PENGETAHUAN TES URAIAN LK Menangkap Makna Cerita Pengalaman
dados kuwasaning Gusthi 2
Aku, rayi, bapak saha dokter 3
Ngoko alus 4
1. bilih kula panjengan sami kedah pitados bilih gesang saha pejah menika kuwasaning Gusthi
2. Kula panjengan sami boten pareng putus asa 3. Kita kedhah tulung tinulung
5 Nilai buadayanipun bilih wonten ingkang sakit kita kedhah besuk,
minangka tandha tresna.
Skor = Perolehan skor Skor Maksimal x 100
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN RPP
Nama Sekolah : SMA N 1 Minggir
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
KelasSemester : XI1
Pertemuan Ke- : 1
Alokasi waktu : 2 x 45 menit
Standar Kompetensi 1. Memahami dan menanggapi berbagai wacana lisan tentang bahasa, sastra, budaya dari
berbagai sumber. Kompetensi Dasar
1.1. Memahami dan menanggapi tampilan pranatacara dari berbagai media. Indikator
1. Siswa dapat mengungkapkan kembali secara lisan isi pokok yang terdapat dalam tampilan pranatacara.
2. Siswa dapat mengomentari penampilanrekaman contoh pranatacara dalam siaran elektronika atau rekaman radio.
3. Siswa dapat menanggapi bahasa yang digunakan dalam praktek pranatacara.
Tujuan Pembelajaran. Setelah mengikuti pembelajaran ini, diharapkan siswa dapat :
1. menentukan isi pokok acarasusunan acara yang dilihatdidengar. 2. mengemukakan pendapat terhadap penampilanrekaman pranatacarapembawa acara
dalam siaran elektronika atau rekaman yang ditayangkandiperdengarkan. 3. memberikan tanggapan terhadap bahasa yang digunakan pranatacarapembawa acara
dengan baik.
Materi Pembelajaran
Pangretosan Pranatacara Inggih menika salah satunggalipun paragapelaku sesorah ingkang pakaryanipun inggih menika :
• Maosaken urut-urutanipun acara ingkang badhe dipunlampahi.
• Ngatur saha nglantaraken lampahing acara supados gangsarlancar utawi rancag.
• Maosaken saha nyamektaakenmenyiapkan para paraga ingkang kajibahditugasi nindaaken
tanggap wacanasambutan ing acara ingkang badhe dipunlampahi.
Ingkang kedah dipungatosaken nalika Pranatacara inggih menika : •
Wiraga : patrap solah bawa kedah anteng, boten kathahen ngebahaken badan. Busana kajumbuhaken kaliyan acaranipun sungkawadukacita menapa manasuka.
• Wirama : andhap inggiling suwanten kajumbuhaken kaliyan acaranipun sungkawa utawi
manasuka. •
Wirasa : saged nglarasaken raosipun penghayatanpenjiwaan ingkang kajumbuhaken kaliyan acaranipun sungkawa menapa manasuka.
• Wicara : anggenipun matur kedah cetha, saged mbedakaken tembung-tembung ingkang
meh sami d, dh, t, th lan mboten bindheng.
Metode •
Maos teks : Pranatacara ngayahi jejibahan kanthi maos teks. •
Apalan : Nindakaken pakaryanipun kanthi ngapalaken teks ingkang sampun kawaos saderengipun.
• Ekstemporan : Pranatacara nindakaken jejibahan kanthi mbekta cathetan alit.
• Impromtu : inggih menika panatacara nindakaken jejibahan kanthi dadakan tanpa
nyameptakaken teks.
Cengkorongan •
Pambuka Salam pambuka, Atur pakurmat, Atur Pamuji. •
Isi Maosaken rantamaning acara ingkang badhe dipunlampahi, Ngaturaken lan mandhegani adicara setunggal mbaka setunggal kanthi urut.
• Panutup Atur pangapunten awit sedaya kekirangan saha kalepatan nalika nglantaraken
lampahing acara, Pangajab sasampunipun acara sampun kalampahan, Salam panutup.
AlatBahanSumber Pembelajaran dan Metode 1. Sumber Belajar
CD Rekaman pranatacara perpisahan, Manten,dll, Buku Tuntunan Sesorah saha Titi Laksana oleh Drs. Sutardja Atmo Sandjaya, Penerbit : Absolut, halaman: 18, 19, 20.
2. Alat Pembelajaran •
TV,VCD, LCD, Tape Recorder •
Tata urutan acara perpisahan.
3. Metode Pembelajaran •
Tanya jawab •
Diskusi Kelompok •
Pemberian tugas
Langkah-langkah Pembelajaran Kegiatan Pembelajaran
Kegiatan Awal 10 menit. 5. Pembelajaran dimulai dengan guru mengucapkan salam dan memimpin berdoa.
6. Guru menanyakan kehadiran dan kabar peserta didik. 7. Siswa menjawab pertanyaan guru terkait dengan materi yang akan dipelajari,
dengan pertanyaan : a. menapa para siswa sampun nate dados pranatacara? b. Gampil menapa angel ngandharaken pranatacara punika?
8. Guru menyampaikan cakupan materi dan kegiatan yang akan dilakukan. b. Kegiatan Inti 75 menit.
Eksplorasi 5 Guru menjelaskan terlebih dahulu tentang materi yang akan disampaikan.
6 Guru menjelaskan materi pembelajaran pangretosan pranatacara. 7 Menunjuk siswa secara acak untuk membacakan contoh pranatacara perpisahan.