RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 01
Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas Semester : X2
Pertemuan ke- : 1
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Mendengarkan
Mampu mendengarkan dan memahami serta menanggapi berbagai ragam wacana lisan
non sastra berupa pengumuman , berita dan cerita
Kompetensi Dasar : Mendengarkan berita yang disampaikan
melalui media elektronik
Indikator : Menyebutkan sumber berita
Menyebutkan pokok-pokok isi berita
Menyampaikan isi berita secara lisan
dalam ragam bahasa krama.
Menanggapi isi berita yang
disampaikan secara lisan.
Menyusun berita dengan topik yang lain dalam ragam bahasa krama.
A. Tujuan Pembelajaran
1. Peserta didik dapat menyebutkan sumber berita 2. Peserta didik menyebutkan secara lisan pokok-pokok isi berita
3. Peserta didik dapat menyampaikan isi berita secara lisan dalam bahasa krama 4. Peserta didik menanggapi isi berita yang di sampaikan secara lisan
5. Peserta didik menyusun berita dengan ragam bahasa krama
B. Materi Ajar
Ngrungokake Pawarta kang Digiyarake Lumantar Medhia Elektronik.
Apa sira kerep nyemak utawa ngrungokake pawarta? Pawarta lumrahe kagiyarake lumantar medhia elektronik, kaya ta televisi lan radio. Nanging, ing jaman kang saya
modheren iki, pawarta uga kagiyarake lumantar situs internet. Ing situs internet, pawarta bisa awujud lesan lan tulis.
Pawarta yaiku prastawa kang diwartakake. Biasane, pawarta kang kagiyarake maneka warna. Mula saka iku, pamigati pawarta becike nlesih kanthi patitis marang
pawarta iku mau. Wong urip ing donya iki duwe butuh. Saben dinane nindakake pagawean.
Pagaweaniku kanggo nyukupi butuhing urip. Nalika ngaso, warna-warna kagiyatan kang dilakoni, tuladhane maca Koran, ngrungokake radio, nonton tv, saliyane iku ana wong sing
seneng golek pawarta anyar. Pawarta iku bisa lumantar Koran, pawarta saka radhio lan pawarta saka TV. Pawarta asipat informative, isine ngabarake marang khalayak umum.
Supaya bisa ngrungokake pawarta lan nanggapi pawarta kanthi bener, para siswa kudu :
RPP Bahasa Jawa kelas X Semester 2 Tahun Pelajaran 20152016
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2010-2011 1
1
Mbudidaya milih pawarta kang cocog karo sing diperlokake Tansah ngrungokake pawarta kanthi tlesih lan tliti
Nemokake isi bakune pawarta Bisa mbedakake kanyatan lan panemu
Bisa ngudal lan tumanggap marang isine pawarta Para siswa kang kulina ngrungokake pawarta basa Jawa, mesthine bisa tambah
wawasan lan pangertene marang ukara basa Jawa. Babagan kang perlu digatekake nalika ngrungokake pawarta kang digiyarake lumantar medhia elektronik, yaiku kaya ngisor iki.
1. Mangerteni kanthi cetha masalah kang dianharake. 2. Mbedakake informasi kang wigati lan ora wigati.
3. Nyatet informaasi kang bener lan premaati.
Sawise sira mangerteni babagan kang perlu digatekake nalika ngrungokake pawarta, sira bisa mangerteni wose pawarta kasebut. Wos pawarta bisa kadhapuk saka
unsur-unsur kang sinebut 5 W + I H what, when, where, who, why, lan how .
1. What apa , ateges masalah utawa bab kang didadekake pawarta.
2. When kapan , ateges wektu prastawa iku kadadean.
3. Where ing ngendi , ateges papan pangonan kadadeane prastawa.
4. Who sapa , ateges paraga bisa wong utawa kahanan kang nindakake prastawa mau.
5. Why kenangapa , ateges sebabe prastawa mau kadadean.
6. How kepriye, pira , eteges proses kadadeane prastawa utawa gunggunge kang ngalami prastawa mau.
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan
Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal Motivasi:
Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang pentingnya keterampilan mendengarkan.
Guru dan peserta didik bertanya jawab tentang kesulitan peserta didik mendengarkan berita
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik secara mandiri mendengarkan sebuah berita yang
diperdengarkan.
Peserta didik secara mandiri menyebutkan sumber berita yang bau didengar
2.2 Elaborasi
Peserta
didik
secara mandiri menulis pokok- pokok isi berita
Peserta didik menyampaikan isi berita dalam ragam bahasa krama
Peserta didik secara berani menanggapi isi berita yang didengar Peserta didik memberikan komentar secara bergantian atas tanggapan yang
diberikan peserta didik yang lain. Peserta didik menjawab pertanyaan lisan yang dikemukakan guru.
5
75
RPP Bahasa Jawa kelas X Semester 2 Tahun Pelajaran 20152016
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2010-2011 2
2
No Kegiatan
Waktu
3.
Peserta didik menyebutkan cara memperoleh data untuk menyusun berita. Peserta didik menyusun kerangka berita
Peserta didik mengembangkan menjadi teks berita dengan ragam bahasa krama.
2.3 Konfirmasi
Guru secara terbuka
memberikan
umpan balik positif atas hasil diskusi dan tanggapan peserta didik mengenai berita
Guru
melakukan
pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru
memberikan
penghargaan dan keberhasilan peserta didik terbaik sebagai upaya menghargai prestasi dalam mendengarkan
berita dengan baik
Guru secara terbuka memberi motivasi kepada peserta didik yang
belum berpartisipasi aktif
Kegiatan Penutup Guru meminta siswa secara mandiri untuk menyampaikan secara
lisan isi berita didengar
3.1 Kegiatan Terstruktur
Guru memberi tugas kepada siswa menjawab pertanyaan yang berhubungan dengan berita berupa uraian
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang berita yaiku peserta didik untuk mendengarkan berita baik
berita dari TV, RADIO maupun dari internet Peserta didik menyusun berita dengan ragam bahasa krama
Peserta didik mencatat sumber berita Peserta didik memberikan tanggapan terhadap isi berita
10
E. Media Sumber Pembelajaran