dan bekerjasama
BAHAN BANTU MENGAJAR
1. Lakaran kerja 2. Bahan bukan logam- papan lapis dan kayu beroti
3. Alatan tangan – Tukul Warrington, ragum kakak tua,
pistol perekat panas hot glue gun dan gerudi mudah alih. 4. Bahan pengikat
– skru, paku dan glu
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
46 AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi Guru menunjukkan projek contoh yang telah siap kepada murid
dan diminta menerangkan langkah kerja yang telah dibuat pada minggu lalu.
Langkah 1 Murid melihat guru menunjukkan cara mencantum dan
memasang projek bahagian B. Langkah 2
1. 1. Murid mengambil bahan projek bahagian B yang telah siap dipotong dan alatan yang diperlukan.
2. Murid mencantum dan mengikat bahagian projek bahagian B menggunakan paku dan glu dengan bimbingan
guru. KBAT Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.
PENILAIAN PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid serta memberi
penghargaan kepada projek yang telah siap dicantum.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti mencantum menggunakan paku dan glu pada tahun 4 dan tahun 5.
REFLEKSI
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
47 TAJUK
4.0 Penghasilan Projek - Kren RPH 3 MASA
60 minit 2 waktu STANDARD
KANDUNGAN 4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan
logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.3.10 Memasang bahagian projek dan komponen elektromekanikal.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Mencantum bahagian A, B dan C dengan pencantum yang
sesuai. 2. Memasang komponen takal pada projek dengan betul.
RINGKASAN Murid memasang bahagian-bahagian projek yang telah siap
dicantum mengikut lakaran kerja.
KEMAHIRAN 1. Mencantum bahagian projek menggunakan bahan yang
sesuai. 2. Menebuk lubang menggunakan gerudi.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
EK2 - boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian semasa.
Kreativiti - boleh menggunakan cara dan teknik mengikut kaedah yang lebih baik.
Nilai murni - berdisplin, tekun dan bekerjasama
BAHAN BANTU MENGAJAR
1. Lakaran projek 2. Bahan bukan logam- papan lapis dan kayu beroti.
3. Alatan tangan - Pemutar skru, playar muncung tirus, pistol perekat panas hot glue gun dan gerudi mudah alih.
4. Bahan pengikat - skru, paku dan glu.
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
48 AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi Guru menunjukkan projek contoh yang telah siap serta bersoal
jawab dengan murid tentang langkah kerja yang telah dibuat pada minggu lalu.
Langkah 1 1. Murid melihat guru menunjukkan cara memasang bahagian
A, B dan C. 2. Murid melihat guru menunjukkan cara memasang takal
pada projek yang telah siap dicantum dengan betul. Langkah 2
1. Murid mengambil bahagian A, B dan C serta takal dan alatan tangan yang diperlukan.
2. Murid membuat pemasangan bahagian A, B dan C menggunakan paku, glu serta bolt dan nat. KBAT
Langkah 3
1. Murid menebuk lubang pada tiang dan lengan kren. 2. Murid memasang takal pada lubang yang telah ditebuk
menggunakan bolt dan nat.
Penutup Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.
PENILAIAN PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid dengan memberi
penghargaan projek yang telah siap dicantum.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti mengikat dan mencantum pada tahun 4 dan tahun 5.
REFLEKSI
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
49 TAJUK
4.0 Penghasilan Projek - Kren RPH 4 MASA
60 minit 2 waktu
STANDARD KANDUNGAN
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.3.10 Memasang bahagian projek dan komponen elektromekanikal.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat memasang sistem elektromekanikal pada projek dengan betul.
RINGKASAN Murid memasang komponen elektromekanikal pada projek.
KEMAHIRAN Memasang sistem elektromekanikal takal dan tali sawat pada
projek kren.
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM EK2 - boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian
semasa. Kreativiti - boleh menggunakan cara dan teknik mengikut
kaedah yang lebih baik. Nilai murni - berdisplin, tekun dan bekerjasama
BAHAN BANTU MENGAJAR
1. Lakaran projek 2. Bahan bukan logam- papan lapis dan kayu beroti.
3. Alatan tangan - Pemutar skru, palayar muncung tirus, pistol perekat panas hot glue gun dan pelucut wayar
4. Bahan pengikat - skru, paku dan glu 5. Komponen elektromekanikal - suis, motor,takal dan tali
sawat.
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
50 AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi Guru menunjukkan projek contoh yang lengkap dengan sistem
asas elektromekanikal. Murid bersoal jawab dengan guru tentang sistem pergerakan pada projek.
Langkah 1 Guru menunjukkan cara memasang sistem elektromekanikal
pada projek. Langkah 2
1. Murid mengambil komponen elektromekanikal, bahan dan alat tangan yang diperlukan.
2. Murid memasang pengikat motor. 3. Murid meletakkan motor pada pengikat motor.
4. Murid memasang takal pada tiang. 5. Murid memasang pemegang bateri di bahagian bawah
tapak. 6. Murid memasang suis dan membuat pendawaian. KBAT
7. Murid memasang tali sawat pada motor dan takal. 8. Murid memasang tali sawat pada kren.
Penutup Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini.
PENILAIAN PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN Guru membuat penilaian hasil kerja murid dengan memberi
penghargaan pada projek yang telah siap sepenuhnya dan berfungsi.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti komponen ada kit model.
REFLEKSI
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
51 Aktiviti mencantum bahagian projek perlu dilakukan setelah semua bahagian siap dipotong.
Semua kerja mencantum menggunakan bahan pengikat dan pencantum paku, glu serta bolt dan nat.
Mencantum Bahagian Projek Kren
Mencantum bahagian tiang dan lengan kren bahagian A dan C
1. Tebuk lubang di bahagian kayu tiang A1 dan A2 menggunakan gerudi mudah alih, kemudian cantumkan kayu tiang menggunakan glu dan paku.
2. Cantumkan bahagian CI dan C2 di bahagian belakang lengan kren A3 menggunakan paku.
3. Cantumkan bahagian C3 dan C4 di bahagian depan lengan kren menggunakan paku.
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
52
Mencantum bahagian tapak bahagian B
1. Cantumkan bahagian yang dipotong untuk rangka tapak kren menggunakan paku B1, B2, B3 dan B4.
2. Cantumkan papan lapis B5 di atas rangka tapak kren menggunakan glu dan paku.
Memasang bahagian kren yang telah dicantum
1. Pasang bahagian tiang pada tapak kren menggunakan glu dan paku.
2. Pasang bahagian lengan kren menggunakan bolt dan nat.
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
53
Memasang takal
Pasang takal di bahagian depan dan belakang lengan kren menggunakan bolt dan nat.
Memasang sistem takal dan tali sawat
1. Pasang plat pengikat motor menggunakan skru
2. Letakkan motor pada pengikat motor.
3. Pasang takal pada bahagian tiang.
4. Pasang pemegang bateri di bahagian bawah tapak.
5. Pasang suis dan buat penyambungan wayar.
6. Menguji kefungsian suis .
suis
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
54 6. Pasang tali sawat pada
motor dan takal.
7. Pasang tali pada kren yang telah siap dipasang.
Reka Bentuk dan Teknologi KSSR Tahun 6
55 TAJUK