RPP Bahasa Jawa Kls XII GENAP

(1)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 01

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XII IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 1 dan 2

Alokasi Waktu : 4 X 45 menit

Standar Kompetensi : Mendengarkan

Mampu mendengarkan dan memahami serta menanggapi berbagai ragam wacana lisan nonsastra berupa berita dalam berbagai ragam bahasa Jawa.

Kompetensi Dasar : Mendengarkan ceramah langsung atau rekaman tentang budaya Jawa.

Indikator :  Peserta didik menyebutkan tema ceramah budaya Jawa  Peserta didik menanggapi ceramah budaya Jawa  Peserta didik menjawab pertanyaan yang berkaitan

dengan ceramah budaya Jawa

 Peserta didik menuliskan budaya Jawa dalam sebuah paragraf

A. Tujuan Pembelajaran

1. Peserta didik dapat menyebutkan tema ceramah budaya Jawa 2. Peserta didik dapat menanggapi ceramah budaya Jawa

3. Peserta didik dapat menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan ceramah budaya Jawa

4. Peserta didik dapat menuliskan budaya Jawa dalam sebuah paragraf B. Materi Ajar

Budaya Jawa

Budaya Jawa asale saka tembung budaya lan Jawa. Budaya dhewe kaperang saka tembung lingga budi tegese pikir/ pikiran lan daya tegese kuwat/ kekuwatan. Jawa iku adat/ suku. Dadi budaya Jawa tegese kekuwatan pikiran saka owah pangolahing budi (pikir) wong jawa.

Budaya uga dijenengi tradhisi. Tradhisi tegese kulina, menawa tradhisi Jawa nduweni teges pakulinane wong Jawa nindakake adat-adat Jawa.

Antara budaya lan tradhisi iku padha-padha pakulinan sing ditindakake awit jaman biyen tumekane jaman saiki, secara turun tumurun sipat acara/ kagiyatan kang ditindakake ora owah. Nanging bedane Budaya lan tradhisi yaiku menawa budaya dimangerteni lan ditindakake ing saben daerah Jawa, menawa tradhisi iku ditindakake ing daerah Jawa tartemtu. Tuladha budaya Jawa ing daerah Yogja, Solo, Pekalongan tumekane banyumas, iku ana budaya Mitoni, nanging menawa ing Pekalongan mligine krapyak ana tradhisi Potong Lopis, ing daerah Jawa liyane ora ana tradhisi kaya mengkono.

Tuladha budaya Jawa/ tradhisi Jawa sing ditindakake antarane Nyadran laut, Nyadran bumi, Sajen, Mitoni, Potong lopis krapyak, Munggah molo, Pingitan, Aum, Ruwatan, Tedhak Siti, Lsp.

Tuladha:

Syawalan

Ing tradhisi syawalan, lumrahe wong Pekalongan mligine Krapyak, ana acara potong lopis. Acara kuwi ditindakake sawise seminggu lebaran fitri. Lumrahe masyarakat Krapyak saben RT utawa RW nganakake iuran kanggo nggawe lopis. Lopis sing digawe


(2)

ukurane nganti diameter 50 Cm lan bobote antara 75–200 Kg. Wujude lopis dibungkus godhong gedhang lan dilapisi mori.

Ing acara kasebut, sadurunge lopis dipotong lan dibagekake marang bebrayan kang padha nonton ing kana, lopis didongani dening Pak Kyai utawa Pak Lebe. Ing sekitar panggonan acara Potong Lopis kuwi, lumrahe dipengeti kanthi cara padha dodolan ing sekitare sadawane dalan kang diliwati wilayah Krapyak.

C. Metode Pembelajaran

Tanya jawab langsung; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Pertemuan I

Kegiatan Pendahuluan 1.1 Orientasi

Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi dan ketenangan).

1.2 Apersepsi

Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah sambutan.

1.3 Motivasi

Karena budaya kita adalah budaya Jawa, maka kita perlu mengenal macam-macam budaya Jawa.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Guru menjelaskan materi budaya Jawa secara terbuka.

 Guru meminta siswa untuk menyebutkan macam-macam budaya Jawa disekitar Pekalongan.

 Guru menceritakan salah satu budaya Jawa dipekalongan.  Peserta didik mendengarkan cerita budaya Jawa secara terbuka. 2.2 Elaborasi

 Peserta didik secara mandiri menyebutkan tema ceramah budaya Jawa.

 Peserta didik secara komunikatif menanggapi ceramah budaya Jawa.

 Peserta didik secara lisan dan bekerja keras menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan isi ceramah budaya Jawa.

2.3 Konfirmasi

 Guru memberikan penghargaan atas keberhasilan siswa yang menjawab dan menanggapi isi ceramah budaya Jawa.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif.

Kegiatan Penutup

 Guru menyampaikan tugas rumah kepada peserta didik

3.1 Penugasan Terstruktur

 Guru memberi tugas kepada siswa untuk menjawab pertanyaan-pertanyaan yang berkaitan dengan materi mendengarkan wacana budaya Jawa.

3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur

 Guru memberi tugas untuk mencari wacana budaya Jawa dari Kalawarti/ Ariwarti maupun bertanya kepada orang tua secara

15

65


(3)

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

mandiri.

Pertemuan II

Kegiatan Pendahuluan 1.2 Orientasi

Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi dan ketenangan).

1.2 Apersepsi

Guru menanyakan materi minggu lalu, dan menyuruh siswa untuk mengingat kembali tugas rumah tentang budaya Jawa.

1.3 Motivasi

Guru menanyakan kepada siswa pengertian budaya Jawa dan tradhisi Jawa.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Guru berceramah tentang salah satu tradhisi Jawa Pekalongan.  Peserta didik memilih salah satu budaya Jawa Pekalongan yang

dikenali. 2.4 Elaborasi

 Peserta didik menuliskan budaya Jawa dalam sebuah paragraf secara mandiri.

2.5 Konfirmasi

 Guru berkeliling ketempat siswa memberikan motivasi dalam pembuatan wacana budaya Jawa

 Guru memberikan penghargaan kepada siswa setelah menulis budaya Jawa.

Kegiatan Penutup

 Guru menyampaikan materi yang akan datang

15

65

10

E. Media/ Sumber Pembelajaran

 Buku Memetri Basa Jawa Kelas XII

 Buku Kabeh Seneng Bahasa Jawa Kelas XII  Naskah ceramah budaya Jawa

 LKS TUNTAS Bahasa Jawa XII  Ariwarti/ Kalawarti

 Bausastra Jawa

F. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

1. Apa tema ceramah budaya Jawa mau?

2. Kepriye miturut panemumu babagan budaya Jawa mau? 3. Ana ing ngendi syawalan Potong Lupis dianakake?

4. Apa ancase bebrayan ing kana nganakake acara Potong Lopis? 5. Sapa kang mandhegani acara Potong Lopis kasebut?


(4)

No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan Benar Setengah Salah

1 Syawalan 10 5 0

2 Njumbuhake wangsulane siswa 10 5 0

3 Ing Krapyak Pekalongan 10 5 0

4 Kanggo wujud panyengkuyung bebrayan Krapyak.

10 5 0

5 Pak Lebe 10 5 0

Total Nilai 50 50

 Gawea saparagraph minimal lima ukara wacana budaya Jawa kang ana ing sekitarmu!  Skor maksimal 80 apa bila dalam satu paragraph menggunakan kata-kata yang sesuai

dan lebih dari satu paragraph, skor minimal 72 apabila bahasa yang digunakan dalam satu paragraph kurang dari paramasastra.

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd. Ririn Irianti, S.Pd.


(5)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 02

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XII IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 3

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Mendengarkan

Mampu mendengarkan dan memahami serta menanggapi berbagai ragam wacana lisan nonsastra berupa berita dalam berbagai ragam bahasa Jawa. Kompetensi Dasar : Mendengarkan rekaman drama/ sandiwara

Indikator : Peserta didik menyebutkan nama tokoh dalam drama  Peserta didik menyebutkan watak tokoh dalam drama  Peserta didik menyebutkan alur drama

 Peserta didik menyebutkan isi drama yang didengarkan  Peserta didik menyebutkan pesan moral dalam drama  Memberikan tanggapan tentang drama yang didengarkan A. Tujuan Pembelajaran

Peserta didik dapat menyebutkan nama tokoh dalam drama Peserta didik dapat menyebutkan watak tokoh dalam drama Peserta didik dapat menyebutkan alur drama

Peserta didik dapat menyebutkan isi drama yang didengarkan. Peserta didik dapat menyebutkan pesan moral dalam drama

Peserta didik dapat memberikan tanggapan tentang drama yang didengarkan B. Materi Ajar

DRAMA

Sandhiwara/ drama yaiku wujud karyasastra kang tujuwane nggambarake kauripan kanthi nyampekake padudon lan emosi kanthi wujud tumindak lan pacelathon.

Unsur-unsur kang ana ing drama: 1. Naskah 6. Sutradara 2. Paraga 7. Penonton 3. Tata panggung 8. Tata suara 4. Tata rias

5. Tata busana Jinising drama :

1. Drama Jawa modern

Tuladha : Drama, Sinetron Jawa 2. Drama Jawa tradhisional

Tuladha : Kethoprak, Ludruk, Wayang wong C. Metode Pembelajaran


(6)

D. Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan). 1.2 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah mendengarkan rekaman drama.

1.3 Motivasi

 Dalam drama kita dapat mengambil nilai-nilai positif yang dapat kita tiru dalam kehidupan sehari-hari

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

Guru mempersiapkan LCD dan Film drama ”Peronika”. Peserta didik menyimak film drama Peronika secara terbuka. 2.2 Elaborasi

Peserta didik secara mandiri menyebutkan nama tokoh dalam drama.

Peserta didik secara mandiri menyebutkan watak tokoh drama. Peserta didik secara mandiri menyebutkan alur drama.

Secara komunikatif, peserta didik dapat menyebutkan isi drama. Peserta didik dengan bekerja keras dapat menemukan dan

menyebutkan pesan moral drama (pitutur luhur dan amanat).

Peserta didik secara komunikatif dapat memberi tanggapan tentang drama yang didengarkan.

2.3 Konfirmasi

 Guru memperjelas menyebutkan unsur dalam drama Peronika.  Guru memberikan poin bagi peserta didik yang mampu menjawab

pertanyaan unsur drama secara langsung. Penutup

 Guru memberikan tugas pada peserta didik untuk menyimak drama PITIK sekaligus mengerjakan latihan soal

3.1 Penugasan Terstruktur

 Guru menyuruh peserta didik untuk menyimak drama PITIK secara terbuka dan menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan isi film drama.

3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur

 Peserta didik membuat film drama secara kelompok.

15

30

45

E. Media/ Sumber Pembelajaran Buku Memetri Basa Jawa Kelas XII

Buku Kabeh Seneng Bahasa Jawa Kelas XII Film drama Peronika dan PITIK

LCD/ Proyektor Leptop

F. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

Wangsulana pitakonan ing ngisor iki!


(7)

 Skor Penilaian Lisan :

No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan

Benar Setengah Salah

1 Sebutna paraga utamane 15 7,5 0

Ramane, Kang Parno, Jamilah

2 Jelasna watak paraga utamane 15 7,5 0

Ramane : Atos, ora percayanan, prasangka elek Parno : Bingungan, Setia, Tanggung jawab,

Pekerja keras Jamilah : Setia, sabar

3 Apa alur drama kasebut? 10 5 0

Maju

4 Apa isi drama kasebut? 20 10 0

Salah panyangka antara Ramane lan Jamilah marang Parno, yaiku mesin penjawab hp dikira wong wadon selewengane parno

5 Sebutna pitutur luhure! 20 10 0

- Anak bekti marang wong tuwa - Bebojoan kang setia/ bekti

- Dimangerteni nadyan mung anak mantu

6 Sebutna amanat film drama kasebut! 20 10 0 - Aja gawene nduweni prasangka kang ora becik

marang anake dhewe

- Aja gawene nuduh kang during bukti - Marang wong tuwa ora kena nglunjak

Total Nilai 100 50 0

 Skor Penilaian Tertulis dari drama PITIK

No Nama Siswa Kriteria Ketepatan

Benar Setengah Salah

1 Sebutna paraga utamane! 15 7,5 0

2 Kepriye watak paraga utamane? 15 7,5 0

3 Apa alur pilm drama kasebut? 10 5 0

4 Apa isi drama kasebut? 20 10 0

5 Sebutna pitutur luhur drama kasebut! 20 10 0

6 Sebutna amanat drama kasebut! 20 10 0

Total Nilai 100 50 0

Kunci Jawaban :

1. Paraga Utamane Gimin lan Atun.

2. Watake Gimin, yaiku sregep, grapyak, luwes. Watake Atun, yaiku manja, egois.

3. Alur pilm drama Pitik, yaiku maju.

4. Isi drama Pitik, yaiku pangupayane katresnan marang pacar nganti diupayakake nggolek modal supaya kaleksanan apa sing dikarepake. Jebul modal sing rekasa iku durung nganti kaleksanan malah wis kebacut ilang dijupuk kaluwargane.

5. Pitutur drama Pitik : Mertamu utawa dolan ing umahe kanca, sopan; Wong sing sregep nggolek gawean kanggo mujudake kekarepan; Anak manut utawa bekti marang wong tuwane; Pakem, nalika dipengaruhi ora owah.

6. Amanat drama Pitik : Menawa durung bebojoan ora kena njaluk neka-neka, Aja kemilikan barange wong nadyan ana ing panggonane dhewe.


(8)

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd. Ririn Irianti, S.Pd.

NIY. 201877 NPP. 307002081

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 03

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XII IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 4

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Berbicara

Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan secara lisan sastra maupun nonsastra dengan menggunakan berbagai ragam dan unggah ungguh bahasa Jawa.

Kompetensi Dasar : Mendiskusikan isi drama/sandiwara

Indikator :  Peserta didik menentukan langkah-langkah diskusi  Peserta didik menentukan sandiwara yang akan

didiskusikan

 Peserta didik menentukan tema, tokoh, watak, alur, isi drama, pitutur luhur dan amanat drama

 Peserta didik mengajukan pertanyaan yang sesuai dengan tema sandiwara dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa

 Peserta didik menjawab pertanyaan sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa

 Peserta didik membuat kesimpulan diskusi secara benar  Peserta didik melaporkan hasil diskusi dengan bahasa

yang sesuai A. Tujuan Pembelajaran

 Peserta didik dapat menentukan langkah-langkah diskusi.

 Peserta didik dapat menentukan sandiwara yang akan didiskusikan.

 Peserta didik dapat menentukan tema, tokoh, watak, alur, isi drama, pitutur luhur dan amanat drama.

 Peserta didik dapat mengajukan pertanyaan yang sesuai dengan tema sandiwara dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa.

 Peserta didik menjawab pertanyaan sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa  Peserta didik dapat membuat kesimpulan diskusi secara benar

 Peserta didik dapat melaporkan hasil diskusi dengan bahasa yang sesuai B. Materi Ajar


(9)

C. Metode Pembelajaran Diskusi dan Penugasan

D. Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

Mempersiapkan kelas untuk pemelajaran (absen, dan ketenangan kelas).

1.2 Apersepsi

Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah diskusi drama “Sapungkure Ibu”.

1.3 Motivasi

 Dalam menganalisis drama untuk mempersingkat waktu, maka perlu materi diskusi drama.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Guru menjelaskan dalam menentukan langkah-langkah diskusi  Peserta didik membentuk kelompok diskusi yang terdiri dari empat

kelompok.

 Guru menentukan sandiwara yang akan didiskusikan. 2.2 Elaborasi

 Peserta didik bekerja keras menentukan tema, tokoh, watak, alur, isi drama, pitutur luhur dan amanat drama

 Peserta didik secara mandiri, demokratis dan toleransi bergantian mengajukan pertanyaan yang sesuai dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa

 Pesesrta didik secara kreatif, demokratis dan toleransi bergantian menjawab pertanyaan sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa.  Peserta didik dengan bekerja keras membuat kesimpulan diskusi

secara benar.

 Guru mengamati diskusi siswa. 2.3 Konfirmasi

 Guru memberikan umpan balik positif atas pertanyaan secara lisan menggunakan bahasa ragam krama yang berkaitan dengan teks drama

 Peserta didik secara komunikatif melaporkan hasil diskusi dengan bahasa yang sesuai

Penutup

Guru menyuruh siswa untuk mengumpulkan hasil diskusi dan memberi nilai

3.1 Penugasan Terstruktur

Peserta didik secara kreatif dan komunikatif bertanya jawab dalam diskusi dan melaporkannya secara lisan dan tulis

 Guru menyuruh peserta didik mengerjakan latihan soal LKS sebagai tugas individu.

15

65

10

E. Media/ Sumber Pembelajaran  Buku Memetri Basa Jawa Kelas XII  Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XII  LKS TUNTAS Bahasa Jawa XII


(10)

 Naskah sandiwara  Bausastra

F. Penilaian Hasil Belajar

Wangsulana pitakon-pitakon ing ngisor iki kanthi pratitis! 1. Sapa paraga utama ing naskah drama kasebut?

2. Kepriye wateke paraga utama ing naskah drama kasebut? 3. Apa pitutur luhure drama kasebut?

4. Sebutna amanat saka drama kasebut! 5. Critakna isi ringkesan drama kasebut!  Skor:

No Kunci Jawaban Penilaian

Antara 1 Pak Mulyono, Antok, Bu Darsih, lan Bu Mulyono 15 – 20 2 Wateke Pak Mulyono pakewuhan, wateke Antok

pangerten marang wong tuwa, wateke Bu Darsih nyenegake, longgar penggalih, enthengan, wateke Bu Mulyono ikhlas lan pangerten

17 - 20

3 Pitutur luhure : Anak pangerten marang wong tuwa, Jujur, nindakake pesen kanthi leres, Ikhlas ndadekake tentreming ati, dongakake wong kang wis tilar donya.

12 – 15

4 Amanate : Menawa nduweni kekarepan becike diomongake, aja didhem bae.

8 – 10 5 Isi ringkesan drama : Pak Mulyono kepencut marang

tumindake Bu Darsih kang nyenengake, nalika mandegani wilujengane Bu Mulyono kang wis tilar donya entuk 40 dina. Ananging pangraose Pak Mulyono marang Bu Drasih iku mung didhem bae nganti ditekani amarhumah Bu Mulyono.

20 – 30

Total Nilai 72 – 95

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd. Ririn Irianti, S.Pd.


(11)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 04

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XII IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 5

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Berbicara

Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan secara lisan sastra maupun nonsastra dengan menggunakan berbagai ragam dan unggah ungguh bahasa Jawa.

Kompetensi Dasar : Berbicara dalam forum sarasehan mengenai budaya Jawa Indikator : Peserta didik dapat mencatat hal-hal yang perlu

diperbaiki dalam pembicaraan yang disampaikan dalam forum

 Peserta didik dapat memberi pertanyaan yang berkaitan dengan isi sarasehan

 Peserta didik dapat membuat argumentasi untuk menjawab pertanyaandari peserta forum sarasehan A. Tujuan Pembelajaran

Peserta didik dapat mencatat hal-hal yang perlu diperbaiki dalam pembicaraan yang disampaikan dalam forum

Peserta didik dapat memberi pertanyaan yang berkaitan dengan isi sarasehan Peserta didik dapat membuat argumentasi untuk menjawab pertanyaan dari peserta

forum sarasehan B. Materi Ajar

Forum Sarasehan

Asale saka tembung forum lan sarasehan. Forum nduweni teges papan utawa panggonan. Sarasehan asale saka tembung latin ”Seminarium” sing tegese panggonan lemah kanggo nandur winih. Winih ing kene yaiku ilmu utawa elmu.

Ing Jawa ilmu lan elmu iku beda. Menawa ilmu yaiku sing disinaoni tumraping murid ing sekolahan, kayata materi, ananging menawa elmu iku pengalaman tumraping awak sing kena digunakake saben dina.


(12)

Dadi forum sarasehan dhewe ateges papan utawa pangonan kanggo nggolek ilmu utawa elmu.

Unsur-unsur sarasehan : 1. Forum (papan/ panggonan)

Ing sarasehan kudu nentokake panggonane, amarga lumrah pesertane akeh. 2. Presentasi (lakune acara)

Presentasi yaiku kegiyatan micara ing sangarepe wong akeh kanthi medharake karyane kang biasane ditindakake ing forum ilmiah.

Lakune acara ana ing presentasi kanggo medharake marang peserta supaya cetha. Lumrahe migunakake piranti LCD/ proyektor, malah ana sing migunakake piranti peserta sarasehan. Sing presentasi kudu pakar ahli utawa narasumber. Mula titikane sarasehan kang utama yaiku ana narasumber utawa pakar ahli bedhah ilmu. 3. Materi (ilmu/ elmu)

Saben peserta sarasehan mesthi entuk ringkesan materi sing awujud makalah, supaya nggampangake anggone narasumber anggone medharake materi.

Mumpangate melu sarasehan yaiku entuk ilmu utawa elmu sing kena digunakake ing saben dina, ing omah mawa ing pakaryan. Sarampunge sarasehan, lumrahe peserta entuk sertifikat, sing kena digunakake kanggo nglamar nyambut gawe. Sertifikat kasil sarasehan bisa digunakake kanggo bahan tetimbangan supaya bisa mlebu nyambut gawe, amarga wong sing melu sarasehan lumrahe jembar penggalihe lan siap digunakake ing pakaryan.

C. Metode Pembelajaran Tanya jawab; Inkuiri. D. Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan kelas)

1.2 Apersepsi

 Memberi tahu materi pelajaran pada hari ini adalah Forum Sarasehan.

1.3 Motivasi

 Sarasehan diajarkan supaya peserta didik tahu manfaat dari mengikuti seminar

Kegiatan Inti 1.1 Eksplorasi

Guru menjelaskan tentang rambu-rambu dalam sarasehan. Peserta didik membentuk panitia dan peserta sarasehan

Peserta didik secara mandiri menempetkan posisi sesuai dengan rambu-rambu sarasehan.

1.2 Elaborasi

Peserta didik secara mandiri mencatat hal-hal yang perlu diperbaiki dari pembicaraan dalam forum sarasehan.

Peserta didik dengan kreatif dan toleransi sesama teman dapat memberikan pertanyaan secara bergantian yang berkaitan dengan isi sarasehan.

Peserta didik secara komunikatif, bekerja keras untuk dapat membuat argumentasi untuk menjawab pertanyaan dari sarasehan. 1.3 Konfirmasi

Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik bertanya

15


(13)

No Kegiatan Waktu /menit

3.

jawab dalam forum sarasehan

Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang bertanya jawab dalam forum sarasehan

Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif

Penutup

Guru memberikan tugas terstruktur.

1.1 Penugasan Terstruktur

Guru menyuruh siswa mengerjakan LKS yang berkaitan dengan materi sarasehan.

10

E. Media/ Sumber Pembelajaran

Buku Kabeh Seneng Basa Jawa kelas XII Buku Memetri Basa Jawa Kelas XII LKS TUNTAS Bahasa Jawa XII Teks bacaan sarasehan

Makalah sarasehan Bausastra Jawa

F. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

Wacanen gancaran ilmiah ing ngisor iki, banjur wangsulana pitakone! Cacar Air Bisa Nular Lumantar Napas

Saben bocah cilik tau nandhang lara cacar banyu, mligine bocah umur sangisore 10 Taun. Sejatine penyakit kulit iki nyerang cangkem lan bageyan awak njero. Mula kadhang kala ing njero cangkem ana tau-tau kang disebabake abuhe kelenjar getah bening kang ana ing gulu.

Cacar banyu disebabake dening virus Varicella Zster, sing ora mbebayani anggere enggal ditambani kanthi becik. Sanajan kerep nyerang bageyan njero, naging kasus sing akeh kedadeyan uga nyerang awaksisih njaba utawa kulit. Mula banjur thukul bisul-bisul utawa plenthingen ing kulit sarandune awak sing larane ora njamak. Dadi virus Varicella bisa nyerang bageyan awak njero lan njaba. Nulare bisa liwat muncrate idu, napas, wahing, lan watuke bocah, uga bisa karana nyenggol bisul (plenthing) sing pecah metu ilune.Masa inkubasi utawa panularan suwene 2-6 dina. Sanajan bocah sing nandhang lara cacar banyu wis waras, tilas tatu plenthingan sing durung garing isih bisa nularake virus varicella marang bocah liyane. Mula yen bocah wis waras nanging tatu bisule durung ilang blas aja diolehi sekolah utawa dolan srawung karo kancane.

Gejala infeksi virus cacar air diwiwiti saka panas sing dhuwur, napsu mangan mudhun, kadhang kala dikantheni muntah-muntah, munek-munek lan bocahe lemes.Sawise iku bakal muncul abang-abang ing kulit, jroning wektu sedina sewengi bakal dadi mlenthing ngemu banyu.Yen mecah banyune, rasane gatel banget, lara lan perih.

Thukule plenthing mau dibarengi panas awak kang dhuwur. Yen wis ana tandha-tandha mangkene, becike enggal digawa menyang dhokter utawa rumah sakit, supaya enggal oleh pangobatan. Yen wis genah lara cacar air, dhokter bakal menehi obat kanggo nyandhet supaya ora saya nyebar lan infeksine enggal waras.

Bocah sing wis kena cacar air, sadurunge durung tau kena cacar air, awake banjur kebal marang penyakit mau. Cara liyane ngenani cacar air yaiku kanthi imunisasi sawise


(14)

bayi lair utawa sawise umur rong sasi. Nanging sanajan wis imunisasi, bisa bae bocah kena cacar air, nanging larane ora patio nemen lan ora mbebayani.

1. Apa penyebab anane cacar air?

2. Bageyan endi kang diserang dening virus cacar? 3. Virus cacar bisa nular lewat apa?

4. Terangna tandha-tandhane gejala virus cacar!

5. Apa kang kudu ditindakake menawa bocah wis kadhung kena cacar banyu?  Skor Penilaian : masing-masing pertanyaan mempunyai poin 1

1. Cacar air disebabake dening virus varicella zoster 2. Bageyan kulit kang diserang dening cacar air

3. Cacar air bisa nular lumantar muncrate idu, ilu plenthing kang mecah.

4. Tandha-tandhane gejala virus cacar air, yaiku diwiwiti saka panas awak kang dhuwur, dikantheni muntah-muntah, muneg-muneg.

5. Enggal digawa menyang dhokter utawa rumah sakit supaya enggal diobati.

Kajen, Januari 2016

Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd. Ririn Irianti, S.Pd.


(15)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 05

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XII IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 6

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Membaca

Mampu membaca dan memahami bacaan sastra maupun nonsastra, berhuruf latin maupun Jawa dengan berbagai ketrampilan dan teknik membaca.

Kompetensi Dasar : Membaca indah wacana panyandra

Indikator :  Peserta didik dapat menentukan arti kata-kata tertentu dalam panyandra.

 Peserta didik dapat menemukan pokok-pokok isi naskah panyandra.

 Peserta didik dapat membaca naskah panyandra dengan lafal dan intonasi yang tepat

A. Tujuan Pembelajaran

Peserta didik dapat menentukan arti kata-kata tertentu dalam panyandra. Peserta didik dapat menemukan pokok-pokok isi naskah panyandra..

Peserta didik dapat membaca naskah panyandra dengan lafal dan intonasi yang tepat. B. Materi Ajar


(16)

Panyandra asale saka tembung lingga candra ateges wulan/ rembulan. Kabeh wong seneng karo endahing rembulan, mula saka tembung endah iku banjur agawe tembung kang dipaes supaya dadi apik dipindhakake marang manungsa.

Panyandra kaperang dadi loro, yaiku : 1. Panyandra wadyabala

Tuladha : - Wadyabala kang busana putih kumpul padha seta pindha kontul aneba. - Wadyabala kang busana abang, kumpul padha rekta pindha alas kawel

agar.

- Lampahing wadyabala pindha sela blekithi. 2. Candrane manungsa

Tuladha : - Alise nanggal sepisan (kaya rembulan ing tanggal siji, mlengkung cilik) - Idepe tumengeng tawang

- Mripate dammar kanginan (kaya damar kanginan sing kena angin, riyip-riyip)

- Untune miji timun (tumata rata kaya wiji-wiji timun) - Pundake nraju emas

- Tangane kaya gendhewa pinenthang (gendhewa sing arep dienggo manah) - Drijine mucuk eri (drijine kaya eri sing lancip-lancip)

- Bangkekane nawon kemit (bangkekane kaya prajurit tawon) - Lakune kaya macan luwe

- Lambeyane mblarak sempal (kaya blarak sempal sing kena angin)

- Guyupe kaya mimi lan mintuna (rukun/ akure kaya sepasang mimi lan mintuna)

C. Metode Pembelajaran Inkuiri; dan Penugasan

D. Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan kelas).

1.2 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah membaca wacana panyandra

1.3 Motivasi

 Panyandra sering diucapkan pada saat mengiring manten dan pengucapan panyandra harus menggunakan bahasa yang indah, karena itu panyandra perlu dipelajari.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Guru menjelaskan panyandra

 Peserta didik dengan rasa ingin tahu menyimak penjelasan panyandra secara terbuka.

 Guru mencontohkan membaca wacana panyandra. 2.2 Elaborasi

 Peserta didik bekerja keras menentukan arti kata-kata tertentu dalam wacana panyandra

 Peserta didik bekerja keras menemukan pokok-pokok isi wacana

10


(17)

No Kegiatan Waktu /menit

3.

panyandra

 Peserta didik secara mandiri dan bergiliran membaca naskah panyandra dengan lafal dan intonasi yang tepat.

2.3 Konfirmasi

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam mengungkapkan isi geguritan dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh basa Jawa

 Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang secara bergiliran membacakan wacana panyandra.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang kurang berpartisipasi aktif.

Penutup

3.1 Penugasan Terstruktur

Guru memberi tugas terstruktur berupa mengartikan kata-kata tertentu dalam wacana panyandra.

10

E. Media/ Sumber Pembelajaran Buku Memetri Basa Jawa Kelas XII

Buku Kabeh Seneng Bahasa Jawa Kelas XII Wacana panyandra

Bausastra Jawa

F. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

Wacanen Panyandrane temanten panggih ing ngisor iki!

Swaraning pradhonggo munya hangrangin. Kadi asung paring pinuji mring pinanganten kekalih murih kaesthi dadi kang sinedya teka. Saya caket-saya caket, anggennya sami lumaksana menawi kacandra pindha macan luwe, lambeyan mblarak sempal. Catur netra mahanani geter ing sanubari, netra ndamar kanginan hamenika ta, kang sesulih Dewi Larasati, ingkang badhe kadhaupaken calon pinanganten kakung Bagus Sujarwo, priya ingkang satuhu, dedeg piadegipun pindha satria gagah prakosa, lambe sinigar jambe, rikma ngembang bakung, godheg simbar remembun, tangan gendhewa pinenthang. Kekalihipun pindha tumbu oleh tutup penganten putri wanita kang sulistiya ing warna , penganten kakung priya bagus gagah pideksa. Kekalihipun sampun manunggaling rasa tresna lan asih sinurung kasmaran ing penggalih.

Penganten kakung putri tumunten sami baling-balangan gantal, ingkang dumadi saking roning sedhah temu ros kalinting tinangsulan lawe wenang. Gantal kang kabalangaken penganten putrid winastan godhong kasih, wondenen gantal kang mbalangaken penganten kakung winastan godhong tutur.

Prapteng papaning panggih wus kacawisakenloro wening mungguwing bokor sinebaranpuspa triwarna, sekar mawar, sekar melathi, miwah sekar kanthil, mujudaken satunggaling sasmita menggahing penganten sekaliyan ingkang sampun pinesthi jodho.  Skor Penilaian:

1. Kategori baik sekali, nilai 80 – 90 2. Kategori baik, nilai 75 – 79 3. Kategori cukup, nilai 72 - 74


(18)

G. Media/ Sumber Pembelajaran Buku Memetri Basa Jawa Kelas XII

Buku Kabeh Seneng Bahasa Jawa Kelas XII Wacana panyandra

Bausastra Jawa

Kajen, Januari 2016

Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd. Ririn Irianti, S.Pd.

NIY. 201877 NPP. 307002081

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 06

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XII IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 7

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Membaca

Mampu membaca dan memahami bacaan sastra maupun nonsastra, berhuruf latin maupun Jawa dengan berbagai ketrampilan dan teknik membaca.

Kompetensi Dasar : Membaca naskah drama/ sandiwara sesuai karakter tokoh Indikator :  Peserta didik menentukan tema cerita

 Peserta didik menentukan alur cerita  Peserta didik menentukan isi pokok cerita

 Peserta didik menentukan tokoh dan penokohan dalam cerita

 Peserta didik membaca naskah cerita sesuai dengan tokoh dan karakternya

A. Tujuan Pembelajaran


(19)

Peserta didik dapat menentukan alur cerita Peserta didik dapat menentukan isi pokok cerita

Peserta didik dapat menentukan tokoh dan penokohan dalam cerita

Peserta didik dapat membaca naskah cerita sesuai dengan tokoh dan karakternya B. Materi Ajar

Pacelathon

Adi : Assalamualaikum! Pak Ali : Wa’alaikumsalam

O….. Adi njanur gunung sore-sore wis tekan kene, ana apa?

Adi : Inggih Pak, sowan kula mriki badhe nyuwun pirsa sejarahipun “pertempuran 5 hari” ing kitha Semarang.

Pak Ali : O…. kuwi terus apa sing arep koktakokake marang bapak?

Adi : Mekaten Pak, kados pundi larah-larahipun kedadosanipun paprangan 5 dinten ing kitha Semarang?

Pak Ali : Mengkene….. Sawise kamardikan Republik Indonesia wis dipratelakake dening Ir Soekarno tanggal 17 Agustus 1945, ananging walanda lan wadya balane ora gelem ngakoni kamardikan Indonesia. Kedadeyan kaya ngono ana ing ngendi bae kayata Medan, Surabaya lsp. Semono uga ing kutha Semarang. Nalika semono tentara Jepang nyerang anggota polisi istimewa sing lagi tugas jaga ana ing tandhon banyu Wungkal, Siranda. Sabanjure keprungu warta yen tandhon banyu mau arep diracun dening Jepang. Yen pawarta mau bener, ateges wong saSemarang bakal mati keracunan. Mula pangarsa Laboraturium Pusat Rumah Sakit Rakyat (Perusara) kutha Semarang, dr. Karyadi enggal budhal menyang Siranda saperlu mriksa banyu tandhon Wungkal kasebut. Ananging ing dalan dicegat, banjur diprajaya dening Jepang. Tahanan Jepang ing sekolah Pelayaran padha brontak sateruse perang wis ora bisa dialang alangi maneh. Perjuangane para kawula mudha Semarang perang kalawan Jepang sajroning limang dina iku, katelah pertempuran 5 dina ing Semarang. Adi : Lajeng, pasulayan menika wiwitanipun surya pinten, ngantos pinten dinten

Pak?

Pak Ali : Saka tanggal, 14 Oktober 1945 nganti 19 Oktober 1945, kira-kira ya 5 dina. Adi : Lajeng menapa wonten sesambetanipun kaliyan Monumen Tugu Muda Pak? Pak Ali : Ana, Monumen Tugu Muda kuwi dibangun kanggo mengeti kedadean kuwi. Adi :O… Mekaten. Samenika kula sampun mangertos Pak, matur nuwun

seserapanipun. Pak Ali : Ya, padha-padha.

Adi : Menawi mekaten kula nyuwun pamit wangsul rumiyin nggih Pak. Pak Ali : Iya, ngati-ngati.

C. Metode Pembelajaran

Tanya jawab; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu /menit

1. Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, dan ketenangan).

1.2 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah Membaca naskah drama.

1.3 Motivasi

 Karena membaca naskah drama merupakan dialog, maka harus memperhatikan tokoh dan karakternya.


(20)

No Kegiatan Waktu /menit 2.

3.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Peserta didik menyimak naskah cerita secara terbuka 2.2 Elaborasi

 Peserta didik secara mandiri dapat menentukan tema cerita  Peserta didik secara mandiri dapat menentukan alur cerita  Peserta didik dengan bekerja keras menentukan isi pokok cerita  Peserta didik menentukan tokoh dan penokohan dalam cerita

 Peserta didik secara kreatif bergantian membaca naskah cerita sesuai dengan tokoh dan karakternya.

2.3 Konfirmasi

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam berkomunikasi.

 Guru memberikan penghargaan lebih kepada siswa yang mampu membacakan tokoh sesuai dengan karakternya

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif

Penutup

3.1 Penugasan Terstruktur

Peserta didik menentukan unsur-unsur intrinsik drama.

75

5

E. Media/ Sumber Pembelajaran

Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XII Buku Memetri Basa Jawa Kelas XII LKS TUNTAS Bahasa Jawa XII Naskah drama

F. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

1. Apa kang dirembug ing pacelathon dhuwur? 2. Basa apa kang digunakake Adi marang Pak Ali?

3. Jlentrehna kedadeyane paprangan 5 dina ing Semarang! 4. Kapan kedadeyane paprangan 5 dina ing Semarang? 5. Kanggo apa Monumen Tugu Muda dibangun?  Skor Penilaian:

No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan

Benar Setengah Salah 1 Ngrembag pertempuran 5 dina ing kutha

Semarang

20 10 0

2 Basa kang digunakake, Adi migunakake krama alus dene Pak Ali migunakake ngoko lugu

10 5 0

3 Kedadeyane paprangan 5 dina ing Semarang 40 20 0 4 14 Oktober 1945 nganti 19 Oktober 1945 10 5 0 5 Kanggo mengeti prastawa pertempuran 5 dina ing

kutha Semarang

20 10 0

Total Nilai 100 50 0


(21)

Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd. Ririn Irianti, S.Pd.

NIY. 201877 NPP. 307002081

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 07

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XII IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 8

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit

Standar Kompetensi : Menulis

Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat gagasan, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan sastra maupun nonsastra menggunakan berbagai ragam bahasa Jawa sesuai dengan unggah-ungguh bahasa dan menulis dengan huruf Jawa.

Kompetensi Dasar : Menulis wacana argumentasi tentang budaya Jawa

Indikator : Peserta didik mengidentifikasi ciri-ciri wacana argumentasi  Peserta didik menyebutkan tujuan penggunaan wacana


(22)

argumentasi

 Peserta didik menentukan tema karangan

 Peserta didik menyusun kerangka wacana argumentasi  Peserta didik mengembangkan kerangka karangan menjadi

wacana argumentasi A. Tujuan Pembelajaran

Peserta didik dapat mengidentifikasi ciri-ciri wacana argumentasi.

Peserta didik dapat menyebutkan tujuan penggunaan wacana argumentasi. Peserta didik dapat menentukan tema karangan.

Peserta didik dapat menyusun kerangka wacana argumentasi.

Peserta didik dapat mengembangkan kerangka karangan menjadi wacana argumentasi. B. Materi Ajar

Wacana Argumentasi

Karangan argumentasi yaiku karangan kang menehi alesan kuat kanggo njejegake panemune. Gancaran iki mujudake kahanan kang nyata kanthi bukti-bukti kang sah lan nyata.

Titikane karangan argumentasi :

1. Ngandhut kanyatan lan dibuktikake, diwenehi fakta, gambar lan grafik. 2. Nggunakake basa lugu.

3. Analsis kanthi rasional. 4. Alesan kuat.

Tuladhane : sidhang keputusan, kasarasan, paring pitutur, promosi sales.

Pola pangembange : sebab musabab, sirkumtansi/ kahanan, pepadhan/ analogi, panandhing, kosok balen.

Tuladha wacana argumentasi :

Basa Jawa lan Budi pakerti

Basa Jawi menika gadhah relevansi kaliyan pendidikan budi pakarti. Kangge tuladhanipun, lare ingkang nyinau basa Jawi boten kraos ugi pikantuk piwulangan budi pakarti. Paling boten lare menika saged mangertosi babagan unggah-ungguh ingkang dados salah satunggaling unsure wigatos ing pendidikan budi pakarti. Lare-lare wau badhe langkung ngaosi tumrap tiyang sanes, kaliyan tiyang ingkang dipunjak wicantenan, ugi langkung ngaosi tiyang ingkang langkung sepuh saking piyambakipun.

Wonten ing kabudayan Jawi menika, mliginipun ing basa Jawi, wonten kathah sanget bebasan.ingkang gadhah unsure pendidikan budi pakarti, etika, moral, ingkang sejatosipun sampun dipunakeni kaliyan bangsa Indonesia. Babagan menika amargi bebasan-bebasan ing basa Jawa menika ngandhut kapribadhen manungsa ing Indonesia. Tegesipun sedaya ingkang sae, ingkang endah ing pangraosan dipunandharaken mawi tetembungan menika saged dipunmangertosi dening bangsa Indonesia. Tuladhanipun inggih menika bebasan Gemi Nastiti, Ngati-ati; Tegen, Mugen, Rigen; Titi Rukti Rumanti. Bab menika salah satunggaling saged dipuntingali anggenipun bebasan ingkang boten trep. Mekate ugi antawisipun estri kaliyan kakungipun ingkang ugi kawawas kirang ngajeni. Bab menika saged katitik saking anggenipun ngaturi garwanipun kanthi jejangkaran utawi basanipun ngginakaken basa ngoko, kamangka rak langkung sae ngginakaken basa ngoko alus. Kamangka sayektosipun menawi dipungigiti saestu kanthi sinau basa Jawi ateges sampun sinau saha nggladhi budi pakarti ingkang sae, saged dipuntiteni lare ingkang basanipun sae, unggah-ungguhipun sae, budi pakartinipun padatan ugi sae.

.

C. Metode Pembelajaran Inkuiri dan Penugasan


(23)

D. Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi dan ketenangan) 1.2 Apersepsi

Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah menulis wacana argumentasi tentang budaya Jawa.

1.3 Motivasi:

Argumentasi mempunyai maksud untuk memperkuat pendapatnya dengan cara berusaha meyakinkan kepada para pembaca maupun pendengar.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

Guru menerangkan sedikit materi tentang argumentasi

Guru menyuruh peserta didik secara bersama-sama mengidentifikasi ciri-ciri wacana argumentasi..

2.2 Elaborasi

Peserta didik menyebutkan tujuan penggunaan wacana argumentasi secara terbuka.

Peserta didik secara mandiri menentukan tema karangan .

Peserta didik secara kreatif menyusun kerangka wacana argumentasi.

Peserta didik bekerja keras mengembangkan kerangka menjadi wacana argumentasia.

2.3 Konfirmasi

Guru melakukan pengamatan atas kinerja menulis wacana argumentasi.

 Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang telah selesai menulis wacana argumentasi.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang kurang berpartisipasi aktif.

Penutup

Guru memberikan penilaian kepada peserta didik..

3.1 Penugasan Terstruktur

Guru menyuruh siswa secara kreatif untuk membuat wacana argumentasi.

10

60

20

E. Media/ Sumber Pembelajaran

Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XII Buku Memetri Basa Jawa Kelas XII Arum Kuncaraning Basa Jawi XII Naskah ceramah budaya Jawa Kalawarti Panyebar Semangat Bausastra Jawa

F. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:


(24)

 Skor Penilaian: setiap paragraph nilai maksimal 85 dikurangi setiap kata yang salah dalam paragraph. Dan nilai minimal 72.

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd. Ririn Irianti, S.Pd.


(1)

Peserta didik dapat menentukan alur cerita Peserta didik dapat menentukan isi pokok cerita

Peserta didik dapat menentukan tokoh dan penokohan dalam cerita

Peserta didik dapat membaca naskah cerita sesuai dengan tokoh dan karakternya B. Materi Ajar

Pacelathon

Adi : Assalamualaikum! Pak Ali : Wa’alaikumsalam

O….. Adi njanur gunung sore-sore wis tekan kene, ana apa?

Adi : Inggih Pak, sowan kula mriki badhe nyuwun pirsa sejarahipun “pertempuran 5 hari” ing kitha Semarang.

Pak Ali : O…. kuwi terus apa sing arep koktakokake marang bapak?

Adi : Mekaten Pak, kados pundi larah-larahipun kedadosanipun paprangan 5 dinten ing kitha Semarang?

Pak Ali : Mengkene….. Sawise kamardikan Republik Indonesia wis dipratelakake dening Ir Soekarno tanggal 17 Agustus 1945, ananging walanda lan wadya balane ora gelem ngakoni kamardikan Indonesia. Kedadeyan kaya ngono ana ing ngendi bae kayata Medan, Surabaya lsp. Semono uga ing kutha Semarang. Nalika semono tentara Jepang nyerang anggota polisi istimewa sing lagi tugas jaga ana ing tandhon banyu Wungkal, Siranda. Sabanjure keprungu warta yen tandhon banyu mau arep diracun dening Jepang. Yen pawarta mau bener, ateges wong saSemarang bakal mati keracunan. Mula pangarsa Laboraturium Pusat Rumah Sakit Rakyat (Perusara) kutha Semarang, dr. Karyadi enggal budhal menyang Siranda saperlu mriksa banyu tandhon Wungkal kasebut. Ananging ing dalan dicegat, banjur diprajaya dening Jepang. Tahanan Jepang ing sekolah Pelayaran padha brontak sateruse perang wis ora bisa dialang alangi maneh. Perjuangane para kawula mudha Semarang perang kalawan Jepang sajroning limang dina iku, katelah pertempuran 5 dina ing Semarang. Adi : Lajeng, pasulayan menika wiwitanipun surya pinten, ngantos pinten dinten

Pak?

Pak Ali : Saka tanggal, 14 Oktober 1945 nganti 19 Oktober 1945, kira-kira ya 5 dina. Adi : Lajeng menapa wonten sesambetanipun kaliyan Monumen Tugu Muda Pak? Pak Ali : Ana, Monumen Tugu Muda kuwi dibangun kanggo mengeti kedadean kuwi. Adi :O… Mekaten. Samenika kula sampun mangertos Pak, matur nuwun

seserapanipun. Pak Ali : Ya, padha-padha.

Adi : Menawi mekaten kula nyuwun pamit wangsul rumiyin nggih Pak. Pak Ali : Iya, ngati-ngati.

C. Metode Pembelajaran

Tanya jawab; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu /menit

1. Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, dan ketenangan).

1.2 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah Membaca naskah drama.

1.3 Motivasi

 Karena membaca naskah drama merupakan dialog, maka harus memperhatikan tokoh dan karakternya.


(2)

No Kegiatan Waktu /menit 2.

3.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Peserta didik menyimak naskah cerita secara terbuka 2.2 Elaborasi

 Peserta didik secara mandiri dapat menentukan tema cerita  Peserta didik secara mandiri dapat menentukan alur cerita  Peserta didik dengan bekerja keras menentukan isi pokok cerita  Peserta didik menentukan tokoh dan penokohan dalam cerita

 Peserta didik secara kreatif bergantian membaca naskah cerita sesuai dengan tokoh dan karakternya.

2.3 Konfirmasi

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam berkomunikasi.

 Guru memberikan penghargaan lebih kepada siswa yang mampu membacakan tokoh sesuai dengan karakternya

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif

Penutup

3.1 Penugasan Terstruktur

Peserta didik menentukan unsur-unsur intrinsik drama.

75

5

E. Media/ Sumber Pembelajaran

Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XII Buku Memetri Basa Jawa Kelas XII LKS TUNTAS Bahasa Jawa XII Naskah drama

F. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

1. Apa kang dirembug ing pacelathon dhuwur? 2. Basa apa kang digunakake Adi marang Pak Ali?

3. Jlentrehna kedadeyane paprangan 5 dina ing Semarang! 4. Kapan kedadeyane paprangan 5 dina ing Semarang? 5. Kanggo apa Monumen Tugu Muda dibangun?  Skor Penilaian:

No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan

Benar Setengah Salah 1 Ngrembag pertempuran 5 dina ing kutha

Semarang

20 10 0

2 Basa kang digunakake, Adi migunakake krama alus dene Pak Ali migunakake ngoko lugu

10 5 0

3 Kedadeyane paprangan 5 dina ing Semarang 40 20 0 4 14 Oktober 1945 nganti 19 Oktober 1945 10 5 0 5 Kanggo mengeti prastawa pertempuran 5 dina ing

kutha Semarang

20 10 0

Total Nilai 100 50 0


(3)

Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd. Ririn Irianti, S.Pd.

NIY. 201877 NPP. 307002081

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 07

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XII IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 8

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Menulis

Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat gagasan, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan sastra maupun nonsastra menggunakan berbagai ragam bahasa Jawa sesuai dengan unggah-ungguh bahasa dan menulis dengan huruf Jawa.

Kompetensi Dasar : Menulis wacana argumentasi tentang budaya Jawa

Indikator : Peserta didik mengidentifikasi ciri-ciri wacana argumentasi  Peserta didik menyebutkan tujuan penggunaan wacana


(4)

argumentasi

 Peserta didik menentukan tema karangan

 Peserta didik menyusun kerangka wacana argumentasi  Peserta didik mengembangkan kerangka karangan menjadi

wacana argumentasi A. Tujuan Pembelajaran

Peserta didik dapat mengidentifikasi ciri-ciri wacana argumentasi.

Peserta didik dapat menyebutkan tujuan penggunaan wacana argumentasi. Peserta didik dapat menentukan tema karangan.

Peserta didik dapat menyusun kerangka wacana argumentasi.

Peserta didik dapat mengembangkan kerangka karangan menjadi wacana argumentasi. B. Materi Ajar

Wacana Argumentasi

Karangan argumentasi yaiku karangan kang menehi alesan kuat kanggo njejegake panemune. Gancaran iki mujudake kahanan kang nyata kanthi bukti-bukti kang sah lan nyata.

Titikane karangan argumentasi :

1. Ngandhut kanyatan lan dibuktikake, diwenehi fakta, gambar lan grafik. 2. Nggunakake basa lugu.

3. Analsis kanthi rasional. 4. Alesan kuat.

Tuladhane : sidhang keputusan, kasarasan, paring pitutur, promosi sales.

Pola pangembange : sebab musabab, sirkumtansi/ kahanan, pepadhan/ analogi, panandhing, kosok balen.

Tuladha wacana argumentasi :

Basa Jawa lan Budi pakerti

Basa Jawi menika gadhah relevansi kaliyan pendidikan budi pakarti. Kangge tuladhanipun, lare ingkang nyinau basa Jawi boten kraos ugi pikantuk piwulangan budi pakarti. Paling boten lare menika saged mangertosi babagan unggah-ungguh ingkang dados salah satunggaling unsure wigatos ing pendidikan budi pakarti. Lare-lare wau badhe langkung ngaosi tumrap tiyang sanes, kaliyan tiyang ingkang dipunjak wicantenan, ugi langkung ngaosi tiyang ingkang langkung sepuh saking piyambakipun.

Wonten ing kabudayan Jawi menika, mliginipun ing basa Jawi, wonten kathah sanget bebasan.ingkang gadhah unsure pendidikan budi pakarti, etika, moral, ingkang sejatosipun sampun dipunakeni kaliyan bangsa Indonesia. Babagan menika amargi bebasan-bebasan ing basa Jawa menika ngandhut kapribadhen manungsa ing Indonesia. Tegesipun sedaya ingkang sae, ingkang endah ing pangraosan dipunandharaken mawi tetembungan menika saged dipunmangertosi dening bangsa Indonesia. Tuladhanipun inggih menika bebasan Gemi Nastiti, Ngati-ati; Tegen, Mugen, Rigen; Titi Rukti Rumanti. Bab menika salah satunggaling saged dipuntingali anggenipun bebasan ingkang boten trep. Mekate ugi antawisipun estri kaliyan kakungipun ingkang ugi kawawas kirang ngajeni. Bab menika saged katitik saking anggenipun ngaturi garwanipun kanthi jejangkaran utawi basanipun ngginakaken basa ngoko, kamangka rak langkung sae ngginakaken basa ngoko alus. Kamangka sayektosipun menawi dipungigiti saestu kanthi sinau basa Jawi ateges sampun sinau saha nggladhi budi pakarti ingkang sae, saged dipuntiteni lare ingkang basanipun sae, unggah-ungguhipun sae, budi pakartinipun padatan ugi sae.

.

C. Metode Pembelajaran Inkuiri dan Penugasan


(5)

D. Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi dan ketenangan) 1.2 Apersepsi

Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah menulis wacana argumentasi tentang budaya Jawa.

1.3 Motivasi:

Argumentasi mempunyai maksud untuk memperkuat pendapatnya dengan cara berusaha meyakinkan kepada para pembaca maupun pendengar.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

Guru menerangkan sedikit materi tentang argumentasi

Guru menyuruh peserta didik secara bersama-sama mengidentifikasi ciri-ciri wacana argumentasi..

2.2 Elaborasi

Peserta didik menyebutkan tujuan penggunaan wacana argumentasi secara terbuka.

Peserta didik secara mandiri menentukan tema karangan .

Peserta didik secara kreatif menyusun kerangka wacana argumentasi.

Peserta didik bekerja keras mengembangkan kerangka menjadi wacana argumentasia.

2.3 Konfirmasi

Guru melakukan pengamatan atas kinerja menulis wacana argumentasi.

 Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang telah selesai menulis wacana argumentasi.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang kurang berpartisipasi aktif.

Penutup

Guru memberikan penilaian kepada peserta didik..

3.1 Penugasan Terstruktur

Guru menyuruh siswa secara kreatif untuk membuat wacana argumentasi.

10

60

20

E. Media/ Sumber Pembelajaran

Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XII Buku Memetri Basa Jawa Kelas XII Arum Kuncaraning Basa Jawi XII Naskah ceramah budaya Jawa Kalawarti Panyebar Semangat Bausastra Jawa

F. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:


(6)

 Skor Penilaian: setiap paragraph nilai maksimal 85 dikurangi setiap kata yang salah dalam paragraph. Dan nilai minimal 72.

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd. Ririn Irianti, S.Pd.