Materi Pembelajaran Metode Pembelajaran Kegiatan Pembelajaran Sumber Belajar Tujuan Pembelajaran Materi Pembelajaran Metode Pembelajaran Kegiatan Pembelajaran

Jumlah Total Cibalong, Juli 2010 Mengetahui Kepala Sekolah, Drs. JUANDA NIP. 19580501 198603 1 012 Guru Mata Pelajara, LITA TRIANI, SE NIP RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas, Semester : XI IPA, IPS Bahasa 2 Standar Kompetensi : Mampuh maca, maham, jeung mere tanggapan kana rupa-rupa wacana tinulis nu mangrupa pedaran, biografi, novel, jeung lalampahan jurnalistik. Kompetensi Dasar : Maca biograf Indikator :  maham kana eusi bacaan biograf  ngagambarkeun eusi wacana biograf  ngajelaskeun harti kapahlawanan tokoh nu dibacana  nyokot tauladan tina tokoh nu dibaca biografna Alokasi Waktu : 4 x 45 menit 2 pertemuan

B. Tujuan Pembelajaran

Siswa diharepkeun bisa nyindekeun jejer bacaan biograf tur ngasongkeun pamanggih kana sababaraha aspek biografna sarta nyokot tauladan tina tokoh nu dibaca biografna.

C. Materi Pembelajaran

 wacana biograf Materi Keunggulan lokal  nyokot tauladan ti tokokh nu dibaca biografna.

D. Metode Pembelajaran

1. Ceramah 2. Tanya jawab 3. Demonstrasi

E. Kegiatan Pembelajaran

Lagkah-langkah; Pertemuan 6 Kegiatan Awal  Pangbagea jeung ngabsen siswa  Apersepsi jeung pretes  Mere sumanget siswa 15 menit Kegiatan Inti  maham kana eusi bacaan biograf  ngagambarkeun eusi wacana biograf  ngajelaskeun harti kapahlawanan tokoh nu dibaca  nyokot tauladan ti tokoh nu dibaca 60 menit Kegiatan Penutup  Nyieun kacindekan pangajaran  Postes  Nugaskeun neangan buku biograf sejen pikeun dibaca 15 menit Pertemuan 7 Kegiatan Awal  Pangbagea jeung ngabsen siswa  Nartibkeun siswa  Pretees 15 menit Kegiatan Inti  maham kana eusi bacaan biograf nu ditulis masing-masing saluyu jeung pamanggihna  ngagambarkeun eusi wacana biograf  ngajelaskeun harti kapahlawanan tokoh nu dibacana  nyokot tauladan ti tokoh nu dibaca 60 menit Kegiatan Penutup  Nyimpulkeun materi pangajaran  Postes 15 menit

F. Sumber Belajar

 Buku  Majalah  Koran  Televisi  Radio  Kaset CD

G. Penilaian

 Tes tulis 1. Naon nu dimaksud biograf teh ? 2. Naon bedana jeung otobiograf ? 3. Naon sababna nu sok ditulis biografna teh mangrupa tokoh atawa pahlawan ? 4. Widang-widang kaahlian naon bae nudipiboga ku tokoh-tokoh eta ? 5. Sebutkeun deui 2 tokoh pahlawan sejenna nu aya di teater Sunda Jawaban 1. Riwayat hirup hiji jalma nu ditulis atawa dicaritakeun deui ku batur 2. Riwayat hirup hiji jalma nu ditulis atawa dicaritakeun deui ku sorangan 3. Sabab tokoh atawa pahlawan ngabogaan kaahlian masing-masing 4. Rupa-rupa, saperti widang agama, pendidikan, musik, jeung rea-rea deui. 5. K.H Zaenal Mustopa, Dewi Sartika Kriteria penilaian No Aspek Nu Dinilai

1. 4

2. 4

3. 4

4. 4

5. 4

Cibalong, Juli 2010 Mengetahui Kepala Sekolah, Drs. JUANDA NIP. 19580501 198603 1 012 Guru Mata Pelajara, LITA TRIANI, SE NIP RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas, Semester : XI IPA, IPS Bahasa 2 Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun pikiran, rarasaan, jeung kahayang dina wangun tulisan nu mangrupa carita pondok, laporan kagiatan, jeung resensi buku. Kompetensi Dasar : Nulis carita pondok carpon Indikator :  ngarti kana ciri-ciri carpon  ngarang carpon sarta ngembangkeun karakter tokoh  ngedit carpon beunang babaturan  ngarang carpon kalayan jejer “Seni Sunda Urang Baheula” Alokasi Waktu : 4 x 45 menit 2 pertemuan

B. Tujuan Pembelajaran

Siswa dipiharep bisa :  ngarti kana ciri-ciri carpon  ngarang carpon sarta ngembangkeun karakter tokoh  ngarang carpon kalayan jejer “Seni Sunda Urang Baheula”

C. Materi Pembelajaran

 Carita pondok “Seni sunda nu ampir ilang dangiangna” Materi Keunggulan lokal  ngarang carpon kalayan jejer “Seni Sunda Urang Baheula” masing gamblang

D. Metode Pembelajaran

1. Ceramah 2. Tanya jawab 3. Simulasi

E. Kegiatan Pembelajaran

Lagkah-langkah; Pertemuan 8 Kegiatan Awal  Pangbagea jeung ngabsen siswa  Apersepsi jeung pretes  Mere sumanget siswa 15 menit Kegiatan Inti  ngarti kana ciri-ciri carpon  ngarang carpon sarta ngembangkeun karakter tokoh  ngedit carpon beunang babaturan 60 menit Kegiatan Penutup  Nyieun kacindekan pangajaran  Postes 15 menit  Nugaskeun ngarang carpon Pertemuan 9 Kegiatan Awal  Pangbagea jeung ngabsen siswa  Apresiasi jeung preetes 15 menit Kegiatan Inti  ngarang carpon kalayan jejer “Seni Sunda Urang Baheula” masing gamblang  ngarti kana ciri-ciri carpon nu ditulis  ngedit carpon beunang babaturan 60 menit Kegiatan Penutup  Nyimpulkeun materi pangajaran  Postes 15 menit

F. Sumber Belajar