Sumber Belajar Tujuan Pembelajaran Materi Pembelajaran Metode Pembelajaran Kegiatan Pembelajaran Sumber Belajar Tujuan Pembelajaran Materi Pembelajaran Metode Pembelajaran Kegiatan Pembelajaran Sumber Belajar Penilaian

 Pangbagea jeung ngabsen siswa  Nartibkeun siswa  Ngamotivasi siswa 15 menit Kegiatan Inti  Macakeun bewara sacara giliran  Nepikeun bewara kalayan lafal, intonasi jeung nada nu merenah  Miboga sifat amanah dina nepikeun bewara talatah kalayan teu ditambahan teu dikurangan. 60 menit Kegiatan Penutup  Nyimpulkeun materi pangajaran  Pos test 15 menit

F. Sumber Belajar

 Buku  Majalah  Koran  TV  Radio Tape

G. Penilaian

Tes Praktek Kriteria penilaian No Aspek Nu Dinilai Penilaian Kualitatif Ket

1. Topik nu ditangtukeun

2. Runtuyan bewara nu alus jeung sopan

3. Lafal, intonasi jeung nada nu bener

jeung merenah

4. Bewara miboga sifat amanah

Jumlah Nilai Cibalong, Juli 2010 Mengetahui Kepala Sekolah, Drs. JUANDA NIP. 19580501 198603 1 012 Guru Mata Pelajara, LITA TRIANI, SE NIP RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas, Semester : XI IPA, IPS Bahasa 1 Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan, jeung kahayang dina wangun tulisan nu mangrupa teks biantara, carita pondok, resensi buku, laporan kegiatan, jeung teks drama.. Kompetensi Dasar : Nulis laporan kagiatan Indikator :  nangtukeun topik  nyusun rangkay laporan  nulis bagian awal kalawan alus  nyusun laporan kalayan efektif  ngembangkeun rangkay karangan jadi laporan  nutup laporan kalayan alus  nuliskeun kabudayaan adat kabiasaan Kampung Dukuh kalawan gamblang Alokasi Waktu : 2 x 45 menit 2 pertemuan

B. Tujuan Pembelajaran

Siswa diharepkeun mikaweruh jeung bisa nuliskeun kabudayaanadat kabiasaan Kp. Dukuh atawa adat istiadat nu sejena kalawan gamblang.

C. Materi Pembelajaran

 Laporan kagiatan Materi Keunggulan lokal  Mikawanoh jeung nuliskeun kabudayaan adat kabiasaan Kampung Dukuh kalawan gamblang

D. Metode Pembelajaran

1. Ceramah 2. Tanya jawab 3. Portofolio

E. Kegiatan Pembelajaran

Lagkah-langkah; Pertemuan 9 Kegiatan Awal  Pangbagea jeung ngabsen siswa  Apersepsi jeung pretes  Mere sumanget siswa 15 menit Kegiatan Inti  nangtukeun topik  nyusun rangkay laporan  ngembangkeun rangkay jadi laporan  nuliskeun kabudayaan adat kabiasaan Kp. Dukuh kalawan gamblang. 60 menit Kegiatan Penutup  Nyimpulkeun materi pangajaran  Postes 15 menit

F. Sumber Belajar

 Buku  Majalah  Koran  Radio Tape

G. Penilaian

 Te Tulis  Praktek  Tugas a. Kriteria penilaian praktek No Aspek Nu Dinilai Penilaian Kualitatif Ket

1. Topik nu ditangtukeun

2. Susunan rangkay laporan

3. Patalina topik jeung rangkay laporan

4. Susunan laporan nu alus tur merenah

Jumlah Cibalong, Juli 2010 Mengetahui Kepala Sekolah, Drs. JUANDA NIP. 19580501 198603 1 012 Guru Mata Pelajara, LITA TRIANI, SE NIP RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas, Semester : XI IPA, IPS Bahasa 1 Standar Kompetensi : Mampuh maca, maham jeung mere tanggapan kana rupa-rupa wacana tinulis anu mangrupa pedaran, biografi, novel, jeung laporan lalampahan jurnalistik.. Kompetensi Dasar : Maca pedaran Indikator :  ngilo teks bahasan kalawan bener  nepikeun eusi atawa nyieun kacindekan bahasan nu di baca  paham kana eusi jeung basana  nyindekeun tema bahasan  ngomentaran atawa ngasongkeun pamanggih kana sababaraha aspek bahasan, boh eusi, boh pola nulisna, boh basana.  nyokot pangajaran tina pedaran “Adat Kabiasaan” nu hade jeung ngalarapkeun kana kahirupan sapopoe. Alokasi Waktu : 2 x 45 menit 2 pertemuan

B. Tujuan Pembelajaran

Siswa diharepkeun bisa nyokot pangajaran hikmah tina pedaran adat kabiasaan jeung ngalarapkeun kana kahirupan sapopoe.

C. Materi Pembelajaran

 pedaran “Adat Kabiasaan” Materi Keunggulan lokal  nyokot pangajaran hikmah tina pedaran adat kabiasaan nu hade jeung ngalarapkeun kana kahirupan sapopoe

D. Metode Pembelajaran

1. Ceramah 2. Tanya jawab 3. Demonstrasi

E. Kegiatan Pembelajaran

Lagkah-langkah; Pertemuan 10 Kegiatan Awal  Pangbagea jeung ngabsen siswa  Apersepsi jeung pretes  Mere sumanget siswa 15 menit Kegiatan Inti  ngilo teks bahasan kalawan bener  nyieun kacindekan bahasan nu di baca  ngomentaran kana sababaraha aspek bahasan  nyokot pangajaran hikmah tina pedaran Adat kabiasaan nu hade jeung ngalarapkeun kana kahirupan sapopoe.. 60 menit Kegiatan Penutup  Nyimpulkeun materi pangajaran  Postes  Nugaskeun pikeun nuliskeun kecap-kecap nu can kaharti 15 menit

F. Sumber Belajar

 Buku  Majalah  Koran

G. Penilaian

 Tugas cerpen  Tengan deui pedaran nu ngeunaan sabagian budaya nun aya di tatar sunda, tuluy komentaran  Masalah nu jadi pokok pikiran dina eusina  Cara nepikeun sistematika eusi pedaran  Merenah atawa henteuna judul pedaran Cibalong, Juli 2010 Mengetahui Kepala Sekolah, Drs. JUANDA NIP. 19580501 198603 1 012 Guru Mata Pelajara, LITA TRIANI, SE NIP RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas, Semester : XI IPA, IPS Bahasa 1 Standar Kompetensi : Mampuh maca, maham jeung mere tanggapan kana rupa-rupa wacana tinulis anu mangrupa pedaran, biografi, novel, jeung laporan lalampahan jurnalistik.. Kompetensi Dasar : Maca apresiasi novel Indikator :  nyebutkeun ciri-ciri novel  paham kana eusi novel  nyawalakeun ajen-inajen nu aya dina novel  nyaritakeun tingkesan carita novel  nyindekeun tema jeung amanah eusi novel  ngomentaran eusi jeung basana  Siswa nyonto tabe’at tokoh nu hade ngajauhan tabe’at tokoh nu goreng.. Alokasi Waktu : 4 x 45 menit 2 pertemuan

B. Tujuan Pembelajaran